Πολωνία Αποριες για κρακοβια

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
@mariadas εσύ που έχεις ήδη ταξίδεψει μπορείς να μου πεις παλιά πόλη θεωρείται μόνο το rynek, stare miasto, ή κ εβραϊκη συνοικία, kazimierz δεν λέγεται; Είναι σε απόσταση που περπατιεται από τα άλλα μνημεία;
Ολες οι περιοχες που αναφερεις ειναι πολυ κοντα, η μεγαλυτερη αποσταση ειναι 20 λεπτα με τα ποδια απο το ενα σημειο στο αλλο και μην ξεχνας οτι ειναι ευθειες οποτε δεν ειναι κατι κουραστικο...
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Ολες οι περιοχες που αναφερεις ειναι πολυ κοντα, η μεγαλυτερη αποσταση ειναι 20 λεπτα με τα ποδια απο το ενα σημειο στο αλλο και μην ξεχνας οτι ειναι ευθειες οποτε δεν ειναι κατι κουραστικο...
Βασιλη, ευχαριστώ! Μία τέτοια απάντηση ηθελα, προφανώς όχι υπόδειξη που να μείνω αλίμονο. Να καταλάβω την περιοχή! :)
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Γεια σας, εχω κλεισει για Κρακοβια 1-4 Μαρτιου και θα ηθελα να σας ρωτησω διαφορα σχετικα με την πολη.
Αρχικα για την διαμονη ποια περιοχη να αποφυγω και ποια προτεινετε !
Απο οσα διαβασα αξιζει το τουρ απο getyourguide,οποτε αν μπορειτε να μου πειτε ποιο πηρατε και αξιζε !
Εστιατορια και φαγητο και γενικοτερα τι να αποφυγω,street food ? ! Ευχαριστω !
Καλησπερααα..γυρισα πριν 3 μερες από Κρακοβια. Εμεις μειναμε στο Hotel Alexande στο κεντρο, διπλα στα παντα και για να μετακινηθούμε χρησιμοποιήσαμε μονο ποδια πλην των επισκεψεων στο Άουσβιτς-Μπιρκεναου και στα Αλατορυχεια που κλεισαμε με οργανωμενη εκδρομη μεσω του cracowlocaltours . Οποιαδήποτε πληροφορια μπορω να σας δωσω με μεγαλη χαρα!
 

sunshine.smile

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σε ολη την ομαδα. ειμαι καινουργιο μελος στη σελιδα και αποφασισα να ζητησω καποιες πληροφοριες σχετικα με το ταξιδι που θα κανω στην καρκοβια το σαββατο 20/1 εως 24/1. εχω διαβασει καποιες απο τις ιστοριες της σελιδας αλλα χρειαζομαι καποιες εξτρα πληροφοριες σε περιπτωση που καποιος εχει επισκεφτει το μερος προσφατα.
1. σκεφτομαστε να επισκεφτουμε μια μερα του ταξιδιου μας το ζακοπανε να παμε για σκι. γνωριζετε πληροφοριες σχετικα με το πως φτανεις απο το κεντρο του ζακοπανε στα χιονοδρομικα κεντρα ? (αποσταση? μεταφορικο μεσο? τιμες?), εχουμε ψαξει αλλα δεν βγαζουμε πολλη ακρη.
2. οι πληρωμες ειναι καλυτερα να γινονται με μετρητα η με καρτα(χρεωση σε ευρω η σε zloty)?
3. φαγητο και ποτο. σε ποια συνοικια μπορουμε να τα συνδυασουμε και τα δυο σε ομορφα μαγαζακια ?
ευχαριστω πολυ :)
καλα ταξιδια σε ολους !!!!
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπερααα..γυρισα πριν 3 μερες από Κρακοβια. Εμεις μειναμε στο Hotel Alexande στο κεντρο, διπλα στα παντα και για να μετακινηθούμε χρησιμοποιήσαμε μονο ποδια πλην των επισκεψεων στο Άουσβιτς-Μπιρκεναου και στα Αλατορυχεια που κλεισαμε με οργανωμενη εκδρομη μεσω του cracowlocaltours . Οποιαδήποτε πληροφορια μπορω να σας δωσω με μεγαλη χαρα!
Αυτό το ξενοδοχείο έκλεισα και εγώ για πέντε ημέρες, πως το είδες? είναι ζεστό? από πρωινό τι λέει? γιατί στα σχόλια αναφέρουν καλό πρωινό.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
1. σκεφτομαστε να επισκεφτουμε μια μερα του ταξιδιου μας το ζακοπανε να παμε για σκι. γνωριζετε πληροφοριες σχετικα με το πως φτανεις απο το κεντρο του ζακοπανε στα χιονοδρομικα κεντρα ? (αποσταση? μεταφορικο μεσο? τιμες?), εχουμε ψαξει αλλα δεν βγαζουμε πολλη ακρη.
2. οι πληρωμες ειναι καλυτερα να γινονται με μετρητα η με καρτα(χρεωση σε ευρω η σε zloty)?
3. φαγητο και ποτο. σε ποια συνοικια μπορουμε να τα συνδυασουμε και τα δυο σε ομορφα μαγαζακια ?
1. Φτάνοντας στο σταθμό των ΚΤΕΛ στο Ζακοπάνε απέναντι είναι τα mini bus. Θα βγάλετε άκρη εύκολα. Οι τιμές είναι πολύ χαμηλές. Π.χ. εμείς για να πάμε στο Parking Palenica Białczańska που είναι στα σύνορα με τη Σλοβακία δώσαμε 10 ζλότι τη διαδρομή. Για σκι δεν ξέρω. Εμείς πήγαμε για πεζοπορία. Έχω γράψει και μία μικρή ιστοριούλα.
2. Έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα. Μετρητά ή κάρτα σε τοπικό νόμισμα με μια μικρή χρέωση.
3. Όλες οι περιοχές του κέντρου είναι πολύ καλά.
 

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Καλημέρα σε όλους!
Κλείσαμε και εμείς χθές εισιτήρια για ένα τετραήμερο στην Πολωνία και συγκεκριμένα προς το αεροδρόμιο Κατόβιτσε, με σκοπό να μείνουμε Κρακοβία!
Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζετε σχετικά, ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να πάμε από το αεροδρομίο προς Κρακοβία. Επειδή έχουν λίγη απόσταση μεταξύ τους, θέλω να οργανώσω αυτό το θέμα όσο δυνατόν νωρίτερα για να μην βρεθούμε προ απροόπτου.
Σε μια σύντομη αναζήτηση που έκανα, φαίνεται ότι υπάρχουν τρένα αλλά και πολύ φθηνά λεωφορεία, με το ταξίδι να διαρκεί περίπου 2 ώρες. Στο https://getbybus.com τα εισιτήρια είναι πολύ οικονομικά ~11 € το άτομο, μέσω της εταιρείας Matuszek ενώ παρόμοια βρήκα και στο www.pyrzowiceekspres.pl.
Σε κριτικές όμως διάβασα ότι ειδικά η πρώτη εταιρεία δεν είναι αξιόπιστη, ακυρώνει δρομολόγια και δεν απαντάει σε mail.
Ίσως είναι πιο ασφαλές να πάρουμε τρένο? Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?
 
Last edited:

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλησπερα! Κατ αρχας ειναι κατοβίτσε και οχι κατόβιτσε. Χρησιμοποιησα την τελευταια εταιρία που αναφερεις κι ολα ηταν ενταξει. Εχει και απ ευθειας δρομολογια για Κρακοβια. Δεν ξερω τα ενδιαφεροντα σας, εγω παντως θα εκλεινα λεωφορειο για κατοβιτσε, θα εμενα μερικες ωρες να δω και την οχι και τοσο τουριστικη μερια της Πολωνιας και το βραδυ ή και γιατι οχι το επομενο πρωι θα επραιρνα το τρενο για Κρακοβια.

Αν δεν εχετς θεμα με βαλιτσες κλπ, μπορειτε το πρωι μετα τη διανυχτερευση στο κατοβιτσε να παρετε το τρενο για αουσβιτς και μετα την επισκεψη να συνεχισετε με το τραινο για κρακοβια.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.936
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπερα! Κατ αρχας ειναι κατοβίτσε και οχι κατόβιτσε. Χρησιμοποιησα την τελευταια εταιρία που αναφερεις κι ολα ηταν ενταξει. Εχει και απ ευθειας δρομολογια για Κρακοβια. Δεν ξερω τα ενδιαφεροντα σας, εγω παντως θα εκλεινα λεωφορειο για κατοβιτσε, θα εμενα μερικες ωρες να δω και την οχι και τοσο τουριστικη μερια της Πολωνιας και το βραδυ ή και γιατι οχι το επομενο πρωι θα επραιρνα το τρενο για Κρακοβια.
Αν δεν εχετς θεμα με βαλιτσες κλπ, μπορειτε το πρωι μετα τη διανυχτερευση στο κατοβιτσε να παρετε το τρενο για αουσβιτς και μετα την επισκεψη να συνεχισετε με το τραινο για κρακοβια.
Όλοι μας κάνουμε λάθη. :)
 

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Hello!
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση, νομίζω στο site της Ryan Κατόβιτσε το είδα αλλά καλό είναι να ξέρω πως είναι το σωστό ;)
Ωραία μάλλον θα κλείσουμε με το λεωφορειάκι και εμείς, ελπίζω να μην τύχει καμιά στραβή.
Επειδή φτάνουμε Πέμπτη μεσημέρι και φεύγουμε Κυριακή μεσημέρι, όπως το έχουμε σκεφτεί είναι να πάμε Κρακοβία και στην συνέχεια από εκεί Άουσβιτς, είτε Παρασκευή είτε Σάββατο πρωί, και τις υπόλοιπες ώρες Κρακοβία γιατί έχει μπόλικα πράγματα να δούμε!
 

chrkor7

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Καλημερα και καλο μηνα εχω πρωινη πτηση απο κρακοβια στις 8.10 ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος μεταβασης στο αεροδρομιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.543
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom