Απλα μαθηματα γερμανικων!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
ψυχροπολεμικός (εαν προκειται για την εποχή)
Πολυ μου αρεσε το ψυχροπολεμικος! Ενας αλλος φιλος μου που τον ρωτησα πως θα το μετεφραζε, μου απαντησε λασποκαιρος (επειδη τοτε λιωνουν τα χιονια και γινονται λασπη!)

υγ. Παιδια, σας ευχαριστω ολους για τις ευχες! Vielen Dank!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
καιρό έχουμε να το χρησιμοποιήσουμε αυτό το τόπικ. Τώρα που το καλοκαιρι ειναι προ των πυλών, και θα το παιξουμε παλι τουριστες, μηπως πρεπει να στρωθουμε στο διαβασμα;

Θελω μια βοηθεια με την ευκαιρια. Αν το διαβασει Γερμανος αυτο, βγάζει νόημα; Μπορει κπ να μου το διορθωσει bitte?

ich wünschte ich könnte kommen, aber 30 April ist der Koninginnedag und es ist schwer zu kommen. Ich wünschte euch viel Spaß und ich hoffe wir sehen uns bald wieder :)
Und...ich möchte auch die Philippinen-Fotos sehen :-( Ist es möglich auf facebook zu hochladen?
LG
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μιας και αρχισα να ξεσκονιζω (ή μαλλον να ξανα-μαθαινω) γερμανικα, προτεινετε μερικες ταινιες να δω...γερμανικες ετσι για να συνηθιζει το αυτι..

οχι ομως τιποτα πολυ βαρυ...
πχ ειδα το "Κυμα" (die Welle δεν λεγεται;)

κατι παραπλησιο...ετσι light.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
μιας και αρχισα να ξεσκονιζω (ή μαλλον να ξανα-μαθαινω) γερμανικα, προτεινετε μερικες ταινιες να δω...γερμανικες ετσι για να συνηθιζει το αυτι..

οχι ομως τιποτα πολυ βαρυ...
πχ ειδα το "Κυμα" (die Welle δεν λεγεται;)

κατι παραπλησιο...ετσι light.
Για να μη χαλασουμε το τοπικ, εδω θα βρεις γερμανικες ταινιες που εχουν προταθει για να τις δουμε:
http://www.travelstories.gr/%EF%E9-...F2-%F0%EF%F5-%EB%E1%F4%F1%E5%F8%E1%EC%E5.html
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
καιρό έχουμε να το χρησιμοποιήσουμε αυτό το τόπικ. Τώρα που το καλοκαιρι ειναι προ των πυλών, και θα το παιξουμε παλι τουριστες, μηπως πρεπει να στρωθουμε στο διαβασμα;

Θελω μια βοηθεια με την ευκαιρια. Αν το διαβασει Γερμανος αυτο, βγάζει νόημα; Μπορει κπ να μου το διορθωσει bitte?

ich wünschte ich könnte kommen, aber 30 April ist der Koninginnedag und es ist schwer zu kommen. Ich wünschte euch viel Spaß und ich hoffe wir sehen uns bald wieder :)
Und...ich möchte auch die Philippinen-Fotos sehen :-( Ist es möglich auf facebook zu hochladen?
LG
Βεβαια και το καταλαβει αν το διαβασει καποιος.Μπορουν ομως να διορθωθουν πραγματακια αν θελεις.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστώ πολύ...ανακάλυψα κάποια από αυτά εκ των υστερων, αλλα αν θελεις, μου επισημαίνεις και τα άλλα. άσχετα που το ειχα στειλει ηδη ως mail, θα το εκτιμησω αν μπορεις να μου το διορθωσεις!
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
ευχαριστώ πολύ...ανακάλυψα κάποια από αυτά εκ των υστερων, αλλα αν θελεις, μου επισημαίνεις και τα άλλα. άσχετα που το ειχα στειλει ηδη ως mail, θα το εκτιμησω αν μπορεις να μου το διορθωσεις!
Μονο η πρωτη προτασουλα ισως να αλλαχτει λιγο(δεν ξερω ομως πως μπαινουν τα διαλυτικα)
Ich mochte so gerne kommen,aber der 30 April ist der Konigintag und es ist leider sehr schwer zu schafen.
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Κουίζ για τους γερμανομαθείς. Τι σημαίνει η λέξη Rindfleischetikettierungsuberwachungsaufgabenubertragungsgesetz (Ναι, ναι είναι ΜΙΑ λέξη !!!) και μη βγάλετε σκονάκια.Το Σάββατο θέλουμε να το ακούσουμε να το προφέρετε απνευστί παρακαλώ

:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Τελειο τοπικ!!!! Οτι χρειαζομουν! Νομιζω λειπει το φαγητο ομως! Λεξεις για εστιατορια! Κοτοπουλο, χοιρινο, νερο, πιρουνι , κουταλι.... κλπ Αλλιως αν δε βαλετε , μας βλεπω μονο με πρωινο να μενουμε....
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο (για μένα σίγουρα αδύνατο) χωρίς να
γνωρίζεις(-ω) μια γλώσσα να πας να την μιλήσεις,εξ άλλου το σίγουρο
είναι ότι στο "φαγητό" θα σας μιλάνε κυρίως Αγγλικά,ακόμα και δύο
λεξούλες στα Γερμανικά να πεις,στα Αγγλικά θα σου απαντήσουν.

Ο λόγος είναι ότι τα ουσιαστικά έχουνε άρθρα τα οποία ανάλογα την πτώση
αλλάζουν,λόγω του ότι είναι δύσκολο να μάθεις τις λέξεις,δυσκολεύει γιατί
πρέπει να ξέρεις και το σωστό άρθρο αλλά μπλέκεται ακόμη όταν πρέπει να
ξέρεις το μέρος του λόγου για να μπεί σωστά το άρθρο.

Εν τέλει,ακόμη και σωστά να κάνεις μια πρόταση δε νομίζω να ευχαριστηθείς
απ την απάντηση που θα πάρεις :haha: . Χρησιμοποίησε το διαδικτυακό λεξικό
PONS το οποίο είναι και εφαρμογή για το κινητό και θα βοηθηθείς.

http://el.pons.com/μετάφραση/γερμανικά-ελληνικά/Hähnchen
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.749
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom