Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από τη πλατεία στο Τρινιδαδ είναι;
Η Σπηλιά άνοιξε; Πρωτα πάμε πλατεία νωρις για Τσαν Τσαν αλλά μετά σπηλιά για τα περαιτέρω..
Αυτή είναι ναι, και άνοιξε και η σπηλιά. Α, για το μέλος που ρώτησε για τα οργανωμένα, πολύ βασικό η διανυκτέρευση στην επαρχία να είναι στο Τρινιδάδ. Αμαρτία να μην το δεις βράδυ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.524
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από τη πλατεία στο Τρινιδαδ είναι;
Η Σπηλιά άνοιξε; Πρωτα πάμε πλατεία νωρις για Τσαν Τσαν αλλά μετά σπηλιά για τα περαιτέρω..
Ποια χρονιά είχες πάει;

Το 2018 που πήγα η σπηλιά είχε ακριβά ποτά, playlist που θα ακουγες σε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό club και σχεδόν αποκλειστικά τουρίστες. Φοβερός χώρος, για όλα τα άλλα ότι χειρότερο είδα στην Κούβα από νυχτερινή ζωή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το 2018 που πήγα η σπηλιά είχε ακριβά ποτά
3 κουκ είχε το 2018, δε το λες ακριβό, ήταν το στάνταρ εκείνη τη περίοδο στα περισσότερα. Κι εγώ το 18 πήγα. Στα άλλα συμφωνώ, ήταν πολύ τουριστικό αλλά τρομερή εμπειρία, σε μια εποχή βέβαια που η πόλη έσφυζε από ζωή και τουριστική κίνηση. Για μια φορά καλά ήταν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.524
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
3 κουκ είχε το 2018, δε το λες ακριβό, ήταν το στάνταρ εκείνη τη περίοδο στα περισσότερα. Κι εγώ το 18 πήγα. Στα άλλα συμφωνώ, ήταν πολύ τουριστικό αλλά τρομερή εμπειρία, σε μια εποχή βέβαια που η πόλη έσφυζε από ζωή και τουριστική κίνηση. Για μια φορά καλά ήταν.
Δεν είχε όμως και 3cuc μόνο η είσοδος; Για τους Κουβανούς είναι πολύ ακριβό και φαντάζομαι γι'αυτό είχε μόνο τουρίστες.

Δεν ήταν πάντα έτσι πάντως. Ένας φίλος μου Κουβανός που είναι απ'την πόλη μου έχει πει ότι και πιο φθηνό ήταν και μάζευε μισούς τουρίστες μισούς ντόπιους κάποτε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.464
Ποια χρονιά είχες πάει;

Το 2018 που πήγα η σπηλιά είχε ακριβά ποτά, playlist που θα ακουγες σε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό club και σχεδόν αποκλειστικά τουρίστες. Φοβερός χώρος, για όλα τα άλλα ότι χειρότερο είδα στην Κούβα από νυχτερινή ζωή.
Το 2017. Μια χαρά μου φάνηκε, σημειωτέον ότι στην Αβάνα έβγαινα κάθε βράδυ και ξενυχτούσα και έχω μέτρο σύγκρισης. Γενικώς το Τρινιδάδ είναι τουριστικό μέρος, είναι και μικρό οπότε οι τουρίστες φαίνονται πολύ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είχε όμως και 3cuc μόνο η είσοδος; Για τους Κουβανούς είναι πολύ ακριβό και φαντάζομαι γι'αυτό είχε μόνο τουρίστες.

Δεν ήταν πάντα έτσι πάντως. Ένας φίλος μου Κουβανός που είναι απ'την πόλη μου έχει πει ότι και πιο φθηνό ήταν και μάζευε μισούς τουρίστες μισούς ντόπιους κάποτε.
Καλά δεν τα έλεγες και πολλά τα 3cuc, οι Κουβανοί όταν βγαίνουν χαλάνε πολύ περισσότερα έτσι που πίνουν, ειδικά στο Τρινιδαδ που έχεις τουριστικό εισόδημα. Για το αν έχει Κουβανούς ή όχι εξαρτάται από τις εναλλακτικές, ποιος DJ παίζε (πχ τις βραδιές ρεγκετον έχει περισσότερους Κουβανους) , τι χάπενινγκ έχει (πχ σε βραδιές καραοκε την γεμίζουν Κουβανοί, ψοφάνε για κάτι τετοια), αν έχει κάτι πιο δυνατό στο Artex (εκεί πάνε οι περισσότεροι οι Κουβανοι κι ας είχε διπλάσια εισοδο) κλπ.

Ακριβά ποτά δε νομίζω να είχε ποτέ η Κούβα. Τώρα πια είναι και κάτω από ένα ευρώ στους περισσότερους χώρους. Αν σας πήραν πάνω από 2 cuc απλά σας κορόιδεψαν.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.524
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ακριβά ποτά δε νομίζω να είχε ποτέ η Κούβα. Τώρα πια είναι και κάτω από ένα ευρώ στους περισσότερους χώρους. Αν σας πήραν πάνω από 2 cuc απλά σας κορόιδεψαν.
Ακριβά εννοώ τα 3cuc της σπηλιάς, τόσο είχε το ποτό και 2 η μπύρα, συν τα 3 για την είσοδο. Για τα δεδομένα της χώρας ακριβό το βρίσκω. Ακόμα και στην Ευρώπη υπάρχουν μαγαζιά που πληρώνεις είσοδο με ποτό κάτω απο 10ε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακριβά εννοώ τα 3cuc της σπηλιάς, τόσο είχε το ποτό και 2 η μπύρα, συν τα 3 για την είσοδο. Για τα δεδομένα της χώρας ακριβό το βρίσκω. Ακόμα και στην Ευρώπη υπάρχουν μαγαζιά που πληρώνεις είσοδο με ποτό κάτω απο 10ε.
Σε μια πόλη που πρακτικά όλοι νοικιάζουν δωμάτια και ζουν από τουρισμό με τα δωμάτια στα 25-35 ευρώ, δεν είναι τίποτε τα 5cuc για είσοδο και ποτό. Ξαναλεω και στα άλλα μέρη όταν πήγαιναν οι Κουβανοί πολλαπλάσια ξοδευαν δες πόσο πινουν και θα καταλάβεις . Αν σε κάποιο βράδυ δεν είχε πολλούς Κουβανούς ήταν επειδή πήγαν αλλού.
 

las

Member
Μηνύματα
89
Likes
315
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Κοπέλα άκουσα και χάρηκα :) θεωρώ πως όσο περιορίζεται η Ομικρον τόσο θα ζωντανεύει ο τουρισμός παντού. Από την άλλη αν πεις να περιμένεις ως τα Χριστούγεννα ποιός αποκλείει μια νέα μετάλλαξη να καθηλώσει πάλι τα πάντα;
[/QUOTE]
Χαχα ναι σε σένα αναφέρομαι φυσικά 😃😃😉

@Yorgos σε ευχαριστώ πολύ κατατοπιστικότατος και με ντοκουμέντα 😄😄 βέβαια τώρα διάβασα σε ένα post σου οτι άνοιξαν οι φιλιππινες και μπήκα σε πειρασμό. Θα δούμε. 🙂🙂
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόνο με διαζύγιο μπορώ. :p
Με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια.

Πολλά πολλά προβλήματα με τη βενζίνη, ατελείωτες οι ουρές σε Αβάνα και επαρχία, από το βραδυ στήνεται ο κόσμος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom