Τσεχική Δημοκρατία Αποριες για Πραγα . . .

Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Παιδια Καλημερα,

Οπως σας ανεφερα και στο αλλο thread προκειται να παω Ανοβερο με ενδιαμεσο Πραγα.

Πραγα θα μεινουμε για 15 ωρες περιπου.

Αυτο που εκανα μονοκοματα ειναι οτι εκλεισα ξενοδοχειο με 25? το δικλινο διπλα στο αεροδρομιο.

Αξιζει να παω Κεντρο-Πραγα? Με τι να παω? Tαξι? Λεωφορειο?

Ποσο συναλλαγμα να κανω? Γενικα ειναι ακριβη σαν πολη?
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Καλή σου μέρα!
Κατά τη γνώμη μου φυσικά και αξίζει. Όπου κι αν ήσουν θα σου έλεγα να κάνεις τη βόλτα σου αφού μπορείς, πόσο μάλλον στην Πράγα. Δε θυμάμαι πόσο κοστίζει το ταξί από αεροδρόμιο, αλλά όταν το είχα χρησιμοποιήσει εγώ δε μου φάνηκε ακριβό. Θα σε βοηθήσουν σ' αυτό όσοι πήγαν πρόσφατα. Γενικά δεν είναι ακριβή πόλη, αλλά δεν είναι και από τις πολύ φθηνές. Παλιότερα ήταν, με τόσο κόσμο όμως που τράβηξε ανέβασε τις τιμές, απ' ότι μου λένε και φίλοι που την έχουν επισκεφθεί τουλάχιστον 6 φορές.
Το κέντρο της είναι μικρό, πολύ εύκολα το γυρνάς με τα πόδια. Πλατεία Ρολογιού, γέφυρα Καρόλου, Κάστρο και βόλτα στα ενδιάμεσα γραφικά στενάκια. Αν έχεις 4-5 ώρες στη διάθεσή σου συνεχόμενες, νομίζω θα πάρεις μία καλή πρώτη εικόνα για την πόλη, ώστε να επιστρέψεις εφόσον το θελήσεις στο μέλλον.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για 4 με 5 ώρες, σου προτείνω να πας βόλτα με αυτήν την tour New Prague Free Tour

τα χριστούγεννα είχα stop over 12 ώρο στην πράγα, κι έκανα την βολτίτσα μου εκει.

μιας κι φανατικός κατά των ταξί επέλεξα να πάω με το λέοφωρειο κι μετά μετρό μέχρι την Πράγα, κόστος 26 κορώνες κι χρόνος γύρω στα 40 λεπτά
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εννοείται πως θα κατεβείς στην πόλη.Αφού έχεις τόσο πολλές ώρες στη διάθεσή σου, μπορείς να κάνεις οικονομία και να μη πάρεις ταξί. Χρησιμοποίησε λεωφορείο. Τα αξιοθέατα είναι μαζεμένα και μπορείς να κάνεις άνετα τη βόλτα σου στο κέντρο, να πιεις καφεδάκι και να γευματίσεις. Η Πράγα είναι παραμυθένια!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βεβαια αναφερει οτι εχει κλεισει και ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο.Οποτε αυτο θα του μειωσει το διαθεσιμο χρονο για βολτες μεσα στην πολη.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Δεν νομιζω να μου μιωσει κατα πολυ τον χρονο, θα παω να αφησω τα πραγματα και θα φυγω κατευθειαν για την πολη....
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ναι,είναι ακριβή πόλη..και πρόσεξε που θα κάνεις συνάλλαγμα και με τι προμήθεια..
στην πλατεία μπροστά απ΄το αστρονομικό ρολόι δεν βρήκαμε καθόλου καλή ισοτιμία(για να μη πω πως ήταν σκέτη κλεψιά!)
κατά τα άλλα μια βόλτα άνετα τη προλαβαίνεις και εννοείται πως η Πράγα είναι μοναδική!
καλά να περάσεις!
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
Ειναι κριμα να εισαι στην πραγα 15 ωρες και να μην δεις την πολη..
απο το αεροδρομιο ξεκιναει λεωφορειο με τερματισμο στο σταθμο μετρο dejvicka,εγω στην θεση σου θα το επαιρνα και θα κατεβαινα στον σταθμο malostrana για να περπατησω την γεφυρα του καρολου μεχρι την παλια πολη.
βρες και ενα ταξιδιωτικο οδηγο της πολης για να μην μπερδευτεις..
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
θα μεινεις για ωρες στην πραγα,δεν νομιζω οτι θα χρειαστεις πολλα χρηματα ωστε να αξιζει να "ψαχνεσαι" για συναλλαγμα,θα κανεις εκει,εχει παντου και μπορεις να ψαξεις που θα πετυχεις καλη ισοτιμια..
Γνωμη μου,μπορει καποιος να μην συμφωνει μαζι μου
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Επειδη δεν εχω κανει ποτε, δεν ξερω γρι....

Μεχρι τι ωρες μπορω να κανω?
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Συνάλλαγμα κάνουν σε αρκετά μέρη στην παλιά πόλη που ούτως ή άλλως εκεί θα περιπλανιέσαι,είναι μικρή και πολύ όμορφη πραγματικά.Και βέβαια αξίζει να πας,είναι τέλεια η Πράγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom