Πολωνία Αποριες για κρακοβια

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Προσωπικα μιας και ειχα παει για Χριστουγεννα Κρακοβια και θες λιγο το γιορτινο κλιμα,θες λιγο οτι δεν ηθελε να μαυρισει η ψυχη μου με την ιστορια του Αουσβιτς,καταληξαμε να παμε μονο στα αλατορυχεια και να κανουμε μια μινι βολτα στην πολη μετα..ηταν οτι καλυτερο θα μπορουσαμε να κανουμε σε στυλ "μονοημερης" απο Κρακοβια!
και εμείς 22/12 θα και 25/12 θα πάμε Βαρσοβία
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ! ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΩΝΙΚΑ SITE!! ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΑΠΟΡΙΑ: ΤΟ AUSCHWITZ- ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ? ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ SITE (ΑΝ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΩΣΤΑ) ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ 90 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ.
ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ? Ή ΠΗΓΑΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ? ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΑΤΟΡΥΧΙΑ ...ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΟ ΒΟΛΕΥΕΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ? Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ? ΟΥΦ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΛΙΓΟ...
Παρακαλώ μην γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ, απαγορεύονται τέτοιου είδους μηνύματα και διαγράφονται.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θεωρείς ότι δεν αξίζει χωρίς ξεναγό
Υπερβολικό το δεν αξίζει, είναι όμως σαφώς προτιμότερο κατά τη γνώμη μου.
Σε φάση δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις;
Καταλαβαίνεις πράγματα γιατί ξέρεις την ιστορία, ωστόσο δε συγκρίνονται αυτά που σου λέει και όσα πολλά μαθαίνεις.
δε νομίζω οτι θα την παλέψει η μικρή 3 ώρες που λέει οτι διαρκεί το τουρ. Θα πρέπει να το πάμε πιο γρήγορα...
Δε χρειάζεται να ακολουθήσετε όλο τον κύκλο της ξενάγησης, μπορείτε να μη πάτε στο Μπιρκενάου (ή να το κάνετε μόνοι σας όπως εμείς) και να επικεντρωθείτε στο Αοσβιτς που διαρκεί λιγότερο.
Δηλαδή έχει σκληρές φωτογραφίες; Αν ναι, θα μπορούσε να τις αποφύγει κάποιος;
Αν δει ας πούμε απλά καποια ρούχα ή παπούτσια, που όλοι ξέρουμε απο που προέρχονται, το παιδί δεν θα καταλάβει...
Τώρα τι να σου πω, ειναι πολύ δύσκολη ερώτηση για να στην απαντήσω εγώ και όχι κάποιος ειδικός, γι' αυτό θ' αποφύγω να το κάνω. Είναι τα ρούχα, τα παπούτσια, τα μαλλιά (συγκλονιστικό), τα προσωπικά αντικείμενα, οι χώροι βασανιστηρίων, οι φούρνοι, καθώς και φωτογραφίες των κρατουμένων και της διαλογής. Κάποια κτήρια μπορείς όντως να τ' αποφύγεις.


τώρα που τα βλέπω ίσως και δεν πάω Αλατορυχία
Σφάλμα, τα αλατορυχεία απλά δεν χάνονται όπως είπαν όλοι!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Υπερβολικό το δεν αξίζει, είναι όμως σαφώς προτιμότερο κατά τη γνώμη μου.

Καταλαβαίνεις πράγματα γιατί ξέρεις την ιστορία, ωστόσο δε συγκρίνονται αυτά που σου λέει και όσα πολλά μαθαίνεις.

Δε χρειάζεται να ακολουθήσετε όλο τον κύκλο της ξενάγησης, μπορείτε να μη πάτε στο Μπιρκενάου (ή να το κάνετε μόνοι σας όπως εμείς) και να επικεντρωθείτε στο Αοσβιτς που διαρκεί λιγότερο.

Τώρα τι να σου πω, ειναι πολύ δύσκολη ερώτηση για να στην απαντήσω εγώ και όχι κάποιος ειδικός, γι' αυτό θ' αποφύγω να το κάνω. Είναι τα ρούχα, τα παπούτσια, τα μαλλιά (συγκλονιστικό), τα προσωπικά αντικείμενα, οι χώροι βασανιστηρίων, οι φούρνοι, καθώς και φωτογραφίες των κρατουμένων και της διαλογής. Κάποια κτήρια μπορείς όντως να τ' αποφύγεις.



Σφάλμα, τα αλατορυχεία απλά δεν χάνονται όπως είπαν όλοι!
ok! Θα αναθεωρήσω!! ευχαριστώ πολύ!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Υπερβολικό το δεν αξίζει, είναι όμως σαφώς προτιμότερο κατά τη γνώμη μου.

Καταλαβαίνεις πράγματα γιατί ξέρεις την ιστορία, ωστόσο δε συγκρίνονται αυτά που σου λέει και όσα πολλά μαθαίνεις.

Δε χρειάζεται να ακολουθήσετε όλο τον κύκλο της ξενάγησης, μπορείτε να μη πάτε στο Μπιρκενάου (ή να το κάνετε μόνοι σας όπως εμείς) και να επικεντρωθείτε στο Αοσβιτς που διαρκεί λιγότερο.

Τώρα τι να σου πω, ειναι πολύ δύσκολη ερώτηση για να στην απαντήσω εγώ και όχι κάποιος ειδικός, γι' αυτό θ' αποφύγω να το κάνω. Είναι τα ρούχα, τα παπούτσια, τα μαλλιά (συγκλονιστικό), τα προσωπικά αντικείμενα, οι χώροι βασανιστηρίων, οι φούρνοι, καθώς και φωτογραφίες των κρατουμένων και της διαλογής. Κάποια κτήρια μπορείς όντως να τ' αποφύγεις.



Σφάλμα, τα αλατορυχεία απλά δεν χάνονται όπως είπαν όλοι!
Σ' ευχαριστω ψηλε! Το Μπικερναου ειναι λιγο επαναληψη ας πουμε που θα μπορουσε κ να παραληφθει;
Ποσο θα παρει αν πουμε οτι κανουμε μονο το Αουσβιτς;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!
βασικά τώρα που τα βλέπω ίσως και δεν πάω Αλατορυχία ...τουλάχιστο απο πληροφορίες / φωτογραφίες δεν μου έκανε click...θα δώ..
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, μην τα χάσετε τα Αλατωρυχεία.

Σ' ευχαριστω ψηλε! Το Μπικερναου ειναι λιγο επαναληψη ας πουμε που θα μπορουσε κ να παραληφθει;
Ποσο θα παρει αν πουμε οτι κανουμε μονο το Αουσβιτς;
Υπερβολικό το δεν αξίζει, είναι όμως σαφώς προτιμότερο κατά τη γνώμη μου.

Καταλαβαίνεις πράγματα γιατί ξέρεις την ιστορία, ωστόσο δε συγκρίνονται αυτά που σου λέει και όσα πολλά μαθαίνεις.

Δε χρειάζεται να ακολουθήσετε όλο τον κύκλο της ξενάγησης, μπορείτε να μη πάτε στο Μπιρκενάου (ή να το κάνετε μόνοι σας όπως εμείς) και να επικεντρωθείτε στο Αοσβιτς που διαρκεί λιγότερο.

Τώρα τι να σου πω, ειναι πολύ δύσκολη ερώτηση για να στην απαντήσω εγώ και όχι κάποιος ειδικός, γι' αυτό θ' αποφύγω να το κάνω. Είναι τα ρούχα, τα παπούτσια, τα μαλλιά (συγκλονιστικό), τα προσωπικά αντικείμενα, οι χώροι βασανιστηρίων, οι φούρνοι, καθώς και φωτογραφίες των κρατουμένων και της διαλογής. Κάποια κτήρια μπορείς όντως να τ' αποφύγεις.



Σφάλμα, τα αλατορυχεία απλά δεν χάνονται όπως είπαν όλοι!
Το Άουσβιτς εμείς το κάναμε σε μονοήμερη εκδρομή μαζί με το Μπίρκεναου. Είχαμε κλείσει εκδρομή από το ξενοδοχείο, περίπου 45€ το άτομο, νομίζω 10 το πρωί με επιστροφή γύρω τις 6-7 το απόγευμα, ήταν και μία ώρα να πας και άλλη τόση να γυρίσεις. Θεωρώ ότι είναι από τα μέρη που πρέπει σε κάποια φάση της ζωής να πάμε όλοι μας, προσωπικά για εμένα ήταν ο κύριος λόγος της επίσκεψης στην Κρακοβία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το Μπικερναου ειναι λιγο επαναληψη ας πουμε που θα μπορουσε κ να παραληφθει;
Μπορείς να το πεις κι έτσι, ή απλούστερα να ξοδέψεις ένα μισάωρο στην πύλη και σε κάποιους θαλάμους που επαναλαμβάνονται.
Ρίξε μια ματιά εδώ ,νομίζω θα καταλάβεις τι εννοώ.
Ποσο θα παρει αν πουμε οτι κανουμε μονο το Αουσβιτς;
Ένα δίωρο σίγουρα.
Υπολόγισε πως αν πάτε με τα μέσα μεταφοράς θέλετε και άλλες τρεις ώρες χονδρικά πήγαινε-έλα από Κρακοβία.


Θεωρώ ότι είναι από τα μέρη που πρέπει σε κάποια φάση της ζωής να πάμε όλοι μας, προσωπικά για εμένα ήταν ο κύριος λόγος της επίσκεψης στην Κρακοβία.
Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μπορείς να το πεις κι έτσι, ή απλούστερα να ξοδέψεις ένα μισάωρο στην πύλη και σε κάποιους θαλάμους που επαναλαμβάνονται.
Ρίξε μια ματιά εδώ ,νομίζω θα καταλάβεις τι εννοώ.

Ένα δίωρο σίγουρα.
Υπολόγισε πως αν πάτε με τα μέσα μεταφοράς θέλετε και άλλες τρεις ώρες χονδρικά πήγαινε-έλα από Κρακοβία.



Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό.
Σ' ευχαριστω. Θα εχουμε δικο μας οχημα. Θα ξεκινησουμε απο Κατοβιτσε, θα παμε Αουσβιτς και μετα Κρακοβια. Προσπαθουμε να το κανουμε οσο πιο ευκολο κ για το παιδι κ για μας φυσικα.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Θα έμενα στο πρώτο. Δίπλα στον σταθμό των τρένων και των λεωφορείων, δίπλα στην κεντρική πλατεία της πόλης με τα φαγάδικα, τα μπαρ και αρκετά σημεία νυχτερινής ζωής, αλλά και με έυκολη μετακίνηση προς την Εβραϊκή συνοικία.
Όχι ότι το άλλο είναι σε κακό σημείο, απλά έχεις περισσότερες μετακινήσεις με τα μέσα.
ευχαριστώ πολύ!! σε αυτό θα κλείσω τότε!

κάτι αντίστοιχο βρήκα και για Βαρσοβία!
22-25 Κρακοβία και 25-28 Βαρσοβία (3 βράδυα στην κάθε πόλη) τι λές?
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Καλημέρα σας!! Για Auschwitz ξέρετε/ έχετε χρησιμοποιήσει ξεναγό στα Ελληνικά;
Άν έχετε κάποια στοιχεία θα με διευκολύνατε, καθώς επίσης αν κλείσατε minibus απο ξενοδοχείο να σας πάρει..ευχαριστώ πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σας!! Για Auschwitz ξέρετε/ έχετε χρησιμοποιήσει ξεναγό στα Ελληνικά;
Άν έχετε κάποια στοιχεία θα με διευκολύνατε, καθώς επίσης αν κλείσατε minibus απο ξενοδοχείο να σας πάρει..ευχαριστώ πολύ!
Κανείς βρε παιδιά?? ;)
Δες λιγο αυτο το Post:
Πολωνία - Αποριες για κρακοβια

Αλλά και αυτο που ναι λιγο πιο προσφατο:
Κρακοβια 1-8-21

Τα βρηκα στην αναζητηση, δεν έχω προσωπικη εμπειρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom