Πολωνία Αποριες για κρακοβια

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλημέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση σχετικά με τα αλατορυχεία Wieliczka . Από ότι διάβασα εαν το κατάλαβα καλά, κάνω κράτηση μέσω του site τους, πληρώνω, σου έρχεται email με αριθμό κράτησης και τα εισητήρια τα παραλαμβάνεις από κάποιο ταμείο στην είσοδο των ορυχείων. Το κατάλαβα σωστά ή σου έρχονται τα εισητήρια στο mail σου ; Έχει κάνει κάποιος την σχετική αγορά να με ενημερώσει ;
 

themischar

Member
Μηνύματα
487
Likes
4.546
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλημέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση σχετικά με τα αλατορυχεία Wieliczka . Από ότι διάβασα εαν το κατάλαβα καλά, κάνω κράτηση μέσω του site τους, πληρώνω, σου έρχεται email με αριθμό κράτησης και τα εισητήρια τα παραλαμβάνεις από κάποιο ταμείο στην είσοδο των ορυχείων. Το κατάλαβα σωστά ή σου έρχονται τα εισητήρια στο mail σου ; Έχει κάνει κάποιος την σχετική αγορά να με ενημερώσει ;

Σωστά, αυτό που κατάλαβες εϊναι :
a. Printing the confirmed sale transaction with its Sale Number is evidence for the Customer authorising him/her to collect the admission Tickets.
b. The Customer upon presenting this confirmation with the Sale Number at the Service Provider’s ticket booth on the day of visiting shall receive the proper admission Tickets and VAT invoice for the executed purchase.
 

kostastas

Member
Μηνύματα
27
Likes
33
και όποιος θέλει το κινητό του, να επικοινωνήσει μαζί μου ;Ρ :Ρ
Θαναση καλησπερα,σκεφτομαι να κλεισω εισητηρια για κρακοβια τον ιουλιο αλλα ακουσα οτι ειναι μηνας με βροχες,ισχυει?να κλεισω ιουνιο?ευχαριστω
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ερώτηση σχετικά με την μετάβαση στο αεροδρόμιο.
Από το αεροδρόμιο για τον σιδηροδρομικό σταθμό της Κρακοβίας ξέρω ότι υπάρχει τρένο. Λέμε να το πάρουμε για να πάμε κέντρο, γιατί είναι πιο γρήγορο από το λεωφορείο. Φαντάζομαι ότι εκεί που θα μας αφήσει το τρένο, από εκεί μπορώ να το πάρω παλι για να πάω στο αεροδρόμιο, σωστά; Γιατί διάβασα ότι η πλατφόρμα του δεν είναι εκεί που είναι και οι άλλες, μέσα στο Kraków Glowny, αλλά κάπου πίσω από ένα πάρκινγκ (?). Και δεν θέλω να έχουμε τρεχάματα την μέρα της επιστροφής και να ψάχνουμε να βρούμε από πού φεύγει το τρένο για το αεροδρόμιο... :p
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Λογω πρωινης πτησης το ειχα παρει ξημερωματα απο το Kraków Glowny αλλα πας διπλα γυρω γυρω απο το εμπορικο!και οχι απο μεσα! δεν ειναι δυσκολο! και εγω αγχωθηκα λιγο αλλα χωρις λογο. κυκλοφορει κοσμος και εχει παντα αστυνομια εκει. οποτε μπορεις να ρωτησεις ! οταν φτασεις ριξε μια ματια και βλεπεις
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ερώτηση σχετικά με την μετάβαση στο αεροδρόμιο.
Από το αεροδρόμιο για τον σιδηροδρομικό σταθμό της Κρακοβίας ξέρω ότι υπάρχει τρένο. Λέμε να το πάρουμε για να πάμε κέντρο, γιατί είναι πιο γρήγορο από το λεωφορείο. Φαντάζομαι ότι εκεί που θα μας αφήσει το τρένο, από εκεί μπορώ να το πάρω παλι για να πάω στο αεροδρόμιο, σωστά; Γιατί διάβασα ότι η πλατφόρμα του δεν είναι εκεί που είναι και οι άλλες, μέσα στο Kraków Glowny, αλλά κάπου πίσω από ένα πάρκινγκ (?). Και δεν θέλω να έχουμε τρεχάματα την μέρα της επιστροφής και να ψάχνουμε να βρούμε από πού φεύγει το τρένο για το αεροδρόμιο... :p
Πάντως στην Κρακοβία μέχρι το αεροδρόμιο μετακινήθηκα εύκολα και οικονομικά με Uber. Για δύο άτομα μπορεί να συμφέρει αρκετα
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Πάντως στην Κρακοβία μέχρι το αεροδρόμιο μετακινήθηκα εύκολα και οικονομικά με Uber. Για δύο άτομα μπορεί να συμφέρει αρκετα
Ναι όντως, το τσέκαρα και βγαίνει αρκετά οικονομικά. Νόμιζα θα έβγαινε περισσότερο. Συμφέρει απ’ο,τι φαίνεται.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Ερώτηση σχετικά με την μετάβαση στο αεροδρόμιο.
Από το αεροδρόμιο για τον σιδηροδρομικό σταθμό της Κρακοβίας ξέρω ότι υπάρχει τρένο. Λέμε να το πάρουμε για να πάμε κέντρο, γιατί είναι πιο γρήγορο από το λεωφορείο. Φαντάζομαι ότι εκεί που θα μας αφήσει το τρένο, από εκεί μπορώ να το πάρω παλι για να πάω στο αεροδρόμιο, σωστά; Γιατί διάβασα ότι η πλατφόρμα του δεν είναι εκεί που είναι και οι άλλες, μέσα στο Kraków Glowny, αλλά κάπου πίσω από ένα πάρκινγκ (?). Και δεν θέλω να έχουμε τρεχάματα την μέρα της επιστροφής και να ψάχνουμε να βρούμε από πού φεύγει το τρένο για το αεροδρόμιο... :p
Καλημέρα!
Εμείς από αεροδρόμιο πήγαμε στο διαμέρισμα (και επιστροφή στην αναχώρηση) με βανάκι το οποίο μας στοίχισε 24€ για 4 άτομα (mozio λέγεται η εταιρεία που το έκλεισα )και για τις δυο διαδρομές.
Νομίζω ότι σε συμφέρει πιο πολύ με βαν ή uber.
Και για τα αλατωρυχεία μην κλείσεις.Πήγαινε εκεί και σίγουρα θα βρεις, έχει συνέχεια ξεναγήσεις. Εμείς πήγαμε, βγάλαμε εισιτήρια, κάναμε μια βόλτα στο ωραίο πάρκο που έχει απ' έξω και μπήκαμε μετά από ένα μισάωρο.Και εκεί πήγαμε και επιστρέψαμε με uber (κόστος 16€ περίπου (4 άτομα).
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. Ότι χρειαστείς μην διστάσεις!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλημέρα!
Εμείς από αεροδρόμιο πήγαμε στο διαμέρισμα (και επιστροφή στην αναχώρηση) με βανάκι το οποίο μας στοίχισε 24€ για 4 άτομα (mozio λέγεται η εταιρεία που το έκλεισα )και για τις δυο διαδρομές.
Νομίζω ότι σε συμφέρει πιο πολύ με βαν ή uber.
Και για τα αλατωρυχεία μην κλείσεις.Πήγαινε εκεί και σίγουρα θα βρεις, έχει συνέχεια ξεναγήσεις. Εμείς πήγαμε, βγάλαμε εισιτήρια, κάναμε μια βόλτα στο ωραίο πάρκο που έχει απ' έξω και μπήκαμε μετά από ένα μισάωρο.Και εκεί πήγαμε και επιστρέψαμε με uber (κόστος 16€ περίπου (4 άτομα).
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. Ότι χρειαστείς μην διστάσεις!
Θα είμαστε δυο άτομα όποτε δεν νομίζω ότι συμφέρει τοσο το βανάκι. Λογικά θα πάρουμε τρένο για το κέντρο και στην επιστροφή ίσως uber. Βλέποντας και κάνοντας. Ευχαριστώ πάντως!
 

apos

Member
Μηνύματα
197
Likes
526
Καλησπέρα, εμείς είχαμε πάρει το λεωφορείο καθώς περνούσε κοντά από το ξενοδοχείο. Δες από που περνάει το λεωφορείο, ίσως σε βολεύει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπολογίστε σε ολα όσα σχεδιάζετε, τη διαολεμένη κίνηση που επικρατεί στη πόλη της Κρακοβίας.
Ότι σχεδια και να γίνονται να υπολογίζετε παραπάνω χρόνο όταν είστε με όχημα ή λεωφορείο.
Γι αυτό το λόγο και το τρένο από και προς αεροδρόμιο είναι η καλύτερη επιλογή.
Όπως και το τραμ για μετακινήσεις εντός πόλης.
Το ούμπερ είναι καλή επιλογη π.χ. για να πάει κανείς στα αλατορυχεία, πολύ φθηνότερο -σχεδόν μισά λεφτά- από ταξι, έχετε όμως στο νου σας ότι θα κάνετε τη διπλάσια ώρα μετάβασης λόγω κίνησης.
Για Άοσβιτς η οικονομικότερη επιλογή είναι τα λεωφορεία που βρίσκονται κολλητά στο σταθμό των τρένων.
 
Last edited:

billysst

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Παιδια καλησπερα και απο μενα !! Πρόκειται να επισκεφθουμε την κρακοβια τελος του μηνα . Η απορια μου ειναι για το Άουσβιτς. δωρεαν εισητηρια δεν υπαρχουν στο σαιτ . εμεις θελουμε να παμε χωρις ξεναγο. ποια ειναι η λυση ; μπορουμε να αγορασουμε απο κει χωρίς ξεναγο? και αν ναι ποσο? ευχαριστώ !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom