Απορια για AirBnb

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το site επανήρθε.Αλλα την τελευταία φορά που έκλεισα δεν μου ζητήθηκε να βγάλω φωτογραφία την ταυτότητα μου και μετά selfie για να ταυτοποιήσουν ότι είναι εγώ.Τι είναι αυτό ;Έτσι γίνεται τώρα;
Επίσης η ιδιοκτήτρια του σπιτιού μου έγραψε ότι θα κάνουμε σελφ τσεκιν και θα μας στείλει οδηγίες με φωτογραφίες μια μέρα πριν.Πως γίνεται αυτό;Σαν κηνυγι θησαυρού μου ακούγεται με αγχωνει...θα φτάσουμε και βράδυ στην Αθήνα...
Αυτος ο τυπος check in γινετε τουλαχιστον 2-3 χρονια τωρα στην airbnb...εχω κλεισει απειρα εξωτερικο και εσωτερικο και οντως 1 μερα πριν σου στελνουν μυνημα με ολα τα στοιχεια..δε νομιζω πως παιζει να ξεχαστουν γιατι συνηθως ή ειναι αυτοματοποιημενο μυνημα ή εταιρειες που εχουν το καταλυμα που κλεινεις οποτε το θυμουνται και σου στελνουν τα στοιχεια...και στραβη να γινει καλεις την airbnb στον ελληνικο αριθμο και ειναι υποχρεωμενοι να σου βρουν επιτοπου νεο καταλυμα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το site επανήρθε.Αλλα την τελευταία φορά που έκλεισα δεν μου ζητήθηκε να βγάλω φωτογραφία την ταυτότητα μου και μετά selfie για να ταυτοποιήσουν ότι είναι εγώ.Τι είναι αυτό ;Έτσι γίνεται τώρα;
Επίσης η ιδιοκτήτρια του σπιτιού μου έγραψε ότι θα κάνουμε σελφ τσεκιν και θα μας στείλει οδηγίες με φωτογραφίες μια μέρα πριν.Πως γίνεται αυτό;Σαν κηνυγι θησαυρού μου ακούγεται με αγχωνει...θα φτάσουμε και βράδυ στην Αθήνα...
Στάνταρ διαδικασία είναι και όπως είπε και η προηγούμενη, στη σχεδόν απίθανη περίπτωση ατυχήματος παίρνεις τηλέφωνο και στο λύνουν επιτόπου.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αυτος ο τυπος check in γινετε τουλαχιστον 2-3 χρονια τωρα στην airbnb...εχω κλεισει απειρα εξωτερικο και εσωτερικο και οντως 1 μερα πριν σου στελνουν μυνημα με ολα τα στοιχεια..δε νομιζω πως παιζει να ξεχαστουν γιατι συνηθως ή ειναι αυτοματοποιημενο μυνημα ή εταιρειες που εχουν το καταλυμα που κλεινεις οποτε το θυμουνται και σου στελνουν τα στοιχεια...και στραβη να γινει καλεις την airbnb στον ελληνικο αριθμο και ειναι υποχρεωμενοι να σου βρουν επιτοπου νεο καταλυμα!
Μπορείς να μου πεις πώς περίπου γίνεται το self check in;Εγώ μίλησα με την κυρια που έχει το σπίτι προς το παρόν έχω και το τηλέφωνο της...η πλατφόρμα θα στείλει οδηγίες αυτοματοποιημένα;
 
D

Delmem37668

Guest
Μπορείς να μου πεις πώς περίπου γίνεται το self check in;Εγώ μίλησα με την κυρια που έχει το σπίτι προς το παρόν έχω και το τηλέφωνο της...η πλατφόρμα θα στείλει οδηγίες αυτοματοποιημένα;
δεν θα στείλει η πλατφόρμα τίποτε. αυτός/η που διαχειρίζεται το κατάλυμα θα σου στείλει οδηγίες που και πως θα βρεις το κλειδί εισόδου. συνήθως τα έχουν σε κουτάκια με κωδικό έξω από την κεντρική είσοδο της οικοδομής, η αν η οικοδομή και το κατάλυμα διαθέτουν είσοδο με πληκτρολόγιο σου στέλνουν τους κωδικού.
τόσο απλά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
δεν θα στείλει η πλατφόρμα τίποτε. αυτός/η που διαχειρίζεται το κατάλυμα θα σου στείλει οδηγίες που και πως θα βρεις το κλειδί εισόδου. συνήθως τα έχουν σε κουτάκια με κωδικό έξω από την κεντρική είσοδο της οικοδομής, η αν η οικοδομή και το κατάλυμα διαθέτουν είσοδο με πληκτρολόγιο σου στέλνουν τους κωδικού.
τόσο απλά.
Έτσι ακριβώς. Όλο και περισσότερα σπίτια έχουν πλέον κουτάκια, σε ωθεί η πλατφόρμα να το κάνεις, αν έχεις κουτάκι σε εμφανίζει πιο πάνω στις επιλογές.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Μπορείς να μου πεις πώς περίπου γίνεται το self check in;Εγώ μίλησα με την κυρια που έχει το σπίτι προς το παρόν έχω και το τηλέφωνο της...η πλατφόρμα θα στείλει οδηγίες αυτοματοποιημένα;
Οπως είπαν και οι προηγούμενοι, δεν είναι κάποια δύσκολη διαδικασία. Αυτό που εννοεί είναι ότι δεν θα συναντήσεις κάποιο εκπρόσωπο αλλά θα βρεις μόνη σου τα κλειδιά. Ζήτα να σου στείλουν τις λεπτομέρειες.
Στο Τελ Αβιβ που είχα κλείσει και υπήρχε η αντίστοιχη διαδικασία, μας έστειλαν τους κωδικούς κάποιες ώρες πριν. Αντι για κλειδί έμπαινες στο σπίτι με κωδικό, ο οποίος άλλαζε μόλις άλλαζε ο φιλοξενούμενος, οπότε μας τον έστειλαν λίγες ώρες πριν το check in.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το site επανήρθε.Αλλα την τελευταία φορά που έκλεισα δεν μου ζητήθηκε να βγάλω φωτογραφία την ταυτότητα μου και μετά selfie για να ταυτοποιήσουν ότι είναι εγώ.Τι είναι αυτό ;Έτσι γίνεται τώρα;
Αυτό με την ταυτότητα εγώ το έκανα μια φορά και η πλατφόρμα δεν το ζητησε ξανά. Στο προφίλ μου φαίνεται ότι έχω συγκεκριμένες επαληθευσεις ταυτότητας που διατηρούνται εσαει.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Άσε έφαγα πολύ φρίκη μέχρι να το κάνω. Έχε χάρη που μας άρεσε το σπίτι.
Δεν αισθάνεσαι μια ανασφάλεια να έχει φωτογραφία την ταυτότητα σου ένα site; Εγώ μετάνιωσα που το έκανα..
άλλο να έχουν στοιχεία και άλλο φωτογραφία μπορεί κάποιος υπάλληλος να κάνει τα πάντα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δεν αισθάνεσαι μια ανασφάλεια να έχει φωτογραφία την ταυτότητα σου ένα site; Εγώ μετάνιωσα που το έκανα..
άλλο να έχουν στοιχεία και άλλο φωτογραφία μπορεί κάποιος υπάλληλος να κάνει τα πάντα.
Τι να κάνει? Ναι ένιωθα άβολα. Τώρα το έχω ξεχάσει.
Στα δικά σου. Μπορεί το κατάλυμα να μην απαιτούσε αυτό το είδος επαλήθευσης, την ταυτότητα, γι αυτό να μην σου ζητήθηκε.
 
D

Delmem37668

Guest
Σε μια έντονη συζήτηση που είχα με μια ιδιοκτήτρια σπιτιού στην Ισπανία χρόνια πριν που μας αρνήθηκε την φιλοξενία λόγω ηλικίας (δεν δεχόταν πάνω απο 40 και δεν το έγραφε πουθενά) μου είπε ότι δεν μπορούσε να δει τη φωτογραφία μου που εχω στο προφίλ μου, πως η Airbnb δεν τους δίνει αυτή τη δυνατότητα, προφανώς δεν τους δίνουν ούτε και τις ταυτότητες η οτιδήποτε άλλο, παρά μόνο αν συμβεί κάτι. Φυσικά έφαγε αναφορά με όχι καλά ξεμπερδέματα γι αυτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom