Γαλλία Απορίες για Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχεις δίκιο! Μπάχαλο :confused:

Από εδώ όμως http://www.hop-on-hop-off-bus.com/big-bus-paris-hop-on-hop-off-and-seine-river-cruise_25730 βγάζει τις τιμές που είπα. Είναι και άλλη εταιρία, μπορεί να έχει και άλλες στάσεις.
Ναι εχει κι αλλες. Συνολικα εχω δει 3 διαφορετικες, δεν ξερω αν υπαρχουν και περισσοτερες.
 

dreams159

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
1. Louvre κλειστο
7. Place de la Concorde ανοιχτη (πως να κλεισει η πλατεια; )
8. Monmartre ανοιχτη (ειναι περιοχη και κατα συνεπεια δεν κλεινει)
Χαχα...απλά αναφέρθηκα στο τι θα δούμε στο Παρίσι,γνωρίζω ότι η Μονμαρτη είναι περιοχή και ότι οι πλατείες δεν κλείνουν.
Θα ήθελα να δω και την πλατεία Βοσγίων. Αλήθεια όλα αυτά που έχω γράψει παραπάνω από το Σάββατο το απόγευμα μέχρι και την Τρίτη το πρωί κάποιες ώρες θα μπορέσουμε να τα γυρίσουμε?
 

dreams159

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Θα ήθελα ακόμη μια βοήθεια παρακαλώ σε σχέση με το φαγητό, με σούπερ μάρκετ, γιατί ίσως να το χρειαστούμε και αυτό. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε πως μπορώ και από που, να δω τι υπάρχει στην περιοχή που θα μείνουμε και κάποιον χάρτη για να βρίσκω τις τοποθεσίες. Επίσης που θα μπορώ να βρω και τα ανάλογα σχόλια για τα εστιατόρια, ίσως και κάποιες τιμές για να μπορέσω να κάνω ένα πλάνο με τα έξοδα στο περίπου.

Αν έχετε να προτείνετε και κάτι, είτε από σημεία που πρέπει να δούμε και δεν τα έχω αναφέρει, είτε από μαγαζιά για φαγητό (περίπου 100 ευρώ για τέσσερα άτομα),αλλά και φθηνότερα θα με βοηθούσατε παρά πολύ.
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χαχα...απλά αναφέρθηκα στο τι θα δούμε στο Παρίσι,γνωρίζω ότι η Μονμαρτη είναι περιοχή και ότι οι πλατείες δεν κλείνουν.
Θα ήθελα να δω και την πλατεία Βοσγίων. Αλήθεια όλα αυτά που έχω γράψει παραπάνω από το Σάββατο το απόγευμα μέχρι και την Τρίτη το πρωί κάποιες ώρες θα μπορέσουμε να τα γυρίσουμε?
Αν ειστε αθλητες του σπριντ ανετα. Αλλιως θα κουραστειτε λιγο αλλα προλαβαινονται αν δεν καθεστε πολυ ωρα στο καθενα.

Θα ήθελα ακόμη μια βοήθεια παρακαλώ σε σχέση με το φαγητό, με σούπερ μάρκετ, γιατί ίσως να το χρειαστούμε και αυτό. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε πως μπορώ και από που, να δω τι υπάρχει στην περιοχή που θα μείνουμε και κάποιον χάρτη για να βρίσκω τις τοποθεσίες. Επίσης που θα μπορώ να βρω και τα ανάλογα σχόλια για τα εστιατόρια, ίσως και κάποιες τιμές για να μπορέσω να κάνω ένα πλάνο με τα έξοδα στο περίπου.

Αν έχετε να προτείνετε και κάτι, είτε από σημεία που πρέπει να δούμε και δεν τα έχω αναφέρει, είτε από μαγαζιά για φαγητό (περίπου 100 ευρώ για τέσσερα άτομα),αλλά και φθηνότερα θα με βοηθούσατε παρά πολύ.
Μια καλη εφαρμογη για τα παντα ειναι το dismoiou http://dismoiou.fr/paris/supermarche

Supermarket μπορεις να βρεις επισης στην παρακατω σελιδα
http://supermarches.grandes-enseignes.com/75-ville-de-paris/75100-paris.php

Εστιατορια με κριτικες θα βρεις στο tripadvisor αλλα και απο το καλυτερο κατα τη γνωμη μου http://www.lafourchette.com/

Επισης υπαρχει και η εφαρμογη https://itunes.apple.com/fr/app/paris-marches-tous-les-marches/id373521093?mt=8 που μπορεις να βρεις λαικες αγορες στο Παρισι.

Με 100 ευρω 4 ατομα θα φατε formule (δηλαδη 2 ή 3 πιατα περιορισμενης επιλογης). Διαφορετικα φαστ φουντ ή γευμα απο το μενου αλλα ενα πιατο με κρασι, αντε και ενα γλυκο αν ειναι φθηνο το μαγαζι.

Το προγραμμα σας ειναι αρκετα φορτωμενο για να προσθεσετε κι αλλα. Πιστευω πως αφου θα πατε στην Αψιδα θα περπατησετε και τα Ηλυσια Πεδια. Αν θα προσθετα κατι αυτο θα ηταν οι περιοχες Saint Germain des Pres και Saint Michel (αυτο ισως το εχεις ενταξει με τη Notre Dame). Και στα 2 μπορειτε να πατε για φαγητο. Τουριστικα μεν πολυ ομορφα δε.
Τελος αφου θα εχετε παιδια θα ηταν μια αξεχαστη εμπειρια γι αυτα αν οργανωνατε ενα πικ νικ (12-2 τρωνε οι Γαλλοι) την Κυριακη στο Champ de Mars (κατω απο τον Πυργο του Αιφελ) ή σε οποιοδηποτε αλλο παρκο.
 

nikos sixx

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα. Μέσα του Μαρτίου το Λύκειο μου θα κάνει μια πενθήμερη εκδρομή στο Παρίσι πιστεύετε είναι ασφαλές να πάω μετά από όλες αυτές τις τρομοκρατικες επιθέσεις η τιμή που μας ζητησανε είναι γύρος στα 550 ευρό από ότι άκουσα είναι καλά για Παρίσι και τόσες μέρες. Άλλα και πάλι δεν ξερω τι να κάνω για λογούς ασφάλειας ..Είμαι σε μεγάλο δίλημμα και χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια .. :(:(:(
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νικο καλως ηρθες! Το Παρισι ειναι τοσο ασφαλες οσο ηταν και πριν τις επιθεσεις. Δηλαδη κανεις δεν ξερει αν θα συμβει κατι οπως κανεις δεν ξερει αν θα συμβει κατι σε οποιοδηποτε αλλο μερος του κοσμου.
Η πενθημερη εκδρομη ειναι μια μοναδικη εμπειρια κατα την αποψη μου και δεν θα επρεπε να χανεται απο κανενα. Απο κει και περα θεωρω μεγαλουπολεις του εξωτερικου κακη επιλογη για μια τετοια εκδρομη. Οχι γιατι δεν θα κερδισετε εμπειριες αλλα γιατι θα χασετε την ευκαιρια να ειστε ελευθεροι και να διασκεδασετε ελευθερα μακρυα απο τα βλεμματα των γονιων σας. Στο Παρισι θα ειστε καπως μαντρωμενοι και λογικο ειναι αφου οι καθηγητες σας πρεπει να σας προσεχουν ιδιαιτερως. (Μωρε μηπως μεγαλωσα πολυ και γραφω μαλακιες; )
Οσο αφορα τα χρηματα που σας ζητουν μπορει να ειναι πολλα μπορει να ειναι και λιγα. Αυτο εξαρταται απο τι περιλαμβανει το πακετο.
 

nikos sixx

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ευχαριστώ πάρα πολύ !!! Να σε καλά. Το πακέτο περιλαμβάνει τα πάντα εκτός από μεσημεριανό
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οταν λεω τι περιλαμβανει εννοω κατηγορια ξενοδοχειου, περιοχη αεροπορικη, μεταφορες απο προς αεροδρομιο, ξεναγησεις στην πολη εισοδοι σε μαγαζια, καποια κρουαζιερα και ο,τι αλλο.
 

nikos sixx

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Βέβαια όταν λέω τα πάντα εννοώ .Αεροπορικά εισιτήρια, και ξενοδοχείο ...Τώρα που το ξανασκεφτομαι δεν είναι τα πάντα αυτά ...Ξενοδοχειο δεν ξέρουμε ακόμα το μέρος και το κατά πόσο καλο θα είναι ξέρουμε μόνο ότι θα είναι λίγο έξω από το κέντρο. Μέσα στο πακέτο θα είναι ένα πούλμαν και ξεναγός.

και απευθείας πτήση άπω Ελ.Βενιζέλος
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ακριβουτσικο αλλα ετσι ειναι οι μαθητικες εκδρομες.
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
καλησπερα και απο μενα... ετοιμαζω ταξιδι για παρισι 23/5 - 37/5. ναι το ξερω ειναι λιγο νωρις, αλλα σκεφτηκα να αρχισω τις ερωτησεις απο τωρα για να ειμαι προετοιμασμενη. εχω διαβασει τις συζητησεις σας και με βοηθησε να βρω περιοχη να μεινω και επελεξα στη st germain. η ερωτηση που εχω ειναι με τις μετακινησεις. να βγαλω καρτα διαδρομων η απλα να αγοραζω εισητηρια? δεν με ενδιαφερουν τα μουσεια. μονο disneyland Θα ηθελα να παω... εαν καποιος μπορει να μου απαντησει....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλησπερα και απο μενα... ετοιμαζω ταξιδι για παρισι 23/5 - 37/5. ναι το ξερω ειναι λιγο νωρις, αλλα σκεφτηκα να αρχισω τις ερωτησεις απο τωρα για να ειμαι προετοιμασμενη. εχω διαβασει τις συζητησεις σας και με βοηθησε να βρω περιοχη να μεινω και επελεξα στη st germain. η ερωτηση που εχω ειναι με τις μετακινησεις. να βγαλω καρτα διαδρομων η απλα να αγοραζω εισητηρια? δεν με ενδιαφερουν τα μουσεια. μονο disneyland Θα ηθελα να παω... εαν καποιος μπορει να μου απαντησει....
Πως τα καταφερες ρε θηριο;
Καρτα θα βγαλεις την πρωτη εβδομαδα (συμφερει απο καθε αποψη) οπου θα βολεψεις την Disney και για Δευτερα-Τριτη απλα εισιτηρια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.618
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom