Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Καλησπέρα,
Για τις πυραμίδες της Γκίζας προτείνετε κάποια οργανωμένη ξεναγηση από Κάϊρο?
Η μπορώ να πάω και μόνος μου με ένα uber μεχρι εκεί και να περιπλανηθώ μόνος μου κόβοντας εισιτήριο εκεί?
Το Δευτερο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το 2021 που είχα πάει, η revolut δούλεψε τέλεια και στις συναλλάγες, και για να βγάλω χρήματα απο ΑΤΜ χωρίς κρατήσεις, και στην καλύτερη ισοτημία
To 2023 η Revolut δεν είναι καλή ιδέα, γιατί υπάρχει ανεπίσημη ισοτιμία (= μαύρη αγορά). Αλλάζεις χρήματα (μετρητά) στο ξενοδοχείο/hostel σου και περνάς πάμφθηνα (περίπου 30 ευρώ όλα τα έξοδα για διήμερο (εκτός από τη διαμονή και μια εκδρομή εκτός πόλης). Προσοχή μην αλλάξεις παραπάνω, όμως, γιατί πιθανόν να σου μείνουν.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Αφρική
Καλησπέρα,
Για τις πυραμίδες της Γκίζας προτείνετε κάποια οργανωμένη ξεναγηση από Κάϊρο?
Η μπορώ να πάω και μόνος μου με ένα uber μεχρι εκεί και να περιπλανηθώ μόνος μου κόβοντας εισιτήριο εκεί?
Mόνος σου με uber, πληρώνεις το εισιτήριο και μπαίνεις.
Απλά επειδή δεν μπορείς να περπατήσεις όλη την περιοχή, είναι τεράστια, αν θες να τριγυρίσεις νοίκιασε για καμιά ώρα ή καμήλα ή άλογο. Οπωσδήποτε παζάρια στην τιμή, γιατί οι δικές τους αρχικές τιμές είναι εξωφρενικές.
 

ntintikα

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Καλησπέρα σε όλους, σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την Αίγυπτο με γκρουπ όμως, έχετε κάποιο να προτείνετε που έχετε μείνει ευχαριστημένοι;
 

paskalis

Member
Μηνύματα
84
Likes
228
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Pyramis, πολύ οργανωμένοι για Αίγυπτο.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Είναι ασφαλής χώρα παιδιά ;θα πάμε ζευγάρι.έχω εμπειρία από ταξίδια και μου αρέσει να ταξιδεύω μόνος χωρίς πρακτορείο είναι εφικτό αυτό.επίσης να μείνουμε καιρο η κάποια άλλη πόλη ;
 

bacosnet

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα στην παρέα.Εγώ με την γυναίκα μου θα πάμε τέλος του μήνα Αίγυπτο.Ξεκινάμε 2 γεματες μέρες ασουαν(Abu simbel) μετά έχουμε κανονίσει τουρ με αμάξι Aswan-kom ombo-edfu και μας αφήνει Luxor.Δυο γεμάτες μέρες Luxor κοιλάδα βασιλέων Karnak temple κλπ κλπ και μετά αεροπορικώς για Cairo 31/12.Αλλαγή χρόνου εκεί στις πυραμίδες ελπίζω να έχουν κάποιο event με βεγγαλικά κλπ.3 Γεμάτες μέρες Cairo και επιστροφή Ελλάδα 4/1 ξημερώματα.Τα έχουμε κλείσει όλα μόνοι μας ακόμα και τουρ με ιδιώτες εκεί.Ελπιζω να πάνε όλα καλά και να περάσουμε τέλεια 🥳
Το τουρ με αμάξι από Ασουάν πως το κλείσατε;
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Το τουρ με αμάξι από Ασουάν πως το κλείσατε;

το τουρ τλκ δεν το καναμε απο aswan-kom ombo-edfu luxor.Ξεκινησαμε το ταξιδι οπως ειπα απο aswan,ειδαμε αρκετα αρχαια συν abu simbel και μετα αποφασισαμε οτι δεν θελαμε να δουμε τους ναους kom ombo edfu οποτε πηραμε το τρενο απο aswan για λουξορ.Αν θες οντως να πας σε αυτα τα μερη τα τουρ τα κανονιζεις πολυ ευκολα εκει.ειτε με τον ξενοδοχο σου ειτε με πλανοδιους στον δρομο.Εδω να αναφερω οτι υπαρχουν παντου πλανοδιοι για οτι τουρ και οπου θες εσυ να πας ΑΛΛΑ προσοχη κοιτανε μονο να στα παρουν και γενικα δεν ειναι αξιοι εμπιστοσυνης.Μετα απο 25 χωρες που εχω παει ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοσο αουγκανο λαο.Παζαρι σε ολα και οσο περισσοτερο γινεται....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετα απο 25 χωρες που εχω παει ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοσο αουγκανο λαο.Παζαρι σε ολα και οσο περισσοτερο γινεται....
125 χώρες κι ακόμη την ίδια εντύπωση έχω. Συμπάσχω.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.336
Likes
4.954
το τουρ τλκ δεν το καναμε απο aswan-kom ombo-edfu luxor.Ξεκινησαμε το ταξιδι οπως ειπα απο aswan,ειδαμε αρκετα αρχαια συν abu simbel και μετα αποφασισαμε οτι δεν θελαμε να δουμε τους ναους kom ombo edfu οποτε πηραμε το τρενο απο aswan για λουξορ.Αν θες οντως να πας σε αυτα τα μερη τα τουρ τα κανονιζεις πολυ ευκολα εκει.ειτε με τον ξενοδοχο σου ειτε με πλανοδιους στον δρομο.Εδω να αναφερω οτι υπαρχουν παντου πλανοδιοι για οτι τουρ και οπου θες εσυ να πας ΑΛΛΑ προσοχη κοιτανε μονο να στα παρουν και γενικα δεν ειναι αξιοι εμπιστοσυνης.Μετα απο 25 χωρες που εχω παει ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοσο αουγκανο λαο.Παζαρι σε ολα και οσο περισσοτερο γινεται....
Ειναι στην κουλτούρα τους το παζάρεμα όπως ήταν και στην δικιά μας μερικές δεκαετίες πριν. Είναι ενοχλητικοί πολλές φορές, αλλά λες ευγενικά ένα λα και σε αφήνουν στην ησυχία σου.
Άσχημοι χαρακτηρισμοί για έναν τόσο φιλόξενο λαό δεν είναι σωστοί πιστεύω και ούτε αντιπροσωπεύουν το σύνολο.
Όλοι προσπαθούν να στα αρπάξουν με τον ένα η τον άλλο τρόπο. Δεν θα το εμβαθύνω.
Και τέλος όταν πας κάπου (και θα το ξέρετε καλά εσείς οι πολυταξιδεμένοι), προσαρμόζεσαι και απολαμβάνεις τα τοπικά. Δεν συγκρίνεις δεν γκρινιάζεις.
Κάθε μέρος με τα δικά του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom