Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Καλημερα κ απο μενα!!πολυ καλη η επιλογη σας για κουβα...

Εγω ταξιδεψα στην κουβα τον Σεπτεμβριο του 2015.. Η πτηση μας εφτασε Αβανα στις 10.30-11 το βραδυ..μεχρι να τελειωσουμε τον ελεγχο περασε περιπου 1,5ωρα..ειχαμε κλεισει βεβαια casa να μεινουμε..το θεμα ειναι πως εκεινη την ωρα λογω προχωρημενης ωρας κ αστυνομιας που υπαρχει στο αεροδρομιο δεν μπορεις να βρεις τα "μη" κανονικα ταξι που κυκλοφορουν παντου βεβαια...βρισκεις τα δημοσια ταξι τους,τα κιτρινα μονο...η ταριφα απο αεροδρομιο αβανα τοτε ηταν 25cuc..
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημερα σας, επειδη αρχισαμε να ψαχνουμε κι εμεις για Κουβα για Δεκεμβριο ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη περιοδος και εχει ζεστη ουτως ωστε να κανουμε και τα μπανακια μας.
Επισης για ενδιαφερομενους που δε θελουνε πολλες ενδιαμεσες πτησεις, εχω βρει εταιρια που πεταει κατευθειαν απο Φρανκφουρτη για Αβανα, την Condor!
Μαλιστα για την περιοδο που με ενδιαφερει το κοστος ανα ατομο βγαινει 720 με 750 ευρω. Πως σας φαινεται η τιμη, αξιζει η υπαρχουν και φθηνοτερες προσφορες;
Νορμάλ είναι η τιμή, αν είναι για μετά τις 20 Δεκεμβρίου τη λες και πολύ καλή. Δεν υπάρχει εγγύηση για το ότι θα μπορέσετε να κάνετε μπάνιο. Συνήθως ναι, αλλά τα 1-2 κύματα κακοκαιρίας που έρχονται από Καναδά το Δεκέμβριο κρατάνε αρκετές ημέρες, αν πέσετε σε τέτοιο θα χρειαστείτε μπουφάν. 60% πιθανότητες για μπάνιο σου δίνω, Δεκέμβριο μήνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω ταξιδεψα στην κουβα τον Σεπτεμβριο του 2015.. Η πτηση μας εφτασε Αβανα στις 10.30-11 το βραδυ..μεχρι να τελειωσουμε τον ελεγχο περασε περιπου 1,5ωρα..ειχαμε κλεισει βεβαια casa να μεινουμε..το θεμα ειναι πως εκεινη την ωρα λογω προχωρημενης ωρας κ αστυνομιας που υπαρχει στο αεροδρομιο δεν μπορεις να βρεις τα "μη" κανονικα ταξι που κυκλοφορουν παντου βεβαια...βρισκεις τα δημοσια ταξι τους,τα κιτρινα μονο...η ταριφα απο αεροδρομιο αβανα τοτε ηταν 25cuc..
Ο,τι ώρα και να προσγειωθείτε, τα μόνα ταξί που θα βρείτε θα είναι τα κίτρινα επίσημα (δεν είναι δημόσια πια), τα υπόλοιπα δεν επιτρέπονται έτσι κι αλλιώς στο αεροδρόμιο. Επιπλέον οι χρόνοι αναμονής πια έχουν αυξηθεί τραγικά από το Νοέμβριο, λογω υπερπληθωρας πτήσεων από Αμερική. Η ταρίφα ακόμη 25 είναι, αλλά με ευγενικό παζάρι το ρίχνεις εύκολα.
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Εμεις επειδη χρειαστηκε να παμε κ αλλες 2 φορες στο αεροδρομιο επειδη ξεχασα την τσαντα μου στο ταξι!!!! εκτος της επιστροφης μας φυσικα πηγαμε με αυτοκινητα που τα ειχαν απλοι πολιτες με την μιση τιμη..ισως να εχουν αλλαξει μετα τα πραγματα..
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Λοιπόν ετοιμαζόμαστε για ταξιδάκι!!! Η καλύτερη στιγμή αφού βγάλαμε εισιτήρια είναι ο προγραμματισμός!!! Οπότε σύμφωνα με τις οδηγίες του ThanasisU2 νομίζω είμαι έτοιμη να μου δώσετε τα φώτα σας!!!!



Αγόρασα οδηγό, διάβασα πολλεεεεεεεεεες ώρες- μέρες, έφτιαξα ένα πρόχειρο προγραμματάκι, διάβασα ό,τι πληροφορία υπάρχει εδώ μέσα για Κούβα κ περιμένω προτάσεις!!!!

Λοιπόν!!! Πετάμε 19/2 από Μαλπένσα κ φτάνουμε Αβάνα στις 17:00 περίπου κ επιστροφή στις 4/3 κατά τις 20:00 αν θυμάμαι καλά....
Το πρόχειρο προγραμματάκι είναι το εξής.
19-23/2 Αβάνα
23-25/2 Vinales
25-27/2 Cienfuegos
27/2-1/3 Trinidad
1-3/3 Camaguey
3-4/3 Havana

Ερωτήσεις:
1. Να μου πείτε εννοείται τη γνώμη σας!!
2. Θεωρείτε ότι αξίζει να πάω μέχρι Camaguey ή να προσθέσω άλλες 2 μέρες στην Αβάνα;;
3. Να ξεκινήσω με Αβάνα όπως γράφω ή να κάνω πρώτα το tour στα υπόλοιπα κ να επιστρέψω στο τέλος Αβάνα;;
4. Η απόσταση Vinales- Cienfuegos είναι εφικτό να γίνει σε μια μέρα ή είναι σκότωμα;;
5. Υπάρχει κάποια ¨ανεπίσημη¨ εκδήλωση αυτό το χρονικό διάστημα σε κάποια από τις περιοχές που σκοπεύω να επισκεφτώ;; Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό... http://festivaldelhabano.com/
6. Δε μου έρχεται αυτή τη στιγμή κάτι... αλλά εδώ είμαστε!!

Α! Να αναφέρω ότι κλείνω στο να μη νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά να κινούμαστε με Viazul, ταξί κ τέτοια...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
1.ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΒΑΝΑ
2.ΤΟ CINEFUEGOS ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΝΙΤΑΔ DEN EINAI ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ
3.ΚΛΕΙΣΕ ΜΕ ΤΟ LATIN AMERICA ΓΙΑ ΞΕΝΑΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ.ΜΕΡΣΙΝΗ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΛΗΝΟΚΟΥΒΑΝΗ ΞΕΝΑΓΟΣ +5352849979
4.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ
4.ΝΑ ΠΑΣ ΓΚΟΥΑΜΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΡΚΟΔΕΙΛΟΥΣ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμεις επειδη χρειαστηκε να παμε κ αλλες 2 φορες στο αεροδρομιο επειδη ξεχασα την τσαντα μου στο ταξι!!!! εκτος της επιστροφης μας φυσικα πηγαμε με αυτοκινητα που τα ειχαν απλοι πολιτες με την μιση τιμη..ισως να εχουν αλλαξει μετα τα πραγματα..
Μα να πας μπορείς στο αεροδρόμιο με μη κίτρινο ταξί. Να επιστρέψεις δεν μπορείς, εκτός κι αν σε περιμένει το ίδιο αμάξι που σε πήγε, με ρίσκο να φάει ένα χαριτωμένο πρόστιμο (πέφτουν βροχή).
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Εχεις δικιο σ'αυτο που λες..την 2η φορα που γυρισαμε απο αεροδρομιο ο τυπος μαλλον ρισκαρε..στην επιστροφη μας για ελλαδα το παληκαρι που ηρθε απο το σπιτι να μας παρει ειχε μαζι του κ την γυναικα του κ λιγο πριν φτασουμε στο αεροδρομιο μας ζητησε να συστηθουμε, ετσι ωστε αν μας σταματουσε αστυνομια να ελεγε πως ημασταν φιλοι του!!!! Για να μην φαει προστιμο!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
1.ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΒΑΝΑ
2.ΤΟ CINEFUEGOS ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΝΙΤΑΔ DEN EINAI ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ
3.ΚΛΕΙΣΕ ΜΕ ΤΟ LATIN AMERICA ΓΙΑ ΞΕΝΑΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ................. ΕΛΛΗΝΟΚΟΥΒΑΝΗ ΞΕΝΑΓΟΣ ...................
4.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ
4.ΝΑ ΠΑΣ ΓΚΟΥΑΜΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΡΚΟΔΕΙΛΟΥΣ
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
Παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία και διόρθωσε το μήνυμά σου.
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Καλησπερα και απο μενα!!Σκεφτομαστε με τον φιλο μου να παμε Κουβα 1 εβδομαδα Cayo Coco και μετα 1 εβδομαδα Αβανα κ τις γυρω περιοχες!Τι μηνα μου προτεινετε να παμε?θελουμε να ευχαριστηθουμε μπανια στο Cayo Coco
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα και απο μενα!!Σκεφτομαστε με τον φιλο μου να παμε Κουβα 1 εβδομαδα Cayo Coco και μετα 1 εβδομαδα Αβανα κ τις γυρω περιοχες!Τι μηνα μου προτεινετε να παμε?θελουμε να ευχαριστηθουμε μπανια στο Cayo Coco
Αν είστε από Ελλάδα δύσκολα θα ενθουσιαστείτε με τις παραλίες στο Κάγιο Κόκο, δεν είναι και οι καλύτερες της Κούβας (επίσης δεν έχει αστικά κέντρα τριγυρω, άρα και τίποτε να κάνεις). Αν θέλετε να ευχαρστηθείτε μπάνια θα σας πρότεινα τοο Κάγιο Λάργκο.
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Ευχαριστώ πολύ για την τοσο άμεση απαντηση! Το Καγιο Καραγκούνης το είδα και εγώ και ενθουσιαστηκα αλλά πως θα πάμε στην υπόλοιπη Κούβα απο κει?νησάκι δεν είναι? ?Λέμε να πάμε Νοέμβριο είναι καλός ο καιρός για παραλία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.765
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom