Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα, Yorgo τι λες για μεταφορές με τραινο; είναι ασφαλές μεταφορικό; μπορείς να πας από πόλη σε πόλη;
Χαλάει συνέχεια, δύσκολη η κράτηση εισιτηρίων, πολλές καθυστερήσεις, μια μόνο γραμμή με λίγα δρομολόγια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποια casa particulares για να κάνω την απαραίτητη αλλαγή χρημάτων αλλά να μην μου δώσουν και πλαστά χαρτονομίσματα κοντά στο Μουσείο Παλιών Τεχνών, ή στην παλιά πόλη της Αβάνας. Ευχαριστώ πολύ!
Δε νομίζω να υπάρχει casa particular που να θέλει να δώσει πλαστά, ξέρουν ότι... ξέρεις πού μένουν.
 

ΖΩΗ 2

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Δε θα στηριζομουν στο κουβανικο ίντερνετ για να εξαρτηθεί η εργασία μου από αυτό.
Θα είμαι στην Κούβα σε δυο μέρες
Πως είναι ο καιρός εκεί ; Άκουσα για κάποια έντονα καιρικά φαινόμενα πριν λίγες μέρες
 

Spy1989

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπερα σας,

Προσπαθώ να κάνω κράτηση μέσω της πλατφόρμας Airbnb.
Κατά την διαδικασία κράτησης και πληρωμής μου εμφανίζεται ότι πρέπει να δηλώσω σκοπό επίσκεψης στην Κούβα από μια προεπιλεγμένη λίστα που εμφανίζεται.
Δεν εχει πουθενά "τουρισμό". Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να επιλέξω;
Κάποια airbnb ανέφεραν κάτι "Υποστήριξη στον Κουβανικό λαό" αυτο πρέπει να επιλέξω;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα σας,

Προσπαθώ να κάνω κράτηση μέσω της πλατφόρμας Airbnb.
Κατά την διαδικασία κράτησης και πληρωμής μου εμφανίζεται ότι πρέπει να δηλώσω σκοπό επίσκεψης στην Κούβα από μια προεπιλεγμένη λίστα που εμφανίζεται.
Δεν εχει πουθενά "τουρισμό". Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να επιλέξω;
Κάποια airbnb ανέφεραν κάτι "Υποστήριξη στον Κουβανικό λαό" αυτο πρέπει να επιλέξω;
Ό,τι θες βάζεις, Αμερικανούς αφορά το συγκεκριμένο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εφόσον βάζουμε ότι ερχόμαστε από Ελλάδα γιατί συνεχίζει να μας ρωτάει όμως ;;εντάξει κύριε Γιώργο ευχαριστώ πολύ
E αγνόησέ το, είναι και για ανθρώπους με άδεια παραμονής στην Αμερική, που εργάζονται για αμερικανικές εταιρείες κλπ κλπ.
 

ΖΩΗ 2

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπερα
Είμαι ήδη στην Κούβα εδώ και λίγες ώρες
Η απορία μου είναι αν με συμφέρει να πληρώνω σε ευρώ ή να κάνω πέσος και ποια είναι η ισοτιμία
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
468
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλησπέρα, κάντε κάποια πέσος για βασικές αγορές,la nave, φιλοδώρηματα κτλ. Σχεδόν παντού δέχονται ευρώ ΑΛΛΑ μεγάλη προσοχή στην ισοτιμία που χρησιμοποιούν, μακρυά από την επίσημη, συγκρίνετε τιμές στους καταλόγους,τουλάχιστον 250/1. Να περάσετε όμορφα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό στην Κούβα δεν εφαρμόζεται, ούτε καν για την επίσημη ισοτιμία.

Σήμερα θα πρέπει να αλλάξεις γύρω στα 285. Σε γενικές γραμμές σε συμφέρει να πληρώνεις σε πεσος σε ευρώ είναι χειρότερη η ισοτιμία αλλά υπάρχουν κι εξαιρέσεις.
 

ΖΩΗ 2

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλημέρα
Θα μεινουμε στο National που είναι κοντά στην Νέα πόλη. Που είναι καλύτερα να κυκλοφορισουμε για φαγητό, διασκέδαση, σουβενίρ; Παλιά ή νέα πόλη της Αβάνας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom