Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ονειρεμένο Ταξίδι
Από Μεξικό έως Κολομβία
Αφού αρχίσαμε και μετράμε αντίστροφα τις μέρες και πλησιάζει (αν όλα πάνε καλά ) το ταξίδι προς Κούβα νιώθω υποχρέωση να ευχαριστήσω και από εδώ τον @Yorgos για την υπομονή του και την βοήθεια του προς εμένα . Είμαι off topic αλλά κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε ολόκληρη ενότητα προς αυτόν με τόση βοήθεια που έχει προσφέρει στους συνταξιδιώτες .
Έχει πολλά θέματα για την Κούβα , αλλά όσο και να διαβάζεις , λόγο covid , υπάρχουν εμπόδια και είναι σημαντική η βοήθεια που παρέχει
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.589
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Λόγω δουλειάς δεν γνωρίζω ακόμα αλλά λογικά μέσα στον Απρίλιο θα έχω την επόμενη άδεια. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά μεταξύ του Περού και της Κούβας. Με όλα αυτά που διαβάζω μάλλον είναι η κατάλληλη στιγμή για Κούβα, αφού θα καταλήξει να είναι πολύ φθηνότερη (με τα τώρα δεδομένα). Από την άλλη θέλω Περού όσο γίνεται νωρίτερα γιατι πιστεύω ότι είναι ταξίδι που πρέπει να γίνει όσο είμαστε σχετικά νέοι ακόμα. Ευχαριστώ για τα νέα
 

MIX

Member
Μηνύματα
18
Likes
33
Σκεφτόμαστε κ μεις για το Πάσχα στην Κούβα αν και λόγω δουλειάς δ ξέρω ακόμα σίγουρα (βρήκαμε σχετικά φθηνά αεροπορικά με την air Europa(?) για Αβάνα την οποία πρώτη φορά Την ακούω) και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με διαμονή (πχ το booking δ με βγάζει αποτελέσματα) τι να προσέξουμε?
γενικά είναι ένα ταξίδι όνειρο που θέλω χρόνια να το κάνω αλλά μιας και θα πάμε μόνοι μας χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο θα ήθελα λίγο γενικά μερικές πληροφορίες
Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο booking δε θα βρεις, απαγορεύεται. Για καταλύματα ψάχνεις στο airbnb ή εδω:
Κούβα - Casa Grecia - Διαμέρισμα στην Κούβα

H Air Europa μια χαρά είναι, συχνά είναι και η φτηνότερη επιλογή.

Το βασικότερο που θα πρέπει να αποφασίσετε είναι το πώς θα κινηθείτε, διότι αυτό θα καθορίσει και το ρυθμό μετάβασης κι ως εκ τούτου τις διαδρομές. Μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο (havanautos ή cubacar οι πιο συνηθισμένες επιλογές), να κινηθείτε με τα λεωφορεια viazul ή να πάρετε οδηγό με αυτοκίνητο ή shared taxi.
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Παιδιά την γνώμη σας και ιδιαίτερα του @Yorgos θα ηθελα. Σκεφτομαστε για Κούβα το Πάσχα αλλά μας προβληματίζει ο καιρός. Τι λέτε να το τολμήσουμε ή να το αφήσουμε για χριστουγεννα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά την γνώμη σας και ιδιαίτερα του @Yorgos θα ηθελα. Σκεφτομαστε για Κούβα το Πάσχα αλλά μας προβληματίζει ο καιρός. Τι λέτε να το τολμήσουμε ή να το αφήσουμε για χριστουγεννα;
Καλύτερος ο καιρός το Πάσχα απ ο,τι τα Χριστούγεννα.
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Μετά από μια ιστορία που διάβασα από κοπέλα που πήγε Κούβα πρόσφατα απογοητευτικά λιγάκι μιας και ανέφερε ότι ήταν ερημιά, no music και τα σχετικά.. φανταζομαι ότι και το Πάσχα δεν θα έχει αλλάξει δραματικά αυτό.. οποτε το σκεφτομαι γιατί θα ηθελα να την δω σε πιο ζωηρή φάση. Θα ηθελα πολύ την άποψη σου @Yorgos please
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μετά από μια ιστορία που διάβασα από κοπέλα που πήγε Κούβα πρόσφατα απογοητευτικά λιγάκι μιας και ανέφερε ότι ήταν ερημιά, no music και τα σχετικά.. φανταζομαι ότι και το Πάσχα δεν θα έχει αλλάξει δραματικά αυτό.. οποτε το σκεφτομαι γιατί θα ηθελα να την δω σε πιο ζωηρή φάση. Θα ηθελα πολύ την άποψη σου @Yorgos please
Κοπέλα άκουσα και χάρηκα :) θεωρώ πως όσο περιορίζεται η Ομικρον τόσο θα ζωντανεύει ο τουρισμός παντού. Από την άλλη αν πεις να περιμένεις ως τα Χριστούγεννα ποιός αποκλείει μια νέα μετάλλαξη να καθηλώσει πάλι τα πάντα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά από μια ιστορία που διάβασα από κοπέλα που πήγε Κούβα πρόσφατα απογοητευτικά λιγάκι μιας και ανέφερε ότι ήταν ερημιά, no music και τα σχετικά.. φανταζομαι ότι και το Πάσχα δεν θα έχει αλλάξει δραματικά αυτό.. οποτε το σκεφτομαι γιατί θα ηθελα να την δω σε πιο ζωηρή φάση. Θα ηθελα πολύ την άποψη σου @Yorgos please
Ήδη έχουμε ζωή. Το τρινιδαδ προχτες ζωαρα. Έχει ανέβει κι ο τουρισμός βέβαια. 14.3 ανοίγει το fabrica de arte, επιτέλους κόσμος στην παραλιακή, οδεύουμε προς ομαλοποίηση, κοβιντ επιτρέποντος. Από το επόμενο ΣΚ ανοίγουν και τα θέατρα. Ξεκίνησε και ο κοινωνικός τουρισμός, οπότε το βαραδερο απέκτησε νυχτερινή ζωή, ώρα ήταν.

Σε άλλα νέα, εμφανίστηκε και το χαρτί υγείας, παρά τη δικαιολογημενη επιδρομή έχει πλέον απόθεμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα


Βίντεο από το Γιώργο το χακερ 🤣🤪🥰🇨🇺🇨
Καλά που έχω τον Κρεκουζακο να τα σηκώνει. Λοιπόν παρότι δεν είναι απαύγασμα σκηνοθεσίας, δίνει μια ιδέα ότι πιαβεχειβζωη (προχθεσινο ειναι)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καλά που έχω τον Κρεκουζακο να τα σηκώνει. Λοιπόν παρότι δεν είναι απαύγασμα σκηνοθεσίας, δίνει μια ιδέα ότι πιαβεχειβζωη (προχθεσινο ειναι)
Από τη πλατεία στο Τρινιδαδ είναι;
Η Σπηλιά άνοιξε; Πρωτα πάμε πλατεία νωρις για Τσαν Τσαν αλλά μετά σπηλιά για τα περαιτέρω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom