Αποκλεισμένοι στη Σύρο

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας

Αποφασίσαμε να παμε 4ημερο στη Συρο..Λιγο η καθαρα δευτερα, λιγο ο ελευθερος χρονος, λιγο η δικη μου εξεταστικη που τελειωσε και καπως ηθελα να χαλαρωσω και κυριως η ιδεα της Συρου μας εσπρωξε προς τα εκει.Σιγουρα ενα ωραιο ταξιδι.Αν και ιδιαιτερα κουραστικο τελικα. Και ο καιρος , ναι, μας τα χαλασε!!!

Σαββατο, πρωι πρωι πηραμε το τρενο για Πειραια.Το πλοιο εφευγε στις 7.35 και εμεις επιβιβαστήκαμε στην ωρα μας στο Blue star…Ένα ηρεμο ταξιδι και πολυς κόσμος.Αναμεσα τους και αρκετοι γνωστοί μας, και ετσι το ταξιδι κυλησε ευχαριστα.Καθήσαμε σε αρκετα μέρη, ώσπου να καταλήξουμε στο κατάστρωμα. Ο καιρος το επέτρεπε! Είχε μεν συννεφια, ζέστη δε, και ετσι παρέα με ζεστό καφέ, βιβλίο και μουσική, είχαμε ένα καλο ταξίδι.

Φτάσαμε στο λιμάνι της Ερμούπολης, υπέροχο αλλα τόσο φορτωμένο πινακιδες, μαγαζάκια και αρκετα φλύαρο. Το ειχα δει μονο σε φωτογραφιες και ετσι τωρα ζωντανευε μπροστα μου!! Η πείνα μας είχε ήδη επισκεφτεί αλλα έπρεπε να πάμε στο δωμάτιο. Και εδώ η πρώτη και ισχυρή απογοήτευση.Το δωμάτιό μας δεν ειχε θέρμανση ...κατι που εκεινη τη στιγμη το βρηκαμε απλα λιγο δυσάρεστο, αλλα που την επόμενη μέρα μας έσπτρωξε στο να φυγουμε αρον αρον! Για την ώρα, κατευθυνθήκαμε στη πλατεια της Ερμούπολης για μια πρώτη γνωριμία με το επιβλητικό δημαρχείο και αρχίσαμε τις βολτες στα σοκακια...
Βρήκαμε ενα γοητευτικο και μικρό μέρος για φαι( Οινοπνεύματα-Ροϊδη 9) που μας αποζημίωσε και έπειτα καναμε μια μεγάλη βολτα.
Βρεθήκαμε τυχαια στα πανέμορφα Βαπόρια (που ίσως ήταν ενα απο τα αγαπημένα μου μέρη στο νησί), επιστρέψαμε για ενα καφε στο λιμάνι και καθήσαμε στους Χαλανδριανούς(Πέτρου Ράλλη 16) και η μέρα μας οδήγησε στο ξέφρενο γλεντι...ήταν μερα καρναβαλιου στην Ερμούπολη!!!Ποτέ μου δεν συμπαθησα τα καρναβαλια!!Αλλα εκεινη η βραδια ηταν απλα ακρως διασκεδαστικη!!Ολοι οι δρομοι γεματοι, ξεφρενοι χοροι και τραγουδια, κερασματα και μασκαραδες παντου.Δεν αντεξαμε στον πειρασμο, μπηκαμε σε ενα καταστημα και προμηθευτηκαμε κατι αστειο...και ετσι μπηκαμε και εμεις στο κλιμα!!Η νυχτα τελειωσε στους Χαλανδριανους με χορο , μουσικες και χορο...

Τη νυχτα το λιμανι εδειχνε τοσο υπεροχο!!Στα νερα καθρεφτιζονταν τα τοσα γραφικα σπιτακια...Δεν χορταινα να βλεπω την υπεροχη θεα..αλλα τελικα ανηφορησαμε προς το κρυο δωματιο μας ...την επομενη μερα ειχε καρναβαλι η Ανω Συρος:clap:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Τη δεύτερη μέρα ξυπνήσαμε παγωμένοι και έτσι η αλλαγή δωματίου ήταν μονόδρομος. Πρώτα πήραμε δυνάμεις με ένα πρωινό στο OKIO (Ακτή Πέτρου Ράλλη 18) στο λιμάνι, όπου διαβάσαμε και την κυριακάτικη εφημερίδα μας και έπειτα μετά από λίγο ψάξιμο βρήκαμε το νέο μας δωμάτιο:φθηνό και με ωραία θέα (Κύματα, κοντά στη Πλατεία Κανάρη). Κουρασμένοι και λίγο απογοητευμένοι (δεν ειναι ο,τι καλυτερο να αλλάζεις δωμάτιο και να φτιάχνεις και να κουβαλάς βαλίτσες...) ήπιαμε ένα ουζάκι στους Χαλανδριανούς κάτω απο τον καυτο ήλιο! Πραγματικά ο καιρός ήταν ακόμα υπέροχος! Κάναμε ατελειωτες βόλτες στην Ερμούπολη, ανεβήκαμε σε εκκλησιές και το απόγευμα πήραμε ταξί για την Άνω Σύρο όπου είχε καρναβάλι. Πλήθος κόσμου είχε συγκεντρωθεί και το κλίμα ήταν αρκετά ωραίο αν και τα τόσο στενάχωρα περάσματα δημιουργούσαν κάποια αγανάκτηση. Όπως ακούσαμε , ήταν το πρώτο οργανωμένο καρναβάλι της Σύρου...Αντε και του χρόνου...!!! Η θέα απο την Άνω Σύρο απλα καταπληκτικη!!Δεν χορταινεις να την βλέπεις...Αργα το βράδυ περάσαμε απο Πειραματικό και Μπαρακι!Δυο πολυ ωραια μπαράκια!Η νύχτα δεν μπορούσε να κλείσει πιο ωραία!


Η Καθαρα Δευτερα εφτασε. Πήγαμε για κουλουμα στον Γαλησσα, ενα ωραιοτατο ψαροχώρι. Τα κουλουμα αλλιως όμως τα περιμέναμε..Είχε στηθεί απλά ενα πάγκος με τα σχετικα κεράσματα και είχε μπει μια άθλια μουσική στη διαπασων...Αυτο ήταν..Φανερά απογοητευμένοι κάναμε μια μεγάλη βολτα στην ερημική περιοχή και αργότερα επιστρέψαμε στην βάση μας.

Εκείνο το απόγευμα , απο πάντου ακούγαμε οτι την Τριτη θα ειχε απαγορευτικο...Υπήρχαν 2 επιλογές:ή να φευγαμε τη Δευτερα το απογευμα ή ...να περιμέναμε...Ο καιρος ακομα εδειχνε υπεροχος στη Σύρο και έτσι εμεις πηραμε την αποφαση να περιμένουμε..
Τελικά ούτε Τρίτη , ούτε Τετάρτη έφυγαν πλοία. Και μέσα σε αυτές τις 2 μέρες ο καιρός έδειξε το πιο άγριο πρόσωπό του. Από τον θυελλώδη αέρα, το τσουχτερό κρύο μέχρι το πυκνό χιόνι...Η τελευταία γαλήνια σκηνή που θυμαμαι: βράδυ Δευτέρας στο λιμάνι...ατέλειωτες κουβέντες μπροστά στην γαλήνια θάλασσα...
Τη νύχτα προς Τρίτη μας ξύπνησαν πολλές φορές θόρυβοι του αέρα...Έξω το σκηνικό ήταν απερίγραπτο και φυσικα αντιληφθήκαμε οτι πλεον δεν θα μπορουσαμε να παμε ουτε τις εκδρομες μας ...Το κρυο και ο αέρας δεν αντεχονταν...Αποφασίσαμε όμως να ξεκουραστούμε στα καφέ, στα εστιατόρια και όπου αλλου μπορούσαμε...Επισκεφθήκαμε το θέατρο Απόλλων, τη μικρογραφία της Σκαλας του Μιλανου στην αρχική του μορφη..Πολυ εντυπωσιακό και με αρκετο υλικό στους ορόφους του..Πήγαμε και σινεμα(τι μπορεί να κάνει κανείς με τοσο κρυο...) και ειδαμε μια ωραια ταινια και μετα για φαι στη Κουζινα (Ανδρου 5), που ισως ηταν ενα απο τα ωραιότερα εστιατόρια που πήγαμε. Ακόμα μια βόλτα στην ερημική Ανω Σύρο για να τη δουμε και κατω απο το φως της ημέρας , μια ακόμα περατζαδα απο τα καφε του λιμανιου(πολύ ωραιο το Boheme del Mar…) και βέβαια λουκούμια και χαλβαδόπιτες απο Λειβαδαρά, Κορρέ και Δεναξα, γέμισαν τις μέρες μας στη Σύρο..
Τελικά καταφέραμε να φυγουμε Πέμπτη απογευμα!!

Ηθικο διδαγμα:ο καιρος ειναι πολυ σημαντικος για καποιες εκδρομες...:bleh:

Πάντως η Σύρος ειναι ένα πανέμορφο νησι που αξίζει την επισκεψη!Εγώ σίγουρα θα ξαναπαω:clap:..αφου πρώτα συμβουλευτω την ΕΜΥ..:roll:.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
δε σας χαλασε κα8λολου η απαγορευση!!! επιλεον μερες διακοπουλες! :) Εχω ακουσει πολλα για το νησι, πρεπει να εχει και ωραια αρχιτεκτονικη η Ερμουπολη.....
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Nαι πολυ ωραια!!!
βασικα μ'αρεσε γιατι δεν ειναι σαν τα αλλα κυκλαδιτικα νησακια τοσο πολυ η Συρος!!διαφερει...

μωρε η απαγορευση δεν μας χαλασε..αλλα τελικα αμα δεν το επιτρεπει ο καιρος δεν μπορεις να κανεις πολλα σε ενα νησι:/
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το ότι θα αποκλειόσασταν ήταν - στην συγκεκριμένη περίπτωση - γνωστό από πριν. Νομίζω όμως ότι παρά την ταλαιπωρία και το κρύο ο άσχημος καιρός σε ένα νησί έχει μιάν άγρια ομορφιά, που αξίζει κανείς να δεί,
Στις "Χαλανδριανές" ήμουνα την Κυριακή το βράδυ, όποτε παρά λίγο να συναντηθούμε κατά σύμπτωση, χωρίς να γνωριζόμαστε.
Το όνομα του καφέ "οι Χαλανδριανοί" παίζει με την "Χαλανδριανή", που είναι αρχαίος οικισμός στο βόρειο μέρος του νησιού κοντά στον αρχαιολογικό χώρο του Καστριού.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
:haha:μ'αρεσε πολυ αυτο το μερος!!το τιμησα δεοντως!!

εχεις απολυτο δικιο...αν και να σου πω την αληθεια..ηξερα οτι τριτη δεν θα φυγει τπτ..αλλα νομιζα οτι τεταρτη θα φευγουν πλοια..δεν πειραζει!εμπειριες:clap:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ευχαριστούμε canf για τις χρήσιμες πληροφορίες και την ωραία περιγραφή! Η Ερμούπολη φαντάζει στα μάτια μου σαν ιδανικός ανοιξιάτικος προορισμός!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^σε ευχαριστω πολυ!

οντως ειναι:)

την εγραψα στα γρηγορα την ιστοριουλα καθως ξεχασα να κραταω σημειωσεις του τι εκανα;)και ετσι τα περισσοτερα τα ξεχασα..προφανως οι βολτες δεν χωρανε ολες σε μια ιστορια...;)

να ειστε καλα και να εχετε μια ωραια κυριακη:)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και εδώ η πρώτη και ισχυρή απογοήτευση.Το δωμάτιό μας δεν ειχε θέρμανση
Και που να δεις απογοήτευση όταν διαπιστώνεις οτι και τα περισσότερα σπίτια δεν έχουν θέρμανση κεντρική.Μου είχε προκαλέσει τεράστια εντύπωση όταν έψαχνα να νοικιάσω για την διαμονή μου εκεί,πριν καμιά 10αριά χρόνια.Δεν ήξερα οτι ισχύει και για κάποια ξενοδοχεία...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Και που να δεις απογοήτευση όταν διαπιστώνεις οτι και τα περισσότερα σπίτια δεν έχουν θέρμανση κεντρική.Μου είχε προκαλέσει τεράστια εντύπωση όταν έψαχνα να νοικιάσω για την διαμονή μου εκεί,πριν καμιά 10αριά χρόνια.Δεν ήξερα οτι ισχύει και για κάποια ξενοδοχεία...
:shock:

παντως το κερασακι ηταν οτι το κλιματιστικο ηταν παναρχαιο και ο θεος ξερει ποτε του καναν σερβις..και το πρωι ξυπνησαμε με βηχα και ξηρο λαιμο:(

αληθεια να ρωτησω κατι;
πως κυμαινονται τα ενοικια σε ενα νησι;για ενα 2αρι στην ερμουπολη πχ;:roll:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μάλλον θα περιμένεις τον galat,για up to date πληροφορίες.Εγώ διέμενα Ερμούπολη,όπως προείπα,πριν καμιά 10αριά χρόνια,οπότε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.329
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom