Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
όπως είπε ο Γιώργο έχει 6 επιβεβαιωμένα κρούσματα.
Μέχρι τον Ιούνιο, μπορεί να έχει έρθει στην Ελλάδα, και στην Κούβα να έχει περάσει ο κίνδυνος.
Οι επιδημιολόγοι τα ξέρουν καλύτερα.

Όπως και να έχει, να υπάρχει έγκυος ταξιδιώτης να ρωτήσεις γιατρό, και γενικά να αγοράσεις το αντικουνουπικό σου από την Ελλάδα, καθώς στη Κούβα δεν θα βρεις αυτό που θες και θα κοστίζει και πολύ ακριβότερα.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Υπάρχει δυνατότητα για wifi μόνο σε κάποιες δημόσιες πλατείες;

Σε όλες τις μεγάλες πλατείες.

Απο που αγοράζουμε κάρτες πρόσβασης και πόσο κοστίζουν;
2 πέσος η ώρα, από τα γραφεία του ΟΤΕ, ή 3 από τους πιτσιρικάδες που τις πουλάνε στις ίδιες πλατείες.
Υπάρχουνε hotel και casa particulares με wifi? Αν ναι, ποια?
Ξενοδοχεία πια όλα, επί πληρωμή πάντα. Κάσας με wifi δε γνωρίζω κανένα, στην καλύτερη να έχουν ενσύρματο αν κάποιο μέλος της οικογενεάις εργάζεται στο εξωτερικό για την κυβέρνηση, π.χ. γιατρός.

Επίσης, τι καρτα χρειαζεται για να μας περνουν φθηνότερα και να περνουμε φθηνα απο Κουβα προς Ελλαδα;
Κουβανική sim στο αΕΡΟΔΡΌΜΙΟ ΜΕ ΤΟ που θα φτάσεις.
Γιωργο μπορει ενας τουριστας ν'αγορασει Κουβανεζικη sim;
Πριν 3-4 χρονια στο Σιενφουεγκος δεν μου εδωσαν,μετα πηγα μ'εναν Κουβανο και πηρα στο ονομα του.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιωργο μπορει ενας τουριστας ν'αγορασει Κουβανεζικη sim;
Πριν 3-4 χρονια στο Σιενφουεγκος δεν μου εδωσαν,μετα πηγα μ'εναν Κουβανο και πηρα στο ονομα του.
Since 2001, yes.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τωρα εχω και εγω αποριες !:haha:
Για κανε το πιο λιανά
Οταν καθησα αρκετους μηνες Κουβα το 2013 ενας φιλος μου εβγαλε καρτα κινητου στο ονομα μιας κουβανης γιαγιας γιατι δεν γινοταν αλλοιως .
Τι καταλαβα λάθος ;
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Από ό,τι διάβασα δεν μπορείς να αγοράσεις sim καρτα, αλλα μπορείς να νοικιάσεις για λίγο καιρό;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τωρα εχω και εγω αποριες !:haha:
Για κανε το πιο λιανά
Οταν καθησα αρκετους μηνες Κουβα το 2013 ενας φιλος μου εβγαλε καρτα κινητου στο ονομα μιας κουβανης γιαγιας γιατι δεν γινοταν αλλοιως .
Τι καταλαβα λάθος ;
ΝΑ χήσουν οι γιαγιάδες!

Ο τουρίστας μπορεί να αγοράσει sim, αλλά ως τουρίστας πληρώνει 3 cuc/ημέρα γ@μησιάτικα. Αν είναι για κάποιον που πάει στην Κούβα για 10 μέρες, χαλάλι τα 30 κούκια που πληρώνει, διότι τα λεφτά που γλιτώνει πληρώνοντας τις εξερχόμενες 1.60 και λαμβάνοντας εισερχόμενες ΔΩΡΕΑΝ, είναι αρκετά. Για κάποιον που δεν πάει ως τουριστας, αλλά πάει για να μείνει μερικούς μήνες, τα 3 ημερησίως είναι τραγικά πολλά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Είναι αυτό που είπε ο Αρκάς για τον δαίμονα του πληκτρολογίου και αντι για Π πατάς Μ σε ένα email που ξεκινά ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΥΡΙΑ...
..
ε έτσι και δώ αντί για ζ πάτησε χ, ο @Yorgos ...δίπλα-δίπλα τα βάλαν και αυτοί .... ε Γιώργο, σε ξελάσπωσα....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Xαχα, σόρι, το έχω ξαναπεί, δεν εμφανίζεται στην οθόνη μου το τι γράφω όσο τυπογραφώ, τα βλέπω μόνο αφού δημοσιευτεί το μήνυμα, εξ ου και τα άπειρα τυπογραφικά.

Τώρα βέβαια Κουβανές είναι αυτές οι γιαγιάδες, οπότε είναι ικανές για όλα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συγγνώμη για την off topic παρέμβαση, δεν θέλω να προσβάλω κάποιον, αλλά γιατί είστε τόσο επιφυλακτικοί ακόμα και για 6 κρούσματα zica; ο μισός και κόσμος έχει κάμποσα θέματα ενδημικών και μη νοσημάτων. Θα έπρεπε να μην κουνάμε ρούπι από το σπιτικό μας, ίσως και μέχρι το Μαραθωνα να μην πηγαίνουμε γιατί καταγράφηκαν κρούσματα ελονοσίας. Αν σας τρομάζει ο zica γιατί δεν σας τρομάζει η εποχική γρίππη που έχει στείλει και στο άλλον κόσμο μερικές εκατοντάδες. Χαλαρώστε και μην γίνεστε υπερβολικοί. Απολαύστε το ταξίδι σας. Στη Κούβα πάτε (που έχει πάει το μισό φορουμ) όχι στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom