Πολωνία Αποριες για κρακοβια

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Σχετικά με τα ορυχεία:
Το site των ορυχείων αναφέρει ότι υπάρχουν δύο διαδρομές που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος. Την tourist route και την miner’s route. Απ’ ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι ακολουθούν την tourist route. Υπάρχει κάποιος που έχει ακολουθήσει την miner’s να μας πει την εμπειρία του; Πρόκειται για δύο διαφορετικές διαδρομές, συναντιούνται κάπου και οι δύο, αξίζει τον κόπο;

Ευχαριστώ :)
Είναι διαφορετικές διαδρομές. Π.χ. τη μεγάλη αίθουσα της οποίας πολλές φωτογραφίες έχετε δει, δεν περιλαμβάνεται στη πορεία των αλατορύχων. Για αυτά είχα ενημερωθεί από την πωλήτρια των εισιτηρίων της miner's route. Τα εκδοτήρια είναι αλλού. Όχι εκεί που είναι και της γενικής τουριστικής εισόδου. Εμείς τελικά δεν μπήκαμε γιατί έπρεπε να περιμένουμε 2-3 ώρες για την επομενη ξενάγηση στα Αγγλικά. Δηλαδή η συχνότητα των ξεναγήσεων του miner's είναι αρκετά περιορισμένη.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Αν μπω ανεξάρτητη στο στρατόπεδο (χωρίς ξενάγηση) έχω καταλάβει ότι η είσοδος είναι δωρεάν. Ισχύει; Χρειάζεται και σε αυτήν την περίπτωση να πάω στον γκισέ και να βγάλω μηδενικό ίσως εισιτήριο; Αν επιλέξω ξενάγηση …. πόσο κοστίζει; Εμείς είμαστε 5 άτομα και θα πρέπει να υπολογίσω …. το κόστος, αν αυτό είναι μεγάλο.

Αναφέρθηκε πολλές φορές ότι η είσοδος στο Bikernau είναι δωρεάν. Δηλαδή στο Αουσβιτς Ι δεν είναι;
Η είσοδος στο Άουσβιτς Ι είναι δωρεάν πριν τις 10:00 και μετά τις 16:00 εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα. Στην ιστοσελίδα του μουσείου γίνονται οι κρατήσεις και βγάζεις εισιτήριο (δωρεάν ή μη).
https://visit.auschwitz.org/?lang=en
Υπάρχουν time slots των 20 λεπτών (π.χ. 9:00, 9:20, 9:40), αλλά υπόψη εισιτήρια μετά τις 8:40 και πριν τις 17:00 εξαντλούνται σχεδόν αμέσως μόλις διατεθούν online, περίπου τρεις μήνες πριν την επίσκεψη! Αν πας χωρίς εισιτήριο, πιθανότητες για δωρεάν έχεις πριν τις 8:00 το πρωί και πριν το κλείσιμο του μουσείου. Αλλιώς θα περιμένεις να μπεις σε κάποιο τουρ με ξεναγό, αλλά υπόψη ότι αγγλικά δεν πρόκειται να βρεις, εξαντλούνται και αυτά σχεδόν δύο μήνες πριν την επίσκεψη. Το μεγάλο τουρ των 6 ωρών έχει συνήθως καλύτερη διαθεσιμότητα στα αγγλικά από το απλό, αλλά και αυτό εξαντλείται. Αναγκαστικά λοιπόν θα κάνεις το τουρ σε άλλη γλώσσα, και θα σου πρότεινα τα πολωνικά (εκτός αν γνωρίζετε κάποια άλλη γλώσσα που υπάρχει) γιατί έχει φθηνότερο εισιτήριο.
Επειδή είναι κρίμα να καταστρέψεις την επίσκεψη και να χαλαστείς με τυχόν μεγάλες αναμονές/μη διαθεσιμότητα εισιτηρίου και δεδομένου ότι απαιτεί μιάμιση ώρα να φτάσεις στο στρατόπεδο, γνώμη μου είναι να έχεις κλείσει ηλεκτρονικά σε κάθε περίπτωση, οι λύσεις της τελευταίας στιγμής με τα τουρ από γραφεία στην Κρακοβία είναι πανάκριβες και ασύμφορες, ενώ αν πάτε μόνοι σας μπορεί να χρειαστεί να περιμένετε ώρες, Στην τελευταία περίπτωση,αφού εκδώσετε εισιτήρια προτιμήστε να επισκεφθείτε πρώτα το Μπιρκενάου όπου η είσοδος είναι δωρεάν, και να είστε πίσω την ορισμένη ώρα για το τουρ ή την είσοδο.
Α, οι τιμές είναι σε ζλότι, χοντρικά 12€ για το 3,5ωρο τουρ και 21 € για το εξάωρο. Τα αντίστοιχα πολωνικά λίγο ποιο φθηνά.
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.318
Likes
17.385
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκρισή σας.
Με βοηθήσατε πολύ να αποφασίσω το πως θα διαμορφώσω το πρόγραμμά μου.
Τελικά σκέφτομαι να προσπαθήσω να κλείσω μεμονωμένα εισιτήρια για το Άουσβιτς για μεσημεριανή ώρα (μέχρι το Σεπτέμβριο που θα πάω... μπορεί και να έχω περιθώριο και να βρω) και αν δεν βρω τότε θα βγάλω με group πρωί. Ελπίζω να βρω, γιατί διαφορετικά το 6ωρο group μάλλον δεν θα το άντεχα. Από το Dachau πέρυσι βγήκα άρρωστη, ... στο Άουσβιτς μάλλον θα καταρρεύσω...
Όσον αφορά τις μετακινήσεις ελπίζω να μην έχω πρόβλημα, αφού θα μετακινηθούμε με δικό μας όχημα.
Σχετικά με το αλατορυχείο μάλλον θα ακολουθήσω και εγώ την κλασική διαδρομή, γιατί δεν θέλω να χάσω την μεγάλη εντυπωσιακή αίθουσα.
Ευχαριστώ και πάλι
 

Stella23

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα! Ετοιμαζω τον Ιουλιο επισκεψη στην Κρακοβια-Βαρσοβια..Εχοντας διαβασει σχεδον ολα τα σχολια, ηθελα να ρωτησω το εξης..Σχετικα με την επισκεψη στο Αουσβιτς και στο αλατορυχειο, το ξενοδοχειο μας προτεινε να μας τα κλεισει με 165 και 155 zt αντίστοιχα, γύρω στα 76ευρω..τα οποία βρισκουμε λιγο ακριβά..γνωρίζει κάποιος πρακτορείο εκει που να ειναι πιο οικονομικό; Ή αν πρεπει απο εδω να τα κλείσουμε και σε ποιο πρακτορείο να κοιτάξουμε; Διαφορετικά όπως λέει ο Γιάννης_96 να μεταφερθούμε εκει με λεωφορείο, αλλα θα υπάρχει εκει ξεναγός;; Εσείς πιστεύετε ειναι ικανοποιητική η ξενάγηση στις 3,5 ώρες ή στις 6..; Αυτα, ευχαριστω!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλησπερα! Ετοιμαζω τον Ιουλιο επισκεψη στην Κρακοβια-Βαρσοβια..Εχοντας διαβασει σχεδον ολα τα σχολια, ηθελα να ρωτησω το εξης..Σχετικα με την επισκεψη στο Αουσβιτς και στο αλατορυχειο, το ξενοδοχειο μας προτεινε να μας τα κλεισει με 165 και 155 zt αντίστοιχα, γύρω στα 76ευρω..τα οποία βρισκουμε λιγο ακριβά..γνωρίζει κάποιος πρακτορείο εκει που να ειναι πιο οικονομικό; Ή αν πρεπει απο εδω να τα κλείσουμε και σε ποιο πρακτορείο να κοιτάξουμε; Διαφορετικά όπως λέει ο Γιάννης_96 να μεταφερθούμε εκει με λεωφορείο, αλλα θα υπάρχει εκει ξεναγός;; Εσείς πιστεύετε ειναι ικανοποιητική η ξενάγηση στις 3,5 ώρες ή στις 6..; Αυτα, ευχαριστω!
Είναι αρκετά υψηλές οι τιμές. Εκδρομές στο Αουσβιτς παίζουν στα 100-120 ζλοτι σε πρακτορεία γύρω απο την κεντρική πλατεία. Οσο αφορά τα αλατορυχεια, η είσοδος ειναι με ξενάγηση γύρω στα 80-90 ζλοτι. Μπορείτε να φτασετε πολύ ευκολα εκεί με πολύ μικρό κόστος με αστικό λεωφορείο που αναχωρεί δίπλα στο εμπορικό krakovska Galeria (κάπως έτσι).
 

Stella23

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Είναι αρκετά υψηλές οι τιμές. Εκδρομές στο Αουσβιτς παίζουν στα 100-120 ζλοτι σε πρακτορεία γύρω απο την κεντρική πλατεία. Οσο αφορά τα αλατορυχεια, η είσοδος ειναι με ξενάγηση γύρω στα 80-90 ζλοτι. Μπορείτε να φτασετε πολύ ευκολα εκεί με πολύ μικρό κόστος με αστικό λεωφορείο που αναχωρεί δίπλα στο εμπορικό krakovska Galeria (κάπως έτσι).
Ευχαριστώ πολύ!!! Επομένως μπορουμε να φτασουμε με μικρο κοστος..Αρα την περιηγηση την κανουμε μονοι μας χωρις ξεναγο ή μπορουμε να βρουμε και εκεί κάποιον; Γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμενο πρακτορείο για να κλεισουμε από εδώ.;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ευχαριστώ πολύ!!! Επομένως μπορουμε να φτασουμε με μικρο κοστος..Αρα την περιηγηση την κανουμε μονοι μας χωρις ξεναγο ή μπορουμε να βρουμε και εκεί κάποιον; Γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμενο πρακτορείο για να κλεισουμε από εδώ.;
Για Αουσβιτς οι φίλοι μου είχαν κλείσει κάπου τριγύρω από την κεντρική πλατεία με 100 ζλότι, συμπεριλαμβανομένης της ξενάγησης.

Η είσοδος στα αλατορυχεία περιλαμβάνει την ξενάγηση και κοστίζει 84 ζλότι. Σχεδόν σίγουρα η είσοδος δίχως ξεναγό απαγορεύεται. Για να φτάσετε στα αλατορυχεία, θα πάρετε το λεωφορείο 304 που ξεκινά από την οδό Kurniki στο ύψος της Zacisze, μία ανάσα το εμπορικό Galleria Krakowska. Το κοστος του εισιτηρίου είναι 4 ζλοτι νομίζω και η διαδρομη διαρκει περιπου μιση ωρα.
 

Stella23

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Για Αουσβιτς οι φίλοι μου είχαν κλείσει κάπου τριγύρω από την κεντρική πλατεία με 100 ζλότι, συμπεριλαμβανομένης της ξενάγησης.

Η είσοδος στα αλατορυχεία περιλαμβάνει την ξενάγηση και κοστίζει 84 ζλότι. Σχεδόν σίγουρα η είσοδος δίχως ξεναγό απαγορεύεται. Για να φτάσετε στα αλατορυχεία, θα πάρετε το λεωφορείο 304 που ξεκινά από την οδό Kurniki στο ύψος της Zacisze, μία ανάσα το εμπορικό Galleria Krakowska. Το κοστος του εισιτηρίου είναι 4 ζλοτι νομίζω και η διαδρομη διαρκει περιπου μιση ωρα.
Ναι, κατάλαβα..Ωραία! Οι φίλοι σου τα έκλεισαν απο εδώ; Απλώς εμείς θα φτάσουμε Κυριακή και θελουμε να παμε Δευτέρα και Τρίτη σε αυτά αντίστοιχα..και φοβάμαι μήπως είναι κλειστά..από εδώ δεν ξέρω που να μπω για να τα κλείσω..άσε που αμα είναι να τα βγάλουμε εκεί, μπορεί να έχει πληρότητα τελευταια στιγμη και να είναι αργά (αν και χλωμό μου φαινεται αυτο το σενάριο)..Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι πάνω σε αυτό, πάντως με βοήθησες πολύ, χίλια ευχαριστώ..!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ναι, κατάλαβα..Ωραία! Οι φίλοι σου τα έκλεισαν απο εδώ; Απλώς εμείς θα φτάσουμε Κυριακή και θελουμε να παμε Δευτέρα και Τρίτη σε αυτά αντίστοιχα..και φοβάμαι μήπως είναι κλειστά..από εδώ δεν ξέρω που να μπω για να τα κλείσω..άσε που αμα είναι να τα βγάλουμε εκεί, μπορεί να έχει πληρότητα τελευταια στιγμη και να είναι αργά (αν και χλωμό μου φαινεται αυτο το σενάριο)..Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι πάνω σε αυτό, πάντως με βοήθησες πολύ, χίλια ευχαριστώ..!!
Για αλατορυχεια δεν χρειάζεται καν να κλεισετε. Οποτε την Δευτέρα πάτε εκεί. Ταυτοχρονως στη βολτα που θα κάνετε το πρωί μεχρι να φτάσετε στο σημείο αναχώρησης του αστικού, βρισκετε και ένα πρακτορείο και κανονιζετε την εκδρομή στο αουσβιτς. Οι φίλοι μου εκλεισαν επί τόπου εκει για την επόμενη μέρα από ένα πρακτορείο δίπλα στη πλατεία. Εγώ εκανα άλλη εκδρομή, συνεπώς δεν πήγα μαζί τους για την πληρωμή και δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω. Πάντως θυμάμαι οτι είχαμε δει πολλές πινακίδες σε πρακτορεία στα 120 ζλοτι.
 

Toula mnl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Υπάρχει τρόπος να μετακινηθούμε από Αλατορυχεία - Άουσβιτς;;
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Καλησπέρα και απο εμενα, παρακολουθω αρκετα το νήμα αλλα τώρα ηρθε ο καιρος για την πρώτη μου ερώτηση. Σκέφτομαι να παώ και εγω 7-12/8 στην Κρακοβια, 3 άτομα, και ενώ κλεισαμε τις 2 εκδρομες προς αουσβιτσ και αλατωρυχια μεσω του getyourguide ειδαμε οτι εαν νοικιασουμε αυτοκινητο και παμε προς αυτα τα μερη ερθει πιο οικονομικα...Το προγραμμα θα ειναι ως εξης:
7/8 - αφιξη, ενοικιαση, μεταβαση στα αλατωρυχια ( ενας λόγος ειναι οτι εχουμε check-in @ 15:00)
8/8 - μετάβαση στο αουσβιτση
9/8 - παράδοση αυτοκινητου ή μεταβαση στο ζακοπανε
10-11/8 - περιήγηση στην πολη
12/8 - αναχώρηση.

Πως το βλέπετε ? ο προβληματισμος μου ειναι στο που θα το παρκαρουμε....θα μενουμε στην εβραικη συνοικια....καμμια προταση ? Υπάρχει προβλημα εαν το αφηνουμε στο δρομο ?
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.580
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλημέρα,
Μια μικρή βοήθεια κι' απο μένα που ήμουν Πολωνία, τελευταία φορά, την ίδια περίοδο το 2016. Σαφώς και είναι καλή επιλογή η ενοικίαση αυτ/του για πάνω απο δυό άτομα, όποτε θέλεις ξεκινάς, σταματάς ή φεύγεις. Το παρκάρισμα στην περιοχή διαμονής σας δε θα' ναι απροβλημάτιστο αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρείτε & εξυπακούεται είναι ασφαλές.
Να' χετε κατα νου πως το Ζακοπάνε είναι 110km περίπου, απο Κρακοβια, αλλά θέλει τουλάχιστον 2.30 ώρες οδήγηση. Είναι ασφαλτοστρωμένος δρόμος διπλής κατεύθυνσης με στροφές & μηδενικά προσπεράσματα λόγω περιόδου αιχμής. Ο μήνας διακοποΑύγουστος είναι συνυφασμένος πια με αυξημένη υπομονή & προσοχή. Παρ' όλα αυτά αξιζει & η διαδρομή & το θέρετρο.
Καλή οργάνωση & καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom