Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
. Είναι ενοχλητικοί πολλές φορές, αλλά λες ευγενικά ένα λα και σε αφήνουν στην ησυχία σου.
Η δική μου εμπειρία σε πολλές εβδομάδες πια συνολικής παραμονής στην Αίγυπτο είναι ότι δε με άφηναν ποτέ στην ησυχία μου. Ούτε λεπτό.
Άσχημοι χαρακτηρισμοί για έναν τόσο φιλόξενο λαό
Σε 125 ΄χώρες τουως κατατάσσω ως τους πιο αφιλόξενους, κατανοώ πως έχεις άλλη εκτίμηση, σεβαστό, επίτρεψέ μου να διαφωνώ.

Ειναι στην κουλτούρα τους το παζάρεμα όπως ήταν και στην δικιά μας μερικές δεκαετίες πριν.
Μα δεν είναι το παζάρεμα το πρόβλημα, η αθέτηση της συμφωνίας μετά το παζάρεμα είναι.

Και τέλος όταν πας κάπου (και θα το ξέρετε καλά εσείς οι πολυταξιδεμένοι), προσαρμόζεσαι και απολαμβάνεις τα τοπικά. Δεν συγκρίνεις δεν γκρινιάζεις.
Γιατί όχι; Και απολαμβάνεις αλλά προφανώς και συγκρίνεις και τα καλά (κι έχει τέτοια η χώρα) και τα κακά.

Κάθε μέρος με τα δικά του.
Ακριβώς, με τα καλά του και τα κακά του, δε γίνεται να μη λέμε τα κακά του "επειδή δεν είναι σωστό". Σωστό είναι, ο καθένας να μοιράζεται τις εμπειρίες τους. Για μένα η Αίγυπτος είναι ένας εξαιρετικός προορισμός που τον χαλάνε -όσο κανέναν άλλο- οι Αιγύπτιοι, ο ενοχλητικότερος και λιγότερο έντιμος λαός που έχω γνωρίσει. Εννέα στις δέκα φορές (η δέκατη ήταν σχεδόν πάντα Νούβιος) ό,τι συμφωνήσαμε αθετούταν συστηματικά, φανατικά κι επίμονα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αλάνια οι Αιγύπτιοι!!😄😄😇
Κλείνεις συμφωνία μέσω του Αιγύπτιου ξεναγού (υποτίθεται για να μην σε κοροϊδέψουν), για βόλτα στις πυραμίδες με καμήλες για τουλάχιστον 30 -40 λεπτά και στα 15 λεπτά έχεις γυρίσει πίσω...
Μέχρι να στήσω τρίποδο για φωτογραφίες ο άντρας μου γύρισε πίσω...
Εκτός αυτού είναι και τζαμπατζήδες!!
Ήθελαν να με αγοράσουν από τον σύζυγο για 100 καμήλες!!! 🤣🤣
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.440
Likes
5.257
Την ίδια νοοτροπία είχαμε και εμείς σαν λαός και συνεχίζουμε να την έχουμε σε μικρότερο βαθμό σήμερα. Μίξη με Ανατολή και Δύση. Πιο πολύ Ανατολή θα έλεγα. Και αυτά μέσα στο ταξίδι είναι να έχουμε να θυμόμαστε.
Εγώ προσωπικά είδα την χώρα μέσα από μόνιμους κατοίκους και ντόπιους. Και περνάω πάντα πολύ όμορφα.
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Και εμείς υπέροχα περάσαμε αλλά υπήρχαν στιγμές που ήταν αρκετά ενοχλητικοι.Aswan και Luxor το συναντήσαμε πιο πολύ σε σχέση με Cairo.Έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια με την γυναίκα μ και έχουμε μια Α εμπειρία ,ξέραμε τι να περιμένουμε αλλά τόσο ανάξιοι εμπιστοσύνης δεν το περίμενα.Σαν τοπία και ιστορία είναι απίστευτη χώρα αλλά σαν νοοτροπία λαού είναι χρόνια πίσω και εκεί το χάνουν.πχ κλείσαμε μέσω του ξενοδοχείου να πάμε Abu simbel με βανάκι, μας βγήκε 20 ευρώ το άτομο.Μέσα στο βανάκι ήταν ένα ζευγάρι Κύπριοι οι οποίοι έκλεισαν το ίδιο τουρ μαζι με ένα ξεναγό στον ναό (για 1,5 ώρα παραμονής στο Abu simbel) και το πλήρωσαν 90 το ατομο(180ζευγαρι).και μαντέψτε…φθάσαμε στον ναό και ο ξεναγός δεν φάνηκε ποτε, μετά από ποσά τηλ τους είπε ότι αρρώστησε η Μανα του και δεν ήρθε.καλά δεν λέω για τουρ τα οποία κλείνεις για μια ώρα πχ και στο κάνουν στα 30-40 λεπτά.Έπειτα από Aswan για Luxor με τρένο δεν μας είπαν ποτε ότι υπήρχε διαδρομή με 1,5 ευρώ αλλά μας είπαν μόνο για τις διαδρομές με τρένο vip🤣 με 15 και 20 ευρώ εισιτήριο.Οκ δεν θα περνάμε το τρένο με το 1,5 ευρώ γιατί ήταν μόνο ντόπιοι μέσα ο ένας πάνω στον άλλον και δύσκολα έμπαινες ΑΛΛΑ αφού υπάρχει σαν επιλογή γιατί να μην το πεις;;;Γενικά εμάς από τις πρώτες στιγμές μας είχαν στο mood φουλ ανασφάλειας και καχυποψίας.Στο καιρο τα πράγματα ήταν αρκετά καλύτερα από την άποψη ότι δεν σε ενοχλούσαν τόσο στον δρόμο.Εγώ θ πρότεινα για κοπέλες η έστω ζευγάρι που θέλει να πάει σε πόλεις και εκτός καίρου να το κάνει με ταξιδιωτικό,οκ θα πληρώσει κάτι παραπάνω αλλά θα έχουν το κεφάλι τους πιο ήσυχο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ειναι στην κουλτούρα τους το παζάρεμα όπως ήταν και στην δικιά μας μερικές δεκαετίες πριν. Είναι ενοχλητικοί πολλές φορές, αλλά λες ευγενικά ένα λα και σε αφήνουν στην ησυχία σου.
Άσχημοι χαρακτηρισμοί για έναν τόσο φιλόξενο λαό δεν είναι σωστοί πιστεύω και ούτε αντιπροσωπεύουν το σύνολο.
Όλοι προσπαθούν να στα αρπάξουν με τον ένα η τον άλλο τρόπο. Δεν θα το εμβαθύνω.
Και τέλος όταν πας κάπου (και θα το ξέρετε καλά εσείς οι πολυταξιδεμένοι), προσαρμόζεσαι και απολαμβάνεις τα τοπικά. Δεν συγκρίνεις δεν γκρινιάζεις.
Κάθε μέρος με τα δικά του.
Δηλαδη να μην αναφερω οτι ειναι συστηματικοι απατεωνες σε ολα τα μερη της Αιγυπτου που εχω πάει;
Δεν καταλαβαινουν ουτε απο λα ουτε απο τιποτα.
Μια φορά ανεβηκε ο φιλος μου σε καμήλα , εγω δεν ηθελα γιατι φοβόμουν.
Τον εψησε ο Αιγυπτιος να καθησω διπλα του να μας βγάλει φωτογραφιες και καλά και ξαφνικα εκανε την καμηλα να σηκωθει με αποτέλεσμα να χτυπησω υστερια .Μας πηγε με το ζορι μια βολτα παρότι φώναζα και όλο αυτό γιατι; Ζητουσε τα διπλάσια χρηματα αφου πλεον ημασταν δυο ατομα επάνω!
Ασε που μετά οταν δεν πληρωναμε τα διπλά μαζευτηκαν ολοι οι συναδελφοι του τριγυρω μας απειλητικά και ενα ζόρι το περάσαμε.
Αισχροι όσο δεν παίρνει.
Και πολλά άλλα που δεν καλοθυμαμαι λεπτομέρειες γιατι ειχα 2-3 φορες πολλα χρόνια πριν, αλλά τα νευρα που είχα καθε τρεις και λιγο με τις αηδίες τους τα θυμάμαι.
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είμαι αυτή τη στιγμή Ιορδανία με παρέα Άγγλων και Γερμανών, όλοι μας ταξιδεμένοι. Έχω κάνει όλη σχεδόν τη Βόρεια Αφρική, Ισραήλ και Ινδία. Μόνο στην Αίγυπτο είχα αρνητική εμπειρία, να μας τραβάει μαγαζάτορας βίαια από τα χέρια να μας βάλει στο μαγαζί του, παρενόχληση αισχρή στο δρόμο από παιδιά 12-13 ετών. Με αφορμή το νήμα αυτό, το συζήτησα με τους φίλους εδώ, ίδια ακριβώς εντύπωση. Πολύ κρίμα γιατί αυτά που βλέπεις από πλευράς ιστορίας και πολιτισμού στην Αίγυπτο είναι συγκλονιστικά.
 

Shadowrunner

Member
Μηνύματα
11
Likes
13
Καλησπέρα σε όλους, σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την Αίγυπτο με γκρουπ όμως, έχετε κάποιο να προτείνετε που έχετε μείνει ευχαριστημένοι;
Pyramis δαγκωτο για Αίγυπτο. Κλείσε και την κρουαζιέρα, κανένα 10ημερο βγαίνει σύνολο, δεν θα το μετανιώσεις, ειδικά αν σου τύχει ξεναγός ο Σπύρος
 

Shadowrunner

Member
Μηνύματα
11
Likes
13
Συμφωνώ. 40και χώρες και ενώ ήταν από τα πιο όμορφα ταξίδια, οι ντόπιοι χάλασαν πολλές στιγμές.
Η δική μου εμπειρία σε πολλές εβδομάδες πια συνολικής παραμονής στην Αίγυπτο είναι ότι δε με άφηναν ποτέ στην ησυχία μου. Ούτε λεπτό.

Σε 125 ΄χώρες τουως κατατάσσω ως τους πιο αφιλόξενους, κατανοώ πως έχεις άλλη εκτίμηση, σεβαστό, επίτρεψέ μου να διαφωνώ.


Μα δεν είναι το παζάρεμα το πρόβλημα, η αθέτηση της συμφωνίας μετά το παζάρεμα είναι.


Γιατί όχι; Και απολαμβάνεις αλλά προφανώς και συγκρίνεις και τα καλά (κι έχει τέτοια η χώρα) και τα κακά.


Ακριβώς, με τα καλά του και τα κακά του, δε γίνεται να μη λέμε τα κακά του "επειδή δεν είναι σωστό". Σωστό είναι, ο καθένας να μοιράζεται τις εμπειρίες τους. Για μένα η Αίγυπτος είναι ένας εξαιρετικός προορισμός που τον χαλάνε -όσο κανέναν άλλο- οι Αιγύπτιοι, ο ενοχλητικότερος και λιγότερο έντιμος λαός που έχω γνωρίσει. Εννέα στις δέκα φορές (η δέκατη ήταν σχεδόν πάντα Νούβιος) ό,τι συμφωνήσαμε αθετούταν συστηματικά, φανατικά κι επίμονα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οκ δεν θα περνάμε το τρένο με το 1,5 ευρώ γιατί ήταν μόνο ντόπιοι μέσα ο ένας πάνω στον άλλον και δύσκολα έμπαινες
Aααα, χάσατε. Εμείς που το πήραμε ενθουσιαστήκαμε, το παράθυρο ήταν καταπράσινο από κάτι εξογκώματα, τα οποία προσπάθησα να ξύσω για να βλέπω έξω, μέχρι που κατάλαβα ότι ήταν ...μίξες που είχαν κολλήσει οι επιβάτες επί ...εβδομάδες; Χρόνια;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Aααα, χάσατε. Εμείς που το πήραμε ενθουσιαστήκαμε, το παράθυρο ήταν καταπράσινο από κάτι εξογκώματα, τα οποία προσπάθησα να ξύσω για να βλέπω έξω, μέχρι που κατάλαβα ότι ήταν ...μίξες που είχαν κολλήσει οι επιβάτες επί ...εβδομάδες; Χρόνια;
Μπλιαχ! Τι θέμα άνοιξες τώρα. Η πιο μπιχλα χώρα που έχω επισκεφτεί. Και ναι έχω πάει Ινδία τρεις φορές!
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Απ οτι βλέπω οι περισσότεροι την ίδια γνώμη έχουμε για τους ανθρωπους αυτησ της χωρας.Εμένα της γυναίκας μου ήταν το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρωπης και ζορίστηκε αρκετά σε κάποια σημεία του ταξιδιού.Προχωράμε για τα επόμενα 🥳
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα,
Επειδή γύρισα μόλις από 5ήμερο ταξίδι σε Κάιρο και Λούξορ, ας παραθέσω και εγώ τις εντυπώσεις και τις σκέψεις μου...

Η Αίγυπτος είναι μία χώρα με τέραστιο ιστορικό και αρχαιολογικό ενδιαφέρον, με αρχαιολογικούς χώρους και ναούς που θα σε αφήσουν με το στόμα ανοιχτό, και ΠΡΕΠΕΙ να την επισκεφτεί κάποιος έστω μια φορά.

Εμείς προσωπικά με τη γυναίκα μου αποφασίσαμε να πάμε σε αυτές τις 2 πόλεις χωρίς κάποιο γραφείο, τελείως μόνοι μας. Το μόνο που είχαμε κλείσει ήταν ένα ταξί από το booking να μας πάει από το αεροδρόμιο του Καΐρου στο ξενοδοχείο επειδή θα φτάναμε αργά τα μεσάνυχτα. Τελικά και να μην το έιχαμε κλείσει δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Υπάρχουν αμέτρητα ταξί στο αεροδρόμιο που σε πάνε στη πόλη αρκετά φθηνά (μαξ 5-7 ευρώ σε ισοτιμία).

Γενικά στο Κάιρο η μετακίνηση με το UBER είναι πανεύκολη, ασφαλής και τσάμπα. Η μέγιστη διαδρομή πχ για να πας στις Πυραμίδες ή στο αεροδρόμιο είναι μαξ 140 EGP (4 ευρώ), και ΧΩΡΙΣ παζάρι. Πληρώνεις ακριβώς ότι γράφει το UBER και κατεβαίνεις. Μέσα στο κέντρο οι διαδρομές δεν ξεπερνάνε τις 40-50 EGP.

Λούξορ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα καθώς δεν υπάρχει UBER επομένως πρέπει να διαπραγματεύεσαι συνεχώς με τους ταξιτζήδες/αμαξάδες εκει πέρα. Ευτυχώς βρήκαμε έναν οδηγό στο αεροδρόμιο του Λούξορ τον οποίον και χρησιμοποίησαμε και για να πάμε στην κοιλάδα των βασιλέων.
Αεροδρόμιο-Κέντρο Λούξορ 200 EGP (6 ευρώ) (Μετά απο παζάρι)
Τουρ στο west bank (Ξενοδοχείο, Κοιλάδα Βασιλέων, Ναός της Χατσεπσούτ, Ξενοδοχείο) 600 EGP (18 ευρώ) και τα 2 άτομα, χωρίς τα εισιτήρια φυσικά για τους αρχαιολογικούς χώρους, τα οποία τα πληρώναμε εμέις εκεί. Οι είσοδοι γενικά στους αρχαιολογικούς χώρους είναι γύρω στα 200 με 300 EGP.
Προσοχή στο Λούξορ, αν σας προτείνουν να πάτε σε κάτι εργαστήρια να αγοράσετε αλαβάστρινα αντικείμενα, οι τιμές είναι στο Θεό γιατι παίρνουν προμήθεια οι οδηγοί που σε πάνε.

Το φαγητό γενικά είναι αρκετά φθηνό και στις δύο πόλεις.

Όσον αφορά τους ανθρώπους δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα παραπάνω σχόλια σας.... Ειδικά στο Λούξορ η κατάσταση δεν παλεύεται. Δεν μπορείς να κάνεις βήμα χωρίς να σε πλησιάζουν Αιγύπτιοι να σου πουλήσουν το οτιδήποτε...ταξί, βόλτα με φελούκα, βόλτα με άμαξα..
Οι χειρότεροι απ'ολους είναι αυτοι με τις άμαξες πραγματικά !! Προσοχή μη τυχόν και ανεβείτε χωρίς να συμφωνήσετε από πριν τι θα πληρώσετε ακριβώς !! Στο τέλος της διαδρομής θα σας ζητάνε επιπλέον λεφτά δήθεν για τα άλογα, ή οτι δήθεν η τιμή που σας είπαν είναι για το κάθε άτομο ξεχωριστά. Επίσης, αν σας πάνε δήθεν σε κάτι αγορές μπαχαρικών, ρούχων, να ψωνίσετε, είναι απλά για να πάρουν προμήθειες αυτοί.

Γενικά τα συναισθήματα για αυτή τη χώρα είναι ανάμεικτα.

Το Κάιρο σαν πόλη δεν έχει καμιά ομορφιά, πραγματικά. Κανένα μέρος να περπατήσεις, πράσινο σχεδόν πουθενά εκτός από κάποια σημεία στο Ζαμάλεκ , μια συνεχής φασαρία από τις κόρνες των αυτοκινήτων 24/7.
Τα μόνα ωραία στο Κάιρο (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα) δυστυχώς είναι οι Πυραμίδες, και..... τα υπερπολυτελή ξενοδοχεία επί του Νείλου.

Εν αντιθέσει το Λούξορ το βρήκαμε πιο όμορφο, με πολύ περισσότερο πράσινο, με έναν όμορφο επιτελους παραλιακό δρόμο που να μπορείς να περπατήσεις χαζεύοντας το Νείλο και τους τρομερούς ναούς, με λιγότερη φασαρία σε σχέση με το Κάιρο, αλλά με πολύ πιο σπαστικούς Αιγύπτιους...

Για όποιον ενδιαφέρεται παρακάτω προτείνω μερικά εστιατόρια στο Κάιρο.
Abou El Sid Restaurant (Zamalek)
Felfela (Downtown Cairo κοντά στην Ταχρίρ)
Kebabgy (Μέσα στο ξενοδοχείο sofitel, πάνω στο Νείλο)

Και για κάτι πιο extreme (και πιο τσιμπημένο)
Revolving restaurant (μέσα στο ξενοδοχείο Grand Nile Tower)

Πολύ όμορφα επίσης μετά από τις πυραμίδες να επισκεφτείτε το Marriott Mena House για ένα καφέ με απίθανη θέα τις πυραμίδες.

Στο Λούξορ φάγαμε στο El-Kababgy πολύ καλά και οικονομικά πάνω στο παραλιακό δρόμο.

Επίσης στο Λούξορ αξίζει πολύ η εμπειρία με τα hot air balloons για την ανατολή του Ήλιου από τη πλευρά του West Bank. Εμείς κλείσαμε με την Hod-Hod Soliman από το site τους απευθείας.
Hot Air Balloon Luxor, Egypt | HODHOD Hot Air BALLOON Rides Luxor, egypt - HodHodSoliman Balloons - Luxor Hot Air Balloon, Egypt Hot air balloons, Hot Air Balloon in Luxor, Valley of the Kings,

Ασφαλώς υπάρχουν δεκάδες ακόμη εταιρείες (φθηνότερες μάλσιτα) αλλά αυτή είναι η Νο.1 και επίσης έχεις το κεφάλι σου ήσυχο οτι θα προσγειωθεί το αερόστατο στο σωστό σημέιο και όχι σε τίποτα χωράφια μερικές εκαντοντάδες μέτρα μακριά, και μετα να σε τραβάνε αιγύπτιοι με σχοινί....

Αυτά και συγγνώμη αν κούρασα.
Εν κατακλέιδι, δεν μετάνιωσα όυτε μια στιγμή που πήγα στην Αίγυπτο.
Εντυπωσιάστηκα σε υπερθετικό μάλιστα βαθμό από τους αρχαιολογικούς χώρους, στενοχωρήθηκα όμως πολύ με την φτώχεια και την κατάσταση των ανθρώπων εκεί, την πονηριά των περισσότερων, και τη βρωμιά του Καίρου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom