Πολωνία Αποριες για κρακοβια

MVSylvia

Member
Μηνύματα
535
Likes
2.291
Μπορείς να μας γράψεις σε ποιες περιοχές τις πόλης αξίζει να πάμε; πχ για καφέ, φαγητό κτλ;
Δεν χρειάζεται να το πολυψάξεις θεωρώ, παντού είναι ωραία (οκ ισως εκτος απο τα καραμπαμ πιο τουριστικ γυρω απο τις μεγαλες πλατειες).
Περπατωντας ολο το ιστορικο κεντρο της παλιας πολης κ του Καζιμιερζ θα βρεις πολλα. Εχει απο παραδοσιακα πολωνικα, μοντερνα πολωνικα, εβραϊκά αλλά κ εντελως contemporary, και μισελενατα, μεχρι κ φουρνο με βαφλες σε σχημα γεννετικων οργανων εχει (φούρνος Dickery :p).
 
Last edited:
Μηνύματα
159
Likes
784
Ισοθερμικά, καλό μπουφάν, καλές κάλτσες και πρόγραμμα που περιλαμβάνει διαλείμματα από το έξω κάθε λίγες ώρες (πχ, μην προγραμματίσετε να κάνετε βόλτες για 5 - 6 ώρες συνεχόμενα και να φάτε μόνο κάτι στο χέρι. Βάλτε και ένα μουσείο και φαγητό σε εστιατόριο στο ενδιάμεσο). Στα Χριστουγεννιάτικα ταξίδια το κρύο είναι δεδομένο και η Κρακοβία σίγουρα δεν είναι η πιο κρύα επιλογή, θα είστε μια χαρά
 

CHRISTINE S.

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Δεν χρειάζεται να το πολυψάξεις θεωρώ, παντού είναι ωραία (οκ ισως εκτος απο τα καραμπαμ πιο τουριστικ γυρω απο τις μεγαλες πλατειες).
Περπατωντας ολο το ιστορικο κεντρο της παλιας πολης κ του Καζιμιερζ θα βρεις πολλα. Εχει απο παραδοσιακα πολωνικα, μοντερνα πολωνικα, εβραϊκά αλλά κ εντελως contemporary, και μισελενατα, μεχρι κ φουρνο με βαφλες σε σχημα γεννετικων οργανων εχει (φούρνος Dickery :p).
ΩΩΩ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Έχω βρεθεί στην Κρακοβία Φεβρουάριο και Ιούλιο, και την προτιμώ χειμωνιάτικη. Οι φοιτητουπόλεις χάνουν μέρος της ζωντάνιας τους το καλοκαίρι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Έχω βρεθεί στην Κρακοβία Φεβρουάριο και Ιούλιο, και την προτιμώ χειμωνιάτικη. Οι φοιτητουπόλεις χάνουν μέρος της ζωντάνιας τους το καλοκαίρι.
Τιιι; :p Δεν θα το έλεγα. Επειδή ειχα κάνει το Ερασμους μου στην Πολωνία, ίσα ίσα τον χειμώνα λόγω κρύου θυμάμαι ότι δεν κυκλοφορούσε τόσος κόσμος έξω αλλά την άνοιξη ήταν ακριβως το αντίθετο. Είχε τόσο κόσμο, ωραίο καιρό και ήταν πραγματική απόλαυση. Δεν θα ξεχάσω ποτε την ηλιόλουστη Κρακοβια τον Απρίλη και εμενα να κανω ποδήλατο γύρω από το ποτάμι και το κάστρο της Βαβέλ :p Το κρύο στην Πολωνία μπορεί να είναι τσουχτερό τον χειμώνα και να δυσκολέψει το ταξίδι.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Τιιι; :p Δεν θα το έλεγα. Επειδή ειχα κάνει το Ερασμους μου στην Πολωνία, ίσα ίσα τον χειμώνα λόγω κρύου θυμάμαι ότι δεν κυκλοφορούσε τόσος κόσμος έξω αλλά την άνοιξη ήταν ακριβως το αντίθετο.
Το "Τιιι; :p" θα μπορούσε να λείπει, τι λες;
Erasmus θα έκανες με ανοιχτά τα πανεπιστήμια. Ή όχι;
Από κει και πέρα, άνοιξη είναι ο Ιούλιος; Κάνεις διαφορετική σύγκριση! Λογικά άλματα από μηχανικούς με ενοχλούν, αλλά αυτό είναι προσωπικό μου πρόβλημα.😅
Είχε τόσο κόσμο, ωραίο καιρό και ήταν πραγματική απόλαυση. Δεν θα ξεχάσω ποτε την ηλιόλουστη Κρακοβια τον Απρίλη και εμενα να κανω ποδήλατο γύρω από το ποτάμι και το κάστρο της Βαβέλ :p
Ωραίες οι αναμνήσεις σου. Ως γνωστόν, ο Απρίλιος δεν είναι καλοκαίρι.
Οι δικές μου αναμνήσεις λένε ότι τον Φεβρουάριο του 2007 κυκλοφορούσε πολύς και ανέλπιστα εκλεπτυσμένος κόσμος, ως αρκετά αργά το βράδυ. Λάμβαναν χώρα εκθέσεις και συνέδρια, άνθρωποι μπαινόβγαιναν σε μαγαζιά με ποιοτικά προϊόντα, με παραδοσιακά καλλιτεχνήματα, αληθινά βιτρώ για παράδειγμα. Ενώ τον Ιούλιο του 2016 τη θέση ακαδημαϊκών και φοιτητών είχαν πάρει οι θερινοί τουρίστες και τα τουριστομάγαζα ανθούσαν.
Η κόρη που ξαναπήγε σε συνέδριο τον ίδιο χειμώνα, τα βρήκε σχεδόν όπως τους έλεγα πως ήταν, με λιγότερους τουρίστες και ανοιχτά τα μαγαζιά που δεν πετύχαμε το καλοκαίρι.
Το κρύο στην Πολωνία μπορεί να είναι τσουχτερό τον χειμώνα και να δυσκολέψει το ταξίδι.
Ηλίου φαεινότερο πως ο χειμώνας δυσκολεύει πρακτικά το ταξίδι. Αναφέρουμε, ωστόσο, τις προτιμήσεις μας.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Το "Τιιι; :p" θα μπορούσε να λείπει, τι λες;
Erasmus θα έκανες με ανοιχτά τα πανεπιστήμια. Ή όχι;
Από κει και πέρα, άνοιξη είναι ο Ιούλιος; Κάνεις διαφορετική σύγκριση! Λογικά άλματα από μηχανικούς με ενοχλούν, αλλά αυτό είναι προσωπικό μου πρόβλημα.😅

Ωραίες οι αναμνήσεις σου. Ως γνωστόν, ο Απρίλιος δεν είναι καλοκαίρι.
Οι δικές μου αναμνήσεις λένε ότι τον Φεβρουάριο του 2007 κυκλοφορούσε πολύς και ανέλπιστα εκλεπτυσμένος κόσμος, ως αρκετά αργά το βράδυ. Λάμβαναν χώρα εκθέσεις και συνέδρια, άνθρωποι μπαινόβγαιναν σε μαγαζιά με ποιοτικά προϊόντα, με παραδοσιακά καλλιτεχνήματα, αληθινά βιτρώ για παράδειγμα. Ενώ τον Ιούλιο του 2016 τη θέση ακαδημαϊκών και φοιτητών είχαν πάρει οι θερινοί τουρίστες και τα τουριστομάγαζα ανθούσαν.
Η κόρη που ξαναπήγε σε συνέδριο τον ίδιο χειμώνα, τα βρήκε σχεδόν όπως τους έλεγα πως ήταν, με λιγότερους τουρίστες και ανοιχτά τα μαγαζιά που δεν πετύχαμε το καλοκαίρι.

Ηλίου φαεινότερο πως ο χειμώνας δυσκολεύει πρακτικά το ταξίδι. Αναφέρουμε, ωστόσο, τις προτιμήσεις μας.
Το «τιι» δεν το είπα με ειρωνική διάθεση, σε αντίθεση με το δικό σας μήνυμα που είναι εντελώς ειρωνικό :) Γνωριζω πολύ καλά πως ο Απρίλιος δεν είναι καλοκαίρι, μην ανησυχείτε, γνωριζω όμως ότι οι αρχές Μαρτίου, όταν ειχα επισκεφθεί αρχικά την Κρακοβια, θεωρούνται ακόμα χειμώνας στην Πολωνία, καθώς τότε συνήθως πάντα είτε θα χιονίσει είτε θα έχει πολύ κρύο. Και ναι, έχω να πω πως το κρύο δεν βοηθούσε πάντα τις μετακινήσεις και ότι αργά το βράδυ σίγουρα δεν είχε τόσο κόσμο όσο είχε την άνοιξη που ήμουν εκεί. Και ακόμα, νέοι υπάρχουν και το καλοκαίρι στην Κρακοβια φυσικά, δεν εξαφανίζονται όταν κλείνουν τα πανεπιστήμια. Είναι μια ζωντανή πόλη. Καλές οι δικές σας αναμνησεις, εγώ μοιράζομαι τις δικές μου και από εκεί και περα ο καθένας πράττει αναλόγως.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Παντως και ο ξα μου που μενει 3 χρονια Κρακοβια, λεει οτι ειναι πολυ πιο ωραια προς ανοιξη/καλοκαιρι. Τωρα καλοκαιρι καλοκαιρι δε ξερω, γιατι και αυτος Ιουλιο/Αυγουστο τον περναει Ελλαδα.
Εγω παντως πηγα περυσι αρχες Δεκεμβρη και την ερωτευτηκα, αλλα ξεπαγιασα.
 

sleep.walking.man

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα σας.
Θα βρεθω για 2 γεματες μερες Κρακοβια για 2η φορα μεσα σε ενα εξαμηνο, και ελεγα να εξερευνησω λιγο παραπανω την περιοχη Stare Podgorze.
Μιας και θα ταξιδεψω μονος μου:cry:, θεωρω οτι θα ειναι πιο φωτογραφικη εκδρομουλα οποτε αν σας αρεσε καποιο μαγαζι, γειτονια, μουσικο ή οποιασδηποτε μορφης τεχνης σημειο, καντε ενα κοπο να το γραψετε!

Προτασεις εκτος παλαιας πολης και εβραικης συνοικιας επισης καλοδεχουμενες, αρκει να φτανει e-scooter ή ποδηλατο!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.632
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
'Εχει κάποιος πληροφορίες για ξεναγό στο 'Αουσβιτς ; Θα πάνε μόνοι τους με ΙΧ και είναι 3 άτομα (Ελληνόφωνος και Αγγλόφωνος)
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
'Εχει κάποιος πληροφορίες για ξεναγό στο 'Αουσβιτς ; Θα πάνε μόνοι τους με ΙΧ και είναι 3 άτομα (Ελληνόφωνος και Αγγλόφωνος)
ToursPoland (κ.Θαναση [email protected]),
παντως καλο θα ειναι να ψαχνετε και λιγο στην τεραστια πηγη πληροφοριων της ομαδας, γιατι προσφερουν πολλα στην καλυτερη οργανωση της εκδρομης σας

βλ και ΚΡΑΚΟΒΙΑ. Παρουσιαση-Αποτυπωση αξιοθεατων σε google map, κατά α/α.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom