Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρα ειναι καλύτερα να μένει κανείς σε ξενοδοχείο για να έχεις ίντερνετ, αλλά από ότι άκουσα αυτά είναι πολύ ακριβότερα από τις casas και δεν έχουν ποιότητα διαμονής ανάλογη με τη τιμή τους, σωστά;;

Όσον αφορά τις casas που κλείνεις μέσω ίντερνετ, είναι θέμα τύχης η ποιότητα διαμονής;;
Σιγά το ίντερνετ που θα έχεις στα ξενοδοχεία, κι εκεί δεν έχεις καμία εγγύηση, στις πλατείες συνήθως είναι καλύτερο. Τα ξενοδοχεία είναι απίστευτα ακριβά για τις υπηρεσίες που (δεν) προσφέρουν, δέκα φορές να μείνεις σε κάσα.

Η ποιότητα διαμονής στα κάσας πάνω κάτω φαίνεται από τα σχόλια και τις φωτογραφίες τους, κάνει μπαμπ ποια είναι καλά. Γνώμη μου ότι ένα μέτριο κάσα είναι πολύ καλύτερο από ένα τερτάστερο ξενοδοχείο, κι ένα απλώς καλό κάσα ΠΟΛΥ καλύτερο από ένα πεντάστερο.
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Γιωργο ευχαριστω,

μηπως υπαρχουν τιποτε σταθερα καρτοτηλεφωνα ή κατι τέτοιο για ακόμα φθηνότερες χρεώσεις προς Ελλάδα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι, βγαίνουν αρκετά ακριβότερα και η ποιότητα των κλήσεων είναι για τα πανηγύρια, συνδέεσαι μια στις τέσσερεις με καθυστέρηση ήχου που δυσκολεύει την επικοινωνία.
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Γιωργο Ευχαριστω,

περα απο το airbnb και το homestay που αλλου μπορω να βρω casas; ποια sites ειναι αξιοπιστα ωστε αν προπληρωσω να μην εχω προβλημα;

υπαρχουν λες cases με πολλα δωματια (το καθενα με τη τουαλετα του) ή καποια που να ειναι διπλα διπλα ωστε να φιλοξενησουν 4 ζευγάρια παρέα;

επισης το ζεστό νερό για μπάνιο δεν θεωρείται δεδομένο;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω ακούσει για κάποιο σάιτ που να τρώει τα λεφτά και να μην κάνει κρατήσεις. Απλά μην πάρεις δεδομένο πως θα σου δώσουν το σπίτι που ζήτησες, το overbooking πάει σύννεφο και οι ιδιοκτήτες δίνουν προτεραιότητα σε φίλους και γνωστούς και όχι τα σάιτ που τους κρατάνε σοβαρή προμήθεια.

Ναι, σχεδόν όλα έχουν ζεστό νερό και δικό τους μπάνιο. Το να βρεις σπίτι με 2 δωμάτια δίπλα-δίπλα είναι εύκολο, αρκεί να κλείσεις καιρό πριν.
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Στο αγγλικό ίντερνετ έχω διαβάσει για μεγάλες ελλείψεις σε είδη προσωπικής φροντίδας στη Κούβα. Δεν ξέρω αν αυτά που έχω διαβάσει είναι για παλαιότερα χρόνια και αν εξακολουθούν να είναι έτσι.
Όντως κουνουπέλαιο, σερβιέτες οι γυναίκες κτλ πρέπει να τα φέρουν μαζί τους;;
Τι άλλο πρέπει να φέρει κανείς;

Τι packing list προτείνετε;

Ευχαριστώ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο αγγλικό ίντερνετ έχω διαβάσει για μεγάλες ελλείψεις σε είδη προσωπικής φροντίδας στη Κούβα. Δεν ξέρω αν αυτά που έχω διαβάσει είναι για παλαιότερα χρόνια και αν εξακολουθούν να είναι έτσι.
Όντως κουνουπέλαιο, σερβιέτες οι γυναίκες κτλ πρέπει να τα φέρουν μαζί τους;;
Τι άλλο πρέπει να φέρει κανείς;

Τι packing list προτείνετε;

Ευχαριστώ
Σερβιέτες οπωσδήποτε. Κουνουπέλαιο βρίσκεις, αλλά είναι ακριβό και κακής ποιότητας. Οπωσδήποτε φισάκι για τις πρίζες. Φέρε καμιά σοκολάτα/σνακ γιατί τα εδώ είναι φορ δε μπαζ. Κανά φυστίκι Αιγίνης ας πούμε, ή κανένα power bar να μασουλάς τις ώρες που περπατάς και δε θες να χασεις χρόνο για να κάτσεις να φας.
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
ευχαριστώ πολυ.
τι φισακι χρειαζεται για κουβα;

δηλαδη δεν υπάρχει street food αλλα για να φας πρεπει να χασεις χρονο να φας σε καποιο σπιτι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει street food και είναι απαίσιο.
Φισάκι από στρογγυλές πρίζες για τετράγωνες, τύπου Αμερικής.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
@Yorgos ποια είναι η περιρέουσα ατμόσφαιρα για την επίσκεψη του Ομπάμα μεθαύριο;; τι λένε οι Κουβανοί ;;

Φέρε καμιά σοκολάτα/σνακ γιατί τα εδώ είναι φορ δε μπαζ.
Δεν ανοίγεις μια αντιπροσωπεία της ΙΟΝ εκεί;;:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom