Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Giorgo επειδή βλεπω οτι εισαι ο πιο εμπειρος στο θέμα κουβα εδω μεσα. Τι πουρα θα με συμβουλευες να παρω. Απο που και ποσο περιπου κοστίζουν?
Αν θες να είναι πούρα μάρκας, μόνο από κατάστημα, ιδανικά από πρατήριο εργοστασίου. Οτιδήποτε άλλο έχει τις ίδιες πιθανότητες να είναι κανονικά πούρα όσο και μια Λουί Βιτόν που αγοράζεις από έναν πλανώδιο στο πεζοδρόμιο της Νέας Ιωνίας. Τα πούρα μάρκα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτά που κάνει ένας αγρότης στο σπίτι τους: διατηρούνται για πολύυυυ περισσότερο και το χαρμάνι είναι δουλεμένο με τρομερά περίπλοκες διαδικασίες, αξίζει τον κόπο να επισκεφθεί κανείς ένα εργοστάσιο.

Η φτηνή επιλογή είναι να αγοράσεις από έναν αγρότη. Η διάρκεια ζωής τους είναι μικρή, για τους γνώστες η ποιότητα είναι ασύγκριτα χαμηλότερη με τα πούρα μάρκας (το αντίστοιχο με το να παίρνεις μια Ντομ Περνιό κι ένα τσίπουρο από ένα σπιτικό παραγωγό), αλλά είναι φτηνά, ωραία για δώρο και ελαφριά.

Και τέλος υπάρχουν και τα βιομηχανοποιημένα πούρα, τα οποία γίνονται από μηχάνημα, είνια πολύ φτηνά, διαητρούνται αρκετό καιρό, δε θεωρούνται καν πούρα από το τελωνείο κι είναι η φτηνή λύση αν θες να ξεφορτωθείς γνωστούς και φίλους με ένα φτηνό δωράκι.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Αν θες να είναι πούρα μάρκας, μόνο από κατάστημα, ιδανικά από πρατήριο εργοστασίου. Οτιδήποτε άλλο έχει τις ίδιες πιθανότητες να είναι κανονικά πούρα όσο και μια Λουί Βιτόν που αγοράζεις από έναν πλανώδιο στο πεζοδρόμιο της Νέας Ιωνίας. Τα πούρα μάρκα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτά που κάνει ένας αγρότης στο σπίτι τους: διατηρούνται για πολύυυυ περισσότερο και το χαρμάνι είναι δουλεμένο με τρομερά περίπλοκες διαδικασίες, αξίζει τον κόπο να επισκεφθεί κανείς ένα εργοστάσιο.

Η φτηνή επιλογή είναι να αγοράσεις από έναν αγρότη. Η διάρκεια ζωής τους είναι μικρή, για τους γνώστες η ποιότητα είναι ασύγκριτα χαμηλότερη με τα πούρα μάρκας (το αντίστοιχο με το να παίρνεις μια Ντομ Περνιό κι ένα τσίπουρο από ένα σπιτικό παραγωγό), αλλά είναι φτηνά, ωραία για δώρο και ελαφριά.

Και τέλος υπάρχουν και τα βιομηχανοποιημένα πούρα, τα οποία γίνονται από μηχάνημα, είνια πολύ φτηνά, διαητρούνται αρκετό καιρό, δε θεωρούνται καν πούρα από το τελωνείο κι είναι η φτηνή λύση αν θες να ξεφορτωθείς γνωστούς και φίλους με ένα φτηνό δωράκι.
Το partagas πίσω από το καπιτολιο είναι καλή επιλογή. Γενικά με τα από πολλυ ψάξιμο κατεληξα να ψωνίσω εκεί πουρα ,πήγα βράδυ με πήγε ο υπεύθυνος σε έναν χορό όπου μου έδειξε του τι είχε μεινει τα πούρα δεν ήταν συσκευασμένα σε κασετίνα ήταν χιμα σε 5αδες και κοστιζαν 5 ευρώ περίπου το ενα πήρα montecristo και cohiba νούμερο 3 τα μοντεκριστο πολλυ ωραία και αρωματικα τα cohiba ήταν λίγο ξερά δεν είναι τόσο αρωματικα Γιώργο έχεις ακουσει κάτι αρνητικό για partagas?
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε ναι βράδυ "σε ένα χωρο" και "χυμα" πήρες μούφα. Λογικό να είναι ξερά, θαύμα που καπνιζονται, αν καπνιζονται. Γενικώς πέριξ και εντός του παρταγας είναι ατελείωτες οι απάτες, θα συνιστούσα μακριά.
 

Dedys

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ε ναι βράδυ "σε ένα χωρο" και "χυμα" πήρες μούφα. Λογικό να είναι ξερά, θαύμα που καπνιζονται, αν καπνιζονται. Γενικώς πέριξ και εντός του παρταγας είναι ατελείωτες οι απάτες, θα συνιστούσα μακριά.
Αρα σε καταστηματα μονο. Νομιζω εχω διαβάσει σε κατι ξενοδοχεια υπαρχουν καταστηματα που πουλαν αυθεντικά πουρα. Ευχαριστω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρα σε καταστηματα μονο. Νομιζω εχω διαβάσει σε κατι ξενοδοχεια υπαρχουν καταστηματα που πουλαν αυθεντικά πουρα. Ευχαριστω
Γενικώς ο,τι είναι κατάστημα, θα πρέπει να είναι οκ και προτιμάτε τα συσκευασμένα. Οι τιμές είναι ιδιες σε όλη τη χώρα, κρατικό μονοπώλιο είναι. Κανείς υπάλληλος δεν έχει κίνητρο να σας πουλήσει κάτι φτηνότερα, από την τσέπη του θα πρέπει να πληρώσει την οποία έκπτωση σας κάνει.

Για όσους επιμένουν να αγοράσουν μούφα κούτες από το δρόμο, μια νορμάλ τιμή είναι 10cuc ανά κούτα 25αδας. Οι πιθανότητες να είναι κανονικά πούρα είναι μηδαμινές. Αν κάποιος έχει καταφέρει να βγάλει κανονικά πούρα από το εργοστάσιο δεν έχει κανένα μα κανένα λόγο να τα πουλήσει φτηνότερα. Τα δίνει στην κυρία του καταστήματος και τα πουλάνε στο κατάστημα , τσεπωνοντας το πλήρες ποσό .

Εξυπακούεται ότι στα καταστήματα ψωνίζουμε σε ώρες λειτουργίας, με τις κάμερες να δουλεύουν...

Από τα εργοστάσια πουρων το μόνο στην παλιά πόλη, και το πιο ύποπτο με άπειρα σκάνδαλα, είναι αυτό του Παρταγας, ειδικά στους παρατρεχάμενους αυτού πολλή προσοχή, όλοι στο κόλπο είναι.
 
Last edited:

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Γενικώς ο,τι είναι κατάστημα, θα πρέπει να είναι οκ και προτιμάτε τα συσκευασμένα. Οι τιμές είναι ιδέα σε όλη τη ώρα, κρατικό μονοπώλιο είναι. Κανείς υπάλληλος δεν έχει κίνητρο να σας πουλήσει κάτι φτηνότερα, από την τσέπη του ια πρέπει να πληρώσει την οποία έκπτωση σας κάνει.

Για όσους επιμένουν να αγοράσουν μούφα κούτες από το δρόμο, μια νορμάλ τιμή είναι 19cuc ανά κούτα 25αδας. Οι πιθανότητες να είναι κανονικά πούρα είναι μηδαμινές. Αν κάποιος έχει καταφέρει να βγάλει κανονικά πούρα από το εργοστάσιο δεν έχει κανένα μα κανένα λόγο να τα πουλήσει φτηνότερα. Τα δίνει στην κυρία του καταστήματος και τα πουλάνε στο κατάστημα , τσακώνονται το πλήρες ποσό .

Εξυπακούεται ότι στα καταστήματα ψώνια,ούμε σε ώρες λειτουργίας, με τις κάμερες να δουλεύουν...
Τα cohiba δεν ήταν αρωματικά διότι έτσι ειναι ο τύπος -γευση τα montecristo που πήρα από εκεί ήταν πολλυ ωραία φοβερη. Γεύση που την ευχαριστιεσαι θα έλεγα καλύτερα και από τα συσκευασμένα monte cristo που πήρα από ένα μαγαζί μεταξύ του cruise terminal και μιας πλατείας που βρίσκεται το κάστρο - θησαυροφυλάκιο. Γενικά όταν πήγα στο partagas είχε ακριβώς έξω από την πόρτα αστυνομία θα μου πεις ψιλο άσχετο αυτό ,θεώρησα ότι είναι γνήσια , είχα ακούσει και από τουρίστες αλλά και Κουβανούς καλεσ κριτικές
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν πλέον υπάρχει τρόπος να παει κάνεις ημερήσια φτηνά στο βινιαλες (Αν και προσωπικά προτιμώ τουλάχιστον μια διανυκτέρευση). Οι ιδιοι που κανουν τα shared taxi πλεον κανουν και εκδρομές στο βινιαλες, με κόστος 25-30 ανα άτομο. Ήμουν επιφυλακτικός, το ζήτησαν κάτι πελάτες στο σπίτι, τους το κλείσαμε και λένε ότι τους άρεσε πολύ. Το λέω ως φτηνή επιλογή, το σπίτι όπου θα μείνετε θα πρέπει να ξέρει πώς να σας το κλείσει.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σοβαρό πρόβλημα με το νερό στην Αβάνα. Γειτονιές ολόκληρες δεν έχουν εδώ και μέρες(πχκοντα στο αεροδρόμιο), αλλες έχουν σποραδικές διακοπές για κάποιες ώρες (κομμάτι της Παλιάς Πόλης και του Centro ), άλλες μόνο μικρές διακοπές κάθε 3-4 μέρες για 1-2 ώρες (πχ Μιραμαρ).
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλησπέρα σε όλους! Μετά από πολύ σκέψη, πολλές συναντήσεις, πολλούς «άκυρους» συνδυασμούς που προτείνονται συνήθως στην αρχή του σχεδιασμού ενός ταξιδιού, και αρκετές ώρες πάνω από χάρτες, καταλήξαμε με τον καλό μου και ένα φιλικό ζευγάρι να πάμε στην Κούβα. Αν και αρχικά σκοπεύαμε να αφιερώσουμε στην Κούβα γύρω στις 12 μέρες και άλλες 5-6 σε κάποια γείτονα χώρα, καταλήξαμε ότι θα ήταν καλύτερα να αφιερώσουμε όλες μας τις μέρες στο νησί του Κάστρο για να το γνωρίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα. Αρχικά να πω ότι θα πάμε ανεξάρτητοι γιατί μας ταιριάζει πιο πολύ και ως στυλ και γιατί νομίζω ότι η Κούβα ενδείκνυται για τέτοιου είδους τουρισμό. Πριν αρχίσω να παραθέτω τις πολλές απορίες μου να πω ότι έχω διαβάσει –νομίζω- όλα όσα κατά καιρούς έχουν γραφτεί στο φόρουμ για Κούβα και ήδη αρκετές από τις απορίες μου έχουν λυθεί. Λοιπόν αρχίζω με τις ερωτήσεις :
1) Εισιτήρια: Βρήκα εισιτήρια από Λονδίνο για Αβάνα με την εταιρεία Air Europa στα 650,00 ευρώ (round trip). Νομίζω ότι η τιμή είναι καλή, αλλά η εταιρεία τι λέει? Και δεν εννοώ από θέματα ασφάλειας (γιατί αφού πετάει από Ευρώπη δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα), αλλά από θέματα καθυστερήσεων και από θέμα αποσκευών ( κατά πόσο φτάνουν στον προορισμό σου και πότε- μην μείνουμε και χωρίς ρούχα).
2) Καιρός: Θα πάμε τέλη Μαρτίου με μέσα Απριλίου. Τι καιρό κάνει τότε στην Κούβα για να ξέρουμε για ρούχα κτλ. (Manos από ό,τι είδα πήγες τέτοιο καιρό, θα μου ήταν πολύτιμη η συμβουλή σου)
3) Πρόγραμμα: Το πρόγραμμά μας προς το παρόν διαμορφώνεται ως εξής :
Αβάνα – 5 βράδια
Βινιάλες – 2 βράδια
Σιενφουέγος- 1 βράδυ
Τρινιδάδ- 2 βράδια
Σαντιάγο- 3 βράδια
Κάγιο Κόκο- 3 βράδια
Αφήνω κάτι πολύ sos απέξω?
4) Διαμονή: Θα θέλαμε να μείνουμε περισσότερο σε casas particulares παρά σε ξενοδοχεία. Και για λόγους οικονομικούς αλλά και γιατί νομίζω ότι έρχεσαι πιο κοντά στους ανθρώπους. Στο μόνο μέρος πω θα μείνουμε σε ξενοδοχείο είναι στο Κάγιο Κόκο όπου θα πάμε για ριλάξ. Έχετε κάτι να προτείνετε σύμφωνα με το πρόγραμμά μας για καταλύματα? (Μeli από ό,τι είδα έκανες πολύ καλές επιλογές σε Βινιάλες και Τρινιδάδ, θα εκτιμούσα τη βοήθειά σου). Να σας πω ότι αυτά που θέλουμε από τα καταλύματα που θα μείνουμε είναι να μην έχουν κοινόχρηστο μπάνιο, να είναι κεντρικά, να είναι καθαρά και να παρέχουν σεντόνια και πετσέτες ( ε μην κουβαλήσουμε και την προίκα μας από εδώ). Στην Αβάνα ψάχνουμε κάτι στην περιοχή Havana Vieja.
5) Αυτοκίνητο: Από ό,τι είδα δεν μπορείς να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων για αυτοκίνητο στην Κούβα. Από την άλλη, στο net υπάρχουν διάφορα site με αυτό το σκοπό. Τι παίζει ακριβώς? Δεν είναι αξιόπιστα?
6) Φαγητό: Ξέρουμε πως δεν πάμε στην Κούβα προς τέρψη του ουρανίσκου μας, παρόλα αυτά αν έχετε κάτι καλό να προτείνετε θα το εκτιμήσουμε.
7) Πούρα: Διάβασα πολλά πράγματα για το «Από που να μην πάρετε πούρα» με συνέπεια να μου δημιουργηθεί η απορία από πού τελικά να πάρω?
8) Χρήματα: Πρέπει να βγάλω πιστωτική για να τραβήξω λεφτά από τις εκεί τράπεζες? Η απλή debit μου της Alpha Bank υπάρχει περίπτωση να με προδώσει?
9) Πράγματα που θα πάρω μαζί μου: Εκτός από τα γνωστά (άνετα ρούχα και παπούτσια και κάτι για την περίπτωση βροχής) και αντικουνουπικό, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να πάρω μαζί μου.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις πολλές απορίες μου- αν και δεν το θεωρώ πιθανό- και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
Ο.καιρος θα είναι μια χαρά τότε.Εγωειχα πάει τέλη Απριλίου με αρχές Μαϊου και είχε ζεστή ανεκτή χωρίς βροχές. Μια μέρα μόνο έριξε μια καταιγίδα. Σαντιάγο δεν έχω πάει. Από Τρινιδάδ έχει να κάνεις ημερήσια εκδρομή στους καταρράκτες του el nicho. Εμείς είχαμε νοικιάσει από Ελλάδα αυτοκίνητο αλλά δεν θα στο.προτεινα γιατί είναι ακριβό και οι δρόμοι σε κάποια σημεία είναι χάλια. Καλύτερα με ταξί..από φαγητο καλό είναι να τρως σε στημένα εστιατόρια και αποφυγε τις ωμές σαλάτες.

Επίσης είχαμε χρησιμοποιήσει την εταιρεία λεωφορείων viazul με κλεισμένα εισιτήρια από ίντερνετ. Δες το!
 
Last edited by a moderator:

Ioannis_kap

Member
Μηνύματα
7
Likes
23
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Θα είμαστε κουβα τον ερχόμενο μήνα και κατά πολυ τα πλάνα μας διαμορφωθηκαν εν μέσω πληροφοριών του φόρουμ. Σε κάποια φάση πέτυχα αναλυτικοτατη λίστα με nightlife και εστιατόρια που προτείνει ο @Yorgos αλλά δεν μπορώ να τη ξαναβρώ. Μπορεί κάποιος να καθοδηγήσει η να έχουμε ένα update?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Θα είμαστε κουβα τον ερχόμενο μήνα και κατά πολυ τα πλάνα μας διαμορφωθηκαν εν μέσω πληροφοριών του φόρουμ. Σε κάποια φάση πέτυχα αναλυτικοτατη λίστα με nightlife και εστιατόρια που προτείνει ο @Yorgos αλλά δεν μπορώ να τη ξαναβρώ. Μπορεί κάποιος να καθοδηγήσει η να έχουμε ένα update?
Καλώς ήρθες και καλά να περάσεις!
Λογικά θα λες το συγκεκριμένο post. Λίγο πιο πάνω έχει και προτάσεις για φαγητό ο Γιώργος:

https://www.travelstories.gr/community/threads/Εντυπώσεις-από-Κούβα.63127/#post-768515
 

Κίτσος

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα!! Θα πάω 3 με 17 Μαρτίου Κούβα με άλλους 2 φίλους,μετά από αρκετό λιώσιμο σε πολλά σχόλια (κυρίως του Γιώργου που δεν έχω λόγια να εκφράσω για την βοήθεια που έχει δώσει) σκέφτομαι το πρόγραμμα κάπως έτσι:
4 Αβάνα
2 Βινιάλες
1 Σιενφουέγος
2 Τριδιδάδ
1 Σάντα Κλάρα
2 Βαραδέρο
και έχω άλλα 2 βράδια κενά
να προσθέσω Ματάνσας?
4 βράδια Αβάνα είναι λίγα?
Σιενφουέγος και Σάντα Κλάρα μήπως δεν αξίζει διανυκτέρευση?
δέχομαι προτάσεις και αλλαγές ακόμα και στην σειρά του ταξιδιού

Για τις μετακινήσεις μου απ ότι κατάλαβα ή νοικιάζουμε αυτοκίνητο ή λεωφορείο,
για την ενοικίαση του αυτοκινήτου μπορεί να βοηθήσει κάποιος? θα βρω εκεί εύκολα?
για τα εισιτήρια λεωφορείου να κλείσω πριν φύγω μέσω ίντερνετ ή θα βρω εκεί?
τα shared taxi είναι και για διαδρομές από πόλη σε πόλη?

για εναλλακτικό τουρισμό στην Κούβα υπάρχουν κάποιες προτάσεις?
για το cienaga de zapata δεν έχω δει κάποιο σχόλιο και για το topes de collantes...
για κολύμπι με δελφίνια έχετε να προτείνετε κάπου?
μονοήμερη εκδρομή με καταμαράν στο Κάγιο Μπλάνκο είναι καλή επιλογή?

δεν έχουμε κλείσει ακόμα σπίτια για πουθενά , να κοιτάξω μέσω airbnb? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Και τέλος θέλω να αναφέρω κάποια προσωπικά συμπεράσματα που έβγαλα από τα σχόλια σας:
1)Μην μείνω σε ξενοδοχεία
2)Στην Αβάνα να μείνω Βεδάδα
3)Πούρα να αγοράσω μόνο από καταστήματα ή εργοστάσιο
4)Να κατεβάσω την εφαρμογή Habanatrans
5)Mέσα στην πόλη να μετακινούμε με Almendrones
6)Να πάρω καπνό ,χαρτάκια, φιλτράκια μαζί μου
7)Να μην τρώω στο δρόμο
8)Στο Παρτάγας προσοχή απατεώνες
9)Εννοείτε screen shot τα μαγαζιά που πρότεινε ο Γιώργος
Κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω?
ή κάποια διόρθωση σε αυτά που έγραψα?

Αν γνωρίζεται εφαρμογή με ελληνοισπανικό λεξικό
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom