Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
γεια σας! εφτασε η ωρα να ξαναπαω κουβα!
εχω και παλι 12 φουλ μερες.
την προηγουμενη φορα ειχα παει αβανα, τρινιδαδ, σιενφουεγος, βινιαλες, επισκεψη σαντα κλαρα και βαραδερο που δεν εμεινα τελικα γιατι δεν μου αρεσε καθολου.

θελουμε να ξαναπαμε προφανως αβανα και λογικα τρινιδαδ. δεδομενου οτι ενα απο τα βασικα κριτηρια ειναι το να εχει καλη νυχτερινη ζωη (να χορευουν σαλσα), τι αλλο μου προτεινετε; σκεφτομαι 4 μερες αβανα και 2-3 τρινιδαδ λογικα, οποτε μου μενουν 5-6. εχει νοημα να κινηθω ανατολικα; χωρις αμαξι
φευγω μαρτιο και ακομα δεν εχω ψαξει τιποτα
γι αυτό που ψάχνεις συγκεκριμένα, καλύτερα Αβανα και Τρινιδαδ.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
λες να φαω 12 μερες σε αβανα και τρινιδαδ; καλα ικανη ειμαι. να πεταχτω μεσοβδομαδα πουθενα που θα ναι πιο ψοφια; εχεις να προτεινεις κατι που δεν θα ειναι σκοτωμα ή ειναι αυτα που εχω ηδη παει;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
λες να φαω 12 μερες σε αβανα και τρινιδαδ; καλα ικανη ειμαι. να πεταχτω μεσοβδομαδα πουθενα που θα ναι πιο ψοφια; εχεις να προτεινεις κατι που δεν θα ειναι σκοτωμα ή ειναι αυτα που εχω ηδη παει;
υπό ΚΣ το Ματανσας και το Καμαγουει έχουν ζωή το ΣΚ. αλλά σαφώς υποδεέστερη από Αβανα και Τρινιδαδ. αν θες να τα δεις θα πήγαινα εκτός ΠΕ-ΚΥ . και το Sancti Spiritus όμορφο είναι και αναγκαστικά θα περάσεις από Τρινιδαδ προς Καμαγουει.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Sancti Spiritus ειχα παει μονοημερη (χωρις διανυκτερευση) επειδη ειχαμε αμαξι,σε ευχαριστω, θα ριξω μια ματια στο camaguey
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ένας μέσος όρος ανά ημέρα για έναν μέσο προς low budget ταξιδιώτη ποιος είναι? Φαντάζομαι ότι και λόγω των μονοπωλίων δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο για ευελιξία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ένας μέσος όρος ανά ημέρα για έναν μέσο προς low budget ταξιδιώτη ποιος είναι? Φαντάζομαι ότι και λόγω των μονοπωλίων δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο για ευελιξία.
Η διαμονή δεν ποικίλλει πολύ, αν δεν ψάχνετε κάτι λουξ. Με 20-30 ευρώ βρίσκετε άνετα ΚΑΛΟ δωμάτιο στην Αβάνα, στην επαρχία λιγο λιγότερο. Οι συγκοινωνίες, αν πάρετε viazul, είναι ΟΚ σαν τιμές, πχ Αβανα-Trinidad είναι 20 ευρώ ανά άτομο. Για να μοιραστειτε ταξι μεγαλων αποστάσεων υπολογιστε 50% παραπάνω, αλλα σας γλιτώνει κι απο τα πηγαινε-ελα στους σταθμους λεωφορειων. Εντος Αβάνας, αν κατεβάσετε το la nave, πάτε σχεδόν παντού με 3-5€ ανά ταξί, ενώ τα λεωφορεία (πολύ χρήσιμα το βράδυ!) είναι σχεδόν τσάμπα.

το φαγητό έχει μεγάλες διακυμάνσεις σε ποιότητα και τιμές. μπορεί να φας κάτι πάρα πολύ απλό-και συνήθως μετριο- με 3 ευρώ, κάτι εύγευστο με 10, κάτι καλό με 20-25 κι έχει κι επιλογές στο 50+. τα μουσεία και τα ποτά είναι φτηνά, αλλά οι οργανωμένες εκδρομές όχι.

γενικά θα έλεγα ότι ένα άτομο που ταξιδεύει με άλλον έναν, βγαίνει συνετα, τρώει οικονομικά αλλά όχι σκουπίδια και αλλάζει πόλη κάθε 2 μέρες μετακινουμενος με λεωφορεία, θέλει γύρω στα 40-70€/ μέρα.
 

tsisvioo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπερα. Βρηκα εισητηρια σε καλη τιμη με aireuropa εχει ταξιδεψει κανεις ?? επισης μεσω της casas υπαρχει περιπτωση να μ βρουν πως να παω τρινιδαδ και βιναλες γιατι δεν σκοπευω να νοικιασω αμαξι
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Πεταξα εγώ με AirEuropa και ειναι αυτο που ειναι - ενα απλουστατο low cost με ο,τι συνεπάγεται αυτό.
Αν δεν δε ενοχλεί, κλείστο.

Όσο για τις πληροφορίες και ταξί να βρεις στα Casas παντα είναι εφικτό και αν δεν εκλεισες στην Αβανα, προτεινω τον @Yorgos , εκτός ότι ήταν σουπερ η απόφαση να μείνουμε εκεί από πολλές απόψεις, θα σε κατατοπίσει με ο,τι χρειάζεσαι.
 

tsisvioo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Πεταξα εγώ με AirEuropa και ειναι αυτο που ειναι - ενα απλουστατο low cost με ο,τι συνεπάγεται αυτό.
Αν δεν δε ενοχλεί, κλείστο.

Όσο για τις πληροφορίες και ταξί να βρεις στα Casas παντα είναι εφικτό και αν δεν εκλεισες στην Αβανα, προτεινω τον @Yorgos , εκτός ότι ήταν σουπερ η απόφαση να μείνουμε εκεί από πολλές απόψεις, θα σε κατατοπίσει με ο,τι χρειάζεσαι.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !!!
 

AriaAp

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας! :)
Την περίοδο του Πάσχα ( 5-12 Απριλίου) θα είμαστε στην Κούβα. Δυστυχώς είναι λίγες οι μέρες αλλά θα προσπαθήσουμε να τις εκμεταλλευτούμε στο έπακρον! Η βάση μας θα είναι στην Αβάνα και έχουμε κανονίσει 2 μονοήμερες εκδρομές σε Βινιαλες και κάποιες συγκεκριμένες παραλίες κοντά στο Βαραντέρο.
Το ΣΚ του Πάσχα θα το περάσουμε στο Τρινιδαδ (μια διανυχτέρευση) και στις διαδρομές Αβανα-Τρινιδαδ και ανάποδα θα κάνουμε κάποιες σύντομες στάσεις Σάντα Κλάρα (μαυσωλείο) και Σιενφουεγος αντίστοιχα. Δεν θα έχουμε πολύ χρόνο δεδομένου των αποστάσεων αλλα θελήσαμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε. Για Αβάνα μένουν 3 ολόκληρες μέρες. Γενικά προτιμάμε τους γρήγορους ρυθμούς σε ένα ταξιδι.
Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας για το παραπάνω πρόγραμμα.
Επίσης έχω κάποιες συγκεκριμένες απορίες:

  1. Ποια θα ηταν η καλύτερη λύση για ιντερνετ; Έχουμε ακούσει για κάρτα σιμ αλλα δεν ξέρω αν αξίζει δεδομένου των λιγων ημερών και της αναμονής για την παραλαβή της κάρτας. Τι αλλες επιλογές υπάρχουν; Θα ηταν μια καλή λύση η κάρτα που σου επιτρέπει την σύνδεση μονο σε συγκεκριμένα hotspots;
  2. Τι θα ήταν καλό να έχουμε μαζί μας εκτος απο τα απαραίτητα δικαιολογητικά και φάρμακα;
  3. Είναι εύκολο να βρει κανείς εμφιαλωμένο νερο; πχ σε σουπερ μαρκετ ή καπου αλλου;
  4. Κάποιες προτάσεις για τίμιο (καλό ποιοτικά και απο αποψη τιμής) φαγητό; εστιατόρια;
  5. Ξέρουμε ότι θα πρέπει να έχουμε αρκετα μετρητα σε ευρω. Τα αλλαζουμε ολα σε τοπικό νομισμα ή ισχύει οτι σε κάποια εστιατορια δέχονται μόνο ευρω;
  6. Κάποιες προτάσεις σε παλιά πόλη Αβανα για φαγητό, καφε, κοκτέιλ και λαιβ μουσική.
  7. Επιτρέπεται να παρουμε πίσω στην Ευρωπη (Μαδρίτη) πούρα και καφέ;​
Ευχαριστω εκ των προτέρον όλους!
Καλη συνέχεια και καλά ταξίδια :cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας για το παραπάνω πρόγραμμα.

Πολλά π΄ραγματα σε λίγες μέρες, το ξέρετε άλλωστε. Προσωπικά θα έκοβα τις παραλίες "κοντά στο Βαραδέρο" (δεν ξέρω ποιες εννοείς) και θα τις αντικαθιστούσα με Playa Santa Maria μισή ώρα από την Αβάνα. Οπότε θα έκοβα μια από τις (δύο; ) διανυκτερεύσεις του Βαραδέρο και θα την προσέθετα στο Τρινιδάδ γιατί με τις ενδιάμεσες στάσεις που λέτε δε θα προλάβετε και πολλά. Μη σου πω κι ένα βράδυ στο Βινιάλες, σε ημερήσια είναι πολύ πιεσμένο, αν και τον Απρίλιο ευτυχώς νυχτώνει πιο αργά από το χειμώνα.


Ποια θα ηταν η καλύτερη λύση για ιντερνετ; Έχουμε ακούσει για κάρτα σιμ αλλα δεν ξέρω αν αξίζει δεδομένου των λιγων ημερών και της αναμονής για την παραλαβή της κάρτας. Τι αλλες επιλογές υπάρχουν; Θα ηταν μια καλή λύση η κάρτα που σου επιτρέπει την σύνδεση μονο σε συγκεκριμένα hotspots;
Καταρχήν αυτή τη στιγμή το ίντερνετ υπολειτουργεί σε όλη τη χώρα λόγω αναβάθμισης με το νέο καλώδιο από την Καραϊβική που θα ολοκληρωθεί μέσα Απριλίου (όλοι περιμένουμε ότι θα κρατήσει παραπάνω). Κοινώς να ξέρετε ότι μπορεί να μη λειτουργεί για ώρες ίσως και μέρες. Ακόμη κι έτσι θα έπαιρνα sim. Υπάρχει πια υπηρεσία που την παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο όσο περιμένεις τις βαλίτσες και αξίζει 100%. Λίγο ίντερνετ = πολύ καλύτερο από καθόλου ίντερνετ.

Τι θα ήταν καλό να έχουμε μαζί μας εκτος απο τα απαραίτητα δικαιολογητικά και φάρμακα;
Τα πάντα. Μη θεωρήσετε δεδομένο ότι θα βρείτε οτιδήποτε, από σερβιέτες καισνακ μέχρι μπαταρίες ή αντηλιακό.

Είναι εύκολο να βρει κανείς εμφιαλωμένο νερο; πχ σε σουπερ μαρκετ ή καπου αλλου;
Τώρα πια ναι.

Κάποιες προτάσεις για τίμιο (καλό ποιοτικά και απο αποψη τιμής) φαγητό; εστιατόρια;
Στο Trinidad το Vista Gourmet και το Botija. Αβάνα Hm7 στο Βεδάδο κορυφή για μένα (κράτηση πια, έχει ανοίξει το εστιατόριο απέναντι και γεμίζει), Otra Manera για πιο ακριβά (40€/άτομο), Este no es un Cafe στην παλιά πόλη (κράτηση πάλι, 3 τραπέζια έχουν οι άνθρωποι), Antojos, Atelier. Για πιο οικονομικά (αλλά όχι τόσο καλά) Amigos del Mar, Bodegon del Asado.

Ξέρουμε ότι θα πρέπει να έχουμε αρκετα μετρητα σε ευρω. Τα αλλαζουμε ολα σε τοπικό νομισμα ή ισχύει οτι σε κάποια εστιατορια δέχονται μόνο ευρω;
Στα εστιατόρια σας συμφέρει σε πέσος. Αλλά τα καταλύματα και ταξί μεγάλων αποστάσεων προτιμούν ευρώ, ελάχιστοι θα δεχτούν πέσος. Να φέρετε και πιστωτική κάρτα, είναι όλο και πιο απαραίτητη.

Κάποιες προτάσεις σε παλιά πόλη Αβανα για φαγητό, καφε, κοκτέιλ και λαιβ μουσική.
  1. Εξαρτάται πολύ από τη μέρα της εβδομάδας αλλά γενικά η περισσότερη και πιο λόκαλ νυχτερινή ζωή είναι στο κέντρο (Βεδάδο) , όχι στην παλιά πόλη, που είναι πιο τουριστίκ. Το Yarini όμως είναι μπαράρα (και με καλό φαγητό) που είναι πάντα ανοιχτό και στο μη τουριστικό κομμάτι της παλιάς πόλης.​

Επιτρέπεται να παρουμε πίσω στην Ευρωπη (Μαδρίτη) πούρα και καφέ;
50 χειροποίητα πούρα άνα άτομο, εννοείται πως όσοι σας πουν πως "έχουν αδελφό που τα έβγαλαν από το εργοστάσιο" σας δουλεύουν, αν πάρετε τέτοια μη δώσετε πάνω από 25-30€/κουτί για καλές απομιμήσεις (οι περισσότερες δεν είναι καν αυτό) και πετάξτε το κουτί. Αν θέλετε πραγματικά πούρα σε όσο καλύτερες τιμές γίενται, μόνο εργοστάσιο. Καφέ ναι, αλλά πρέπει να είναι συσκευασμένος.
 

AriaAp

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας για το παραπάνω πρόγραμμα.

Πολλά π΄ραγματα σε λίγες μέρες, το ξέρετε άλλωστε. Προσωπικά θα έκοβα τις παραλίες "κοντά στο Βαραδέρο" (δεν ξέρω ποιες εννοείς) και θα τις αντικαθιστούσα με Playa Santa Maria μισή ώρα από την Αβάνα. Οπότε θα έκοβα μια από τις (δύο; ) διανυκτερεύσεις του Βαραδέρο και θα την προσέθετα στο Τρινιδάδ γιατί με τις ενδιάμεσες στάσεις που λέτε δε θα προλάβετε και πολλά. Μη σου πω κι ένα βράδυ στο Βινιάλες, σε ημερήσια είναι πολύ πιεσμένο, αν και τον Απρίλιο ευτυχώς νυχτώνει πιο αργά από το χειμώνα.




Καταρχήν αυτή τη στιγμή το ίντερνετ υπολειτουργεί σε όλη τη χώρα λόγω αναβάθμισης με το νέο καλώδιο από την Καραϊβική που θα ολοκληρωθεί μέσα Απριλίου (όλοι περιμένουμε ότι θα κρατήσει παραπάνω). Κοινώς να ξέρετε ότι μπορεί να μη λειτουργεί για ώρες ίσως και μέρες. Ακόμη κι έτσι θα έπαιρνα sim. Υπάρχει πια υπηρεσία που την παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο όσο περιμένεις τις βαλίτσες και αξίζει 100%. Λίγο ίντερνετ = πολύ καλύτερο από καθόλου ίντερνετ.


Τα πάντα. Μη θεωρήσετε δεδομένο ότι θα βρείτε οτιδήποτε, από σερβιέτες καισνακ μέχρι μπαταρίες ή αντηλιακό.


Τώρα πια ναι.


Στο Trinidad το Vista Gourmet και το Botija. Αβάνα Hm7 στο Βεδάδο κορυφή για μένα (κράτηση πια, έχει ανοίξει το εστιατόριο απέναντι και γεμίζει), Otra Manera για πιο ακριβά (40€/άτομο), Este no es un Cafe στην παλιά πόλη (κράτηση πάλι, 3 τραπέζια έχουν οι άνθρωποι), Antojos, Atelier. Για πιο οικονομικά (αλλά όχι τόσο καλά) Amigos del Mar, Bodegon del Asado.


Στα εστιατόρια σας συμφέρει σε πέσος. Αλλά τα καταλύματα και ταξί μεγάλων αποστάσεων προτιμούν ευρώ, ελάχιστοι θα δεχτούν πέσος. Να φέρετε και πιστωτική κάρτα, είναι όλο και πιο απαραίτητη.

  1. Εξαρτάται πολύ από τη μέρα της εβδομάδας αλλά γενικά η περισσότερη και πιο λόκαλ νυχτερινή ζωή είναι στο κέντρο (Βεδάδο) , όχι στην παλιά πόλη, που είναι πιο τουριστίκ. Το Yarini όμως είναι μπαράρα (και με καλό φαγητό) που είναι πάντα ανοιχτό και στο μη τουριστικό κομμάτι της παλιάς πόλης.​


50 χειροποίητα πούρα άνα άτομο, εννοείται πως όσοι σας πουν πως "έχουν αδελφό που τα έβγαλαν από το εργοστάσιο" σας δουλεύουν, αν πάρετε τέτοια μη δώσετε πάνω από 25-30€/κουτί για καλές απομιμήσεις (οι περισσότερες δεν είναι καν αυτό) και πετάξτε το κουτί. Αν θέλετε πραγματικά πούρα σε όσο καλύτερες τιμές γίενται, μόνο εργοστάσιο. Καφέ ναι, αλλά πρέπει να είναι συσκευασμένος.
Ευχαριστώ πάρα παρα πολύ @Yorgos !! Μήπως ξέρεις πως λέγεται η υπηρεσία για την παραλαβή της κάρτας σιμ απτο αεροδρόμιο; και πόσο κοστίζει στο περίπου με data κτλ; Επίσης είναι κάρτα σιμ που προσαρμόζεται σε όλες τις υποδοχές microsim κτλ; η θα πρέπει να φέρουμε κινητό με αντίστοιχη υποδοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom