Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και από μένα!
Πρόκειται να ταξιδέψω με την κοπέλα μου στην Κούβα 15-26 Μαρτίου, για 11 βράδια.
Πιο αναλυτικά:
4 βράδια Αβάνα 15-19 /3
2 βράδια Βινάλες 19-21 /3
2 βράδια Βαραδέρο 21-23 /3
2 βράδια Τρινιδάδ 23-25 /3
1 βράδυ, το τελευταίο Αβάνα. 26/3

Σκοπεύουμε να κινηθούμε με Viazul από πόλη σε πόλη, εκτός από τη διαδρομή Βινάλες-Βαραδέρο. Ξέρει κάποιος στο περίπου το κόστος για ταξί για τη συγκεκριμένη διαδρομή;

Μένουμε σε casas σε όλες τις πόλεις.
Έχετε να προτείνετε κάποια δραστηριότητα για το Τρινιδάδ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Γεια χαρά, λίγα μηνύματα πιο πάνω αναφέρονται επιγραμματικά οι δραστηριότητες στο τρινιδαδ.

Νομίζω η σειρά σας δεν έχει λογική, το Βινιαλες-Βαραδερο είναι πεταμένα χιλιόμετρα. Το λογικό είναι μετά από το Βινιαλες να π
Καλησπέρα και από μένα!
Πρόκειται να ταξιδέψω με την κοπέλα μου στην Κούβα 15-26 Μαρτίου, για 11 βράδια.
Πιο αναλυτικά:
4 βράδια Αβάνα 15-19 /3
2 βράδια Βινάλες 19-21 /3
2 βράδια Βαραδέρο 21-23 /3
2 βράδια Τρινιδάδ 23-25 /3
1 βράδυ, το τελευταίο Αβάνα. 26/3

Σκοπεύουμε να κινηθούμε με Viazul από πόλη σε πόλη, εκτός από τη διαδρομή Βινάλες-Βαραδέρο. Ξέρει κάποιος στο περίπου το κόστος για ταξί για τη συγκεκριμένη διαδρομή;

Μένουμε σε casas σε όλες τις πόλεις.
Έχετε να προτείνετε κάποια δραστηριότητα για το Τρινιδάδ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Νομίζω είναι λάθος η σειρά της διαδρομής σας. Από το Βινιάλες στο Βαραδέρο είναι 5 ώρες χαμένες. Κανονικά από το Βινιάλες πρέπει να πάτε Τρινιδάδ κι από εκεί Βαραδέρο.

Για τις δραστηριότητες στο Τρινιδάδ έχω γράψει κάποιες επιγραμματικά λίγα μηνυματα πιο πριν.
 

Alex Mast

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Γεια χαρά, λίγα μηνύματα πιο πάνω αναφέρονται επιγραμματικά οι δραστηριότητες στο τρινιδαδ.

Νομίζω η σειρά σας δεν έχει λογική, το Βινιαλες-Βαραδερο είναι πεταμένα χιλιόμετρα. Το λογικό είναι μετά από το Βινιαλες να π

Νομίζω είναι λάθος η σειρά της διαδρομής σας. Από το Βινιάλες στο Βαραδέρο είναι 5 ώρες χαμένες. Κανονικά από το Βινιάλες πρέπει να πάτε Τρινιδάδ κι από εκεί Βαραδέρο.

Για τις δραστηριότητες στο Τρινιδάδ έχω γράψει κάποιες επιγραμματικά λίγα μηνυματα πιο πριν.
Ωραία, ευχαριστώ!
Ίσως να μην βολεύει και πολύ το Βινάλες-Βαραδέρο.
Ψάχνω το κόστος για ταξί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, ευχαριστώ!
Ίσως να μην βολεύει και πολύ το Βινάλες-Βαραδέρο.
Ψάχνω το κόστος για ταξί.
Από βινιαλες για Τρινιδαδ υπάρχει βιασουλ, αλλά υπάρχουν και shared taxi καθημερινά με 40 το άτομο νομίζω.

Από βινιαλες για Βαραδερο ένα ταξί θα σας στοίχισει μίνιμουμ 170 , αλλά δε θα είναι τόσο εύκολο να βρείτε κάποιον. Το πιθανότερο είναι να πρέπει να πάτε Αβάνα κι από εκεί να αλλάξετε. Με 200 ίσως πείσετε κάποιον.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ωραία, ευχαριστώ!
Ίσως να μην βολεύει και πολύ το Βινάλες-Βαραδέρο.
Ψάχνω το κόστος για ταξί.


Είχαμε κάνει το βινιαλες-βαραδερο με ταξί το '18. Δεν θυμάμαι το κόστος, θυμάμαι ότι δεν ήταν πολύ ακριβό επειδή ο ταξιτζης ψάχνει κόσμο για να γεμίσει το ταξί. Μαρτυρησαμε μέχρι να φτάσουμε απ' το στριμωγμα!
 

geoboo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδια / Γιώργο,
πολυτιμες οι πληροφοριες που μαζεσα στο φορουμ.
αναχωρω για Κουβα σε 15 μερες μεσω Ρωμης και δε ξερω αν πρεπει να παω τελικα ή να το ακυρωσω..
Γνωριζει κανεις πως ειναι η κατασταση σε σχεση με τον κορωνοϊο? Δε βλεπω ναχει κρουσματα, επισημα. Λιγο χλωμο μου μοιαζει βεβαια αυτο.
Απο αντισηπτικα, ντεπον, μαντηλακια θα βρουμε εκει περα ή να παρουμε προμηθειες απο ελλαδα?
Επισης γνωριζει κανεις τι γινεται αν ανεβασουμε πυρετο εκει περα? Θα μας κρατησουν σε καραντινα στην εξωτικη κουβα? Μετρησεις θερμοκρασιας γινονται στο αεροδρομιο?

Ευχαριστω πολυ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα παιδια / Γιώργο,
πολυτιμες οι πληροφοριες που μαζεσα στο φορουμ.
αναχωρω για Κουβα σε 15 μερες μεσω Ρωμης και δε ξερω αν πρεπει να παω τελικα ή να το ακυρωσω..
Γνωριζει κανεις πως ειναι η κατασταση σε σχεση με τον κορωνοϊο? Δε βλεπω ναχει κρουσματα, επισημα. Λιγο χλωμο μου μοιαζει βεβαια αυτο.
Απο αντισηπτικα, ντεπον, μαντηλακια θα βρουμε εκει περα ή να παρουμε προμηθειες απο ελλαδα?
Επισης γνωριζει κανεις τι γινεται αν ανεβασουμε πυρετο εκει περα? Θα μας κρατησουν σε καραντινα στην εξωτικη κουβα? Μετρησεις θερμοκρασιας γινονται στο αεροδρομιο?

Ευχαριστω πολυ
Μανταλάκια αντισηπτικό κλπ δε θα βρείτε, όχι. Μετρήσεις στο αεροδρόμιο τουλάχιστον έως και μέχρι πριν 3 μέρες δε γίνονταν. Αν ανεβάσετε πυρετό θα σας πάνε στο IPK για άμεση εξέταση για τον ιό.

Εσύ ξέρεις αν θες να το ακυρωσεις και γιατί.
 

Alex Mast

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα, υπάρχει κάποια εξέλιξη σχετικά με την πανδημία που κηρύχθηκε χθες; Δέχονται κανονικά να φανταστώ Ευρωπαίους στην Κούβα...
Το ταξίδι μας είναι αύριο το βράδυ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα, υπάρχει κάποια εξέλιξη σχετικά με την πανδημία που κηρύχθηκε χθες; Δέχονται κανονικά να φανταστώ Ευρωπαίους στην Κούβα...
Το ταξίδι μας είναι αύριο το βράδυ...
Οι τρεις ιταλοί στο τρινιδαδ που ανακοινώθηκαν ως τα μοναδικά κρούσματα μέχρι στιγμής είναι καλά στην υγεια τους. Ιχνηλατηθηκαν κι απομονώθηκαν όσοι ηρθαν σε επαφη μαζι τούς, ολοι ασυμπτωματικοι.

Δεν απαγορεύεται η είσοδος σε κανέναν.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σε άλλα νέα, ξεχνάμε τα CUC (πρακτικά δεν τα δέχεται κάνεις από την ώρα που η κυβέρνηση δολαριοποιησε τα καταστήματα) και κυκλοφορεί κάνεις με ευρώ, δολάρια ή cup, με αυτή τη σειρά της προτίμησης.
Δηλαδή όπου και να πας στην χώρα δέχονται οι πάντες ευρώ; Και σε τι ισοτιμία; Θα αρχίσει μαύρη αγορά συναλλάγματος στην Κούβα μου φαίνεται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή όπου και να πας στην χώρα δέχονται οι πάντες ευρώ; Και σε τι ισοτιμία; Θα αρχίσει μαύρη αγορά συναλλάγματος στην Κούβα μου φαίνεται.
Έχει αρχισει ήδη, το δολάριο στο δρόμο είναι στο 1.80.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχει αρχισει ήδη, το δολάριο στο δρόμο είναι στο 1.80.
Εσύ τι προτείνεις αν τα καταφέρω και πάω το Πάσχα που υπολογίζω; Να μην χαλάσω καθόλου ευρώ σε cup και να κινούμαι μόνο με "σκληρό" νόμισμα; Ή αν κάνω ανταλαγή να την κάνω στον δρόμο, με όποιους κινδύνους κρύβει αυτό;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσύ τι προτείνεις αν τα καταφέρω και πάω το Πάσχα που υπολογίζω; Να μην χαλάσω καθόλου ευρώ σε cup και να κινούμαι μόνο με "σκληρό" νόμισμα; Ή αν κάνω ανταλαγή να την κάνω στον δρόμο, με όποιους κινδύνους κρύβει αυτό;
Νωρίς είναι ακόμη για ξερουμε πως θα είναι η κατάσταση το Πάσχα. Οι τουρίστες που έχουμε εμείς πάντως μας ζήτησαν μόνοι τους να πληρώσουν σε ευρώ και δολάρια, δεν ήθελαν να μπλέξουν με άλλα νομίσματα. Μάλλον οι ιδιοκτήτες του σπιτιού που θα μείνετε θα έχουν άκρες και θα είναι οι ασφαλές, γιατί θα είναι αυτοί υπόλογοι απέναντι σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom