Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Dimitris 4

New Member
Μηνύματα
4
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Θιβέτ ...
Όσοι σκοπεύουν να νοικιάζουν αυτοκίνητο, να το κάνουν πολύ καιρό πριν την άφιξη τους.
Καλησπέρα, πόσο πολύ καιρό πριν εννοείς; έχουμε κλείσει εισιτήρια για Αβάνα 11/8 με επιστροφή 24/8, πότε θεωρείς πως θα έχουμε πρόβλημα;
Αν μπορείς θα θέλαμε την βοήθειά σου για το πρόγραμμα κτλ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα, πόσο πολύ καιρό πριν εννοείς; έχουμε κλείσει εισιτήρια για Αβάνα 11/8 με επιστροφή 24/8, πότε θεωρείς πως θα έχουμε πρόβλημα;
Αν μπορείς θα θέλαμε την βοήθειά σου για το πρόγραμμα κτλ...
Για το αμάξι ψάξτε κιόλας
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειλημμένη απόφαση της κυβέρνησης όπου υπάρχουν υποδομές να πληρώνουν οι τουρίστες ΜΟΝΟ με πιστωτική κάρτα.
Πέραν της πιστωτικής, πλέον θα υπάρχει η δυνατότητα αγοράς στο αεροδρόμιο μια κουβανικής χρεωστικής κάρτας με ευρώ, με την οποία θα πληρώνει ο τουρίστας όπου πηγαίνει. Ό,τι χρήματα απομείνουν μέσα στην κάρτα θα του επιστρέφονται, με τρόπο που δε γνωρίζω. Μπέρδεμα ακούγεται, ουρές μυρίζομαι στα αεροδρόμια, αλλά ανακοινώθηκε ότι θα γίνεται και μέσα στα ξενοδοχεία.
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Καλησπέρα σας ,
Ήρθε η στιγμή επιτέλους να πραγματοποιήσω το ταξίδι των ονείρων μου … ΚΟΥΒΑ !!!
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μερικές απορίες που έχω.
Αρχικά δεν αποφάσισα ακόμη ποιος μήνας είναι ο καταλληλότερος, λόγω δουλείας με βολεύει ο Ιούλιος , Αύγουστος ή Σεπτέμβρης . Ποιος από τους 3 μήνες είναι καλύτερος πιστεύετε ?

Επίσης , θα ταξιδέψω με οργανωμένο πακέτο που περιλαμβάνει αεροπορικά , ξενοδοχεία , εκδρομές και μεταφορές για 2 άτομα ποσά επιπλέον χρήματα πιστεύετε ότι πρέπει να έχω μαζί μου ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας ,
Ήρθε η στιγμή επιτέλους να πραγματοποιήσω το ταξίδι των ονείρων μου … ΚΟΥΒΑ !!!
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μερικές απορίες που έχω.
Αρχικά δεν αποφάσισα ακόμη ποιος μήνας είναι ο καταλληλότερος, λόγω δουλείας με βολεύει ο Ιούλιος , Αύγουστος ή Σεπτέμβρης . Ποιος από τους 3 μήνες είναι καλύτερος πιστεύετε ?

Επίσης , θα ταξιδέψω με οργανωμένο πακέτο που περιλαμβάνει αεροπορικά , ξενοδοχεία , εκδρομές και μεταφορές για 2 άτομα ποσά επιπλέον χρήματα πιστεύετε ότι πρέπει να έχω μαζί μου ?
Θεωρητικά ο Σεπτέμβριος έχει περισσότερες πιθανότητες τυφώνων, αλλά οι πιθανότητες είναι λίγες να περάσει τυφώνας τις μέρες που θα είσαι και ακριβώς από το σημείο που θα είσαι. Είναι μήνας με ελάχιστο τουρισμό, το λιγότερο όλης της χρονιάς, μαζί με Μάιο και Ιούνιο. Λογικά με το πρακτορείο θα έχει περισσότερα άτομα στο γκρουπ Ιούλιο και Αύγουστο και μάλλον και υψηλότερες τιμές, καμιά φορά αισθητά.

Πάνω-κάτω όλα τα ελληνικά πρακτορεία το ίδιο πρόγραμμα έχουν, αλλά το πόσα θα χαλάσεις ε΄χει να κάνει με το αν θα κάνεις προαιρετικές εκδρομές, το πόσο βγαίνεις, πίνεις, παίρνεις ταξί και ψωνίζεις. Οι περισσότεροι χαλάνε από 300-800 , με το 400-500ρι να είναι ο μέσος όρος.
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Για αρχές Αυγούστου ο καιρός ειναι καλός για θάλασσα ; Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για τυφώνες γιατι σε αρκετά site έτσι διάβασα ; Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για αρχές Αυγούστου ο καιρός ειναι καλός για θάλασσα ; Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για τυφώνες γιατι σε αρκετά site έτσι διάβασα ; Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας !
Πάντα είναι καλός ο καιρός για θάλασσα στην Κούβα, εκτός αν πέσεις σε κακοκαιρία. Πιθανότητα για τυφώνες υπάρχει τον Αύγουστο, αλλά τι είναι μεγάλη πιθανότητα; 5%; 1,5%;
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Μετα απο διάβασμα και τον 126 σελίδων μου λύθηκαν παρά πολλές απορίες και σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ !!

Ο σύντροφος μου θέλει να κάνει tattoo στην Κούβα παιδικό όνειρο λέει .. έχετε κάτι να προτείνετε ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετα απο διάβασμα και τον 126 σελίδων μου λύθηκαν παρά πολλές απορίες και σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ !!

Ο σύντροφος μου θέλει να κάνει tattoo στην Κούβα παιδικό όνειρο λέει .. έχετε κάτι να προτείνετε ;
La Marca, στην οδό Obrapia 108C, στην παλιά πόλη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από σήμερα όλες οι καταναλώσεις στα ξενοδοχεία γίνονται μόνο με πιστωτική κάρτα. Εννοείται στην επίσημη ισοτιμία, οπότε μας τελείωσαν οι αστακοί των 3,5 ευρώ στο νασιοναλ.
 

vagelis1989

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Από σήμερα όλες οι καταναλώσεις στα ξενοδοχεία γίνονται μόνο με πιστωτική κάρτα. Εννοείται στην επίσημη ισοτιμία, οπότε μας τελείωσαν οι αστακοί των 3,5 ευρώ στο νασιοναλ.
Yorgo θα μπορουσες να μας εξηγήσεις τι επιπτώσεις θα έχει σε εμας αυτο το άνοιγμα απο Αμερική ? Θα γίνει ακόμα ακριβότερο το κόστος ενός ταξιδιού? Για να ξέρουμε τι υπολογίζουμε για Οκτώβρη που έχουμε κλείσει εισητηρια
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgo θα μπορουσες να μας εξηγήσεις τι επιπτώσεις θα έχει σε εμας αυτο το άνοιγμα απο Αμερική ? Θα γίνει ακόμα ακριβότερο το κόστος ενός ταξιδιού? Για να ξέρουμε τι υπολογίζουμε για Οκτώβρη που έχουμε κλείσει εισητηρια
Φαντάζομαι κάποιες τιμές θα ανέβουν. Το σίγουρο είναι πως δε θα υπάρχει η ίδια κραυγαλέα διαφορά ανάμεσα στην επίσημη κι ανεπίσημη ισοτιμία του CUP με το ευρώ, οπότε το να αλλάζεις χρήματα στη μαύρη αγορα δε θα είναι τόσο προσοδοφόρο όσο ήταν στο τελευταίο εξάμηνο που η κατάσταση ήταν κωμική, πχ σουίτα στο νασιοναλ με 22 ευρώ για δύο άτομα με πρωινό, ή σόου tropicana που είχε φτάσει στα 6 ευρώ, αντί για 100 παλιότερα.

Θα τα δούμε στην πράξη όμως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom