Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
  1. Πώς μπορούμε να συνενοούμαστε μεταξύ μας αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να χωριστουμε; Να πάρουμε ο καθένας από μια κουβανική σιμ; Γνωριζετε τι χρεώσεις έχει για να καλέσεις από κουβανική σιμ σε άλλη κουβανική;
Κάθε αίμα στοιχίζει 3 Κουκ ανά ημέρα συν ο,τι ξοδέψεις. Πλέον με το νέο πρόγραμμα από κουβανικό σε κουβανικό είναι 0,22 το λεπτό.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω σ αυτό παρακαλώ.
Αγοράζουμε sim από το αεροδρόμιο όπως έχεις αναφέρει ή από αλλού;
Πως γίνεται η χρέωση αυτών των 3 κουκ/ημέρα, τα πληρώνεις προκαταβολικά;
Οταν μας καλούν απο Ελλάδα να υποθέσω δεν υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση, σωστά;
Είναι πολύ σημαντικό να έχω τηλέφωνο και να δέχομαι κλήσεις.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Ακόμα μια ερώτηση η οποία είδα έχει απαντηθεί και σε άλλο thread αλλά ξαναρωτάω για να είμαστε σίγουροι.

Ταξιδεύω με aeroflot, η αναμονή στο αεροδρόμιο όταν πηγαίνουμε είναι 2.30 ώρες και όταν γυρνάμε είναι 9, γενικά δεν έχουμε σκοπό να βγούμε εκτός αεροδρομίου, θα χρειαστούμε transit visa? Το ρωτάω γιατί από Αθήνα -> Ρωσία φτάνουμε στο terminal F και μετά φεύγουμε από το D για Κούβα και αντίστοιχα στο γύρνα. Έχει ταξιδέψει αντίστοιχα κάποιος με aeroflot πρόσφατα?

Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να καταλάβω αν το εισιτήριο που έχω είναι ενιαίο ή οχι (δεν έχω ξαναταξιδέψει με ανταπόκριση :( ), τα εισιτήρια τα είχα κλείσει μέσω ταξιδιωτικού γραφείου. Το confirmation number στις πτήσεις βλέπω είναι το ίδιο.

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κλείσε τον ωτοκορέκτορα....
Ειλικρινά τώρα, στα τόσα χρόνια που με ξέρεις διαδικτυακά έστω... πιστεύεις ότι ξέρω πώς γίνεται αυτό;;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αγοράζουμε sim από το αεροδρόμιο όπως έχεις αναφέρει ή από αλλού;
Στο αεροδρόμιο είναι πολύ πιο γρήγορο. Αλλιώς πρέπει να πας σε γραφείο του ΟΤΕ οπότε πρέπει να ξυπνήσεις ΝΩΡΙΣ για να πας να στηθείς στην ουρά. ΠΟΛΥ νωρίς.
Πως γίνεται η χρέωση αυτών των 3 κουκ/ημέρα, τα πληρώνεις προκαταβολικά;
Ναι.
Οταν μας καλούν απο Ελλάδα να υποθέσω δεν υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση, σωστά;
Σωστά
Είναι πολύ σημαντικό να έχω τηλέφωνο και να δέχομαι κλήσεις.
ΚΑλά, να ξέρεις ότι πέφτει το δίκτυο καμιά φορά για ώρες, η ποιότητα του ήχου είναι της πλάκας, κλπ. Αν κρίνεται η ζωη κάποιου από τις επιδόσεις της cubacel καλύτερα φωνάξτε το νεκροθάφτη από τώρα. Αλλά τη δουλειά σου θα την κάνεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@Yorgos Είσαι θησαυρός πραγματικά!
Έχουμε μάθει και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε πολλά γι αυτό το ταξίδι εξαιτίας σου.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ό,τι αφορά τα καμπαρέ, εμένα προσωπικά μου φένρουναναγούλα, πολύ βαρετά, επαναληπτικά και πανάκριβ τα βρίσκω, περπατάνε κάτι κοπέλες ημίγυμνες αλλάζοντας φρούτα στο κεφάλι τους κάθε 10'. Με τέτοια νυχτερινή ζωή που έχει η Αβανα, είναι κρίμα να μην πάτε κάπου που πηγαίνουν οι ντόπιοι. Μουσικά και μόνο, αποτελεί εξαίρεση το σόου τύπου Buena Vista Social Club. Το κοινό είναι κρουαζιεράδες, αλλά οι τύποι είναι μουσικάρες με φοβερή ενέργεια.
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
@Yorgos είσαι στην αβάνα αυτό τον καιρό? Αν ναι (κι αν θες φυσικά κ μπορείς) αύριο ή μεθαύριο θα ήθελες να πάμε για κανα ron~άκι?!
 

Copa

Member
Μηνύματα
55
Likes
150
Σε εισιτήριο με προορισμό το Μεξικό και στάση 1 ώρα και 10 λεπτά στο Βαραδέρο της Κούβας, θα χρειαστώ βίζα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε εισιτήριο με προορισμό το Μεξικό και στάση 1 ώρα και 10 λεπτά στο Βαραδέρο της Κούβας, θα χρειαστώ βίζα?
Ερχόμενος από που και με ποια αεροπορική; Ενιαίο εισιτήριο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από Βρυξέλλες με Tuifly.
Το εισιτήριο ενιαίο το έχει στην ιστοσελίδα τους.
Με ενιαιο εισιτηρεικαι σε αεροδρόμιο με ένα τέρμιναλ, δε θα πρεπρέ να χρειάζεται βιζα, λογικα δε θα πρέπει καν να κατεβειτε, αλλά ρώτησε τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom