Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πλέον το 25άρι το συμπεριλαμβάνουν όλες, εκτός κι αν πετάς για Αμερική (απίθανο)
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Μιας και πήρε τα πάνω του το θέμα να ποστάρω και εγώ εδώ τις απορίες μου να είναι συγκεντρωμένες..

Θα πάμε με ένα φίλο Κούβα 01/5-12/5..
1/5 φτάνουμε βραδύ 22.20, ποτέ θα είμαστε λογικά στην Αβάνα? μετά απο κανα 2ωρο? υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε ταξί λόγω πρωτομαγιάς?

το πρόγραμμα που έχουμε κατά νου είναι το εξής:

1/5 Αβάνα, διαμονή
2/5 Cienfuegos διαμονή
3-4/5 Trinidad διαμονή
5/5 Camaguey διαμονή
6/5 Νυκτερινό λεωφορείο για Αβάνα
7-9/5 Αβάνα διαμονή
10/5 Viñales διαμονή
11/5 Αβάνα διαμονή
12/5 Αναχώρηση το πρωι.

Το ξέρω οτι Camaguey είναι μακριά για τον χρόνο που έχουμε αλλά ο συνταξιδιώτης το ήθελε μέσα. Πιστεύετε οτι αξίζει την έξτρα ταλαιπωρία? Το νυκτερινό λεωφορείο θα παλεύετε?

Οι τιμές για τα casas είναι ανα άτομο?
Απ'οτι ξέρω η AirCanada δίνει βιζα στο αεροπλάνο. Θα μας αφήσουν στην Αθήνα να επιβιβαστούμε χωρίς βίζα? το δρομολόγιο είναι ATH-FRA-YYZ-HAV..

Αυτά προς το παρόν! :D
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
δεν το έκανα επίτηδες σπαστό, απλά δεν έβρισκα απευθείας σε καλή τιμή όταν το έκλεινα. από την airtickets το έκλεισα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μιας και πήρε τα πάνω του το θέμα να ποστάρω και εγώ εδώ τις απορίες μου να είναι συγκεντρωμένες..

Θα πάμε με ένα φίλο Κούβα 01/5-12/5..
1/5 φτάνουμε βραδύ 22.20, ποτέ θα είμαστε λογικά στην Αβάνα? μετά απο κανα 2ωρο? υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε ταξί λόγω πρωτομαγιάς?

το πρόγραμμα που έχουμε κατά νου είναι το εξής:

1/5 Αβάνα, διαμονή
2/5 Cienfuegos διαμονή
3-4/5 Trinidad διαμονή
5/5 Camaguey διαμονή
6/5 Νυκτερινό λεωφορείο για Αβάνα
7-9/5 Αβάνα διαμονή
10/5 Viñales διαμονή
11/5 Αβάνα διαμονή
12/5 Αναχώρηση το πρωι.

Το ξέρω οτι Camaguey είναι μακριά για τον χρόνο που έχουμε αλλά ο συνταξιδιώτης το ήθελε μέσα. Πιστεύετε οτι αξίζει την έξτρα ταλαιπωρία? Το νυκτερινό λεωφορείο θα παλεύετε?

Οι τιμές για τα casas είναι ανα άτομο?
Απ'οτι ξέρω η AirCanada δίνει βιζα στο αεροπλάνο. Θα μας αφήσουν στην Αθήνα να επιβιβαστούμε χωρίς βίζα? το δρομολόγιο είναι ATH-FRA-YYZ-HAV..

Αυτά προς το παρόν! :D
Χωρις βιζα δεν πετας απο Αθηνα , αναγκαστικα θα βγαλεις εδω .


αυτο με το καμαγουει λιγο αβολο μου κανει , πολλά χιλιομετρα . Τσεκαρες αν εχει νυκτερινο για Αβανα ;
 
Last edited:

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Απο Τρινιδάδ δεν έχει.. έχει απο Καμαγουει για Αβανα 00.35-09.20..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα πάμε με ένα φίλο Κούβα 01/5-12/5..
1/5 φτάνουμε βραδύ 22.20, ποτέ θα είμαστε λογικά στην Αβάνα?
Λογικά θέλετε 30' να κατεβείτε από το αεροπλάνο, 45' για immigration (κάντε τσεκιν σε μπροστινή θέση) και 1-2 ώρες για βαλίτσες. Αν δεν έχει καθυστέρηση η AF που είναι πριν από σας και αργούν οι βαλίτσες της μπορεί και λιγότερο. Μετά θέλετε 30' για να αλλάξετε λεφτά και άλλα 30' για το ταξί, το σύνολο άστα να πάνε.
υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε ταξί λόγω πρωτομαγιάς?
θα βρείτε, 100%
Το ξέρω οτι Camaguey είναι μακριά για τον χρόνο που έχουμε αλλά ο συνταξιδιώτης το ήθελε μέσα. Πιστεύετε οτι αξίζει την έξτρα ταλαιπωρία? Το νυκτερινό λεωφορείο θα παλεύετε?
Ναι, αξίζει. Ναι, παλεύεται, αλλά κάνει πολύ κρύο λόγω φονικού κλιματισμού μέσα στο λεωφορείο, να πάρετε πουλόβερ, ίσως και κουβέρτα, όπως κάνουν και οι Κουβανοί. Κλείστε εισιτήρια από το ίντερνετ στο σάιτ της viazul.
Οι τιμές για τα casas είναι ανα άτομο?
Ανά δωμάτιο.
Απ'οτι ξέρω η AirCanada δίνει βιζα στο αεροπλάνο. Θα μας αφήσουν στην Αθήνα να επιβιβαστούμε χωρίς βίζα? το δρομολόγιο είναι ATH-FRA-YYZ-HAV..
Μάλλον δε θα σας αφήσουν.
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Είναι απαραίτητο να μιλάμε ισπανικά για να μην μας πάρουν στο ψιλό και να μην μας πιάσουν κώτσους;

Ελάχιστοι μιλάνε αγγλικά;
Πόσο άνετα ρωτάς κάποιον στο δρόμο ή κάποιον καταστηματάρχη/πωλητή "do you speak english?";;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Είναι απαραίτητο να μιλάμε ισπανικά για να μην μας πάρουν στο ψιλό και να μην μας πιάσουν κώτσους;

Ελάχιστοι μιλάνε αγγλικά;
Πόσο άνετα ρωτάς κάποιον στο δρόμο ή κάποιον καταστηματάρχη/πωλητή "do you speak english?";;
Κωτσο θα σε πιασουν οι Κουβανοί ακόμα και αν μιλας τέλεια Ισπανικά.
Είναι κάτι λέρες δεν φανταζεσαι ....:lol: αλλά ωραιες λέρες , ειδικά οι κοπέλες .

Ρωτα αν μιλανε Αγγλικά ,δεν χανεις και κάτι , συνηθως δεν δερνουν αμα του ρωτας αλλά απο την άλλη δεν ξερεις και που θα πεσεις .
καλου κακου ξεκίνα εντατικά ισπανικά
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Ναι, έχω διαβάσει ότι είναι λέρες και κλαψιάριδες,
από την άλλη λόγω κρίσης δεν έχω να μοιράζω δεκαδόλλαρα στον καθένα που θα συναντώ στο δρόμο,
οπότε θα εκτιμούσα αν μου δίνατε κάποιες συμβουλές πως να τους διώχνω ευγενικά.

Η καλύτερη αντιμετόπιση είναι η αδιαφορία και να μην τους μιλάς, ή κάτι άλλο;;

Τι εικόνα έχουν οι Κουβανοί για τους Griego;;

Τους βλέπουνε όπως όλους τους τουρίστες σαν πορτοφόλι,
ή υπάρχει κάποια συμπάθεια;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom