Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

BolekUSSR

Member
Μηνύματα
7
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Καλησπέρα σε όλους.
Επειδή θα ταξιδέψω στην Αίγυπτο και πρόσφατα απέκτησα κάρτα Revolut έχω μία βασική απορία.
Θα κάνω ανάληψη ρευστών από τοπικές τράπεζες, ώστε να έχω να πληρώνω σε μέρη (τα περισσότερα) που δεν έχουν POS.
Θα κρατιέται κάποιου είδους προμήθεια με κάθε ανάληψη; Τι μεγέθους;
Θα έχω τον λογαριασμό της Revolut σε ευρώ σωστά; Δεν χρειάζεται να τα μετατρέψω σε Αιγυπτιακές λίρες...
Συμφέρει να κάνω μεγάλες αναλήψεις ανά τακτά διαστήματα;
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
167
Likes
427
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα σε όλους.
Επειδή θα ταξιδέψω στην Αίγυπτο και πρόσφατα απέκτησα κάρτα Revolut έχω μία βασική απορία.
Θα κάνω ανάληψη ρευστών από τοπικές τράπεζες, ώστε να έχω να πληρώνω σε μέρη (τα περισσότερα) που δεν έχουν POS.
Θα κρατιέται κάποιου είδους προμήθεια με κάθε ανάληψη; Τι μεγέθους;
Θα έχω τον λογαριασμό της Revolut σε ευρώ σωστά; Δεν χρειάζεται να τα μετατρέψω σε Αιγυπτιακές λίρες...
Συμφέρει να κάνω μεγάλες αναλήψεις ανά τακτά διαστήματα;
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!
καλημέρα,
ανάληψη ρευστών κάνεις απο τοπικές τράπεζες χωρίς προμήθεια.
μετατροπή σε Αιγυπτιακή λίρα δεν μπορείς να κάνεις στη ρεβολούτ, δεν σου επιτρέπει να έχεις αιγυπτιακές λίρες στο ψηφιακό σου πορτοφολι. Παρολα αυτα κάνει αυτόματα την μετατροπή κατά την στιγμή της πληρωής χωρίς καμία επιβάρυνση.
μετρητά μπορείς να κάνεις και στο αεροδρόμιο άφιξης στο γκισε που θα αγοράζεις και την visa εισόδου, με την ισοτιμια της αγοράς. μην κάνεις πολλα γιατι γενικα είναι φθηνα εκει τα πραγματα.
κανε λιγα και αμα χρειαστείς κ αλλα , βγαζεις απο atm δωρεαν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To 2023 η Revolut δεν είναι καλή ιδέα, γιατί υπάρχει ανεπίσημη ισοτιμία (= μαύρη αγορά). Αλλάζεις χρήματα (μετρητά) στο ξενοδοχείο/hostel σου και περνάς πάμφθηνα (περίπου 30 ευρώ όλα τα έξοδα για διήμερο (εκτός από τη διαμονή και μια εκδρομή εκτός πόλης). Προσοχή μην αλλάξεις παραπάνω, όμως, γιατί πιθανόν να σου μείνουν.
Ασ το επαναλαβω μία ακόμη φορά μπας και γίνει κατανοητό...
 

BolekUSSR

Member
Μηνύματα
7
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Ασ το επαναλαβω μία ακόμη φορά μπας και γίνει κατανοητό...
Δεν είχα δώσει προσοχή σε αυτό που είχες γράψει. Με συγχωρείς. Το ακούω όμως αυτό που μου λες.

Έχω πάει άλλες δύο φορές στην Αίγυπτο και γνωρίζω πολύ καλά το κόστος ζωής εκεί.

Ας επαναδιατυπώσω το ερώτημα τότε..

Επειδή υπάρχει όριο στις αναλήψεις που μπορείς να κάνεις σε Αιγυπτιακή τράπεζα, ίσως κάποιου είδους capital control, κι επειδή θα ταξιδέψω για 25 μέρες, αναρωτιέμαι ποιο είναι πιο συμφέρον

Καταλαβαίνω ότι θα πάρω αρκετά ρευστά σε ευρώ από την Ελλάδα μαζί μου και θα τα αλλάξω εκεί. Από εκεί και πέρα:

1. Να βγάζω όσα χρήματα χρειάζομαι με την κάρτα της Εθνικής. Και ας κρατάει την προμήθεια που κρατάει (δεν είναι ευκαταφρόνητο το ποσό)

ή

2. Να βγάζω χρήματα από την κάρτα της Revolut που δεν γνωρίζω καθόλου τι προμήθειες κρατάει;
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το να βγαζεις χρήματα νε τη Revolut είναι πάντα πάντα πάντα καλύτερο από ότι με καρτα της Εθνικής (εκτός Ελλάδας). Το ζήτημα δεν είναι με ποιά κάρτα να βγάλεις, αλλά το ότι δεν πρέπει να βγάλεις γιατί θα πας με την επίσημη ισοτιμία, ότι κάρτα και να χρησιμοποιήσεις. Μονο σε περίπτωση μεγαλης αναγκης που τα μετρητά σου σε ευρώ δεν επαρκούν.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Καλησπέρα. Έχω κλείσει Αίγυπτο για 5 βράδια, 6 γεμάτες μέρες. Η σκέψη είναι μόνο Κάιρο, Αλεξάνδρεια και ίσως Γκίζα (θα πάω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να μείνω ένα βράδυ)
Το ερώτημα είναι πώς σπάω τις μέρες ; 3 Κάιρο , 1 Αλεξάνδρεια, 1 Γκίζα ; 3 Κάιρο και 2 Αλεξάνδρεια;
Και με ποια σειρά; Νομίζω καλύτερα κατευθείαν από αεροδρόμιο, Αλεξάνδρεια...ποια η γνώμη σας;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλησπέρα. Έχω κλείσει Αίγυπτο για 5 βράδια, 6 γεμάτες μέρες. Η σκέψη είναι μόνο Κάιρο, Αλεξάνδρεια και ίσως Γκίζα (θα πάω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να μείνω ένα βράδυ)
Το ερώτημα είναι πώς σπάω τις μέρες ; 3 Κάιρο , 1 Αλεξάνδρεια, 1 Γκίζα ; 3 Κάιρο και 2 Αλεξάνδρεια;
Και με ποια σειρά; Νομίζω καλύτερα κατευθείαν από αεροδρόμιο, Αλεξάνδρεια...ποια η γνώμη σας;
Γκίζα εκτός από τις Πυραμίδες δεν έχει κάτι
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.609
Γκίζα κανονίζεις ολοήμερο τουρ στις πυραμίδες εκεί κ μια πιο μακρινή χωρίς να χρειάζεται διαμονή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στις πυραμίδες φρόντισε να φύγεις όταν κλείνουν. Εκείνο το τελευταίο μισάωρο που έχουν φύγει όλοι είναι μαγικό. Μια χαρά πας και με αστικό λεωφορείο, που εχρικι ένα ενδιαφέρον.
 

BolekUSSR

Member
Μηνύματα
7
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Καλησπέρα. Έχω κλείσει Αίγυπτο για 5 βράδια, 6 γεμάτες μέρες. Η σκέψη είναι μόνο Κάιρο, Αλεξάνδρεια και ίσως Γκίζα (θα πάω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να μείνω ένα βράδυ)
Το ερώτημα είναι πώς σπάω τις μέρες ; 3 Κάιρο , 1 Αλεξάνδρεια, 1 Γκίζα ; 3 Κάιρο και 2 Αλεξάνδρεια;
Και με ποια σειρά; Νομίζω καλύτερα κατευθείαν από αεροδρόμιο, Αλεξάνδρεια...ποια η γνώμη σας;
Η Γκίζα είναι συνέχεια του Καίρου. Είναι η ίδια πόλη. Με ένα ταξί πας ή με λεωφορείο.
 

BolekUSSR

Member
Μηνύματα
7
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Γνωρίζει κανείς ή έχει καταλάβει αν υπάρχει απευθείας λεωφορείο από το Κάιρο για την Όαση της Σίβα; Έχω ψάξει αρκετά, αλλά έχω μπερδευτεί και δεν έχω καταλήξει τι ισχύει τελικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom