Γερμανία Τσεχική Δημοκρατία Απορίες εκτός εποχής

fisbur

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλημέρα σε όλους. Χαίρομαι πολύ που μπήκα στην ταξιδιάρα παρέα σας. Μέσα από αυτο το φόρουμ ταξιδευεις είτε κυριολεκτικά, είτε νοητικά. Αν και θα ήταν καλό να κάναμε το πρώτο και να μοιράζομασταν τις εμπειρίες μας

Αποφάσισα να σας ζήτησω να μου δώσετε τα φώτα σας. Για τις διακοπές των Χριστουγέννων αποφασίσαμε να κάνουμε ένα ταξίδι Γερμανία Πράγα και θα ήθενα να μάθω:

1. Έχει βρεθεί κάποιος τέτοια περίοδο και στις δυο πόλεις ώστε να μου πει που του αρέσε περισσότερο. Βάσικα αυτό που σκεφτόμαστε είναι Χριστούγεννα Πράγα και Πρωτοχρονιά Βερολίνο ή το αντίθετο;

2. Υπάρχει καποιο ξεχωριστό έθιμο που δεν θα έπρεπε με τίποτα να χάσουμε εκείνες τις μέρες. Για παράδειγμα διάβασα για κάτι υπαίθρια παζάρια.

3 Ένα από τα ξενοδοχεία που βρήκαμε είναι στην περιοχή Μιτε (έλπιζω να το έγραψα καλά), ξέρει καποιος να μου πει αν θεωρείτε καλή περιοχη;

Ξερω ότι έκανα πολλές ερωτησεις :) άλλα θελουμε να το οργανώσουμε καλα.
Σας ευχαριστω πάρα πολύ :clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οντως εκτος εποχης ...και ξεκινωντας η αδεια μου απο αυριο..το να σκεφτομαι κρυο και Χ-μας μου προκαλει συγκρυο:haha::haha:
Λοιπον πλακα κανω εχω παει Πραγα 1 μερα ακριβως μετα τα Χριστουγεννα.Η πολη εξακολουθει να ειναι στολισμενη και κουκλα..υπαρχει ακομα χριστουγεννιατικο παζαρι-αγορα ..ενω σε πολλες αλλες ευρωπαικες πολεις -προσοχη!-ολες αυτες οι αγορες αρχιζουν αρχες Δεκεμβριου και στις 24/12 τα μαζευουν ολα!!!!
 

fisbur

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ναι είναι λίγο περίεργο αλλά δεν θα πάω κάπου τώρα όποτε καταλαβαίνεις.... :roll: Ασέ που λίγη δροσούλα έστω και μ αυτό τον τρόπο δεν είναι κακό. :rolleyes:
Ευχαριστω, πολύ για την πληροφορία. Καλή ξεκούραση και καλά να περάσεις.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για το Χριστουγεννιάτικο κλίμα στην Πράγα μπορείς να δεις τι έχω γράψει εδώ:

Πράγα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

πήγα πέρσι 19-22 Δεκέμβρη αν θυμάμαι καλά, και ήταν υπέροχα! Σε σύγκριση με Βερολίνο δε ξέρω, αλλα αν οι αγορές στην Πράγα κρατάνε και μετά τις 25 ενώ στο Βερολίνο όχι, ίσως είναι καλύτερα να κανετε Χριστούγεννα στο Βερολίνο. Απ' την άλλη όμως ίσως η Πρωτοχρονιά να γιορτάζεται πιο εντυπωσιακά στο Βερολίνο.. Όλο και κάποιος συμφορουμίτης θα βοηθήσει! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom