Ιταλία Απορίες για καλοκαίρι στην Ιταλία

Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλημέρα στους αδελφούς Ιταλόφιλους. Σκεφτόμαστε με 2 φίλους το καλοκαίρι να κάνουμε ένα trip στην Ιταλία. Υπάρχουν δυο basic σενάρια :
  1. Να πάρουμε καράβι από Ηγουμενίτσα και να πάμε Μπάρι ή Ανκόνα και να καταλήξουμε σιγά σιγά στο Μιλάνο από όπου και θα πετάξουμε για Θεσσαλονίκη.
  2. Να πάρουμε αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Μιλάνο και να καταλήξουμε Ρώμη από όπου και θα πάρουμε την πτήση επιστροφής για Θεσσαλονίκη.
Πάμε τώρα στις απορίες.

  • Aρχικά σκεφτόμαστε πως με το Interrail Italy για 3 ημέρες ταξιδιού είμαστε κομπλέ. Στο πλοίο όμως για Ιταλία μπορούμε να μπούμε δωρεάν ? Θα πρέπει να πληρώσουμε κανονικό εισιτήριο?
  • Επίσης με το Interrail θα βολευτούμε όπως πιστεύουμε ή ειναι καλύτερα να κάνουμε όλες τις διαδρομές μας με Flixbus και να πάρουμε και κανένα τρένο αμα χρειαστεί εκείνη τη στιγμή?
  • Σε περίπτωση που πάρουμε καράβι είναι καλύτερα να πάμε Ανκόνα ή Μπάρι ?
  • Επίσης μέσα Ιουλίου θα κάνει αφόρητη ζέστη όπως εδώ και το μεσημέρι δεν θα μπορούμε να πάμε πουθενά??

Σε περίπτωση που κάποιος φίλος, μπορεί να προτείνει καποια πιο καλοκαιρινή διαδρομή που μπορούμε να κάνουμε με χαμηλό μπάτζετ είναι ευπρόσδεκτος (να πάμε και για κανένα μπανάκι δηλαδή :p )

Σας ευχαριστώ όλους. :D

 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Ποσο κοστος υπολογιζεις για το Interrail 3 ημερων και ποσο τα ακτοπλοικα; Γιατι δεν μου φαινεται και τοσο budget το ταξιδι συν τη μεταφορα Ηγουμενίτσα.
Τα αεροπλάνα συνήθως είναι φτηνότερα, αλλά προφανώς για κανενα μπανάκι θα χρειαστεί να πας Νότια.
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Ποσο κοστος υπολογιζεις για το Interrail 3 ημερων και ποσο τα ακτοπλοικα; Γιατι δεν μου φαινεται και τοσο budget το ταξιδι συν τη μεταφορα Ηγουμενίτσα.
Τα αεροπλάνα συνήθως είναι φτηνότερα, αλλά προφανώς για κανενα μπανάκι θα χρειαστεί να πας Νότια.
H διαμονή θα είναι δωρεάν από couchsurfing οπότε θα εξοικονομήσουμε αρκετά χρήματα. Κοίτα για Ηγουμενίτσα έχουμε μεταφορικό να πάμε, αλλά αν το interrail one country Italy δεν μας καλύπτει το ακτοπλοικό εισιτήριο στο να πάμε, θα διαλέξουμε σίγουρα αεροπλάνο και στο πήγαινε και στο έλα.
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Θα διαμαρτυρηθώ για το username Στεναχωρημένος! Ιταλόφιλος και στενοχωρημένος δε γίνεται!
Xαχαχαχαχαχα, ρε παιδιά όλοι για το username λέτε. Το είχα βάλει όταν είχα χωρίσει με το τότε άλλο μου μισό και ήθελα να ταξιδέψω. Δεν έχω βρει τρόπο να το αλλάξω και το άφησα έτσι. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πάντως, στεναχώρια και Ιταλία δεν πάνε μαζί :D
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Έτσι μπράβο, συγγνωμη δεν ήξερα για το username σου, αλλά είμαι σίγουρη ότι μόλις πας Ιταλία θα το αλλάξεις σε Χαρούμενος! Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω στην οργάνωση γιατι δεν έχω ιδέα από interrail.
Αν δεν έχετε ξαναπάει Ιταλία εγώ θα πρότεινα να συμπεριλάβετε τη Ρώμη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.733
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
H διαμονή θα είναι δωρεάν από couchsurfing οπότε θα εξοικονομήσουμε αρκετά χρήματα. Κοίτα για Ηγουμενίτσα έχουμε μεταφορικό να πάμε, αλλά αν το interrail one country Italy δεν μας καλύπτει το ακτοπλοικό εισιτήριο στο να πάμε, θα διαλέξουμε σίγουρα αεροπλάνο και στο πήγαινε και στο έλα.
Η μισή ευρώπη θέλει το καλοκαίρι να κάνει couchsurfing στη Νότια Ευρώπη - και η "προσφορά" είναι πια πολύ μειωμένη. Νομίζω δεν είναι ρεαλιστικό για "κύριο" πλάνο για τις διαμονές, αλλά μακάρι φυσικά να σας "κάτσει". Δείτε και κάνα airbnb πάντως...

(για το interrail δεν ξέρω).
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Στενοχωρημένε μου, φέτος που κλείσαμε superfast για διαδρομή Μπάρι-Ηγουμενίτσα υπήρχε η επιλογή για Interrail, για έκπτωση στο ναύλο όμως, όχι ότι συνδυάζεται δωρεάν. Οπότε το Interrail μπορεί να σου γλυτώνει λόγω έκπτωσης γενικά αλλά αν τα βάλεις κάτω πάλι είναι πολλά τα έξοδα.
Αυτό που θα πρότεινα εγώ και θαρρώ πως θα ήταν και οικονομικότερο και ευέλικτο είναι να πάρετε αμαξάκι από Ελλάδα, να πάτε Ηγουμενίτσα, καραβάκι για Μπάρι (ή και Μπρίντεζι αν και δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά κόστους και διάρκειας) και να εξερευνήσετε τη Νότια Ιταλία που έχει πολλά να προσφέρει.
Αν θέλετε να συνδυάσετε μπανάκια δηλαδή, θα ξεχάσεις τα ενδεχόμενα Ρώμη-Μιλάνο. Κι ο καύσωνας στις ιταλικές πόλεις επίσης δεν υποφέρεται.
Εκεί θα βρείτε ένα φθηνούλι bed and breakfast που είναι πολύ διαδεδομένα και οργανωμένα στην περιοχή, είτε σε ένα κέντρο (Monopoli-Brindisi-Lecce) ή κάπου πιο στην ενδοχώρα για πιο παραδοσιακά (και φθηνά) στους οικισμούς με τα σπιτάκια Trulli γύρω από την Ostuni*. Και από εκεί εξερευνείτε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος της Μεγάλης Ελλάδας, έντονο ιταλικό αίσθημα με αυθεντικούς ανθρώπους , πολύ καλές παραλίες ιδίως γύρω από την άκρη του τακουνιού της μπότας της χώρας και φαγάκι μερακλίδικο. Σα να είστε δηλαδή σε ελληνικό νησί. Αν υπάρχει απόθεμα και όρεξη μπορείτε πάντα να πάτε και στην άλλη πλευρά, να περάσετε από Potenza και να κάνετε το κομμάτι Amalfi, Salerno, Sorrento μέχρι και τη Νάπολη και στασούλα στην Πομπηία.
Αλλά Ρώμη και Μιλάνο αποθαρρύνω. Οι πόλεις συνδέονται άψογα με Trenitalia και σχετικά οικονομικά αν κλείσεις με το απλό, μόνο οι πόλεις όμως(μικρές ή μεγαλύτερες). Οι συγκοινωνίες θα σου δεσμεύσουν χρόνο και δε θα σε πάνε παντού και μιλάμε πάντα για τη νότια Ιταλία. Αν ήταν εξερεύνηση βόρειας Ιταλίας θα βόλευαν οι συγκοινωνίες ασυζητητί. Αλλά έτσι όχι.

Τώρα αν όλα αυτά φαίνονται βουνό, η Ryan έχει πτήση από Θεσσαλονίκη και από Αθήνα για Μπάρι με ενδιάμεση στάση στο Μπέργκαμο. Μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις πτήση και να κάνεις τα μεταφορικά σου κουμάντα από Μπάρι (είτε δηλαδή να ενοικιάσεις αυτοκίνητο, είτε να επιλέξεις Interrail).

*Trulli Ostuni - ενας συνδυασμός Αγροτουρισμού και bed and breakfast.
9585EDC6-F225-471D-8186-984A304D738D.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom