Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Φτάνει κ εμάς ο καιρός για το ταξίδι αυτό καθώς αναχωρούν στις 20/7 Και θέλω για άλλη μια φορά την πολύτιμη συνδρομή σας.

Έχετε αναφέρει πολλές φορές ότι δε χρειάζεται κάποιο ειδικό δίπλωμα οδήγησης αλλά σε σελίδες άλλες λένε για το "ευρωπαϊκό δίπλωμα" ως απαραίτητο. Εγώ που έχω το παλιό ελληνικό (Το "ροζ" χάρτινο) και όχι το νέου τύπου κάρτας θα έχω προβλημα;
Επίσης χρειάζεται ανταπτορας ή μετασχηματιστής για το φορτισμα κινητών κ καμερων;

Τέλος μια χαζή ερώτηση . Κανονική βαλίτσα μεγάλη ή τύπου backpack πλάτης τύπου ορειβατικού (65-70 lt) θα βόλευε γι 15ημερη παραμονή εκ των οποίων 8-9 μέρες εκτός Αβάνας ;
Εύκολα βέβαια εξαρτάται και τι τύπος είσαι,πχ εγώ με ένα terra 75L και μια χειραποσκευή χώρεσαν και τα σουβενίρ για 15ατομα μα.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για το σακίδιο : Πιστεύω ότι τα 60 λίτρα είναι μια χαρά. Παλιότερα συνήθιζα να παίρνω μαζί μου περισσότερα από όσα χρειάζομουν. Ακολούθησα μια συμβουλή κάποιου, ο οποίος έλεγε ότι είτε για 5 μέρες, είτε για 1 μήνα , παίρνεις μαζί σου τα ίδια πράγματα. Απλά φυσικά κάνεις συχνότερα πλυντήρια και είναι ευκολότερο να γίνει σε ζεστά κλίματα... και οι μετακινήσεις γίνονται τόσο απλά, με ελεύθερα τα χέρια! :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Έχω αυτόν τον σάκο
https://www.decathlon.co.uk/forclaz-60l-hiking-rucksack-blue-id_8300843.html
Τον οποίο τον αγαπώ. Έχω πάνω από 10 2βδομαδιαια ταξίδια (Ιραν-Αρμενια, Καυκασος, Περου, Κολομβία, ΗΠΑ κτλ) και δεν βλέπω να πάρω μη-βολική βαλίτσα.
Πρωτού όμως κάποιος αγόρασει, καλό είναι να πάει σε κάποιο μαγαζί, και να διαλέξει το σάκο που θέλει, και να ζητήσει τον υπάλληλο να γεμίσει με πράγματα 10-20 κιλα. Αν τον βολεύει, να το παρεί, αλλιώς επόμενος σάκος
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω αυτόν τον σάκο
https://www.decathlon.co.uk/forclaz-60l-hiking-rucksack-blue-id_8300843.html
Τον οποίο τον αγαπώ. Έχω πάνω από 10 2βδομαδιαια ταξίδια (Ιραν-Αρμενια, Καυκασος, Περου, Κολομβία, ΗΠΑ κτλ) και δεν βλέπω να πάρω μη-βολική βαλίτσα.
Πρωτού όμως κάποιος αγόρασει, καλό είναι να πάει σε κάποιο μαγαζί, και να διαλέξει το σάκο που θέλει, και να ζητήσει τον υπάλληλο να γεμίσει με πράγματα 10-20 κιλα. Αν τον βολεύει, να το παρεί, αλλιώς επόμενος σάκος
Έχω έναν σάκο εδώ και 21 χρόνια, πάντα χειραποσκευή, άψογος. Ακόμη θυμάμαι πόσο τον αγόρασα, σε δραχμές.
 

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
καλημερα σας . Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι απορίες μου εάν θα μπορούσατε να με βοηθήσατε. Σκέφτομαι να πάω στην κουβα από 17 Οκτώβρη έως 30 . Είναι καλή περίοδος ?
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
καλημερα σας . Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι απορίες μου εάν θα μπορούσατε να με βοηθήσατε. Σκέφτομαι να πάω στην κουβα από 17 Οκτώβρη έως 30 . Είναι καλή περίοδος ?
φιλε καλημερα γυρισα μεσα ιουνιου και συμφωνα με τα λεγομενα της ελληνιδας ξεναγου μας [ζει μονιμα στην κουβα] δεν ειναι καλη εποχη...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλημερα σας . Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι απορίες μου εάν θα μπορούσατε να με βοηθήσατε. Σκέφτομαι να πάω στην κουβα από 17 Οκτώβρη έως 30 . Είναι καλή περίοδος ?
Εξαιρετική περίοδος.
 
  • Like
Reactions: Pel

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Καλησπέρα σας παιδιά . Θα ήθελα την βοήθεια σας . Όπως είπα και πιο πάνω σκοπεύω να πάω κουβα 17-31 Οκτωβρίου και εντός 2-3 ημερών ετοιμάζομαι να τα κλείσω με το φιλαράκι μου . Πιστεύετε θα απογοητευτώ εκείνη την περίοδο με βροχές κτλπ κτλπ ? Μήπως να μην τα τα κλείσω ? Επίσης έχω πολλές απορίες για το πια μέρη να επισκεφτώ . Οτιδήποτε μου προτείνετε θα είναι χρήσιμο . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Παιδιά θα με βοηθήσει κάποιος σε αυτό που ρώτησα παραπάνω ?
Από όσα γνωρίζω, η περίοδος Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου δεν είναι καλή λόγω μεγάλης πιθανότητας καταιγίδων (και ενίοτε τυφώνων). Βέβαια όπως λέει και ο Yorgos, αυτό με τους τυφώνες είναι σαν να λες "μην πάτε Ελλάδα γιατί κάνει σεισμούς". Από την άλλη, σίγουρα θα αντιμετωπίσετε περισσότερες καταιγίδες. Δε σου λέω να μην πας, αλλά αν μπορείτε να μεταφέρετε αυτές τις 14 μέρες σε κάποια άλλη περίοδο, θα σου το συνιστούσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γενικά τον Οκτώβριο δε βρέχει υπερβολικά, μέση κατάσταση, τώρα εγγύηση μην περιμένεις να έχεις. Οι πιθανότητες τυφώνα είναι μικρές. Για το πού θα πας και τι "Αξίζει" εξαρτάται από τι ακριβώς θέλεις να δεις. Πες μας τι ενδιαφέροντα έχεις να σου πούμε αναλόγως.
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Καλησπέρα σας παιδιά . Θα ήθελα την βοήθεια σας . Όπως είπα και πιο πάνω σκοπεύω να πάω κουβα 17-31 Οκτωβρίου και εντός 2-3 ημερών ετοιμάζομαι να τα κλείσω με το φιλαράκι μου . Πιστεύετε θα απογοητευτώ εκείνη την περίοδο με βροχές κτλπ κτλπ ? Μήπως να μην τα τα κλείσω ? Επίσης έχω πολλές απορίες για το πια μέρη να επισκεφτώ . Οτιδήποτε μου προτείνετε θα είναι χρήσιμο . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βασικά σου έχει απαντήσει και ο Yorgos νωρίτερα:
Εξαιρετική περίοδος.
Οπότε ό,τι και να σου πούμε οι υπόλοιποι, ο λόγος του Γιώργου είναι ευαγγέλιο για τα της Κούβας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom