Γαλλία Απορίες για Παρίσι

dreams159

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Μάλλον θα πρέπει σιγά σιγά να οργανωνόμαστε. Οτι πληροφορίες μου έχετε δώσει εδώ μέσα, να τις τοποθετήσω σε ένα χάρτη.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
παιδιά σκέφτομαι να κλείσω την μετακίνηση μου από και προς αεροδρόμιο από αυτό το site http://www.pariscityvision.com/. Έχει κλείσει κάποιος ή έστω αν το γνωρίζει;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Καλημέρα σε όλους! Θα είμαι Παρίσι με την κοπέλα μου από Παρασκευή (27/05) μεσημέρι μέχρι και Δευτέρα (30/05) βράδυ!Θέλουμε να επισκεφτούμε Βερσαλίες, Λούβρο, Αψίδα, Πάνθεον, σεντ σαπελ και Παναγία των Παρισίων. Η κοπέλα μου είναι κάτω των 25 και μπαίνει δωρεάν στα περισσότερα από αυτά. Για εμένα σκέφτομαι να αγοράσω την paris museum pass για 48 ώρες από Σάββατο πρωί μέχρι και Κυριακή βράδυ, αφού είδα ότι σχεδόν όλα από τα παραπάνω είναι ανοιχτά το Σαββατοκύριακο. Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή από την άποψη ότι τα Σαββατοκύριακα έχει περισσότερο κόσμο στα αξιοθέατα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Θα ελεγα να αφηνατε Βερσαλλιες για μια αλλη φορα.Προλαβαινετε οριακα τα υπολοιπα που αναφερεις ,για μια γρηγορη ματια,βεβαια.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Κοίτα επειδή μόνο Βερσαλίες δεν είχα πάει την προηγούμενη φορά (επέλεξα disneyland) θα πάω οπωσδήποτε τώρα!Τα υπόλοιπα θέλω να τα ξανα επισκεπτώ επειδή η κοπέλα μου δεν έχει πάει. Το Πάνθεον με την Σεν Σαπελ και την Παναγία βγαίνουνε απογευματάκι και βράδυ πάμε Αψίδα!Λούβρο και Βερσαλίες θέλουν από ένα 5ωρο. Πιο πολύ έγραψα για να ακούσω γνώμες σχετικά με το γεγονός ότι θα είναι Σαββατοκύριακο και κάτα πόσο θα γίνεται χαμός κι αν είναι άστοχη επιλογή λόγω διημέρου η paris museum pass.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Βερσαλλιες πανε ελα και αναμονες για εισητηρια 5 ωρες?Πολυ αισιοδοξο σε βρισκω..Και στο Παρισι,μια Μονμαρτη,ενα Αιφελ ,ενα Μαραι βρε αδελφε δεν θα δει η κοπελλα?Αλλα παλι εσυ ξερεις τι θες..
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Βαρκάδα και Άιφελ κλείσαμε για Παρασκευή. Να τα δούμε όλα σε 4 μέρες δε γίνεται. όμως προτιμώ να θυσιάσω Λούβρο παρά Βερσαλίες. Σχετικά με το αν είναι λάθος επιλογή να πάρω την κάρτα Σαββατοκύριακο τι πιστεύεις;
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Παρισι εν ετη 2017. Ειχα εμπειρία απο Παρισι το 2008, αλλα τότε οι τιμή στην disneyland ηταν μονο 50 ευρουλάκια το ενα παρκο και 60 τα δυο. Τωρα απο οτι εχω δει ειναι 90 τα δυο και 75 το ενα. Μεχρι εδω καλα. Αυτο που δεν καταλαβα απο το site της disneyland ειναι τα άλλα ειδη εισητηριών που προσφέρει, τα οποια ειναι πιο φθηνα, αλλα δεν μπορώ να καταλαβω τον λογο. Ισως φταιει που δεν τα παω καλα με τα αγγλικούλια! :p Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές; Η περιοδος που θα ειμαστε εκει ειναι 4 με 9 Μαιου. Διαθεσιμες μερες για την disneyland ειναι η Παρασκευη 5 Μαίου και ή Δευτέρα 8 Μαίου. Ποια απο τις δυο μερες πιστευετε θα εχει τον λιγοτερο κοσμο; Aυτο ειναι το site της disneyland: https://www.booktickets.disneylandp...ex.php?vld=1&affid=SECUTIX&tduid=32454335543R
και θα ημουν ευγνωμων αν μου εξηγούσατε τις διαφορες μεταξύ ticket SUPER MAGIC, ticket MAGIC and ticket MINI!

Τωρα θα ήθελα να ρωτησω και κατι ακομα που αφορα τις μεταφορες. Πως θα μπορεσουμε να πάμε απο το αεροδρομιο του Μποβε στο Παρισι οικονομικα. Διαβασα οτι η ryanair εχει λεωφορεία για αυτο το σκοπο με 31ευρω περιπου πανε ελα. Αυτα τα εισητηρια για τα συγκεκριμενα λεωφορεια μπορουμε να τα προμηθευτουμε και εκει ή μονο online με το εισητηριο του αεροπλανου και αν τα προμηθευτουμε εκει θα ειναι πιο ακριβα; Αλλοι τροποι μεταφορας;
Επισης μεσα στο Παρισι συμφερει να παρουμε πολυημερη καρτα για μετρο και λεωφορεια; Αυτη η καρτα περιλαμβανει απο οτι διαβασα και τα rer (θα μου εξηγησετε και τι ειναι αυτο ακριβως;) που χρησιμοποιεις για να πας στην disneylαnd?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παρισι εν ετη 2017. Ειχα εμπειρία απο Παρισι το 2008, αλλα τότε οι τιμή στην disneyland ηταν μονο 50 ευρουλάκια το ενα παρκο και 60 τα δυο. Τωρα απο οτι εχω δει ειναι 90 τα δυο και 75 το ενα. Μεχρι εδω καλα. Αυτο που δεν καταλαβα απο το site της disneyland ειναι τα άλλα ειδη εισητηριών που προσφέρει, τα οποια ειναι πιο φθηνα, αλλα δεν μπορώ να καταλαβω τον λογο. Ισως φταιει που δεν τα παω καλα με τα αγγλικούλια! :p Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές; Η περιοδος που θα ειμαστε εκει ειναι 4 με 9 Μαιου. Διαθεσιμες μερες για την disneyland ειναι η Παρασκευη 5 Μαίου και ή Δευτέρα 8 Μαίου. Ποια απο τις δυο μερες πιστευετε θα εχει τον λιγοτερο κοσμο; Aυτο ειναι το site της disneyland: https://www.booktickets.disneylandp...ex.php?vld=1&affid=SECUTIX&tduid=32454335543R
και θα ημουν ευγνωμων αν μου εξηγούσατε τις διαφορες μεταξύ ticket SUPER MAGIC, ticket MAGIC and ticket MINI!
Ειναι εισιτηρια προσφορας που ισχυουν για συγκεκριμενη ημερομηνια, αγοραζονται μονο online και το αργοτερο μια μερα πριν την ημερομηνια επισκεψης. Τo SUPER MAGIC ισχυει για τις περισσοτερες ημερομηνιες, το MAGIC για λιγοτερες και το MINI για ακομη λιγοτερες. Δες το ημερολογιο https://my-disneyland.disneylandpar...eutral/system/images/schedule-tickets-STR.jpg

5 Μαιου να πατε. Στις 8 και πιο ακριβο ειναι το εισιτηριο και ειναι και εθνικη γιορτη στη Γαλλια.


Τωρα θα ήθελα να ρωτησω και κατι ακομα που αφορα τις μεταφορες. Πως θα μπορεσουμε να πάμε απο το αεροδρομιο του Μποβε στο Παρισι οικονομικα. Διαβασα οτι η ryanair εχει λεωφορεία για αυτο το σκοπο με 31ευρω περιπου πανε ελα. Αυτα τα εισητηρια για τα συγκεκριμενα λεωφορεια μπορουμε να τα προμηθευτουμε και εκει ή μονο online με το εισητηριο του αεροπλανου και αν τα προμηθευτουμε εκει θα ειναι πιο ακριβα; Αλλοι τροποι μεταφορας;
Επισης μεσα στο Παρισι συμφερει να παρουμε πολυημερη καρτα για μετρο και λεωφορεια; Αυτη η καρτα περιλαμβανει απο οτι διαβασα και τα rer (θα μου εξηγησετε και τι ειναι αυτο ακριβως;) που χρησιμοποιεις για να πας στην disneylαnd?
Τα λεωφορεια δεν ειναι της Ryanair αλλα ειναι η πιο καλη λυση για μεταφορα απο/προς το αεροδρομιο. Μπορεις να αγορασεις εισιτηριο και απο εκει (δεν χρειαζεσαι εισιτηριο ή καρτα επιβιβασης του αεροπλανου) και το one way κοστιζει 17€. Αν το αγορασεις απο το ιντερνετ τοτε θα πληρωσεις 15,90€ κι αν παρεις το aller/retour θα πληρωσεις 29€. Για παιδια απο 4-11 ετων οι αντιστοιχες online τιμες ειναι 9,90€ και 19,80€. Τα εισιτηρια ισχυουν για 1 χρονο. Ο ενηλικας (12 και πανω) δηλαδη κερδιζει 5€ και το παιδι 14,20€.

Για τη μετακινηση σας στο Παρισι αν πατε και Βερσαλλιες (ή καπου αλλου εκτος) μεχρι την Κυριακη 7 Μαιου ισως συμφερει να βγαλετε Navigo semaine που ισχυει μεχρι την Κυριακη τα μεσανυχτα και μετα carnet T+ ή mobilis. Αν οχι, ολες τις μερες carnet T+ ή mobilis. Αν ειστε ομως κατω των 26 τοτε μπορειτε να βγαλετε την Πεμπτη 4 και την Τριτη 9 Μαιου carnet T+ ή mobilis, την Παρασκευη 5 Origine-Destination για Disneyland και το Σαββατο 6, την Κυριακη 7 και τη Δευτερα 8 Jeunes Week-end.
Ο RER ειναι ο προαστικος του Παρισιου.
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ειναι εισιτηρια προσφορας που ισχυουν για συγκεκριμενη ημερομηνια, αγοραζονται μονο online και το αργοτερο μια μερα πριν την ημερομηνια επισκεψης. Τo SUPER MAGIC ισχυει για τις περισσοτερες ημερομηνιες, το MAGIC για λιγοτερες και το MINI για ακομη λιγοτερες. Δες το ημερολογιο https://my-disneyland.disneylandpar...eutral/system/images/schedule-tickets-STR.jpg

5 Μαιου να πατε. Στις 8 και πιο ακριβο ειναι το εισιτηριο και ειναι και εθνικη γιορτη στη Γαλλια.




Τα λεωφορεια δεν ειναι της Ryanair αλλα ειναι η πιο καλη λυση για μεταφορα απο/προς το αεροδρομιο. Μπορεις να αγορασεις εισιτηριο και απο εκει (δεν χρειαζεσαι εισιτηριο ή καρτα επιβιβασης του αεροπλανου) και το one way κοστιζει 17€. Αν το αγορασεις απο το ιντερνετ τοτε θα πληρωσεις 15,90€ κι αν παρεις το aller/retour θα πληρωσεις 29€. Για παιδια απο 4-11 ετων οι αντιστοιχες online τιμες ειναι 9,90€ και 19,80€. Τα εισιτηρια ισχυουν για 1 χρονο. Ο ενηλικας (12 και πανω) δηλαδη κερδιζει 5€ και το παιδι 14,20€.

Για τη μετακινηση σας στο Παρισι αν πατε και Βερσαλλιες (ή καπου αλλου εκτος) μεχρι την Κυριακη 7 Μαιου ισως συμφερει να βγαλετε Navigo semaine που ισχυει μεχρι την Κυριακη τα μεσανυχτα και μετα carnet T+ ή mobilis. Αν οχι, ολες τις μερες carnet T+ ή mobilis. Αν ειστε ομως κατω των 26 τοτε μπορειτε να βγαλετε την Πεμπτη 4 και την Τριτη 9 Μαιου carnet T+ ή mobilis, την Παρασκευη 5 Origine-Destination για Disneyland και το Σαββατο 6, την Κυριακη 7 και τη Δευτερα 8 Jeunes Week-end.
Ο RER ειναι ο προαστικος του Παρισιου.

Πωπω με εντυπωσιασες μπραβο, οπότε για dιsneyland ποιο εισητηριο μας βολεύει; Για τις 5 Μαιου δηλαδη μπορουμε να πάρουμε το ΜΙΝΙ ticket;

Μπερδευτηκα λιγο και με τα εισητηρια του μετρο. Δυστυχως τον Μαιου θα ειμαι 26 και κατι ημερων.. :p Τι ειναι το carnet T+ ή mobilis και γενικα όλα αυτα που ανεφερες; Και πόσο κοστιζουν περίπου;; Για να χρησιμοποιησουμε τον προαστιακο για την disneyland χρειαζομαστε αλλο εισητηριο; Υπάρχει αλλος οικονομικός τρόπος προσβασης στο πάρκο;

Ευχαριστώ πολυ!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πωπω με εντυπωσιασες μπραβο, οπότε για dιsneyland ποιο εισητηριο μας βολεύει; Για τις 5 Μαιου δηλαδη μπορουμε να πάρουμε το ΜΙΝΙ ticket;
Ναι, μπορειτε.


Μπερδευτηκα λιγο και με τα εισητηρια του μετρο. Δυστυχως τον Μαιου θα ειμαι 26 και κατι ημερων.. :p Τι ειναι το carnet T+ ή mobilis και γενικα όλα αυτα που ανεφερες; Και πόσο κοστιζουν περίπου;; Για να χρησιμοποιησουμε τον προαστιακο για την disneyland χρειαζομαστε αλλο εισητηριο; Υπάρχει αλλος οικονομικός τρόπος προσβασης στο πάρκο;

Ευχαριστώ πολυ!!!
Η Navigo ειναι καρτα που ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη και κοστιζει 22,15€ (+5€ για την καρτα). Τ Τ+ ειναι το απλο ticket που ισχυει σε μετρο, τραμ, λεωφορεια, στο τελεφερι€κ της Μονμαρτρης και στην 1η ζωνη των τρενων (RER, Transilien) και κοστιζει 1,90€ (2€ αν το αγορασεις μεσα στο λεωφορειο) και ισχυει για 2 ωρες σε μετρο και RER και για 1,5 ωρα σε τραμ και λεωφορεια . Το carnet T+ ειναι καρνε των 10 Τ+ και κοστιζει 14,50€. Το mobilis ειναι ημερησιο απεριοριστων διαδρομων και κοστιζει 7,30€ για τις ζωνες 1-2, 9,70€ για 1-3, 12€ για 1-4 και 17,30€ για 1-5. Δεν ισχυει για τις μετακινησεις απο/προς τα 2 μεγαλα αεροδρομια, εκτος απο τις γραμμες των απλων λεωφορειων. Το Origine-Destination ή billet Ile-de-France οπως συνηθως λεγεται ειναι εισιτηριο για το RER οταν φευγεις απο τη ζωνη 1 ( π.χ. για να πας Disneyland που ειναι στη ζωνη 5) καθως και τα τρενα Transilien, τα νυχτερινα λεωφορεια Noctilien, στο Orlyval, στα τραμ T2 και Τ4 και φυσικα στο μετρο. Ισχυει για 2 ωρες και το κοστος εξαρταται απο τον προορισμο. Απο τη ζωνη ενα του Παρισιου για Disneyland κοστιζει 7,60€ για Versailles 3,55€ και για το αεροδρομιο CDG 10€.
Ο πιο οικονομικος τροπος για να πας Disneyland ειναι το RER. Μια αλλη λυση ειναι το blabla αλλα καλυτερα το RER.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους! :)

Λοιπόν σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε για μια εβδομάδα στις αρχές Αυγούστου στο Παρίσι. Είτε 2-9 Αυγούστου είτε 8-15. Κάπου εκεί πάντως. Θα αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα λόγω της εποχής; Π.χ. κλειστά μαγαζιά, αξιοθέατα, νέκρα κλπ ή ούτε καν;
Επίσης μου προτείνετε να κλείσω εισιτήρια αεροπορικά από τώρα ή παίζει να βγει καμιά προσφορά κατά την άνοιξη; Τι προτείνετε εσείς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.767
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom