Πολωνία Αποριες για κρακοβια

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ερώτηση σχετικά με την μετάβαση στο αεροδρόμιο.
Από το αεροδρόμιο για τον σιδηροδρομικό σταθμό της Κρακοβίας ξέρω ότι υπάρχει τρένο. Λέμε να το πάρουμε για να πάμε κέντρο, γιατί είναι πιο γρήγορο από το λεωφορείο. Φαντάζομαι ότι εκεί που θα μας αφήσει το τρένο, από εκεί μπορώ να το πάρω παλι για να πάω στο αεροδρόμιο, σωστά; Γιατί διάβασα ότι η πλατφόρμα του δεν είναι εκεί που είναι και οι άλλες, μέσα στο Kraków Glowny, αλλά κάπου πίσω από ένα πάρκινγκ (?). Και δεν θέλω να έχουμε τρεχάματα την μέρα της επιστροφής και να ψάχνουμε να βρούμε από πού φεύγει το τρένο για το αεροδρόμιο... :p
Απλά για να ενημερώσω, το τρένο το πήραμε κανονικα, περνώντας μέσα από τον σταθμό. Αρχικά πήγαμε γύρω γύρω αλλά βγήκαμε κάπου πιο μακριά και δεν μπορούσαμε να βρούμε καμία οθόνη για να δούμε από ποια πλατφόρμα θα φύγει το τρένο ή να βγάλουμε εισητηριο. Ή τουλάχιστον, εμεις δεν βρήκαμε. Όποτε πήγαμε κανονικα μέσα από την Galleria Krakowska. Αξίζει να προτιμήσετε το τρένο, φτάνετε στο αεροδρόμιο άμεσα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση...Στο site από τα αλωτυρχεία όταν πας να κάνεις κράτηση κλείνεις ένα-ένα τα εισητήρια και τα βάζεις στο καλάθι ή υπάρχει κάποια άλλη επιλογή την οποία δεν την βλέπω ;
(όχι ότι έχει μεγάλη σημασία αλλά έχω σκάσει τόση ώρα :p)
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
για αουσβιτς περυσι τον αυγουστο ειχαμε κλεισει τα δωρεαν εισιτηρια απο το επισημο σαιτ ηταν μετα τις 5 το απογευμα καλοκαιρι γαρ τα ειχαμε τυπωμενα κανενα προβλημα
 

House

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Καλησπέρα!Απο όσο γνωρίζω εάν δεν έχεις κλείσει εισητηρια από το σάιτ δύσκολα να βρεις εκεί γιατί οι ώρες κοινού χωρίς ξεναγό είναι νωρις το πρωί και το μεσημέρι αργά.Ειχε παρά πολύ κόσμο και πολλά γκρουπ!!!!Και εμείς στην αρχή είπαμε να πάμε μόνες μας αλλά δεδομένου του γεγονότος ότι είναι μακρια(κάναμε περιπου μιάμιση ώρα) να πάμε,είναι χειμώνας (το κρύο δεν παλευόταν και πήγαμε τέλη Νοεμβρίου )και νυχτώνει και νωρις (στις 4)αποφασίσαμε να πάμε με πρακτορείο από την Κρακοβια.Μας στοίχισε 29€ το άτομο συνολικά,παραλαβή από το διαμέρισμα,επιστροφή στην πόλη,ξεναγηση και στα 2 στρατόπεδα με αγγλική ξεναγηση που έβλεπες τα κυριότερα (σε ελάχιστα μπλοκ δεν μπήκαμε) και το κυριότερο χωρίς ταλαιπωρία).Οτι άλλο χρειαστείς πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω!
Καλησπερα. ειχες επιλεξει το custom made? Η το private tour? Γιστισ τη 2η επιλογη μου αναφερει 10 κεντρικα σημεια παραλαβης.
 

House

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Καλησπέρα, εμείς πήγαμε με ξεναγό που μένει στην Πολωνία ονομάζεται Piotr Rutkowski και μας έκανε την ξενάγηση στα ελληνικά, πραγματικά αξίζει. Μπορείτε να τον βρείτε στο Facebook. Είναι πολύ καλός πήγαμε τον Νοέμβριο στην Κρακοβία και μας έκανε ξενάγηση στα αλατωρυχεια, στο Άουσβιτς, στην παλιά πόλη και στο καινούργιο μουσείο.
Καλησπερα. Υπαρχει περιπτωση να μ στειλεις το φβ του σε προσωπικο μηνυμα ? Γιατι μου βγαζει αρκετους.
 
Μηνύματα
20
Likes
1
καλησπερα σε ολους!!
σχεδιαζω ταξιδι για πρωτοχρονια στην κρακοβια και θαθελα να μαθω
-ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος μετακινησης απο κρακοβια προς αουσβιτς και βιελιτσκα
-πως θα παω απο το αεροδρομιο στο κεντρο
-πως νομιζετε πως ειναι καλυτερα να παω απο κρακοβια προς βροτσλαβ και ποσο κοστιζει το εισητηριο
προσπαθησα να μπω στο site των τρενων αλλα δεν μπορεσα να βρω για 31 δεκεμβριου που ενδιαφερομαι
-ποι εστιατοριο μου προτινετε γαι γευστικο και οικονομικο φαγητο

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
καλησπερα σε ολους!!
σχεδιαζω ταξιδι για πρωτοχρονια στην κρακοβια και θαθελα να μαθω
-ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος μετακινησης απο κρακοβια προς αουσβιτς και βιελιτσκα
-πως θα παω απο το αεροδρομιο στο κεντρο
-πως νομιζετε πως ειναι καλυτερα να παω απο κρακοβια προς βροτσλαβ και ποσο κοστιζει το εισητηριο
προσπαθησα να μπω στο site των τρενων αλλα δεν μπορεσα να βρω για 31 δεκεμβριου που ενδιαφερομαι
-ποι εστιατοριο μου προτινετε γαι γευστικο και οικονομικο φαγητο

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Καλησπέρα. Καλό είναι να κάνεις έναν κόπο να διαβάσεις όλες τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος και αν πάλι δεν σε καλύψει εδώ είμαστε.
 
Μηνύματα
20
Likes
1
Να μαι ειλικρινής δεν πολύ έβγαλα άκρη γιαυτό απευθύνθηκα στην ομαδα
Τα site δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα στην περιήγηση
Ίσως εγώ δεν τα καταφερνω
Όσον αφορά τα εστιατόρια αναφέρουν κάποια κεντρικά ίσως όχι τόσο οικονομικα γιαυτό έλεγα μην ξέρει κανείς κάποιο ίσως λιγότερο κεντρικό αλλά καλο
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
καλησπερα σε ολους!!
σχεδιαζω ταξιδι για πρωτοχρονια στην κρακοβια και θαθελα να μαθω
-ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος μετακινησης απο κρακοβια προς αουσβιτς και βιελιτσκα
-πως θα παω απο το αεροδρομιο στο κεντρο
-πως νομιζετε πως ειναι καλυτερα να παω απο κρακοβια προς βροτσλαβ και ποσο κοστιζει το εισητηριο
προσπαθησα να μπω στο site των τρενων αλλα δεν μπορεσα να βρω για 31 δεκεμβριου που ενδιαφερομαι
-ποι εστιατοριο μου προτινετε γαι γευστικο και οικονομικο φαγητο

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Η απάντηση για όλα είναι μια:τρένο :p
Για Αουσβιτς δεν γνωρίζω αλλά για αλατωρυχεια υπάρχει τρένο από τον κεντρικό σταθμό Kraków Glowny.
Από αεροδρόμιο στο κέντρο παλι με τρένο. Πολύ γρήγορο και φθηνό. Μόλις μπεις στο αεροδρόμιο, ακολουθείς τις πινακίδες που λένε Train to the city.
Από Κρακοβια για Βροτσλαβ παλι τρένο. Σίγουρα θα έχει και λεωφορείο (flixbus) αλλά το φλιξ στην Πολωνία είναι το παλιό polskibus και δεν είναι τόσο καλό και κάνει και περισσότερη ώρα. Το τρένο είναι πιο γρήγορο. Είναι νωρίς για να βρεις τρένο από τώρα όμως. Νομίζω δείχνει τα δρομολόγια για τους επόμενους δυο μηνες από τώρα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Υπάρχει και τρένο για Άουσβιτς (στάση Oswiecim), όμως μετά θέλει περπάτημα κανά εικοσάλεπτο ή τοπικό λεωφορείο.
 
Μηνύματα
20
Likes
1
Η απάντηση για όλα είναι μια:τρένο :p
Για Αουσβιτς δεν γνωρίζω αλλά για αλατωρυχεια υπάρχει τρένο από τον κεντρικό σταθμό Kraków Glowny.
Από αεροδρόμιο στο κέντρο παλι με τρένο. Πολύ γρήγορο και φθηνό. Μόλις μπεις στο αεροδρόμιο, ακολουθείς τις πινακίδες που λένε Train to the city.
Από Κρακοβια για Βροτσλαβ παλι τρένο. Σίγουρα θα έχει και λεωφορείο (flixbus) αλλά το φλιξ στην Πολωνία είναι το παλιό polskibus και δεν είναι τόσο καλό και κάνει και περισσότερη ώρα. Το τρένο είναι πιο γρήγορο. Είναι νωρίς για να βρεις τρένο από τώρα όμως. Νομίζω δείχνει τα δρομολόγια για τους επόμενους δυο μηνες από τώρα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ
Αν γνωρίζεις και που τρώει κάνεις καλά και οικονομικά θα με βοηθούσες πολυ
Πάντως και πάλι σε ευχαριστω
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ
Αν γνωρίζεις και που τρώει κάνεις καλά και οικονομικά θα με βοηθούσες πολυ
Πάντως και πάλι σε ευχαριστω
Θα σου προτεινα το coscinna chata (ul slawkowska 10) ειναι κοντα στην πλατεια παρα πολυ καλο πολωνικο φαγητο οικονομικο ωραιο περιβαλλον.Και αν σε ενδιαφερεσαι για πιτσα pizzeria vulcano ειναι ε15 λεπτα το κεντρο συχναζουν μονο πολωνοιhttps://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g274772-d1390881-Reviews-Pizzeria_Vulcano-Krakow_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom