Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Vaso.G

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλησπέρα σε όλους!
Τον επόμενο μήνα θα ταξιδέψουμε κι εμείς με τη σειρά μας στην Κούβα.
Ενδιαφερόμαστε για το trek στη sierra maestra, και αν γίνεται να μείνουμε το προηγούμενο βράδυ στα πέριξ, ώστε να μην κάνουμε και το δρομολόγιο από σαντιαγο την ίδια μέρα.
Στην αναζήτηση βρήκαμε ότι η πιο κοντινή επιλογή είναι το Villa Santo Domingo,ωστόσο η μόνη επιλογή που βρήκαμε για να το κλείσουμε είναι μέσω ενός πρακτορείου που λέγεται Travelnet Cuba.
Έχει κάποιος εμπειρία με αυτό το πρακτορείο? Αν όχι, έχει κάποιος κάνει το τρεκ συνδυαστικά με διαμονή στην περιοχή και πως το κλείσατε?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια και συγγνώμη αν έχει επαναληφθεί η ερώτηση σε άλλο thread, όσο έχω ψάξει μέχρι στιγμής δεν έχω βρει σχετικό θέμα.
Καλά ταξίδια σε όλους!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kαλησπέρα σε όλους!
Τον επόμενο μήνα θα ταξιδέψουμε κι εμείς με τη σειρά μας στην Κούβα.
Ενδιαφερόμαστε για το trek στη sierra maestra, και αν γίνεται να μείνουμε το προηγούμενο βράδυ στα πέριξ, ώστε να μην κάνουμε και το δρομολόγιο από σαντιαγο την ίδια μέρα.
Στην αναζήτηση βρήκαμε ότι η πιο κοντινή επιλογή είναι το Villa Santo Domingo,ωστόσο η μόνη επιλογή που βρήκαμε για να το κλείσουμε είναι μέσω ενός πρακτορείου που λέγεται Travelnet Cuba.
Έχει κάποιος εμπειρία με αυτό το πρακτορείο? Αν όχι, έχει κάποιος κάνει το τρεκ συνδυαστικά με διαμονή στην περιοχή και πως το κλείσατε?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια και συγγνώμη αν έχει επαναληφθεί η ερώτηση σε άλλο thread, όσο έχω ψάξει μέχρι στιγμής δεν έχω βρει σχετικό θέμα.
Καλά ταξίδια σε όλους!
H πιο κοντινή επαρχιακή πρωτεύουσα είναι το Bayamo κι όχι το Santiago πάντως. Στο Bayamo θα βρείτε κι εκδρομές για να ανεβείτε στην comandancia de la plata.

Σε άλλα νέα, δέκατη συνεχής ημέρα ενίσχυσης του πέσο απέναντι σε ευρώ και δολλάριο...

Επίσης έκλεισε το Fabrica de Arte, όπως κάθε Σεπτέμβριο, ξανανοίγει 4 Οκτωβρίου.
 

elniniojp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα , θα ταξιδέψουμε μόνοι για Κούβα 17 με 30 Δέκ Θα ήθελα να ρωτησω εάν επιτρέπεται το drone και τι γίνεται με τις πιστωτικες η χρεωστικές καρτες πχ κάρτες της Πειραιώς και revolut . Ευχαριστω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα , θα ταξιδέψουμε μόνοι για Κούβα 17 με 30 Δέκ Θα ήθελα να ρωτησω εάν επιτρέπεται το drone και τι γίνεται με τις πιστωτικες η χρεωστικές καρτες πχ κάρτες της Πειραιώς και revolut . Ευχαριστω
Drone απαγορευονται ρητώς και δεν παίζουν θα σας το κατασχεσουν στα σύνορα. Revolut δε χρησιμοποιούνται στην Κούβα, απαγορευονται. Αναλήψεις από ΑΤΜ πολύ δύσκολα θα μπορέσετε να κάνετε κι αν κάνετε χάνετε περίπου το 60% της αξίας. Να κάνετε ο,τι κάνουν όλοι, να φέρετε μετρητά και ανταλλάξετε επιτόπου σε τοπικό νόμισμα. Κάποια μεγάλα έξοδα πληρώνονται σε ευρώ.
 

elniniojp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Drone απαγορευονται ρητώς και δεν παίζουν θα σας το κατασχεσουν στα σύνορα. Revolut δε χρησιμοποιούνται στην Κούβα, απαγορευονται. Αναλήψεις από ΑΤΜ πολύ δύσκολα θα μπορέσετε να κάνετε κι αν κάνετε χάνετε περίπου το 60% της αξίας. Να κάνετε ο,τι κάνουν όλοι, να φέρετε μετρητά και ανταλλάξετε επιτόπου σε τοπικό νόμισμα. Κάποια μεγάλα έξοδα πληρώνονται σε ευρώ.
Ευχαριστω πολυ ! γενικα με τις μετακινησεις τι παιζει? ειναι ευκολες με τα λεωφορεια ? γιατι θελουμε να ταξιδεψουμε varadero και trinidad
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστω πολυ ! γενικα με τις μετακινησεις τι παιζει? ειναι ευκολες με τα λεωφορεια ? γιατι θελουμε να ταξιδεψουμε varadero και trinidad
Εύκολες με λεωφορείο, ακόμη πιο εύκολες με shared taxi.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Drone δεν ξέρω τι παίζει σαν νόμος , αλλά θα σας πω τι συναντήσαμε εμείς στην malecon . Εκεί που αραζαμε , μας πλησίασε μια παρέα Κουβανών με drone που γύριζαν μια διαφήμιση όπου μας παρακάλεσαν να είναι κοντά μας ,διότι τους απαγορεύουν το drone και αν τους δουν με τουρίστες δεν θα τους πουν τίποτα. Τελικά πήραμε και εμείς μέρος στο διαφημιστικό τους
Αν θα συναντήσετε στο αεροδρόμιο πρόβλημα δεν το ξέρω .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο αεροδρόμιο όχι απλώς απαγορεύεται, αλλά μάλλον θα συλληφθείτε κιόλας.
 

Jorge.rafael

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
καλημερα σε ολη τη ομαδα! μετα απο πολυωρη αναγνωση απο αναρτησεις απο το 2009 μεχρι το 2023 , πηρα και εγω σειρα να παρουσιασω τις αποριες μου! Θα ηθελα να σχεδιασω να παω στην Κουβα με τελικο προορισμο το Holguin καθως εκει μου προσφερουν διαμονη.. Ο τροπος ειναι μονο με λεωφορειο απο την Αβανα? επισης οταν σε φιλοξενουν αλλαζει κατι στη διαδικασια εισοδου της χωρας? θα πρεπε να δηλωσεις καποια διευθυνση .. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλημερα σε ολη τη ομαδα! μετα απο πολυωρη αναγνωση απο αναρτησεις απο το 2009 μεχρι το 2023 , πηρα και εγω σειρα να παρουσιασω τις αποριες μου! Θα ηθελα να σχεδιασω να παω στην Κουβα με τελικο προορισμο το Holguin καθως εκει μου προσφερουν διαμονη.. Ο τροπος ειναι μονο με λεωφορειο απο την Αβανα? επισης οταν σε φιλοξενουν αλλαζει κατι στη διαδικασια εισοδου της χωρας? θα πρεπε να δηλωσεις καποια διευθυνση .. Ευχαριστω εκ των προτερων!
Αυτός που σ φιλοξενεί τι στάτους έχει; Δεν επιτρέπεται να φιλοξενείς αλλοδαπούς αν δεν έχεις άδεια ενοικίασης, εκτός κι αν αυτοί έχουν βίζα συγγενούς.

Υπάρχουν κι εσωτερικές πτήσεις για Holguin αλλά δεν τις συστήνω, προσωπικά θα έπαιρνα λεωφορειο. Υπάρχει και η επιλογή του τραίνου αλλά έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω.
 

Jorge.rafael

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γειά σου Γιώργο, ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν γνωρίζω τι θα πει στατους. Απλά μιλάμε για κουβανο πολίτη. Και δεν νομίζω να έχει άδεια ενοικίασης. Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να φιλοξενήσει κάποιον ταξιδιωτη στη κουβα όπως γίνεται στην Ευρώπη; Κατά την είσοδο στην χώρα απαιτείται να δηλωθεί που θα μείνεις;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γειά σου Γιώργο, ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν γνωρίζω τι θα πει στατους. Απλά μιλάμε για κουβανο πολίτη. Και δεν νομίζω να έχει άδεια ενοικίασης. Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να φιλοξενήσει κάποιον ταξιδιωτη στη κουβα όπως γίνεται στην Ευρώπη; Κατά την είσοδο στην χώρα απαιτείται να δηλωθεί που θα μείνεις;
Δεν μπορεί όχι, και υπάρχουν μηχανισμοί που δρουν άμεσα. Δηλαδή πιο άμεσα απ' ό,τι φαντάζεσαι. Το θέμα δεν είναι τι δηλώνεις στην είσοδο, μπορείς να δηλώσεις ότι θα μείνεις στο Χ ξενοδοχείο. Αλλά μόλις μπεις στο σπίτι του ανθρώπου θα έχει επίσκεψη. Δεν επιτρέπεται η φιλοξενία αλλοδαπών, τελεία και παύλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom