Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποιος ξερει;

Η κυβέρνηση είπε αυτό:
NOTA DEL GOBIERNO REVOLUCIONARIO: En los ultimos dias se han venido sucediendo cortes de electricidad devido a roturas y mantenimientos programados en centrales generadoras .Piden al pueblo comprension porque todos saben la situacion del pais.


Τώρα μιλάμε για επίσημη ανακοίνωση... Με ορθογραφικό λάθος. Στο δρόμο λένε ότι δεν πληρώσαμε τη Βενεζουέλα, άλλοι ότι η παραγωγή των βενζολανων έχει μειωθεί τόσο που τα 100.000 βαρελια ημερησιως που μας έστελναν τους φαίνονται βουνό, άλλοι πιστεύουν την ανακοίνωση της κυβερνησης.

Θα δείξει. Όπου βρίσκετε βενζίνη, βάζετε φουλ. Στα ανατολικά το πρόβλημα είναι πιο χοντρό.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Παιδιά καλησπέρα έχω ακούσει ότι στο αεροδρόμιο της Αβάνας ζητάνε λεφτά για να παραδώσουν στους τουρίστες τι βαλίτσες τους
Ισχύει κάτι τετοιο ..το έχω ακούσει από κάποιους γνωστούς μου π πήγαν και από το trip advisor
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά καλησπέρα έχω ακούσει ότι στο αεροδρόμιο της Αβάνας ζητάνε λεφτά για να παραδώσουν στους τουρίστες τι βαλίτσες τους
Ισχύει κάτι τετοιο ..το έχω ακούσει από κάποιους γνωστούς μου π πήγαν και από το trip advisor
Καλησπέρα, δε ξέρω από που προκύπτει αυτό και για ποιο λόγο διαδίδεται, πάντως προσωπικά δε μου συνέβη σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο. Έχουμε και πολύ κόσμο που πήγε και πρόσφατα, δε θα χε αναφερθεί;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Παιδιά καλησπέρα έχω ακούσει ότι στο αεροδρόμιο της Αβάνας ζητάνε λεφτά για να παραδώσουν στους τουρίστες τι βαλίτσες τους
Ισχύει κάτι τετοιο ..το έχω ακούσει από κάποιους γνωστούς μου π πήγαν και από το trip advisor
Αυτο που μπορει να κανουν ειναι να πανε να σου μεταφερουν βαλιτσες και μετα σου ζητανε χρηματα. Τιποτα παραπανω
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Γενικά ακούγεται αυτό εκτός από το φόρουμ για αυτό ρωτάω..είναι να μην πέσεις κ στην περίπτωση..διάβασα την ιστορία σου για Κούβα ήταν πολλή ωραία κ εγώ προγραμματίζω να πάω στα ίδια μέρη εκτός από ρεμεδιος κ να προσθέσω βιναλες κ βαραδερο χωρίς αμαξι με συγκοινωνιες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά καλησπέρα έχω ακούσει ότι στο αεροδρόμιο της Αβάνας ζητάνε λεφτά για να παραδώσουν στους τουρίστες τι βαλίτσες τους
Ισχύει κάτι τετοιο ..το έχω ακούσει από κάποιους γνωστούς μου π πήγαν και από το trip advisor
Μήπως εννοούν τους τελωνειακούς;
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Όχι δεν έχω ακούσει για τελωνιακους..γενικά στο trip advisor γράφουν για περιστατικά που τους έχουν ανοίξει την τσάντα και έχουν πάρει αντικείμενα από μέσα γνωστοί μου π είχαν παει πριν 2 χρονια τους ζήτησαν 100 cuc για να τους δώσουν τις βαλίτσες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι δεν έχω ακούσει για τελωνιακους..γενικά στο trip advisor γράφουν για περιστατικά που τους έχουν ανοίξει την τσάντα και έχουν πάρει αντικείμενα από μέσα γνωστοί μου π είχαν παει πριν 2 χρονια τους ζήτησαν 100 cuc για να τους δώσουν τις βαλίτσες
Ποιοι; οι τελωνειακοι; ποιος τους τα ζητησε; η αστυνομία;

Αντικείμενα από βαλίτσες κλεβονταν πολύ συχνά παλιά, αλλά πια είναι σπάνιο. Αλλά συμβαίνει σε πολλά αεροδρόμια, θυμίζω το σκάνδαλο στο Χίθροου όπου ανακατευτηκε στο τέλος η σκοτλαντ γιαρντ κι ανακάλυψαν ότι οι υπάλληλοι διαχείρισης αποσκευών οδηγούσαν λαμποργκινι χάρη στις κλοπές.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Ποιος ξερει;

Η κυβέρνηση είπε αυτό:
NOTA DEL GOBIERNO REVOLUCIONARIO: En los ultimos dias se han venido sucediendo cortes de electricidad devido a roturas y mantenimientos programados en centrales generadoras .Piden al pueblo comprension porque todos saben la situacion del pais.


Τώρα μιλάμε για επίσημη ανακοίνωση... Με ορθογραφικό λάθος. Στο δρόμο λένε ότι δεν πληρώσαμε τη Βενεζουέλα, άλλοι ότι η παραγωγή των βενζολανων έχει μειωθεί τόσο που τα 100.000 βαρελια ημερησιως που μας έστελναν τους φαίνονται βουνό, άλλοι πιστεύουν την ανακοίνωση της κυβερνησης.

Θα δείξει. Όπου βρίσκετε βενζίνη, βάζετε φουλ. Στα ανατολικά το πρόβλημα είναι πιο χοντρό.
Γιώργο ζορίζει πολύ η κατάσταση ε?
Έτσι για την εξάσκηση, το λάθος είναι στο devido που θα έπρεπε να είναι debido?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο ζορίζει πολύ η κατάσταση ε?
Έτσι για την εξάσκηση, το λάθος είναι στο devido που θα έπρεπε να είναι debido?
Ζοριζει ναι. Ζητήθηκε από τα ξενοδοχεία να κόψουν τα shuttle buses λόγω έλλειψης καυσίμων. Διακοπές συχνότερες από χθες και στην Αβάνα πια. Μεγάλη έλλειψη βασικών προϊόντων λόγω έλλειψης βενζίνης. Χωρίς ρεύμα δε δουλεύουν οι αντλίες που ανεβάζουν το νερό στα σπίτια, οπότε πολλά σπίτια περνάνε ώρες χωρίς νερό. Το Βεδαδο όπως πάντα πολύ καλύτερα σε αυτό, οπως και το Μιραμαρ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οδεύει για νέα ειδική περίοδο πιστεύεις?
Δεν ξέρω. Έχουν ξαναυπαρξει τέτοιες κρίσεις και κράτησαν σχετικά λίγο. Οι διεθνείς συγκυρίες βέβαια τώρα είναι οι χειρότερες της τελευταίας εικοσαετίας για την Κούβα, ειδικά με την κατάσταση στη Βενεζουέλα, τις νέες κυβερνήσεις στην ήπειρο, συμπεριλαμβανομένης της κυβέρνησης τραμπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom