Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

BolekUSSR

Member
Μηνύματα
7
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Λοιπόν, πήγα στη Σίβα από την Αλεξάνδρεια με West and Middle Delta Bus. Σταμάτησε δύο φορές το λεωφορείο στη μέση του πουθενά λόγω βλάβης και έκανα τη διαδρομή αντί για 9 ώρες, 12 ώρες. Το λεωφορείο είναι νυχτερινό, με Αιγυπτιους (δεν είχε τουρίστες), δεν είναι σε κακή κατάσταση και έκανε συχνά στάσεις για αρκετή ώρα. Δεν ένιωσα άγχος ή φόβο για κάτι και όσο έβλεπα τους ίδιους τους Αιγύπτιους να είναι χαλαροί με τις βλάβες, χαλάρωνα κι εγώ επίσης.

Στην επιστροφή από Σίβα για Κάιρο, ο ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου μου πρότεινε μια ιδιωτική εταιρεία, που την είχα τσεκαρει και από Ελλάδα, την Siwa Bus, που έχει minivan (κόστος 350 λίρες=10.3€), μου έκλεισε και θέση συνοδηγού και ήταν υπερσουπερ το ταξίδι. Πάλι χωρίς κανέναν τουρίστα. Έκανε 9 ώρες χωρίς προβληματα κτλ, με συχνές στάσεις επίσης, σε καλύτερα "ΣΕΑ".

Συνοψίζοντας και οι δύο εταιρείες πηγαίνουν με χαμηλό κόστος εισιτηρίου από Κάιρο για Σίβα και το αντίστροφο (το εισιτήριο με West and Middle Delta Bus είναι 300 λίρες από Κάιρο). Αν έχεις παρέα δικό σου άνθρωπο να κάθεται δίπλα σου, το λεωφορείο έχει ίσως πιο άνετα καθίσματα, αλλά σίγουρα το minivan σού εξασφαλίζει γρήγορο ταξίδι.

Όλα αυτά τα μέσα είναι νυχτερινά (τσέκαρε αν η Siwa Bus έχει και πρωινά δρομολόγια), αλλά η διαδρομή από Marsa Matruh μέχρι την Σίβα είναι απίθανη γιατί είσαι πλέον στην έρημο, οπότε το να δεις ανατολή σε τέτοια συνθήκη είναι πολύ όμορφο πράγμα.

Και επίσης κλείσε έγκαιρα τα εισιτήρια σου, όταν φτάσεις Αίγυπτο, γιατί και στα δυο μου ταξίδια ήταν γεμάτα τα οχήματα.

Τέλος, η Σίβα είναι τόσο όμορφη (έκατσα 4 μέρες) που ξέχασα κατευθείαν το ταξίδι και την όποια ταλαιπωρία μπορεί να είχε. Δεν θέλω να εξωραΐσω κάτι, αλλά πραγματικά είναι από τα πιο όμορφα μέρη στην Αίγυπτο.
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας!

Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να πάμε ένα 8ήμερο τέλος του μήνα (την αντέχουμε την ζέστη είμαστε φαν! ) και κοιτούσα το πρόγραμμα. Και θέλουμε να δούμε πράγματα αλλά δεν θέλουμε να είμαστε και στο τρέξιμο.
Σκεφτόμουν την βραδινή πτήση για Κάιρο και την πρώτη πρωινή (βρήκα πολύ χαμηλή τιμή) για Luxor!
Να μείνουμε εκεί 3 νύχτες για να δούμε όλα τα σχετικά εκεί!
Αξίζει οργανωμένα πακέτα για Luxor? Να το κλείσω απο πριν απο airbnb που βρίσκω ή να το αφήσω για όταν φτάσω εκεί;
Μετά πάλι με τον ίδιο τρόπο θα γυρίσουμε Κάιρο για πυραμίδες, την πόλη και μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια.
Είναι εφικτό; Θα αλλάζατε κάτι;
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αν κλείσεις ξενοδοχείο θα σε εξυπηρετήσει σε όλα αυτά που θέλεις . Πάρε το τλφ που σου έστειλα.
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Χμ, άρα προτείνεις να μην κλείσω απο airbnb/tripadvisor/viator και να μιλήσω με το ξενοδοχείο! οκ!

θα καλέσω και εκεί ;)

Ευχαριστώ!
 

annoula

Member
Μηνύματα
264
Likes
541
Γεια σας. Ο Νοέμβριος είναι κατάλληλος μήνας για την Αίγυπτο;
Καλος ειναι αλλα αν εχεις την δυνατοτητα να πας Ανοιξη, ανεβαλε το!
Νομιζω ασυγκριτα καλυτερα. Οι θερμοκρασιες ειναι ιδανικες, η μερα μεγαλη, θαρρω θα το απολαυσεις πολυ περισσοτερο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλος ειναι αλλα αν εχεις την δυνατοτητα να πας Ανοιξη, ανεβαλε το!
Νομιζω ασυγκριτα καλυτερα. Οι θερμοκρασιες ειναι ιδανικες, η μερα μεγαλη, θαρρω θα το απολαυσεις πολυ περισσοτερο.
Εμείς άνοιξη πάντως πεθάναμε στην Αίγυπτο. 40ρια Απρίλιο μήνα, ειδικά την Κοιλάδα των Βασιλέων δεν την ευχαριστήθηκα, ήταν αδύνατον να σταθείς κάτω από τον ήλιο. Αν μιλάμε για Μάιο κιόλας, θα το ξέχναγα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
854
Likes
5.232
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Γνωρίζει κανεις πότε ανοίγει το GEM στο Κάιρο σε φουλ ρυθμούς?? Το σκέφτομαι για Δεκέμβριο αλλά θα ήθελα να το επισκεφτώ..
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.441
Γνωρίζει κανεις πότε ανοίγει το GEM στο Κάιρο σε φουλ ρυθμούς?? Το σκέφτομαι για Δεκέμβριο αλλά θα ήθελα να το επισκεφτώ..
Απάντηση Αιγύπτιου φίλου μου μέσα στα πράγματα.
I don't know exactly. ....the government didn't announce it officially...but its said, in December
 

annoula

Member
Μηνύματα
264
Likes
541
Εμείς άνοιξη πάντως πεθάναμε στην Αίγυπτο. 40ρια Απρίλιο μήνα, ειδικά την Κοιλάδα των Βασιλέων δεν την ευχαριστήθηκα, ήταν αδύνατον να σταθείς κάτω από τον ήλιο. Αν μιλάμε για Μάιο κιόλας, θα το ξέχναγα.
Εγω πηγα 25 Μαρτη. Γυρω στους 28 βαθμους θερμοκρασια και να απολαμβανεις απ το ποταμοπλοιο το Νειλο σε ολες του τις εκδοχες. Στην δε κοιλαδα των βασιλεων και λοιπους αρχαιολογικους χωρους ανετο ολοημερο περπατημα με κοντομανικα και ενα μπουκαλακι νερο.
Το να δεις δε ηλιοβασιλεμα στο Αμπου Σιμπελ ειναι εμπειρια απο μονο του.
Εχω γνωστους που πηγαν Γεναρη κ λογω του οτι 5 το απογευμα νυχτωνε δεν απολαυσαν ουτε τα μισα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
854
Likes
5.232
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Απάντηση Αιγύπτιου φίλου μου μέσα στα πράγματα.
I don't know exactly. ....the government didn't announce it officially...but its said, in December
Ευχαριστώ.. Χμμμ ίσως το '' τρεναρω'' λίγο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.359
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom