Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
κατι Έχω διαβάσει για βινιαλες σιφουεγκος κτλπ. Σίγουρα θα αφιερώσω 2-3 μέρες βαραντερο. Από εκεί και πέρα θα ήθελα εάν μπορούσατε να μου προτείνεται στις 15 μέρες που θα είμαι τι θα άξιζε να κάνω
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Κοίτα Chrisem, επειδή μπορεί πραγματικά να μη λάβεις απάντηση από κανέναν, θα σου πω το εξής και σε παρακαλώ μη με παρεξηγήσεις: Δε λειτουργεί έτσι το πράγμα.
Η Κούβα είναι μία χώρα με έκταση παραπλήσια της Ελλάδας. Είναι σαν να σε ρωτήσει κάποιος "Θέλω να έρθω 15 μέρες Ελλάδα και θα αφιερώσω 2-3 μέρες Σαντορίνη. Τι άλλο αξίζει να κάνω;".

Στο παρόν thread υπάρχει τεράστιος πλούτος γνώσεων για την Κούβα. Δε χρειάζεται να διαβάσεις και τις 85 σελίδες. Δες αυτά που έχουν γραφτεί τα 2-3 τελευταία χρόνια, πάρε μια γενική εικόνα για τους διάφορους προορισμούς, ξεχώρισε αυτούς που σε ενδιαφέρουν βάσει του τι θέλεις να δεις και του είδους της εκδρομής που θέλεις να κάνεις και μετά μπορείς να πάρεις λεπτομερείς πληροφορίες από τον καθένα μας. Δε θα σου πάρει πάνω από μισή μέρα νομίζω.

Ή τουλάχιστον πες μας τα ενδιαφέροντά σου. Θέλεις να κάνεις οδοιπορικό και να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη με ένα backpack στον ώμο; Θέλεις να κάνεις βουτιές στα νερά της Καραϊβικής από το πρωί μέχρι το βράδυ; Είσαι φυσιολάτρης και θέλεις κοιλάδες, καταρράκτες και εθνικά πάρκα; Σε ενδιαφέρει η αποικιακή αρχιτεκτονική και οι παλιές διατηρημένες πόλεις; Θέλεις να γνωρίσεις τη νυχτερινή ζωή, να χορεύεις salsa και να δοκιμάσεις κάθε ρούμι και κάθε κοκτέιλ που κυκλοφορεί; Θέλεις δραστηριότητες όπως κρουαζιέρες με ιστιοφόρα, scuba diving, εκτροφεία κροκοδείλων, δελφινάρια κτλ.;
 

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Κοίτα Chrisem, επειδή μπορεί πραγματικά να μη λάβεις απάντηση από κανέναν, θα σου πω το εξής και σε παρακαλώ μη με παρεξηγήσεις: Δε λειτουργεί έτσι το πράγμα.
Η Κούβα είναι μία χώρα με έκταση παραπλήσια της Ελλάδας. Είναι σαν να σε ρωτήσει κάποιος "Θέλω να έρθω 15 μέρες Ελλάδα και θα αφιερώσω 2-3 μέρες Σαντορίνη. Τι άλλο αξίζει να κάνω;".

Στο παρόν thread υπάρχει τεράστιος πλούτος γνώσεων για την Κούβα. Δε χρειάζεται να διαβάσεις και τις 85 σελίδες. Δες αυτά που έχουν γραφτεί τα 2-3 τελευταία χρόνια, πάρε μια γενική εικόνα για τους διάφορους προορισμούς, ξεχώρισε αυτούς που σε ενδιαφέρουν βάσει του τι θέλεις να δεις και του είδους της εκδρομής που θέλεις να κάνεις και μετά μπορείς να πάρεις λεπτομερείς πληροφορίες από τον καθένα μας. Δε θα σου πάρει πάνω από μισή μέρα νομίζω.

Ή τουλάχιστον πες μας τα ενδιαφέροντά σου. Θέλεις να κάνεις οδοιπορικό και να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη με ένα backpack στον ώμο; Θέλεις να κάνεις βουτιές στα νερά της Καραϊβικής από το πρωί μέχρι το βράδυ; Είσαι φυσιολάτρης και θέλεις κοιλάδες, καταρράκτες και εθνικά πάρκα; Σε ενδιαφέρει η αποικιακή αρχιτεκτονική και οι παλιές διατηρημένες πόλεις; Θέλεις να γνωρίσεις τη νυχτερινή ζωή, να χορεύεις salsa και να δοκιμάσεις κάθε ρούμι και κάθε κοκτέιλ που κυκλοφορεί; Θέλεις δραστηριότητες όπως κρουαζιέρες με ιστιοφόρα, scuba diving, εκτροφεία κροκοδείλων, δελφινάρια κτλ.;
Εννοείται πως δεν παρεξηγώ . Την τελευταία παράγραφο ακριβώς θέλω να κάνω . Θέλω 2-3 μέρες στο κάθε μέρος για να πάρω μια εικόνα από τα παραπάνω που ανέφερες .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
4 habana
2 vinales
1 terrazas
1 cienfuegos
2 trinidad
2 camaguey
3 varadero
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο πολύ ωραίο το προγραμμα σου και σκέφτομαι να το τηρήσω . Terrazas , camaguey τι μπορώ να δω :
Το camaguey είναι πόλη με πολύ ωραία αποικιακή αρχιτεκτονική και μπόλικη νυχτερινή ζωή, πολύ λιγότερο τουριστική από άλλες, ενώ το terrazas είναι μια πειραματική οικολογική κοινότητα που δημιουργήθηκε μετά από την αναδάσωση μιας κατεστραμμένης από την υλοτομία περιοχής, πραγματικός παράδεισος οπτικα΄και κοινωνικά.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τον τελευταιο καιρο γυροφερνει εντονα στο μυαλο μου η πιθανοτητα του ταξιδιου στην Κουβα.
Διαβαζοντας αρκετα θελω να καταληξω τουλαχιστον σαν ιδεα καπου. Ψαχνομαι για τον μηνα Φεβρουαριο 2019 και εννοειται οτι θα παμε (αν) χωρις πρακτορειο. Τα προτεινομενα μερη ειναι:

- habana
- vinales
- Las Terrazas
- cienfuegos
- trinidad
- camaguey
- Guardalavaca
- Baracoa
- varadero
- santiago de Cuba

Τα οποια εχω κανει copy paste απο αλλες προτασεις...
Μας ενδιαφερει να κανουμε 1-2 καταδυσεις, καποιο τρεκ, στο vinales μια βολτα με αλογα, καποιο ομορφο μερος με φυση. Δεν θελω να καταληξουμε σε περιοχες τυπου Φαληρακι Ροδου (για αυτο αναρωτιεμαι για το varadero, αλλα καπου νομιζω οτι ο φιλος YORGOS το προτεινει,ισως κανω λαθος ομως) ... Οι βολτες στην Havana και στο Tinidad.
Δεν νομιζω οτι η Santa Clara θα μας ενδιαφερει. Μηπως το παρακανω, μηπως να βγαλουμε το Baracoa (λογω αποστασης) ; Τι αλλο να βγει/μπει;

Μπορουμε να καταλαβουμε αρκετα Ισπανικα (μεχρι τοτε θα ειμαστε μια χαρα) και μιλαμε τα βασικα.
Θεωρω οτι θα καταφερω να εχω ενα μπατζετ περιπου στα 3000 ευρω (ολες οι τιμες ειναι για 2 ατομα και για 3 εβδομαδες). Υπολογιζω πτησεις 1300 ευρω (με μια εσωτερικου- Ελλαδα), ασφαλεια και βιζα 150 ευρω, δωματιο 500 ευρω, φαι 500 (πρωινο και βραδινο μονο), μετακινησεις με λεωφορειο η ταξι με αλλους στα 300 ευρω, δραστηριοτητες 300 ευρω...

Οποιος θελει να προτεινει κατι ειναι ευπροσδεκτος!
Ευχαριστω πολυ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
- habana
- vinales
- Las Terrazas
- cienfuegos
- trinidad
- camaguey
- Guardalavaca
- Baracoa
- varadero
- santiago de Cuba
H Guarladalavaca είναι Φαληράκι, αλλά σε αντίθεση με το Βαραδέρο, χωρίς ντόπιους. Η δε παραλία της είναι υποδεέστερη κατ' εμέ, δε βρίσκω το λόγο να υπάρχει στη λίστα. Αντίθετα, η Gibara είναι ένα φοβερό διαμαντάκι που μπορεί να μπει στη θέση της.

Μας ενδιαφερει να κανουμε 1-2 καταδυσεις,
Jardines del Rey το καλύτερο σημείο, αλλά πάρα πολύ ακριβά. Δεύτερη και οικονομική επιλογή, ο Κόλπος των Χοίρων στη Guama. Κι από το Βαραδέρο έχει πάρα πολύ καλή κατάδυση, φίλοι πάρα πολύ έμπειροι πριν από δύο εβδομάδες έκαναν από το Βαραδέρο κι έπαθαν πλάκα, ειδικά με τα ναυάγια κι είνακι και οικονομικά (63€ οι δυο βουτιές). Οπωσδήποτε να φέρετε το πιστοποιητικό σας.
Δεν νομιζω οτι η Santa Clara θα μας ενδιαφερει.
Ένα πέρασμα πάντως θα το κάνετε όπως και να έχει, δε χάνετε τίποτε να περάσετε από το Μαυσωλείο. Το γειτονικό Ρεμέδιος είναι πολύ όμορφο για να σπάσετε τη διαδρομή με διανυκτέρευση.
Μηπως το παρακανω, μηπως να βγαλουμε το Baracoa (λογω αποστασης) ;
Για 3 εβδομάδες μια χαρά σας βλέπω. Θα έβαζα Guama, Gibara, κι αν θέλετε να τρέξετε λίγο, Isla de la Juventud.

Υπολογιζω πτησεις 1300 ευρω (με μια εσωτερικου- Ελλαδα),
Γίνεται, με λίγη τύχη.

ασφαλεια και βιζα 150 ευρω,
Για τις ασφάλειες δεν είμαι σίγουρος.
Σωστά.
φαι 500 (πρωινο και βραδινο μονο)
Γίνεται, αλλά μιλάμε για 12€ την ημέρα το άτομο, χωρίς να υπολογίζεις τα νερά/ποτά, που είναι απαραίτητα. Αν δε θέλετε να τρώτε συνέχεια άνοστα ρύζια και φασόλια με σκληρό κρέας, μάλλον θες μια άυξηση εδώ. Αλλά είναι εφικτό, αν τρώτε τα χάρτινα κουτάκια που δίνουν από τα διάφορα παράθυρα/φαγάδικα, μπορεί να ξοδεύετε και λίγο λιγότερο από όσα υπολογίζεις.
, μετακινησεις με λεωφορειο η ταξι με αλλους στα 300 ευρω, δραστηριοτητες 300 ευρω...
Στις μετακινήσεις δε βγαίνεται με 150€/άτομο. Μόνο για να πάτε και να γυρίσετε στο Σαντιάγο είναι περίπου 100€ έκαστος. Θες τουλάχιστον τα διπλάσια. Τα 300€ που λες για δραστηριότητες επίσης είναι τσίμα-τσίμα, αν δώσετε καμιά 150άρα για μια διπλή κατάδυση οι δυο σας μόνο, βάλε να βγείτε το βράδυ, είσοδοι σε μουσεία, εθνικά πάρκα κλπ, μετακινήσεις εντός της πόλης. Δεν είναι τόσο φτηνή η Κούβα, Καραϊβική είναι (για Καραϊβική φτηνή, για Κεντρική Αμερική ακριβή).
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ακόμα δεν πρόλαβα να ρωτήσω και αυτός που ήθελα (Γιώργο) μου απάντησες!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου!! Δηλαδή μίνιμουμ 3500 ευρώ, υποθέτω μπορούμε να τα καταφέρουμε.
Μέχρι να το αποφασίσουμε, θα επανέλθω με νεώτερα... Να είσαι καλά :)
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Jardines del Rey το καλύτερο σημείο, αλλά πάρα πολύ ακριβά. Δεύτερη και οικονομική επιλογή, ο Κόλπος των Χοίρων στη Guama. Κι από το Βαραδέρο έχει πάρα πολύ καλή κατάδυση, φίλοι πάρα πολύ έμπειροι πριν από δύο εβδομάδες έκαναν από το Βαραδέρο κι έπαθαν πλάκα, ειδικά με τα ναυάγια κι είνακι και οικονομικά (63€ οι δυο βουτιές). Οπωσδήποτε να φέρετε το πιστοποιητικό σας.
Εμείς πέρισυ τον Οκτώβριο βουτίξαμε στον κόλπο των χοίρων με 40ευρώ περίπου οι 2 βουτιές και ήταν τέλεια. Κοράλια σε χρώματα κα μεγέθη όσα θες , ψάρια και κοχύλια που δεν είχαμε ξαναδεί. Και τα νερά εύκολα, χωρίς ρεύματα. Μια χαρά
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Προβλεπω οτι θα ακουστουν πολύ τα ελληνικα τον Φεβρουάριο στο νησί....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προβλεπω οτι θα ακουστουν πολύ τα ελληνικα τον Φεβρουάριο στο νησί....
Τώρα Αύγουστο πάντως, ακούς Ελληνικά παντού... Θυμίζει εποχές προ κρίσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom