Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλώς τον.


4 Αβάνα
2 Βινιάλες
1 Σιενφουέγος
2 Τριδιδάδ
1 Σάντα Κλάρα
2 Βαραδέρο
και έχω άλλα 2 βράδια κενά
να προσθέσω Ματάνσας?
4 βράδια Αβάνα είναι λίγα?
Εμένα μου αρέσει το πρόγραμμά σου όπως είναι να σου πω την αλήθεια. Το Ματάνσας είναι δίπλα ακριβώς στο Βαραδέρο, ένα βράδυ είναι αρκετό. Θα έβαζα το τελευταίο βράδυ στην Αβάνα.

Σιενφουέγος και Σάντα Κλάρα μήπως δεν αξίζει διανυκτέρευση?
Το Σιενφουέγος είναι πολύ όμορφη πόλη και επειδή έρχεστε από Βινιάλες που ήδη είναι μακριά, μάλλον αξίζει η διανυκτέρευση. Κάποιος εδώ μέσα συνέστησε ένα πολύ καλό casa, δεν το γνωρίζω. Η Σάντα Κλάρα δεν είναι όμορφη αλλά έχει ελάχιστο τουρισμό και είναι ευχάριστο αυτό μετά το Τρινιδάδ και καλό σημείο για να σπάσετε το ταξίδι. Επίσης έχει κι ενδιαφέρουσα νυχτερινή ζωή με υπαρκτότατη gay κίνηση.

δέχομαι προτάσεις και αλλαγές ακόμα και στην σειρά του ταξιδιού
Εμένα μου αρέσει και η σειρά. Απλά τελευταίο βράδυ Αβάνα και για να είστε ήσυχοι ότι θα φτάσετε αεροδρόμιο στην ώρα σας.
Για τις μετακινήσεις μου απ ότι κατάλαβα ή νοικιάζουμε αυτοκίνητο ή λεωφορείο,
Αυτοκίνητο πανδύσκολο να βρείτε επιτόπου μπες και νοίκιασε τώρα, cubacar havanautos ή κάποιο άλλο σάιτ. Έχετε αργήσει.
για τα εισιτήρια λεωφορείου να κλείσω πριν φύγω μέσω ίντερνετ ή θα βρω εκεί?
Τέτοια εποχή μάλλον θα βρεις, αλλά μπες να δεις ονλάιν πόση διαθεσιμότητα έχει.
τα shared taxi είναι και για διαδρομές από πόλη σε πόλη?
Ναι σας τα κλείνει το σπίτι σας. Δεν είναι απλώς από πόλη σε πόλη, είναι από το σπίτι μιας πόλης στο σπίτι της άλλης, door to door.
για εναλλακτικό τουρισμό στην Κούβα υπάρχουν κάποιες προτάσεις?
Όπως;
για το cienaga de zapata δεν έχω δει κάποιο σχόλιο και για το topes de collantes...
Το πρώτο είναι έλος, προσωπικά ως τοπίο δε με τρελαίνει και θα πρέπει να έχετε αμάξι. Το δεύτερο είναι στο βουνό, έχει πολύ ωραία τρεκ και φύση, κλείνετε τουρ από το Τρινιδαδ.
για κολύμπι με δελφίνια έχετε να προτείνετε κάπου?
μονοήμερη εκδρομή με καταμαράν στο Κάγιο Μπλάνκο είναι καλή επιλογή?
Σε κάποιους αρέσει σε άλλους όχι. Εγώ θα πήγαινα. Η συγκεκριμένη εκδρομή περιλαμβάνει και snorkeling και δίωρη διαμονή σε νησάκι στη μέση του Ατλαντικού. Φτηνότερη επιλογή είναι στο Σιενφουέγος στο δελφινάριο, όπου έχει απλώς μπάνιο με τα δελφίνια, χωρίς καταμαράν κλπ.
δεν έχουμε κλείσει ακόμα σπίτια για πουθενά , να κοιτάξω μέσω airbnb? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?
Καλό είναι, υπάρχουν κι άλλα σάιτ, αλλά δεν έχεις άμεσες απαντήσεις. Φυσικά υπάρχει και το σπίτι που διαφημίζεται στο φόρουμ (γκουχ γκουχ): https://www.travelstories.gr/community/threads/casa-grecia-Διαμέρισμα-στην-Κούβα.61943/


Και τέλος θέλω να αναφέρω κάποια προσωπικά συμπεράσματα που έβγαλα από τα σχόλια σας:
1)Μην μείνω σε ξενοδοχεία
2)Στην Αβάνα να μείνω Βεδάδα
3)Πούρα να αγοράσω μόνο από καταστήματα ή εργοστάσιο
4)Να κατεβάσω την εφαρμογή Habanatrans
5)Mέσα στην πόλη να μετακινούμε με Almendrones
6)Να πάρω καπνό ,χαρτάκια, φιλτράκια μαζί μου
7)Να μην τρώω στο δρόμο
8)Στο Παρτάγας προσοχή απατεώνες
9)Εννοείτε screen shot τα μαγαζιά που πρότεινε ο Γιώργος
Κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω?
ή κάποια διόρθωση σε αυτά που έγραψα?

Αν γνωρίζεται εφαρμογή με ελληνοισπανικό λεξικό
Εντάξει το 7 εξαρτάται από το στομάχι σας. Όλα τα άλλα όπως τα λες. Ψάξε την εφαρμογή speak and translate. Αν και οι Κουβανοί μιλάνε τόσο βλάχικα (δεν προφέρουν ούτε τα μισά σύμφωνα) που ανάθεμα κι αν τους καταλάβει η εφαρμογή. Εσένα πάντως θα σε καταλάβουν.
 

Κίτσος

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
1582198747560.png

καταδύσεις -κανό-καγιάκ-κάποια ωραία πεζοπορία-καταλύματα σε βουνό - λίμνη με ανθρώπους που δεν θέλουν τον ''σάπιο'' και φωνακλά τουρισμό,alternative, δεν ξέρω κατά πόσο έγινα αντιληπτός (όχι για gay που μου ανέφερες πριν)
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την τόσο άμεση!!!
 

Attachments

Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
View attachment 297552
καταδύσεις -κανό-καγιάκ-κάποια ωραία πεζοπορία-καταλύματα σε βουνό - λίμνη με ανθρώπους που δεν θέλουν τον ''σάπιο'' και φωνακλά τουρισμό,alternative, δεν ξέρω κατά πόσο έγινα αντιληπτός (όχι για gay που μου ανέφερες πριν)
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την τόσο άμεση!!!
Καταδύσεις οι καλύτερες αλλά πανάκριβες είναι στο jardines de reina, παααρα πολύ μακριά από εκεί που θα κινηθείτε. Εκεί που θα είστε, στην Playa Giron έχει καλή κατάδυση.

Για βουνό λίμνη κλπ χωρίς δεύτερη σκέψη στο Topes de Collantes. Έχει και καταλύματα στη μέση του πουθενά σε κάτι καλύβες με καταπληκτικούς κι εξαιρετικά φιλόξενους καλλιεργητές καφέ, τα δε μονοπάτια είναι εξαιρετικά με καταρράκτες, απομονωμένες κοινότητες, πολιτισμό κλπ.

Καγιάκ σοβαρό μόνο στο νησί της νεότητας, δεν προλαβαίνετε. Δυτικά του Βινιαλες έχει πολύ ωραία μέρη για τρεκ, όπως και στη Sierra Cristal που είναι όνειρο, αλλά πάλι χρονικά δε σας παίρνει.
 

giorgos.th

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους! Οι πληροφορίες που υπάρχουν εδώ είναι πολύ χρήσιμες και σας ευχαριστώ.Να ρωτήσω δυο πραγματάκια που δεν είδα να έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα.
1. Μπορεί ο Γιώργος, ή όποιος γνωρίζει, να συστήσει κάποιο site για να ενημερωνόμαστε για τα νέα και την επικαιρότητα στην Κούβα;
2. Μετακίνηση με τραίνο δεν υπάρχει ως δυνατότητα ή δεν αναφέρεται καθόλου γιατί δεν είναι αξίοπιστη εναλλακτική;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους! Οι πληροφορίες που υπάρχουν εδώ είναι πολύ χρήσιμες και σας ευχαριστώ.Να ρωτήσω δυο πραγματάκια που δεν είδα να έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα.
1. Μπορεί ο Γιώργος, ή όποιος γνωρίζει, να συστήσει κάποιο site για να ενημερωνόμαστε για τα νέα και την επικαιρότητα στην Κούβα;
2. Μετακίνηση με τραίνο δεν υπάρχει ως δυνατότητα ή δεν αναφέρεται καθόλου γιατί δεν είναι αξίοπιστη εναλλακτική;
1. Ειδήσεις από τα κουβανικά μέσα (δηλαδή από την Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΚ, απαγορεύονται τα ιδιωτικά, εθελοντικά ή μη κρατικά ΜΜΕ στη χώρα) :
http://en.cubadebate.cu/http://en.granma.cu/Ειδήσεις για την Κούβα από σάιτ Κουβανών του εξωτερικού:
https://www.cibercuba.com/noticias
Κλασικά, τις ειδήσεις του ενός δε θα τις βρεις στου άλλου, ενώ για την ίδια είδηση η ερμηνεία σου εγγυώμαι πως θα είναι 100% διαφορετική. Πχ στα κυβερνητικά σάιτ σήμερα οι βασικές ειδήσεις είναι
α) H κυβερνηση των ΗΠΑ στοχεύει στη γενοκτονία του κουβανικού λαού
β) Η Κοινότητα της Καραϊβικής καταδικάζει το εμπάργκο κατά της Κούβας
γ) Η Αφρικανική Ένωση καλεί τις ΗΠΑ να άρουν το άδικο εμπάργκο κατά της Κούβας
δ) Ο Ραούλ συγχαίρει το ΚΚ του Βιετνάμ για την 90η επέτειό του
ε) Το Telesur (βενεζολάνικο κρατικό τηλεοπτικό κανάλι) αποτελεί τη φωνή και την εικόνα αυτών που αγωνίζονται κι αντιστέκονται


Ενώ στα σάιτ των Κουβανών του εξωτερικού οι ειδήσεις σήμερα είναι:
α) ξεκινάει στις 26 Φεβρουαρίου η δίκη του πολιτικού κρατούμενου Φερέρ από την κυβέρνηση
β) "τα άκουσε στο ίντερνετ ο πρόεδρος της Κούβας για τον ισχυρισμό του πως η χώρα αναπτύσσεται και προοδεύει"
γ) τα 47 φάρμακα που δεν υπήρχαν σε κανένα φαρμακείο της χώρας για το 2019
δ) δέκα χρόνια από το μυστηριώδη θάνατου ενός ηγέτη της εσωτερικής αντιπολίτευσης
ε) Χάκερς μπήκαν στη σελίδα της Σχολής Φυσικής της Αβάνας κι έγραψαν "κάτω ο πρόεδρος και ο Ραούλ Κάστρο)
στ) ο δολοφονηθείς φοιτητής στην Αβάνα ήταν γιος της πρέσβειρας της Κούβας στον Παναμά
η) Οι Κουβανοί δεν έχουν δικαίωμα να αγοράσουν εισιτήρια για την όπερα της Αβάνας, παρά μόνο αν συνοδεύονται από αλλοδαπούς


Πήρες μια εικόνα...

2) Ναι υπάρχει τραίνο. Μέχρι και πριν λίγους μήνες οι αναχωρήσεις του τραίνου ήταν, εμμ απρόβλεπτες, κι ακόμη πιο απρόβλεπτες ήταν οι αφίξεις, με ακυρώσεις δρομολογιων, σχεδόν σίγουρες καθυστερήσεις (του στιλ να φτάσεις στο Σαντιάγο 19 ώρες αργότερα από το προβλεπόμενο) και η κράτηση εισιτηρίων δύσκολη. Από τα τέλη του καλοκαιριού ήρθαν νέα τραίνα, τα οποία σταδιακά θα μπουν σε κυκλοφορία. Τουλάχιστον ένα από τα αυτά ήδη έχει και βαγόνι με κουκέτες, κλιματισμό και κάνει το ταξίδι στο Σαντιάγο σε πολύ λιγότερο χρόνο από τις 30-40 ώρες που το έχω κάνει και με σαφώς μεγαλύτερη άνεση. Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο από τα νέα τραίνα, ούτε γνωρίζω προσωπικά κάποιον που να το έκανε, αν κάποιος συμφορουμίτης το κάνει θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω για την εμπειρία. Ανακοινώθηκε πως υπάρχει πλέον app για ονλάιν κράτηση εισιτηρίων. Όταν το κατέβασα, λίγες μέρες μετά την ανακοίνωση της λειτουργίας του δεν άνοιγε, αλλά φαντάζομαι να έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Για τους υπομονετικούς, μπορείτε να το βρείτε εδω:
http://www.cubadebate.cu/noticias/2...rvicio-de-trenes-nacionales-apk/#.XlPQ6ygzbIU
 
Μηνύματα
39
Likes
153
Γεια σας Κουβοπαρεα!!!

Μετρω αντιστροφα τις μερες!!!!

Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει κανει τιποτα δραστηριοτητες στην Κουβα και ποσο τους κοστισαν;

1. Μαθηματα Σαλσα; (αβανα ή τρινιδαδ;)
2. Καταδυσεις- snorkelling- δελφινομπανακι (cienfuegos λογικα ε; ή μηπως varadero;)
3. στο vinales βολτα με αλογα/ επισκεψη σε εργοστασιο με πουρα; κατι αλλο ενδιαφερον;
4. trinidad εκδρομη στο el nicho ; κατι αλλο ;;
5. βολτα με cadillac (αβανα;)
6. τιποτα αλλο που δοκιμασατε;!?!??!

Ευχαριστω!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας Κουβοπαρεα!!!

Μετρω αντιστροφα τις μερες!!!!

Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει κανει τιποτα δραστηριοτητες στην Κουβα και ποσο τους κοστισαν;

1. Μαθηματα Σαλσα; (αβανα ή τρινιδαδ;)
2. Καταδυσεις- snorkelling- δελφινομπανακι (cienfuegos λογικα ε; ή μηπως varadero;)
3. στο vinales βολτα με αλογα/ επισκεψη σε εργοστασιο με πουρα; κατι αλλο ενδιαφερον;
4. trinidad εκδρομη στο el nicho ; κατι αλλο ;;
5. βολτα με cadillac (αβανα;)
6. τιποτα αλλο που δοκιμασατε;!?!??!

Ευχαριστω!!!!
1. Και στα δύο, τιμές από 10-20 ανα άτομο ανά ώρα για πριβέ μαθήματα, ανάλογα με το αν γίνονται στο σπίτι σας ή εκτός, τη φήμη του δασκάλου κλπ.
2. Τρία διαφορετικά πράγματα είναι αυτά. Καταρχήν το σνορκελινγκ είναι μέτριο στη χώρα γενικως, το scuba είναι εξαιρετικό με σειρά προτεραιότητας σε Jardines de Reina, María la Gorda, Bahía de los Cochinos. Δελφίνια έχει σε σιενφουεγος και βαραδερο σε σεμινάριο, ενώ στο Βαραδερο υπάρχει και εκδρομή που συνδυάζει σνορκελ, δελφίνια και νησί.
3. Εργοστάσιο ακριβώς δεν έχει στο Βινιαλες, φυτείες έχει. Για εργοστάσιο καλύτερα στην Αβάνα. Από το Βινιαλες έχει και εκδρομές για μπάνιο για Cayo Levisa (Δεν έχω πάει, ή μάλλον πήγα και μας απαγορεύτηκε να μπούμε στο καραβάκι όπως σε όλους τους Κουβανούς), και για Cayo Jutias που ήταν ωραία παραλία.
4. Από το Τρινιδαδ έχει μπόλικες εκδρομές πχ τρεκ στο Topes de Collantes με καταρράκτες, φυτείες καφέ, επίσκεψη σε απομονωμένες κοινότητες κλπ, ένα τραίνο που κάνει στάσεις από haciendas μέχρι εγκαταλελειμμένο εργοστάσιο ζάχαρης, όλα μέσω του τοπικού πρακτορείου εκδρομών.
5. 35/ώρα/ αμάξι (ως 5 τουρίστες) , αν το οργανώσετε σωστά με οδηγό που να είναι ξεναγός και μιλάει καλά Αγγλικά, αξίζει τον κόπο, πας σε γειτονιές που Δεν είναι εύκολη η πρόσβαση, πολύ ωραία εμπειρία.
6. Έχει πολλά, κανοπι, skydiving, τουρ σε κέντρα σαντερια, επίσκεψη σε οικολογικές ή κατεστραμμένες κοινότητες, είναι μπόλικα. Κάθε σπίτι οργανώνει αρκετά.
 

giorgos.th

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γιώργο ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Προσπαθώντας να οργανώσω το ταξίδι μου, και ενώ ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ημερομηνίες (μάλλον για Δεκέμβριο το βλέπω), αυτό που περισσότερο με προβληματίζει είναι η περιστασιακή αστάθεια σχετικά με την επάρκεια βενζίνης. Με αποθαρρύνει η προοπτική ότι ,ενώ θα έχω προπληρώσει αυτοκίνητο, αντί να απολαμβάνω το ταξίδι θα ξεροσταλιάζω σε ουρές σε βενζινάδικα για ώρες , κάτι που μπορεί να τινάξει στον αέρα όλον τον προγραμματισμό που θα έχω κάνει.
Από ότι κατάλαβα η επάρκεια σε βενζίνη εξαρτάται κατά πολύ απο την πολιτική σταθερότητα στη Βενεζουέλα και δυστυχώς και εκεί τα πράγματα είναι ρευστά. Μήπως υπάρχουν τίποτα εξελίξεις σχετικά με το θέμα (ίσως καμιά συμφωνία με άλλη χώρα , κάτι για επίσκεψη Πούτιν είχε αναφερθεί ); Προσπάθησα να ενημερωθώ απο τα ειδησεογραφικά site που προτεινες αλλά δεν βρήκα κάτι για το θέμα.
Επίσης , πιστεύεις πως οι αμερικανικές εκλογές τον Νοέμβριο θα επηρεάσουν άμεσα (δηλαδή τον Δεκέμβριο) την κατάσταση στην Κούβα (οσον αφορά την καθημερινότητα ενός τουρίστα εννοώ πάντα);
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για την προθυμία και τον χρόνο σου
 
Μηνύματα
39
Likes
153
1. Και στα δύο, τιμές από 10-20 ανα άτομο ανά ώρα για πριβέ μαθήματα, ανάλογα με το αν γίνονται στο σπίτι σας ή εκτός, τη φήμη του δασκάλου κλπ.
2. Τρία διαφορετικά πράγματα είναι αυτά. Καταρχήν το σνορκελινγκ είναι μέτριο στη χώρα γενικως, το scuba είναι εξαιρετικό με σειρά προτεραιότητας σε Jardines de Reina, María la Gorda, Bahía de los Cochinos. Δελφίνια έχει σε σιενφουεγος και βαραδερο σε σεμινάριο, ενώ στο Βαραδερο υπάρχει και εκδρομή που συνδυάζει σνορκελ, δελφίνια και νησί.
3. Εργοστάσιο ακριβώς δεν έχει στο Βινιαλες, φυτείες έχει. Για εργοστάσιο καλύτερα στην Αβάνα. Από το Βινιαλες έχει και εκδρομές για μπάνιο για Cayo Levisa (Δεν έχω πάει, ή μάλλον πήγα και μας απαγορεύτηκε να μπούμε στο καραβάκι όπως σε όλους τους Κουβανούς), και για Cayo Jutias που ήταν ωραία παραλία.
4. Από το Τρινιδαδ έχει μπόλικες εκδρομές πχ τρεκ στο Topes de Collantes με καταρράκτες, φυτείες καφέ, επίσκεψη σε απομονωμένες κοινότητες κλπ, ένα τραίνο που κάνει στάσεις από haciendas μέχρι εγκαταλελειμμένο εργοστάσιο ζάχαρης, όλα μέσω του τοπικού πρακτορείου εκδρομών.
5. 35/ώρα/ αμάξι (ως 5 τουρίστες) , αν το οργανώσετε σωστά με οδηγό που να είναι ξεναγός και μιλάει καλά Αγγλικά, αξίζει τον κόπο, πας σε γειτονιές που Δεν είναι εύκολη η πρόσβαση, πολύ ωραία εμπειρία.
6. Έχει πολλά, κανοπι, skydiving, τουρ σε κέντρα σαντερια, επίσκεψη σε οικολογικές ή κατεστραμμένες κοινότητες, είναι μπόλικα. Κάθε σπίτι οργανώνει αρκετά.
Τεεεελεια!!!!!!!!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Προσπαθώντας να οργανώσω το ταξίδι μου, και ενώ ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ημερομηνίες (μάλλον για Δεκέμβριο το βλέπω), αυτό που περισσότερο με προβληματίζει είναι η περιστασιακή αστάθεια σχετικά με την επάρκεια βενζίνης. Με αποθαρρύνει η προοπτική ότι ,ενώ θα έχω προπληρώσει αυτοκίνητο, αντί να απολαμβάνω το ταξίδι θα ξεροσταλιάζω σε ουρές σε βενζινάδικα για ώρες , κάτι που μπορεί να τινάξει στον αέρα όλον τον προγραμματισμό που θα έχω κάνει.
Από ότι κατάλαβα η επάρκεια σε βενζίνη εξαρτάται κατά πολύ απο την πολιτική σταθερότητα στη Βενεζουέλα και δυστυχώς και εκεί τα πράγματα είναι ρευστά. Μήπως υπάρχουν τίποτα εξελίξεις σχετικά με το θέμα (ίσως καμιά συμφωνία με άλλη χώρα , κάτι για επίσκεψη Πούτιν είχε αναφερθεί ); Προσπάθησα να ενημερωθώ απο τα ειδησεογραφικά site που προτεινες αλλά δεν βρήκα κάτι για το θέμα.
Επίσης , πιστεύεις πως οι αμερικανικές εκλογές τον Νοέμβριο θα επηρεάσουν άμεσα (δηλαδή τον Δεκέμβριο) την κατάσταση στην Κούβα (οσον αφορά την καθημερινότητα ενός τουρίστα εννοώ πάντα);
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για την προθυμία και τον χρόνο σου
Η κατάσταση της βενζίνης έχει να κάνει με την αφραγκια της Κουβανικής κυβέρνησης. Προφανώς αν πέσει η κυβέρνηση στη Βενεζουέλα θα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα, αλλά συμφωνία δεν προβλέπεται με κάποιον άλλον διότι αυτός ο άλλος θα απαιτεί να πληρωθεί.

Και ο Μπουτιτετζ να κερδίσει στις ΗΠΑ (μακάρι, αλλά απίθανο) δε θα αναλάβει την εξουσία μέχρι το Γενάρη, οπότε άμεσα δε βλέπω βελτίωση. Πάντως αυτή τη στιγμή δεν είναι τόσο χάλια όσο πριν λίγους μήνες η κατάσταση με τα καύσιμα. Σε πολλά βενζινάδικα οι τουρίστες έχουν προτεραιότητα, μετά τους διπλωμάτες, οι Κουβανοί τελευταίοι .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ήδη κάποια κρατικά καταστήματα ξεκίνησαν να μη δέχονται cuc. Έρχεται η νέα εποχή...
 

Alex Mast

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα και από μένα!
Πρόκειται να ταξιδέψω με την κοπέλα μου στην Κούβα 15-26 Μαρτίου, για 11 βράδια.
Πιο αναλυτικά:
4 βράδια Αβάνα 15-19 /3
2 βράδια Βινάλες 19-21 /3
2 βράδια Βαραδέρο 21-23 /3
2 βράδια Τρινιδάδ 23-25 /3
1 βράδυ, το τελευταίο Αβάνα. 26/3

Σκοπεύουμε να κινηθούμε με Viazul από πόλη σε πόλη, εκτός από τη διαδρομή Βινάλες-Βαραδέρο. Ξέρει κάποιος στο περίπου το κόστος για ταξί για τη συγκεκριμένη διαδρομή;

Μένουμε σε casas σε όλες τις πόλεις.
Έχετε να προτείνετε κάποια δραστηριότητα για το Τρινιδάδ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom