Πολωνία Αποριες για κρακοβια

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Λοιπόν Άουσβιτς παίρνεις λεωφορείο με 3 4 ευρώ της γιαπλονικ από το σταθμό των λεωφορείων. Πρέπει να έχεις κλείσει από το σαιτ. Είναι δωρεάν πριν τις 10 και μετά τις 4.Αλατωρυχεια αστικό μέχρι τη περιοχή βιελιτσκα. Είσοδος πάντα με ξεναγό πιο φτηνά στα πολωνικά από ότι σε άλλες γλώσσες. Θέλει προκρατηση για σιγουριά. Στο Άουσβιτς πάρε στην είσοδο το βιβλιαράκι στα ελληνικα
 

gikamc

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Λοιπόν Άουσβιτς παίρνεις λεωφορείο με 3 4 ευρώ της γιαπλονικ από το σταθμό των λεωφορείων. Πρέπει να έχεις κλείσει από το σαιτ. Είναι δωρεάν πριν τις 10 και μετά τις 4.Αλατωρυχεια αστικό μέχρι τη περιοχή βιελιτσκα. Είσοδος πάντα με ξεναγό πιο φτηνά στα πολωνικά από ότι σε άλλες γλώσσες. Θέλει προκρατηση για σιγουριά. Στο Άουσβιτς πάρε στην είσοδο το βιβλιαράκι στα ελληνικα
Εγώ έκλεισα ατομικό εισητήριο χωρίς ξεναγό για τις 13:00 από το επίσημο site δωρεάν για 20 μέρες μετά. Μήπως έχω κάνει λάθος και τα individual είναι για τις ώρες που γράφεις ? Επίσης έχει συγκεκριμένο χρόνο που θα κάτσω στο Αουσβιτς 1 και 2?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εγώ έκλεισα ατομικό εισητήριο χωρίς ξεναγό για τις 13:00 από το επίσημο site δωρεάν για 20 μέρες μετά. Μήπως έχω κάνει λάθος και τα individual είναι για τις ώρες που γράφεις ? Επίσης έχει συγκεκριμένο χρόνο που θα κάτσω στο Αουσβιτς 1 και 2?
Νοέμβριο-Απρίλιο έχει ατομικά εισιτήρια και σε άλλες ώρες πλην αυτών που αναφέρθηκαν. Δεν έχει συγκεκριμένο χρόνο, όχι, μπορείς να κάτσεις όσο θέλεις.
 

christinaif

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πολωνία
Τα εισιτήρια τα είχα κλείσει κανα 2μηνο πριν και είναι δωρεάν εάν επιλέξεις χωρίς ξεναγό και καλό είναι οτι εισιτήριο επιλέξεις να το κλείσεις από πριν και άμεσα γιατί ο αριθμός των επισκεπτών είναι συγκεκριμένος ανα ημέρα και εξαντλούνται γρήγορα οι θέσεις .Το πως θα πας στο Άουσβιτς το απαντάω στο μήνυμα που μου γράφεις :p Υπάρχουν πολλές εταιρίες λεωφορείων στον σταθμό krakow mda που είναι ακριβώς διπλά απ τον σταθμό των τρένων krakow glowny και το εισιτήριο κοστίζει 12-15 ζλοτυ (για μονή διαδρομή) ανάλογα με την εταιρία (τουλάχιστον εγώ αυτές τις τιμές είδα).Νομίζω τα μέσα μεταφοράς είναι πιο οικονομικός τρόπος και δεν νομίζω πως αξίζει να νοικιάσεις αμάξι μόνο για το Άουσβιτς.Δυστυχώς έχω από την Τρίτη που γύρισα αλλά πέρασα πολύ ωραία και εύχομαι να περάσεις πολύ όμορφα και εσύ,η Πολωνία δεν θα σε απογοητεύσει :)


Ναι η είσοδος χωρίς ξεναγό είναι δωρεάν αλλά ειναι το πρωί μέχρι τις 10:00-10:30 δεν θυμάμαι ακριβώς και μετά ειναι απο 16:00 και μετά.Ενδιάμεσα μπαίνεις μόνο με ξεναγό που και εκεί δωρεάν είναι το εισιτήριο το μόνο που πληρώνεις είναι η ξενάγηση.Μπορείς να τα δεις αναλυτικά όλα στο σαιτ.Για ακουστικά δεν γνωρίζω.

Αλατωρυχεία δεν πήγαμε αλλά ξέρω οτι πας με αστικό και το εισιτήριο έχει στανταρ τιμή θέλει προκράτηση γιατί μπορεί να μην βρεις θέση και είναι με ξεναγό.Ρώτα κάποιον που έχει πάει να στα εξηγήσει καλύτερα :)
καλημερα! σε ευχαριστω πολυ θα τα κοιταξω ολα ξανα σημερα !
 

XristosKam

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα!! Θα ταξιδέψουμε 2 άτομα στις 10 Νοέμβρη για Κρακοβία. Είναι προτιμότερο να πάμε στο Άουσβιτς με τα μέσα ή να κλείσουμε με γκρουπ?
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπέρα στην παρέα!! Θα ταξιδέψουμε 2 άτομα στις 10 Νοέμβρη για Κρακοβία. Είναι προτιμότερο να πάμε στο Άουσβιτς με τα μέσα ή να κλείσουμε με γκρουπ?
Αν σε ενδιαφέρει το οικονομικό καλύτερα να πας με τα μέσα είναι 8 ευρώ πήγαινε έλα το άτομο.Για γκρουπ δεν γνωρίζω αλλά θα είναι αρκετά παραπάνω και λογικά θα περιλαμβάνει όλο το πακέτο της ξεναγησης.Νομιζω το να πας με τα μέσα είναι μονόδρομος.
 

XristosKam

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν σε ενδιαφέρει το οικονομικό καλύτερα να πας με τα μέσα είναι 8 ευρώ πήγαινε έλα το άτομο.Για γκρουπ δεν γνωρίζω αλλά θα είναι αρκετά παραπάνω και λογικά θα περιλαμβάνει όλο το πακέτο της ξεναγησης.Νομιζω το να πας με τα μέσα είναι μονόδρομος.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση τελικά από ότι είδα και εγώ συμφέρει με τα μέσα!! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αλατωρυχεία πήγες?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Ή είσοδος στο μνημείο είναι δωρεάν, θα πρέπει όμως να μπεις στο επίσημο σάιτ κ να κλείσεις θέσεις, είναι πολύ λίγες κάθε μέρα. Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν πινακίδες επεξηγηματικές παντού καθώς κ βελάκια που σε κατευθύνουν. Δεν έχω πάει ακόμα, από την εδώ μελέτη οι πληροφορίες . Μαρτιο πάω εγώ. Ενημέρωσε μας!
Καλησπέρα, θα βρίσκομαι με παρέα τριών ατόμων στην κρακοβια αρχές Γενάρη.διαβασα πως θ επισκεπτοσασταν το Άουσβιτς με τα συμβατικά λεωφορεία και όχι με κάποιο γκρουπ.μπορειτε ν με κατατοπισετε;

Εγώ έκλεισα ατομικό εισητήριο χωρίς ξεναγό για τις 13:00 από το επίσημο site δωρεάν για 20 μέρες μετά. Μήπως έχω κάνει λάθος και τα individual είναι για τις ώρες που γράφεις ? Επίσης έχει συγκεκριμένο χρόνο που θα κάτσω στο Αουσβιτς 1 και 2?
Καλησπέρα, από ποιο site μπορώ ν κλείσω εισιτήρια για Άουσβιτς μπιρκεναου και αλατωρυχεια; αξίζει ν πας μόνος η χρειαζεται ξεναγος;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom