Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χάλι πάλι η κατάσταση με τη βενζίνη.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Μου εύχομαι καλή απολαυση.
Από το λίγο π διάβασα και είδα ειναι καλός οδηγός προτείνει και όλας τα μερη που μπορεί να δει κανείς ανάλογα με τις πόσες μέρες θα κάτσεις στην Κούβα.
 

Attachments

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Λοιπόν σύνολο 14 βράδια, Ιούλιος-Αύγουστος (1ο βράδυ άξιξη αργά και αναχώρηση νωρίς το πρωί από Αβάνα). Αυτοκίνητο δε θα έχουμε, μετακινήσεις με Βιασούλ και shared taxis πιθανότατα, 2 άτομα.
5 βράδια Αβάνα
2 βράδια Βινιάλες
1 βράδυ Σιενφουέγος
2 βράδια Τρινιδάδ
2 βράδια ?
2 βράδια Αβάνα.
Τι θα προτείνατε για τα 2 βράδια που έχω κενά, χωρίς να φάμε και μεγάλη ταλαιπωρία? Μήπως να τα κάνω 3 και να αφήσω 1 για Αβάνα στο τέλος? Ή θα είναι λίγες οι μέρες στην Αβάνα από τη στιγμή που φτάνουμε αρχικά εκεί βράδυ, για Βινιάλες θα ξεκινήσουμε πρωί, ενώ και η αναχώρηση από Κούβα είναι νωρίς το πρωί? Θάλασσα κλπ. δεν τρελαίνομαι, θα προτιμούσα κάτι πιο αυθεντικό. Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Λοιπόν σύνολο 14 βράδια, Ιούλιος-Αύγουστος (1ο βράδυ άξιξη αργά και αναχώρηση νωρίς το πρωί από Αβάνα). Αυτοκίνητο δε θα έχουμε, μετακινήσεις με Βιασούλ και shared taxis πιθανότατα, 2 άτομα.
5 βράδια Αβάνα
2 βράδια Βινιάλες
1 βράδυ Σιενφουέγος
2 βράδια Τρινιδάδ
2 βράδια ?
2 βράδια Αβάνα.
Τι θα προτείνατε για τα 2 βράδια που έχω κενά, χωρίς να φάμε και μεγάλη ταλαιπωρία? Μήπως να τα κάνω 3 και να αφήσω 1 για Αβάνα στο τέλος? Ή θα είναι λίγες οι μέρες στην Αβάνα από τη στιγμή που φτάνουμε αρχικά εκεί βράδυ, για Βινιάλες θα ξεκινήσουμε πρωί, ενώ και η αναχώρηση από Κούβα είναι νωρίς το πρωί? Θάλασσα κλπ. δεν τρελαίνομαι, θα προτιμούσα κάτι πιο αυθεντικό. Ευχαριστώ
Καλησπέρα. Προσωπικά θεωρώ ότι οι περιπου μέρες στην Αβάνα στο σύνολο είναι πολύ εντάξει.
Θα έβαζα πιθανόν επιπλέον μέρα στο Τρινιδάδ για να προλάβω τις τριγύρω δραστηριότητες.
Επίσης θα έβαζα στο κενό Ρεμέδιος (με Σαντα Κλάρα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν σύνολο 14 βράδια, Ιούλιος-Αύγουστος (1ο βράδυ άξιξη αργά και αναχώρηση νωρίς το πρωί από Αβάνα). Αυτοκίνητο δε θα έχουμε, μετακινήσεις με Βιασούλ και shared taxis πιθανότατα, 2 άτομα.
5 βράδια Αβάνα
2 βράδια Βινιάλες
1 βράδυ Σιενφουέγος
2 βράδια Τρινιδάδ
2 βράδια ?
2 βράδια Αβάνα.
Τι θα προτείνατε για τα 2 βράδια που έχω κενά, χωρίς να φάμε και μεγάλη ταλαιπωρία? Μήπως να τα κάνω 3 και να αφήσω 1 για Αβάνα στο τέλος? Ή θα είναι λίγες οι μέρες στην Αβάνα από τη στιγμή που φτάνουμε αρχικά εκεί βράδυ, για Βινιάλες θα ξεκινήσουμε πρωί, ενώ και η αναχώρηση από Κούβα είναι νωρίς το πρωί? Θάλασσα κλπ. δεν τρελαίνομαι, θα προτιμούσα κάτι πιο αυθεντικό. Ευχαριστώ
Ωραίο το πρόγραμμα σου, εμένα μου αρέσει.

Για κάτι αυθεντικό, βάλε τα 2 βράδια σε Ματανσας και τερασας, πανέμορφα και τα 2. Η αν δε σας πειράζει το πολύ χιλιόμετρο, βάλε camagüey, αγαπημένη πολύ κι από φροντίδα δεν είναι τόσο μακριά.

Οι μέρες σου για αβανα είναι οκ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλές ελλείψεις πάλι, έχουμε πολλές μέρες θέμα με τα εμφιαλωμένο νερά αλλά και τις μπύρες. Καλά, βούτυρο δύσκολο πράγμα, αλλά επανεμφανίστηκαν δυναμικά τα αβγά.

Να είστε επιεικείς με τα πρωινά στα casas σας, αγώνα κάνουν οι άνθρωποι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολλές ελλείψεις πάλι, έχουμε πολλές μέρες θέμα με τα εμφιαλωμένο νερά αλλά και τις μπύρες....
Γιώργο δεν έχει παραγωγή η Κούβα σε νερά και μπύρες; Εισάγονται αυτά τα δύο;
Αδυνατώ να φανταστώ την εκδρομή χωρις Crystal & Bucanero...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο δεν έχει παραγωγή η Κούβα σε νερά και μπύρες; Εισάγονται αυτά τα δύο;
Αδυνατώ να φανταστώ την εκδρομή χωρις Crystal & Bucanero...
Δεν εισάγονται, αλλά η βρώμη για τη μπυρα έρχεται απέξω και το εργοστάσιο με τα νερά έχει πρόβλημα λόγω κακής συντήρησης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυναμική επιστροφή βενζίνης, τέταρτη εβδομάδα χωρίς γιαούρτι, τομάτες ούτε στα ξενοδοχεία εδώ και καιρό. Μας βλέπω να τρώμε αβγά, να πίνουμε βενζίνη και να κάνουμε χωριάτικη με αβοκάντο αντί τομάτας.

Βρήκα ωραίο καφέ με κρεπα ropa vieja με τζατζίκι. Εξαιρετικός!!!
 
Last edited:

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Να κάνω μια βασική ερώτηση... Τι καφέ πίνουν στην Κούβα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να κάνω μια βασική ερώτηση... Τι καφέ πίνουν στην Κούβα;
Ο,τι βρουν. Σχεδόν πάντα στο όρθιο, η έννοια της καφετέριας είναι σχεδόν άγνωστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom