Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Krieris

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Ουφφφφφ.. Παιδιά κλείστηκαν και τα τικέτα. 11/6- 23/6 (12 διανυκτερεύσεις) με KLM μέσω AMS. Πάμε τώρα στα βασικά. 3 άτομα θα είμαστε. Τι σκέφτομαι να κάνουμε απ'αυτά που έχω ψάξει γενικά και έχω διαβάσει εδώ μέσα. Παραθέτω ένα πρόχειρο αρχικό κ γενικό πρόγραμμα ώστε να μου πείτε γνώμη και τι θ αφαιρούσατε ή θα προσθέτατε.
- 4 διανυκτερεύσεις Havana ( https://www.airbnb.gr/rooms/16113103?checkin=09/06/2017&checkout=13/06/2017&guests=3&adults=3&children=0&infants=0&s=KGoM_pP_#reviews) νομίζω καλή τοποθεσία το σπιτάκι
- 2 διανυκτερεύσεις trinidad (https://www.airbnb.gr/rooms/6063047...-16&guests=3&adults=3&s=gZzPqSzV#neighborhood) λίγο απομακρυσμένο αυτό
- 2 διανυκτερεύσεις cienfuegos
- 1 Vinales
- 1 ??? Varadero? η μπα?
- 1 ???
- τελευταία Havana.

Για λεπτομέρειες θα επανέλθω. Απλά αρχικα θα ήθελα να τσεκάρω τις περιοχές που θα κινηθούμε. Επίσης, αν έχετε να προτείνετε κ casas μια χαρά (low badget ).

Σας ευχαριστώ πολύ!

Στο Τρίνινταντ κλείσε πιο κοντά στην πλατεία Mayor . Αν πάτε με Viazul θα φάτε περπάτημα και είναι πιο κοντά το κέντρο. Αβάνα άφησε μια διανυκτέρευση και φεύγεις την επόμενη. Βινιαλες εμείς το κλείσαμε με 1 διανυκτέρευση αλλα αφήνουμε τις βαλίτσες Αβάνα για ευκολία.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Άλλο θέμα είναι η μετακίνηση τώρα. 6 ώρες είναι με viazul απ οτι βλέπω Αβάνα - Τρινινταντ. Γενικά μακρινές οι αποστάσεις. Λέγαμε για αυτοκίνητο αν και βγαίνει τσιμπημένο. Γιώργο παίζει να γνωρίζει περίπου πόσα κ αν πηγαινει φυσικα θα έπαιρνε ένα ταξί απο Αβάνα - Τρινινταντ? Ρωτάω μήπως συμφέρει τα 3 άτομα. Κ γενικά να κινούμαστε με ταξί.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
γειαααα! επεστρεψα..:( εμεις ειχαμε κλεισει βαραδερο 3 μερες. (με το δωματιο ειχε βοηθησει ο γιωργος, ολα μια χαρα και η κοπελα ευγενεστατη) το ειχα κλεισει λογω του παραλιακια φιλου μου που θα με σκοτωνε. αρχικα με εκραξε για τις 3 μερες που δεν ηταν περισσοτερες. φτανουμε βαραδερο, εχει παθει σοκ, ειναι ετοιμος να βαλει τα κλαμματα για τον χαμενο παραδεισο. καναμε την επομενη μερα το μπανιο μας και φυγαμε για αβανα.
απο παραλιες πηγαμε playa ancon στο trinidad, και σε μια παραλια κοντα στην αβανα. θα προτιμουσα λοιπον μια παραπανω μερα trinidad και να παω ανκον, ή να παω σε παραλια της αβανας παρα να πατησω το ποδι μου βαραδερο και να μαυρισει η ψυχη μου. προσωπικα γουστα βεβαια ε!
εγω ασφαλεια ιντεραμερικαν με 33, μου ειχαν προτεινει και το 50αρι.
αυτα... κατα τα αλλα, θα ξαναπαμε, μου αρεσει που τον εσερνα κουβα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άλλο θέμα είναι η μετακίνηση τώρα. 6 ώρες είναι με viazul απ οτι βλέπω Αβάνα - Τρινινταντ. Γενικά μακρινές οι αποστάσεις. Λέγαμε για αυτοκίνητο αν και βγαίνει τσιμπημένο. Γιώργο παίζει να γνωρίζει περίπου πόσα κ αν πηγαινει φυσικα θα έπαιρνε ένα ταξί απο Αβάνα - Τρινινταντ? Ρωτάω μήπως συμφέρει τα 3 άτομα. Κ γενικά να κινούμαστε με ταξί.
Φτηνότερο από Βιασούλ δε θα σου βγει το ταξί, κάθε άλλο. Το βιασούλ θα κάνει 25Χ3 άτομα = 75 ενώ το ταξί κάτω από 150-200 αποκλείεται να σας πάρει. Βέβαια πας πολύ πιο γρήγορα (4-4,5 ώρες), άνετα και σταματας όπου θες... που θα θες.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κανένα λεοφωρείο που να πηγαίνει νύχτα δεν υπάρχει ε? Ρωτάω ώστε να μην χάσουμε 6 ώρες που κάνει το λεοφωρείο. Άλλο τρόπο δεν βρίσκω. Η βιαζούλ η αμάξι, σωστα?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Κανένα λεοφωρείο που να πηγαίνει νύχτα δεν υπάρχει ε? Ρωτάω ώστε να μην χάσουμε 6 ώρες που κάνει το λεοφωρείο. Άλλο τρόπο δεν βρίσκω. Η βιαζούλ η αμάξι, σωστα?
Απο οτι ξερω νυχτα δεν υπάρχει . Τσεκαρε το βέβαια .

Ενταξει θα χαζευεις τα τοπία , θα περασετε και απο Σιενφουεγος θα περασ η ει ωρα.
Παλτο να παρεις για το λεωφορειο χαχα ο κλιματισμος συνηθως ειναι στο φουλ..
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σ ευχαριστώ ΚΙΚΙ το έχω διαβάσει σε άλλο ποστ για τον κλιματισμό. Θα πάμε και cienfuegos. Δύσκολο το πρόγραμμα μου φαίνεται ξαφνικά και αυτό λόγω μετακίνησης. Αντε να δούμε..
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Επίσης, κάτι άλλο. Για να μην νοικιάσουμε πολλές μέρες το αυτοκίνητο, ελεγα να πάμε trinidad, cienfuegos ( 4 μερες) με αυτοκινητο (ίσως να βγάλω απ' το πρόγραμμα το varadero), να γυρίσουμε το αυτοκίνητο Havana και να πάμε 2 μερούλες στο viniales με βιαζουλ. Αξίζει λέτε έτσι? Θα χρειαστεί αυτοκίνητο στο βινιαλες? Να το έκανα ανάποδα και να έπαιρνα αμαξι στο βινιαλες και να μην επαιρνα σε trinidad -cienfuegos? Τι λέτε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταρχήν για να νοικιάσεις αμάξι το μίνιμουμ είναι τρεις μέρες, σε κάποιες εταιρείες πέντε. Δεύτερον, δες αν υπάρχουν διαθέσιμα αυτοκίνητα γιατί αλλιώς μπορεί και να το συζητάμε τσάμπα. Τρίτον, για μέσα στο Τρινιδάδ δε χρειάζεται αμάξι, ούτε μέσα στο Σιενφουεγος, αλλά για να πας εκεί και να απολαύσετε διαδρομές και τα γύρω γύρω βοηθάει πάρα πολύ. Βινιαλες με αμάξι σου δίνει πάρα πολλές δυνατότητες για έκδρομες, αν είχα την επιλογή θα το έπαιρνα
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γιώργο ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Έχω τσεκάρει για αμάξι και υπάρχει.Για παραλίες όμως σε trinidad και cienfuegos δεν θα μου χρειαστεί ? Πως θα γίνεται η μετκίνηση για παραλία? Υπάρχουν λεωφορεία ή ταξί?
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για την παραλία του Τρινιδάδ και ταξί έχει και λεωφορείο. Οι παραλίες του Σιενφουεγος είναι χάσιμο χρόνου έτσι κι αλλιώς
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Αν δεν εχεις βρει καζα για το Σιενφουεγκος στειλε μου πμ.
Υπαρχει μια με δυο υπνοδωματια,καθιστικο.κουζινα,ανεξαρτητη και ο ιδιοκτητης της μιλαει Ελληνικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom