Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Jorge.rafael

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Δεν μπορεί όχι, και υπάρχουν μηχανισμοί που δρουν άμεσα. Δηλαδή πιο άμεσα απ' ό,τι φαντάζεσαι. Το θέμα δεν είναι τι δηλώνεις στην είσοδο, μπορείς να δηλώσεις ότι θα μείνεις στο Χ ξενοδοχείο. Αλλά μόλις μπεις στο σπίτι του ανθρώπου θα έχει επίσκεψη. Δεν επιτρέπεται η φιλοξενία αλλοδαπών, τελεία και παύλα.

Φυσικά δεν θέλουμε να βρούμε τον μπελα μας γι αυτο γίνονται και οι ερωτησεις.. άρα η μόνη λύση είναι να βρεις κάποιο airbnb η ξενοδοχείο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φυσικά δεν θέλουμε να βρούμε τον μπελα μας γι αυτο γίνονται και οι ερωτησεις.. άρα η μόνη λύση είναι να βρεις κάποιο airbnb η ξενοδοχείο.
Ή να πάρεις βιζα συγγενούς. Το θέμα είναι αν αυτός που σας κάλεσε δεν το ξέρει αυτό, απίθανο μου φαίνεται. Όπως και να έχει, το airbnb είναι μια εύκολη και φτηνή λύση.
 

Jorge.rafael

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ή να πάρεις βιζα συγγενούς. Το θέμα είναι αν αυτός που σας κάλεσε δεν το ξέρει αυτό, απίθανο μου φαίνεται. Όπως και να έχει, το airbnb είναι μια εύκολη και φτηνή λύση.

Γνωριζόμαστε μονο από το ίντερνετ και που έκανε την πρόταση να με φιλοξενησει.. δεν γνωρίζει τις διαδικασίες δεν το έχει ξανακανει.. Θέλω να κάνω μια έρευνα αν μπορώ να πάω με ένα χαμηλό budget αλλιώς το ταξίδι μου είναι απαγορευτικό λόγω κοστους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γνωριζόμαστε μονο από το ίντερνετ και που έκανε την πρόταση να με φιλοξενησει.. δεν γνωρίζει τις διαδικασίες δεν το έχει ξανακανει.. Θέλω να κάνω μια έρευνα αν μπορώ να πάω με ένα χαμηλό budget αλλιώς το ταξίδι μου είναι απαγορευτικό λόγω κοστους.
Ξεκίνα με τα αεροπορικά. Τα υπόλοιπα δεν είναι κάτι φοβερό. Ύποπτο πάντως μου φαίνεται Κουβανός να μην ξέρει τα βασικά.
 

Jorge.rafael

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ξεκίνα με τα αεροπορικά. Τα υπόλοιπα δεν είναι κάτι φοβερό. Ύποπτο πάντως μου φαίνεται Κουβανός να μην ξέρει τα βασικά.
Λες να πέσουμε θύματα ληστειας; χεχε.. οχι δεν μπορώ να κλείσω εισιτήρια χωρίς να γνωρίζω αν μπορώ να φιλοξενηθηθω! Το μόνο που μου λείπει είναι να με συλλάβουν στην Κούβα! Ίσως πρέπει να κάνω και ένα τηλέφωνο στην Πρεσβεία της Κούβας!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λες να πέσουμε θύματα ληστειας; χεχε.. οχι δεν μπορώ να κλείσω εισιτήρια χωρίς να γνωρίζω αν μπορώ να φιλοξενηθηθω! Το μόνο που μου λείπει είναι να με συλλάβουν στην Κούβα! Ίσως πρέπει να κάνω και ένα τηλέφωνο στην Πρεσβεία της Κούβας!
Δεν έχει καμία δουλειά ή πρεσβεία γι αυτό.
Προσωπικά θα ήμουν πολύ καχύποπτος απέναντι σε αυτόν που σε κάλεσε και τα κίνητρα του.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Δεν είναι και λόγος ακύρωσης του ταξιδιού πιστεύω
Γνωριζόμαστε μονο από το ίντερνετ και που έκανε την πρόταση να με φιλοξενησει.. δεν γνωρίζει τις διαδικασίες δεν το έχει ξανακανει.. Θέλω να κάνω μια έρευνα αν μπορώ να πάω με ένα χαμηλό budget αλλιώς το ταξίδι μου είναι απαγορευτικό λόγω κοστους.
...με 20€ βρίσκεις αξιοπρεπέστατα δωμάτια
 

Spyros7

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα σας! Σε 2 βδομαδες (επιτέλους) φεύγουμε για κουβα . Ήθελα να ρωτήσω όμως κάποια πράγματα .
1) τι ισοτιμία υπάρχει αυτή την περίοδο; (όχι στην τράπεζα)
2) τα πούρα τα αγοράζω και με δικό τους νόμισμα ή μόνο σε ευρώ;
3) αν γνωρίζει κάποιος ενδεικτικά μια τιμή για πούρα . Οποιοδήποτε
4) το site που έχω βρει που λέει την ισοτιμία του δρόμου είναι αξιόπιστο ; eltoque.com λέγεται . Ενδεικτικά σήμερα αναφέρει Ότο η ισοτιμία είναι 1€=255 cup
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
[
2) τα πούρα τα αγοράζω και με δικό τους νόμισμα ή μόνο σε ευρώ;
Mόνο ευρώ και σε μερικά μέρη μόνο με πιστωτική.


3) αν γνωρίζει κάποιος ενδεικτικά μια τιμή για πούρα . Οποιοδήποτε
Εξαρτάται τις προσφορές. Στα εργοστάσια θα βρεις πχ μια πεντάδα Κοχίμπα σε τιμή 1/5 της Ελλάδας.
4) το site που έχω βρει που λέει την ισοτιμία του δρόμου είναι αξιόπιστο ; eltoque.com λέγεται . Ενδεικτικά σήμερα αναφέρει Ότο η ισοτιμία είναι 1€=255 cup
Υπολόγισε 15-20 μονάδες κάτω από αυτό που βρίσκεις σε αυτό το σάιτ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έρχονται αλλαγές. Όσοι ενδιαφέρονται να επισκεφθούν θα έλεγα να το επισπεύσουν.

Cuba is considering letting Cuban Americans own private businesses on the island

Κι άλλα ακούω, αλλά από λιγότερο επίσημες πηγές, για ακτοπλοϊκές συνδέσεις κλπ. Έφυγε και ο Μενέντεζ από τη μέση κι ανοίγουν δρόμοι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έρχονται αλλαγές. Όσοι ενδιαφέρονται να επισκεφθούν θα έλεγα να το επισπεύσουν.

Cuba is considering letting Cuban Americans own private businesses on the island

Κι άλλα ακούω, αλλά από λιγότερο επίσημες πηγές, για ακτοπλοϊκές συνδέσεις κλπ. Έφυγε και ο Μενέντεζ από τη μέση κι ανοίγουν δρόμοι.
Ας γινουν πραγματα να βοηθηθει με οποιοδηποτε τροπο κοσμος εκει και ας μην προλαβουμε. Καιρος ειναι πια να γινει κ καμια επενδυση.
Χρονια βεβαια ακουγονται και επι Τραμπ διαφορα αλλα δεν προχωρησε τπτ...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας γινουν πραγματα να βοηθηθει με οποιοδηποτε τροπο κοσμος εκει και ας μην προλαβουμε. Καιρος ειναι πια να γινει κ καμια επενδυση.
Χρονια βεβαια ακουγονται και επι Τραμπ διαφορα αλλα δεν προχωρησε τπτ...
Επί Τραμπ τι ακούστηκε; Αφού και προεκλογικά είχε πει ο άνθρωπος ξεκάθαρα ότι σκοπός του είναι να διακοπούν οι σχέσεις με την Κούβα, να ακυρωθούν οι "άθλιες συμφωνίες" που έγιναν επί Ομπάμα και να στραγγαλιστεί οικονομικά η χωρα. Αυτά υποσχέθηκε, αυτά έγιναν. Επί Ομπάμα έγιναν πάρα πολλά σε ελάχιστο χρόνο (σκάρτα δυο χρόνια), κοσμογονία κανονική, που ανετράπη από τον Τραμπ. Έγινε επί Ομπάμα, μπορεί να ξαναγίνει αν το αποφασίσουν οι Αμερικανοί, οι κουβανικές αρχές σίγουρα θέλουν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom