Γενικά Απορία για Balkan Flexipass

Darien

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όταν δηλώνουμε μια μέρα, μπορούμε να ταξιδέψουμε εκείνη αποκλειστικά τη μέρα μέχρι τις 12 το βράδυ ή όλο το επόμενο 24ωρο;

Δηλαδή, αν ξεκινάμε μια διαδρομή το απόγευμα και φτάσουμε στον προορισμό μας το πρωί, θα πρέπει να δηλώσουμε και τις 2 μέρες;
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Απόσο γνωρίζω μπαίνει τικ σε κάθε μέρα (μεσάνυχτα με μεσάνυχτα) που ταξιδεύεις αλλά οι πιο πολλοί ελεγκτές δεν γνωρίζουν πως πρέπει να βάλουν τικ, βλέπουν απλά ένα πάσο, σου λένε οκ και στο τέλος καταλήγεις με το μισό σου πάσο καθαρό! Γι'αυτό, υπολογίστε πως θα μπορείτε να καθήσετε παραπάνω από τις μέρες στο πάσο σας. Για περισότερα, τηλ στα κεντρικά του ΟΣΕ στη Σίνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συνήθως είναι 24 ώρες από την ώρα που μπήκε η σφραγίδα. Λέω συνήθως διότι το πάσο είναι τόσο άγνωστο που σε ορισμένες χώρες (π.χ εμάς μας έτυχε στην Τουρκία επανειλημμένως) ούτε οι ελεγκτές το γνωρίζουν και μερικές φορές δεν το σφραγίζουν καν (!) με αποτέλεσμα να μπορείς να το χρησιμοποιείς περισσότερο. Στην Ελλάδα, ένας ελεγκτής μας έβαλε "αυριανή" ημερομηνία ώστε να μην "χάσουμε" μια ημέρα. Ακριβώς επειδή ο καθένας φαίνεται να πράττει όπως νομίζει (στις δικές μας περιπτώσεις πάντα υπέρ μας) καλό είναι να μην το πάρεις ως δεδομένο, αλλά ως ευχάριστο "συν" στο όλο ταξίδι αν σου χαρίσουν και μερικές έξτρα ημέρες.
 

xerxi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σας! Σκέφτομαι να ταξιδέψω αυτό το καλοκαίρι με το Balkan Flexipass και έχω μια απορία, ελπίζω κάποια/ος από εσάς που το έχει κάνει να ξέρει. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πάσο για νυχτερινό ταξίδι με κουκέτα? Και αν ναι, ισχύει η 1η θέση που σου παραχωρεί το πάσο? Γενικά συμβουλές, προτάσεις και απόψεις σε σχέση με το θέμα είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Γεια σας! Σκέφτομαι να ταξιδέψω αυτό το καλοκαίρι με το Balkan Flexipass και έχω μια απορία, ελπίζω κάποια/ος από εσάς που το έχει κάνει να ξέρει. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πάσο για νυχτερινό ταξίδι με κουκέτα? Και αν ναι, ισχύει η 1η θέση που σου παραχωρεί το πάσο? Γενικά συμβουλές, προτάσεις και απόψεις σε σχέση με το θέμα είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες!
Επίσης απ'όσο γνωρίζω γιατί το έψαχνα κι εγώ κάποιο διάστημα για Balkan Flexipass αλλά δεν έκατσε, μπορείς να ταξιδέψεις με κουκέτα αλλά πληρώνεις επιπλέον συμπλήρωμα. Η 1η θέση ισχύει κανονικά. Προσοχή με τα ωράρια των βραδινών τρένων στο πόσες μέρες μετράει το κάθε ταξίδι. Ρίξε και μια ματιά εδώ: Balkan Flexipass FAQs & Travel Tips - Rail Europe και εδώ A beginner's guide to Eurail & European rail passes | Buy a Eurail pass online . Να περάσεις υπέροχα! Τα ταξίδια με τρένο είναι μοναδική εμπειρία.
 

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
Ίσως είναι πολύ χαζή η ερώτηση μου αλλά είναι δυνατόν να κάνω ένα "διάλειμμα" ανάμεσα στις μέρες ή οι 5-10-15 μέρες πρέπει να είναι συνεχόμενες; Δηλαδή μπορώ να πάω Θεσσαλονίκη-Βελιγράδι και μετά αφού σταματήσω για 4 μέρες να συνεχίσω προς Βουκουρέστι λόγου χάρη;
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Από ότι ξέρω το Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι με τρένο δεν υπάρχει πλέον ... :(
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καταρχήν ναι, οι 5 10 15 μέρες μπορεί να μην είναι συνεχόμενες, αρκεί, να τις κανεις μέσα σε ένα μηνα. πχ πας Σκοπια - Βελιγράδι (1 μέρα) μένεις εκεί 4 ημερες, μετά πας Βελιγράδι - "βουκορεστι" (2 μέρα) μένεις εκεί άλλες 5 κοκ

και δεύτερον, τη να πάρεις τον ΟΣΕ, εδώ και 1 1/2 χρόνου δε υπάρχουν ευρωπαϊκά δρομολόγια του ΟΣΕ
 

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
καταρχήν ναι, οι 5 10 15 μέρες μπορεί να μην είναι συνεχόμενες, αρκεί, να τις κανεις μέσα σε ένα μηνα. πχ πας Σκοπια - Βελιγράδι (1 μέρα) μένεις εκεί 4 ημερες, μετά πας Βελιγράδι - "βουκορεστι" (2 μέρα) μένεις εκεί άλλες 5 κοκ

και δεύτερον, τη να πάρεις τον ΟΣΕ, εδώ και 1 1/2 χρόνου δε υπάρχουν ευρωπαϊκά δρομολόγια του ΟΣΕ
Σκατά τότε. Ευχαριστώ πάντως. Βλέπω πως θα πας Οστράβα, εκεί μεγάλωσε η μαμά μου. Καταπληκτική πόλη αν την γνωρίσεις πραγματικά και δεν είσαι απλά "τουρίστας".
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
έχω γυρίσει, ήμουν εκεί μονοήμερη εκδρομή λόγο της σχολης μου, αν και έχω πάει εκεί πάμπολλες φορες. μια βιομηχανική πόλη είναι, σαν το Katowice στην πολωνια
 

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
έχω γυρίσει, ήμουν εκεί μονοήμερη εκδρομή λόγο της σχολης μου, αν και έχω πάει εκεί πάμπολλες φορες. μια βιομηχανική πόλη είναι, σαν το Katowice στην πολωνια
Μπορεί να τα βλέπω και λάθος γιατί έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις από εκεί. Πάντως αν λες το Katowice και την Ostrava βιομηχανικές πόλεις δεν έχεις δει άλλες σαν το Zlin, πάλι στην Τσεχία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom