Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
25 πεσος η τιμή, δεν ειναι αυτό το θέμα.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Γειά σας παιδιά. Ξαφνικά έμαθα ότι μπορώ να πάρω άδεια και λέμε επιτέλους να επισκεφθούμε το νησί της Καραϊβικής. Πιθανότατα θα βρεθούμε και εμείς στο νησί 1+- μέρα γύρω από το Πάσχα.
Προσπαθώντας να βγάλω άκρη με ένα πρόγραμμα, έχει μήπως κάποιος βρει μια καλή προσφορά για τις πτήσεις;
Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να κάνουμε τον γύρο του νησιού σε 3 εβδομάδες. Σκέφτομαι πολλά σενάρια, όπως A) αν πρέπει να βγάλω καλύτερα την baracoa και το Santiago για να διευκολυνθεί η ζωή μας. B) να πάω στο αεροδρόμιο Holguin με condor και να επισκεφτώ έτσι και το ανατολικό τμήμα. (Θα επιστρέψω Ελλάδα από Havana) C) να κάνω υπομονή ξέροντας ότι θα φάω μέρες στα λεωφορεία και στα αυτοκίνητα.
Μάλλον κλασσικό γύρο της χώρας με Havana (ιδανικα για το τέλος), Vinales, Cienfuego για scuba στον κόλπο των χοίρων), Trinidad, Santiago και Baracoa.
Έχετε κάποια πρόταση/βοήθεια;
Ευχαριστώ πολύ
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γειά σας παιδιά. Ξαφνικά έμαθα ότι μπορώ να πάρω άδεια και λέμε επιτέλους να επισκεφθούμε το νησί της Καραϊβικής. Πιθανότατα θα βρεθούμε και εμείς στο νησί 1+- μέρα γύρω από το Πάσχα.
Προσπαθώντας να βγάλω άκρη με ένα πρόγραμμα, έχει μήπως κάποιος βρει μια καλή προσφορά για τις πτήσεις;
Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να κάνουμε τον γύρο του νησιού σε 3 εβδομάδες. Σκέφτομαι πολλά σενάρια, όπως A) αν πρέπει να βγάλω καλύτερα την baracoa και το Santiago για να διευκολυνθεί η ζωή μας. B) να πάω στο αεροδρόμιο Holguin με condor και να επισκεφτώ έτσι και το ανατολικό τμήμα. (Θα επιστρέψω Ελλάδα από Havana) C) να κάνω υπομονή ξέροντας ότι θα φάω μέρες στα λεωφορεία και στα αυτοκίνητα.
Μάλλον κλασσικό γύρο της χώρας με Havana (ιδανικα για το τέλος), Vinales, Cienfuego για scuba στον κόλπο των χοίρων), Trinidad, Santiago και Baracoa.
Έχετε κάποια πρόταση/βοήθεια;
Ευχαριστώ πολύ
Θέτεις δύσκολο ερώτημα γιατί μπορεί να σε πάρουμε στο λαιμό μας. Για εμένα Santiago και Baracoa ανέβασαν πολύ το ταξίδι. Μου άρεσε περισσότερο η φύση στη Baracoa απ'ότι στο Βινιάλες, είναι φοβερό τι φυσικά τοπία βλέπεις τόσο κοντά στον οικισμό και θα είχε και ωραία παραλία αν δεν ήταν γεμάτη σκουπίδια. Επίσης είναι φοβερό το τοπίο μέχρι να φτάσεις εκεί.

Το Santiago μόνο και μόνο για την ιστορία του δεν μπορούσα να φανταστώ να μην το δω. Άκουσα από πολλούς τουρίστες ότι απογοητεύτηκαν και ότι είναι άσχημο.

Επειδή θέλουν χρόνο και έξτρα ταλαιπωρία δεν ξέρω τι να σου πω. Με 3 βδομάδες πιστεύω ότι βγαίνει. Οι τιμές σε Santiago και Baracoa ήταν αισθητά φθηνότερες από τις υπόλοιπες πόλεις που αναφέρεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ δε διανοούμαι να αφήσει κάποιος εκτός τη Μπαρακοα, μη σου πω και τη Χιμπαρα. Βινιαλες επίσης δε θα το άφηνα απέξω . To Santiago είναι κουραστικό, αλλά αναστολή για πολλούς λόγους. Το Καμαγουει ανώτερο όλων των μεγάλων πόλεων πλην Αβάνας για μένα, σε ανάγκη κουραστικό ένα βράδυ από το Σαντιάγο
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Πρέπει να βάλω σε μια τάξη τις σκέψεις και τα θέλω μου. Και σε εμένα η Baracoa φαντάζει ιδανική. Τι λέτε για την πτήση από ή προς το Holguin (απευθείας για Φρανκφούρτη με condor) και επιστροφή από Havana; Βοηθάει στο να κερδίσω χρόνο ή όχι; Μακάρι να είχα περισσότερες μέρες.

Επίσης με την έλλειψη καυσίμων που σημειώθηκε από τον Γιώργο, θα έχουμε θέμα στο να βρούμε λεωφορείο ή αυτοκίνητα να μας μεταφέρουν; Σκέφτομαι αν χρειάζεται να κλείσω οδηγό με το όχημα του για δύσκολες διαδρομές. Θα είμαστε σίγουρα οι δύο μας, ίσως και ένας φίλος μας.

Τέλος, με τις ακυρώσεις στις λίγες μέρες που απομένουν για το Πάσχα, ευελπιστούμε ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες.

Υ.Γ. Τιμές ταξί για τέτοιες αποστάσεις ξέρουμε περίπου; Πχ Camaguey στο Santiago διαβάζω για 150 ευρώ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί πρέπει να δούμε κατά πόσο επιβαρύνει το πραγματικό μπάτζετ μας.
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Δυστυχώς λόγω μιας ασθένειας συναδέλφου, άλλαξαν τα πλάνα. Θα έχω άδεια 2 εβδομάδων και δεν θέλω να κάψω τόσο μεγάλο μπάτζετ για τόσο διάστημα. Οπότε μάλλον ψάχνω κάτι εξωτικό σχετικά κοντά. Πιθανόν η Ιορδανία είναι τέτοιος προορισμός. Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Πρέπει να βάλω σε μια τάξη τις σκέψεις και τα θέλω μου. Και σε εμένα η Baracoa φαντάζει ιδανική. Τι λέτε για την πτήση από ή προς το Holguin (απευθείας για Φρανκφούρτη με condor) και επιστροφή από Havana; Βοηθάει στο να κερδίσω χρόνο ή όχι; Μακάρι να είχα περισσότερες μέρες.

Επίσης με την έλλειψη καυσίμων που σημειώθηκε από τον Γιώργο, θα έχουμε θέμα στο να βρούμε λεωφορείο ή αυτοκίνητα να μας μεταφέρουν; Σκέφτομαι αν χρειάζεται να κλείσω οδηγό με το όχημα του για δύσκολες διαδρομές. Θα είμαστε σίγουρα οι δύο μας, ίσως και ένας φίλος μας.

Τέλος, με τις ακυρώσεις στις λίγες μέρες που απομένουν για το Πάσχα, ευελπιστούμε ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες.

Υ.Γ. Τιμές ταξί για τέτοιες αποστάσεις ξέρουμε περίπου; Πχ Camaguey στο Santiago διαβάζω για 150 ευρώ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί πρέπει να δούμε κατά πόσο επιβαρύνει το πραγματικό μπάτζετ μας.
Απαντάω για άλλους που τυχόν να ενδιαφερθούν: η αλήθεια είναι ότι πετώντας προς Holguin γλιτώνεις μια μέρα οδήγησης.

Λογικά λεωφορεια και αυτοκίνητα θα βρείτε, οι πρωτοι που προμηθευονται από τη μαύρη αγορά είναι οι οδηγοί αυτών των οχημάτων.

Για δύσκολες διαδρομές (πχ Μπαρακοα) καλύτερα να οδηγεί ντόπιος.

Ναι, η τιμή που λες για ταξί λογική είναι. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάρετε ταξί. Shared taxi και πατε πιο άνετα και φτηνότερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ δε διανοούμαι να αφήσει κάποιος εκτός τη Μπαρακοα, μη σου πω και τη Χιμπαρα. Βινιαλες επίσης δε θα το άφηνα απέξω . To Santiago είναι κουραστικό, αλλά αναστολή για πολλούς λόγους. Το Καμαγουει ανώτερο όλων των μεγάλων πόλεων πλην Αβάνας για μένα, σε ανάγκη κουραστικό ένα βράδυ από το Σαντιάγο
Ωραία, τα έγραψα, δε βγαίνει νόημα!
Το Σαντιάγο είναι κουραστικό, αλλά υποχρεωτικό για πολλούς λόγους (ιστορικούς, υποχρεωτική στάση πριν τη Μπαρακόα, καλή βάση για Σιέρρα Μαέστρα κλπ). Σε ανάγκη αφαιρέστε ένα από τα 3 βράδια του Σαντιάγο και δώστε το στο Καμαγουέι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πράγματα που μας συμφέρει να πληρώνουμε σε CUP:
σνακ
εισόδους σε μπαρ, νυχτερινά σόου
εστιατόρια
βενζίνη
ό,τι βρείτε σε σούπερ μάρκετ
σουβενίρ/παζάρια
ταξί, συγκοινωνίες
είσοδοι σε μουσεία
οργανωμένες εκδρομές από τα κρατικά πρακτορεία
φιλοδωρήματα

Πράγματα που υποχρεωτικά πωλούνται σε ευρώ ή δολάρια:
Πούρα και Ρούμι (μπουκάλια)
Δωμάτια /airbnb

Για μεγάλες αποστάσεις οι περισσότεροι οδηγοί απαιτούν ευρω, κάποιοι δε δέχονται καν να πάνε με CUP ακόμη κι αν τους πληρώσεις πάνω από την ισοτιμία του δρόμου ("τι να τα κάνω τα CUP; μέχρι να επιστρέψω Αβάνα έχουν χάσει την αξία τους).

Υπάρχουν πλέον αρκετά μαγαζιά που δέχονται μόνο πιστωτικές κάρτες, πχ το εμπορικό στο Βαραδέρο, μαγαζιά με είδη πρώτης ανάγκης (οδοντόπαστες, πάνες για παιδιά) που δε δέχονται κανένα νόμισμα μετρητοίς.

Σε άλλα νέα: αν πάμε να βγούμε με πούρα μαϊμού από τη χώρα πιθανότατα θα μας σταματήσει το τελωνείο. Αν μας σταματήσει, πιθανότατα θα χάσουμε την πτήση μας. Αν χάσουμε την πτήση μας, πιθανότατα δε μας καλύπτει η ασφάλεια. Αν προσπαθήσουμε να χρηματίσουμε τον τελώνη, πιθανότατα θα συλληφθούμε. Αν συλληφθούμε πιθανότατα δε θα μας βοηθήσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειλημμένη απόφαση της κυβέρνησης όπου υπάρχουν υποδομές να πληρώνουν οι τουρίστες ΜΟΝΟ με πιστωτική κάρτα. Η αρχή γίνεται με το Βαραδέρο όπου στα εμπορικά κέντρα αλλά και μέσα σε πολλά ξενοδοχεία τα πάντα (πχ οι εκδρομές, το ρούμι, σουβενίρ) η πώληση γίνεται μόνο με πιστωτική κάρτα εξωτερικού. Θα επεκταθεί κι αλλού.

Πάντως σε ταξί, φαγητά, παζάρια, νυχτερινή ζωή εξακολουθεί να χρησιμοποιείται το πέσο κανονικά, δεν υπάρχουν και οι υποδομές για κάτι άλλο εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom