Απορία για Travelplanet24.com

Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Παιδια καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε.

Λοιπον, ταξιδευω με εναν φιλο για Κων/πολη. Εκεινος ερχεται απο Κερκυρα και εγω απο Αθηνα, απο Αθηνα για Κωνπολη ειμαστε με την ιδια πτηση. Εκεινος δηλδαδη εχει ενδιαμεσο την Αθηνα.

Εκλεισα τα εισητηρια μεσω Travelplanet24.com και παρατηρησα καποια πραγματακια για τα οποια εχω αποριες.

Να αναφερω οτι απο Κερκυρα-Κωνπολη το εισητηριο κοστιζει 354?
και το δικο μου απο Αθηνα-Κωνπολη 195?.

και η απορια ειναι η εξης γιατι στο Κερκυρα-Κωνπολη των 354? δεν μου τραβηξε κατευθειαν τα λεφτα απο την καρτα και μου τραβηξε μονο το ποσο που λεει travelplanet24.com πληρωμη και οχι ταυτοχρονα και τα δυο.

Στο δικο μου απο Αθηνα-Κωνπολη γιατι λεει μονο Τravelplanet24.com και δεν βαζει και το ποσο που δινω στην αεροπορικη εταιρεια?

Αυτη τη στιγμη εχω υπολοιπο στην καρτα 185? και αναμενω να τραβηξει η ΑEGEAN το υπολοιπο. Θα τα τραβηξει η θα υπαρχει προβλημα?

awww.hwbox.gr_images_imagehosting_7474d987d3eac1c7.png


awww.hwbox.gr_images_imagehosting_7474d987d3ebb461.png
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Είπες ότι έκλεισες για 2 εισιτήρια: ένα Κέρκυρα-Ισταμπουλ και ένα Αθήνα-Ισταμπουλ. Το πρώτο κόστιζε 350 και το δεύτερο 190.
Στις φωτογραφίες σου, βλέπω ότι σου έχουν χρεώσει και τα δύο.
Το μοναδικό που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι στο πρώτο μοιράζει το ποσό ανάμεσα στο site και την εταιρία, ενώ στο δεύτερο δεν φαίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Εφόσον, όμως, έκλεισες το εισιτήριό σου στα 190 ευρώ και σου χρέωσαν τόσα, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Για παν ενδεχόμενο, τηλεφώνησε στο site με τον αριθμό κράτησης ανά χείρας και εξήγησε τι σου συνέβη.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Aκριβως αυτο αναρωτιεμαι φιλε SPROSM για ποιο λογο στης Κερκυρας το εισητηριο εκανα αυτη την κατανομη του ποσου

το παραξενο ομως ξαναλεω ειναι οτι δεν μου εχουν παρει το ποσο της AEGEAN απο την καρτα
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
το παραξενο ομως ξαναλεω ειναι οτι δεν μου εχουν παρει το ποσο της AEGEAN απο την καρτα
Εννοείς ότι, ενώ στο mail φαίνεται να έχει πληρωθεί το ποσό των 190 ευρώ, αυτό βρίσκεται ακόμα στην κάρτα σου;
Αν συμβαίνει αυτό, τότε είναι ομολογουμένως πολύ ύποπτο. Σου προτείνω ξανά να επικοινωνήσεις γρήγορα με την travelplanet, διότι υπάρχει περίπτωση να μην έχει γίνει η κράτηση. Εναλλακτικά, μπορείς να επικοινωνήσεις με την αεροπορική εταιρία και να επιβεβαιώσεις ότι υπάρχει θέση στο όνομά σου. Φυσικά, δεν είναι σίγουρο ότι γίνεται το τελευταίο, διότι καθώς η κράτηση έγινε μέσω άλλου site, ο αριθμός κράτησης είναι του site και όχι της εταιρίας. Αυτό σημαίνει ότι πιθανώς δεν έχεις κάποιον τρόπο να πιστοποιήσεις το πρόσωπό σου και η εταιρία μπορεί να σου αρνηθεί την πληροφορία. Πάντως, δοκίμασέ το. Σε παρόμοιο περιστατικό, αρκούσε να τους δώσω όνομα επιβάτη, προορισμό και ημερομηνίες. Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Η κρατηση εγινε απο travelplanet24.com

Το προβλημα ειναι με το ποσο της Κερκυρας Sprom. Δεν εχουν παρει τα 166 της AEGEAN ολα τα αλλα ΟΚ...
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Μπες μία στο checkmytrip.com και δες αν οι πτήσεις σου είναι confirmed...
Mπηκα και μαλιστα το ιδιο το travelplanet24.com μου εδωσε το λινκ με email αφου μου εστειλαν κανονικα το confirmation mail για να μπω και ολα ηταν οκ ΚΑΙ για τα δυο εισητηρια
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Mπηκα και μαλιστα το ιδιο το travelplanet24.com μου εδωσε το λινκ με email αφου μου εστειλαν κανονικα το confirmation mail για να μπω και ολα ηταν οκ ΚΑΙ για τα δυο εισητηρια
τι να πω... Έχω μπερδευτεί λίγο με τις πληροφορίες που μου έδωσες, αλλά οκ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άρα είσαι κομπλέ... Αν βλέπεις την κάρτα σου από web banking λογικά απλά καθυστερεί να φανεί η χρέωση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.327
Το e-mail που πηρες δεν ειχε και αριθμό εισιτηρίου για τον καθένα σας?Πέρα από τον αριθμό κράτησησης του travelplanet.Αν έχεις και αυτούς τους αριθμούς είσαι εντάξει και η χρέωση καθυστερεί για κάποιο λόγο.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Έχω και αριθμούς εισιτηριων. Sorry για το greeklish θα το διορθώσω όταν πάω σπίτι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom