Πολωνία Αποριες για κρακοβια

Teresa M

Member
Μηνύματα
10
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
θα στείλω μόλις επιστρέψουμε
Άργησα λίγο να το θυμηθώ...επιστρεψαμε την Κυριακή. Λοιπόν ήταν σχεδόν σα να μη συνέβαινε τίποτα. Η ζωη στην πόλη κυλάει κανονικά. Μόνο μερικές ουκρανικες σημαίες είδαμε σε κτήρια της κεντρικής πλατείας και μια μικρή διαμαρτυρία σε σχέση με το νατο. Είναι μια υπέροχη πόλη. Εμείς μείναμε κοντά στο κέντρο αλλά όχι μέσα. Είχα καιρό να νιώσω τόσο ασφαλής κάνοντας βόλτες σε μια άγνωστη πόλη και το βράδυ.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Καλημέρα!!!που μείνατε???τώρα που τα έχεις κ όλα φρέσκα!!
μπορείς να μου πεις στα γρήγορα που πήγατε??Άουσβιτς??με ξεναγό???πόσο???
Αλατωρυχεία????
Κάτι που να μην χάσουμε μέσα στην πόλη????
Ευχαριστώ!!!!πολλές ερωτήσεις μαζί!!!!
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα!!!που μείνατε???τώρα που τα έχεις κ όλα φρέσκα!!
μπορείς να μου πεις στα γρήγορα που πήγατε??Άουσβιτς??με ξεναγό???πόσο???
Αλατωρυχεία????
Κάτι που να μην χάσουμε μέσα στην πόλη????
Ευχαριστώ!!!!πολλές ερωτήσεις μαζί!!!!
Το Sky Hotel είναι ένα πολύ όμορφο, καινούριο, πεντακάθαρο, φθηνό 4* ξενοδοχείο στο κέντρο, μπροστά από το mall Galeria Krakowska, 2 λεπτά περπάτημα από την παλιά πόλη.
Εμείς πληρώσαμε 40 ευρώ το δίκλινο. Για 2 τζιν τόνικ στο bar του ξενοδοχείου δώσαμε 8,5 ευρώ!!!
 
Last edited:

AlexSpin

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλημέρα!!!που μείνατε???τώρα που τα έχεις κ όλα φρέσκα!!
μπορείς να μου πεις στα γρήγορα που πήγατε??Άουσβιτς??με ξεναγό???πόσο???
Αλατωρυχεία????
Κάτι που να μην χάσουμε μέσα στην πόλη????
Ευχαριστώ!!!!πολλές ερωτήσεις μαζί!!!!
Καλημερα! Απο δικη μου εμπειρια μιας και εχω παει Κρακοβια Βαρσοβια σε ενα ταξιδι να σου πω οτι ειχαμε μεινει στην κρακοβια στο B&B centrum ειναι με τα ποδια απο το κεντρο 10-15 λεπτα! Πανω στο ποταμο ακριβως! Με πρωινο ειχαμε μεινει εμεις πολυ ωραια τα δωματια και καινουργιο ξενοδοχειο!Μπορεις να το τσεκαρεις αν θες!
Εμεις ειχαμε κλεισει μια online εκδρομη αλατορυχεια και αουσβιτς για 80-90/ατομο αν δεν κανω λαθος! 5 εμεις και ηταν ακομα και 2 αγγλοι μαζι μας! Μας παρελαβε απο το ξενοδοχειο μικρο βανακι και μας πηγε αρχικα αλατορυχεια και μετα αουσβιτς!
Στην κρακοβια μεσα προσωπικα μαζι με την εκδρομη μην φας παραπανω απο ενα 3ημερο! Βολτες στην πλατεια φαγητο φωτογραφιες βολτα στο καστρο και τιποτα αλλο αξιολογο! Εχεις καποιες απιστευτες υπαιθριες καντινες σε μια περιοχη κοντα στο κεντρο αν το θυμηθω θα επανελθω!
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Θα τα τσεκαρω!!!!!αν μπορείς στείλε μου το λινκ για τις εκδρομές???αγγλικά ο ξεναγός??
 

Teresa M

Member
Μηνύματα
10
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Να πω αρχικά ότι πήγαμε τελείως ανοργάνωτοι...μονο διαμονή είχαμε κελείσει, γιατί τελευταία στιγμή αποφασίστηκε.

Μείναμε σχετικά κεντρικά στην σε ένα πολύ ωραίο διαμέρισμα, στην πλατεία με το μνημείο για τους ήρωες του γκέτο.
The Ghetto Heroes Square (Κρακοβία, Πολωνία) - Κριτικές - Tripadvisor
Ήσυχη γειτονιά με κάποια μαγαζάκια και στάση τραμ απέναντι. Στα περίσσσότερα μέρη πήγαμε από κει περπατώντας. Μας βγήκε από 50 το ατομο για τρεις μέρες. (αν κάποιος θέλει μπορεί να του στείλω σε μνμ, αλλά έχει άπειρα παρόμοια μέρη για να μείνεις)

Άκουσα το σοφό γκρουπ, που πρότεινε revolut για πληρωμές (δεν κρατάει τίποτα) και bolt για ταξί (10 ευρώ από το αεροδρόμιο στο κέντρο).

Μέσα σε 2,5 μέρες είδαμε περπατώντας εβραική συνοικία, παλιά πόλη (στην πλατεία μπήκαμε στην αγορά υφασμάτων και στην εκκλησία της Παναγίας), κάστρο Βάβελ, πήγαμε στο εργοστάσιο του Σίντλερ που έχει μια πολύ καλή έκθεση για την πόλη την εποχή του ΒΠΠ και στο Αουσβιτς. Προφανώς στο τελευταίο υπολογίζεις σίγουρα μισή μέρα με την μεταφορά. Εμείς τα κλείσαμε μόνοι μας τα εισιτήρια την προηγούμενη μέρα το βράδυ από το επίσημο σαιτ, αλλά δε βρίσκαμε αγγλικά και κλείσαμε ξενάγηση σε άλλη γλώσσα, 3,5 ώρες οι οποίες περνάνε σαν νερό. Εδώ θέλει να κλείσεις σίγουρα μερικές μέρες πριν. Μεταφορά προς τα εκεί από τον κεντρικό σταθμό με λεωφορέιο G7, 7 ευρώ. Είχα στείλει αρχικά στον κύριο Θανάση που είναι ξεναγός εκεί-ευγενέστατος και άμεσος- αλλά για 3 άτομα η ξεναγηση και η μεταφορά έβγαινε από 87 ευρώ. Είμαι σίγουρη ότι άξιζε, αλλά ήταν εκτός μπάτζετ.
[email protected]

Από μέρη που φάγαμε όντως το charlotte αξίζει για πρωινό και συνδυάζεται ωραία με βόλτα στην παλιά πόλη και στο starka στην εβραική συνοικία για φαγητό. Εκεί καλό είναι να κλείσεις. Έχει και ντόπια κουζίνα και βολέυονται και όσοι δεν θέλουν να δοκιμάσουν και τρέφονται με μπέργκερ ας πούμε...εξαιρετικό, προς το γκουρμε, τιμές τσιμπημένες για πολώνους, για μας νορμαλ. Επίσης άπειρες βότκες με γεύσεις..

Αλατορυχεία δεν σκεφτήκαμε καν να πάμε, γιατί προτιμήσαμε να δούμε την πόλη περισσότερο.

Πιο βασικό...Τι δεν κάναμε που θα θέλαμε: 1)να πάμε στο παγοδρόμιο 2)να κάνουμε τουρ της πόλης με ποδήλατα ή έστω να νοικιάσουμε για βόλτα στην πόλη και το ποτάμι, είναι φτιαγμένο το μέρος αυτό για ποδήλατο 3)να δούμε κανένα μουσείο ακόμα-έχει για όλα τα γούστα.

Κρύο δε φάγαμε πολύ γιατί δεν είχε υγρασία. Ελπίζω κάποια στγμή να ξαναπάω-αυτή τη φορά όμως άνοιξη καλοκαίρι.

Ελπίζω να βοήθησα!
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Να πω αρχικά ότι πήγαμε τελείως ανοργάνωτοι...μονο διαμονή είχαμε κελείσει, γιατί τελευταία στιγμή αποφασίστηκε.

Μείναμε σχετικά κεντρικά στην σε ένα πολύ ωραίο διαμέρισμα, στην πλατεία με το μνημείο για τους ήρωες του γκέτο.
The Ghetto Heroes Square (Κρακοβία, Πολωνία) - Κριτικές - Tripadvisor
Ήσυχη γειτονιά με κάποια μαγαζάκια και στάση τραμ απέναντι. Στα περίσσσότερα μέρη πήγαμε από κει περπατώντας. Μας βγήκε από 50 το ατομο για τρεις μέρες. (αν κάποιος θέλει μπορεί να του στείλω σε μνμ, αλλά έχει άπειρα παρόμοια μέρη για να μείνεις)

Άκουσα το σοφό γκρουπ, που πρότεινε revolut για πληρωμές (δεν κρατάει τίποτα) και bolt για ταξί (10 ευρώ από το αεροδρόμιο στο κέντρο).

Μέσα σε 2,5 μέρες είδαμε περπατώντας εβραική συνοικία, παλιά πόλη (στην πλατεία μπήκαμε στην αγορά υφασμάτων και στην εκκλησία της Παναγίας), κάστρο Βάβελ, πήγαμε στο εργοστάσιο του Σίντλερ που έχει μια πολύ καλή έκθεση για την πόλη την εποχή του ΒΠΠ και στο Αουσβιτς. Προφανώς στο τελευταίο υπολογίζεις σίγουρα μισή μέρα με την μεταφορά. Εμείς τα κλείσαμε μόνοι μας τα εισιτήρια την προηγούμενη μέρα το βράδυ από το επίσημο σαιτ, αλλά δε βρίσκαμε αγγλικά και κλείσαμε ξενάγηση σε άλλη γλώσσα, 3,5 ώρες οι οποίες περνάνε σαν νερό. Εδώ θέλει να κλείσεις σίγουρα μερικές μέρες πριν. Μεταφορά προς τα εκεί από τον κεντρικό σταθμό με λεωφορέιο G7, 7 ευρώ. Είχα στείλει αρχικά στον κύριο Θανάση που είναι ξεναγός εκεί-ευγενέστατος και άμεσος- αλλά για 3 άτομα η ξεναγηση και η μεταφορά έβγαινε από 87 ευρώ. Είμαι σίγουρη ότι άξιζε, αλλά ήταν εκτός μπάτζετ.
[email protected]

Από μέρη που φάγαμε όντως το charlotte αξίζει για πρωινό και συνδυάζεται ωραία με βόλτα στην παλιά πόλη και στο starka στην εβραική συνοικία για φαγητό. Εκεί καλό είναι να κλείσεις. Έχει και ντόπια κουζίνα και βολέυονται και όσοι δεν θέλουν να δοκιμάσουν και τρέφονται με μπέργκερ ας πούμε...εξαιρετικό, προς το γκουρμε, τιμές τσιμπημένες για πολώνους, για μας νορμαλ. Επίσης άπειρες βότκες με γεύσεις..

Αλατορυχεία δεν σκεφτήκαμε καν να πάμε, γιατί προτιμήσαμε να δούμε την πόλη περισσότερο.

Πιο βασικό...Τι δεν κάναμε που θα θέλαμε: 1)να πάμε στο παγοδρόμιο 2)να κάνουμε τουρ της πόλης με ποδήλατα ή έστω να νοικιάσουμε για βόλτα στην πόλη και το ποτάμι, είναι φτιαγμένο το μέρος αυτό για ποδήλατο 3)να δούμε κανένα μουσείο ακόμα-έχει για όλα τα γούστα.

Κρύο δε φάγαμε πολύ γιατί δεν είχε υγρασία. Ελπίζω κάποια στγμή να ξαναπάω-αυτή τη φορά όμως άνοιξη καλοκαίρι.

Ελπίζω να βοήθησα!
Τέλεια!!!!κάτι τέτοιο σκέφτομαι κ εγώ αν είμαστε 4....αν είμαστε εγώ με τον άντρα μου...θα βάλω πιο σκληρό πρόγραμμα χαχα!!!!!
Ερώτηση για τα bolt ή uber θέλει εφαρμογή????
Τα 87ειναι το άτομο????
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ερώτηση για τα bolt ή uber θέλει εφαρμογή????
ναι θέλει app στο κινητό

Αλατορυχεία δεν σκεφτήκαμε καν να πάμε, γιατί προτιμήσαμε να δούμε την πόλη περισσότερο.
Ωραίες δραστηριότητες αλλά το αλατορυχείο είναι...άχαστο! εξόν κι αν είστε κλειστοφοβικοί είναι κάτι που δύσκολα θα ξαναδείτε στον κόσμο
 

Teresa M

Member
Μηνύματα
10
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Τέλεια!!!!κάτι τέτοιο σκέφτομαι κ εγώ αν είμαστε 4....αν είμαστε εγώ με τον άντρα μου...θα βάλω πιο σκληρό πρόγραμμα χαχα!!!!!
Ερώτηση για τα bolt ή uber θέλει εφαρμογή????
Τα 87ειναι το άτομο????
-ναι ναι εφαρμογούλα
Bolt: Fast, Affordable Rides - Apps on Google Play

-87 το άτομο γιατί δεν είχε άλλα άτομα, αν είναι κι αλλοι μειώνεται, επίσης αν πάτε με δικό σας μέσο μειώνεται...
 

Teresa M

Member
Μηνύματα
10
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
ναι θέλει app στο κινητό



Ωραίες δραστηριότητες αλλά το αλατορυχείο είναι...άχαστο! εξόν κι αν είστε κλειστοφοβικοί είναι κάτι που δύσκολα θα ξαναδείτε στον κόσμο
Την επόμενη φορά λέμε να κάνουμε ενα πιο μεγάλο ταξίδι γιατί μας άρεσε πολύ...συνδυασμό με Βαρσοβία και τρένο οπότε θα τα βάλουμε στο πρόγραμμα και τα αλατορυχεία! Ψήθηκα!
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
ναι θέλει app στο κινητό



Ωραίες δραστηριότητες αλλά το αλατορυχείο είναι...άχαστο! εξόν κι αν είστε κλειστοφοβικοί είναι κάτι που δύσκολα θα ξαναδείτε στον κόσμο
Όχι όχι δεν το χάνω!!!!!απλά να το βάλω μαζί με το Άουσβιτς...ή την επόμενη ημέρα?????για τις έξω διαδρομές λέμε να πάρουμε αμάξι!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom