Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Για μενα στις πυραμιδες δεν χρειαζεσαι ξεναγο. Καμηλα δεν θα το προτεινα εκει, εμας μας ειπαν οτι σε ανεβαζουν πανω για βολτα και αρνουνται να σε κατεβασουν αν δεν δωσεις αυτα που ζητανε. Για σοου δεν ξερω καθολου, εγω μερα πηγα.
Που αλλού θα κάνουμε μια βόλτα με καμήλα έτσι για την εμπειρία;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Tην διάβασα όλη...μονορούφι σήμερα το ξημέρωμα. Πολύ ωραία και ωραίες φωτογραφίες. Να είσαι καλά. Έψαξα για το πατριαρχείο της Αγίας Αικατερίνης. Δίνει εκεί ένα τηλέφωνο. Για την Αμπέτειο σχολή είδα ένα σύλλογο που είναι εδώ και θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω. Έχεις εσύ κάποιο άλλο τρόπο επικοινωνίας τηλέφωνο ή mail? Noμίζω ότι το ξενοδοχείο που έμεινες στο Κάιρο έχει κλείσει.. θα το ξανατσεκάρω.
Τλφ για το Σινά θα βρω
Καλησπέρα..σε καμία 10ρια μερες πάμε Αίγυπτο.
Ερώτηση: για πυραμίδες και βόλτα με καμήλα να κλείσω ξεναγό ή χύμα ; Είναι ρίσκο να με δαγκώσουν στη τιμή ; μέσα στις πυραμίδες χρειάζεται ξεναγός ; από booking πχ βρίσκω πακέτο με 35-40€ το άτομο + τα εισιτήρια εισόδου που δεν ξέρω πόσο ειναι
Διάβασα πως η κυβέρνηση έχει ορίσει στάνταρ τιμές στις καμήλες στη Γκίζα, της τάξης 4-5€ δεν ξέρω αν ισχύει
Γίνεται κάθε βράδυ το σόου 1000+1 νύχτες ;
Eυχαριστώ. Θα το κοιτάξω.
Που αλλού θα κάνουμε μια βόλτα με καμήλα έτσι για την εμπειρία;
Ρώτησε στο ξενοδοχείο σου
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
H χρήση ρεβολουτ γενικά είναι οκ ? Γιατί προσπαθω να κλείσω στο λεωφορείο go bus με ρεβολουτ και δεν τη δέχεται. Γενικά περνάει στην Αίγυπτο?
 

pepakos

Member
Μηνύματα
165
Likes
423
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα..σε καμία 10ρια μερες πάμε Αίγυπτο.
Ερώτηση: για πυραμίδες και βόλτα με καμήλα να κλείσω ξεναγό ή χύμα ; Είναι ρίσκο να με δαγκώσουν στη τιμή ; μέσα στις πυραμίδες χρειάζεται ξεναγός ; από booking πχ βρίσκω πακέτο με 35-40€ το άτομο + τα εισιτήρια εισόδου που δεν ξέρω πόσο ειναι
Διάβασα πως η κυβέρνηση έχει ορίσει στάνταρ τιμές στις καμήλες στη Γκίζα, της τάξης 4-5€ δεν ξέρω αν ισχύει
Γίνεται κάθε βράδυ το σόου 1000+1 νύχτες ;
Πυραμίδες θα πας μονος σου με uber και θα σε αφησει στο παρκινγκ εξω από το ticket office, στο οποιο θα κόψεις το εισιτήριό σου για την είσοδο στον αρχαιολογικό χώρο και ξεχωριστά το εισιτήριο για την κάθε πυραμίδα που θες να μπεις μέσα.
Οποισδήποτε σε πλησιάσει για το οτιδήποτε, δήθεν οτι δουλεύει εκει (μάλιστα μπορει να φοράει και κονκάρδα) είναι πλανόδιος για να σου φάει χρήματα.
Σχετικά με τις καμήλες, αφού μπεις μέσα στον αρχαιολογικό χώρο , προς τα αριστερά, υπαρχουν οι τύποι με τις καμήλες. Υπάρχει μια μεγάλη πινακίδα που γράφει δήθεν μια fix government price για της καμηλες που ειναι ανά άτομο / ώρα .
Ειναι δεδομενο οτι ο τυπος στο τελος της βόλτας δεν θα μείνει σε αυτή τη τιμή. Θα ζητάει κ άλλα....δυστυχώς με αυτους ποτε δεν μπορεις να είσαι σίγουρος τι θα ζητησουν στο τελος, όσο καλά και αν το έχεις διαπραγματευτεί. Αν σου πει να σε παει στο μουσειο παπυρου πες οχι. Είναι για να βγαλει προμήθεια. Έχε πάνω σου κανα 10ευρω 15ευρω εξτρα από την "government price (την οποια θα στη ζητησει προκαταβολικα) " και ότι θες του αφήνεις στο τέλος της βόλτας...

H χρήση ρεβολουτ γενικά είναι οκ ? Γιατί προσπαθω να κλείσω στο λεωφορείο go bus με ρεβολουτ και δεν τη δέχεται. Γενικά περνάει στην Αίγυπτο?
Ρεβολουτ γενικα περνάει παντού, και μάλιστα μπορείς να κάνεις και ανάληψη απο ατμ χωρις προμήθεια.
Παρόλα αυτά έχει ειπωθεί εδώ στο φορουμ οτι παιζει και πολύ καλύτερη ισοτιμία στη μαύρη αγορά. Επομένως κάνε και μια ερώτηση στο ξενοδοχείο σου για συνάλλαγμα.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τελικά έκλεισα μέσω booking για να είμαι ήσυχος με 30€/άτομο : παραλαβή από ξενοδοχείο, ξεναγός , γεύμα , 30' βόλτα με καμήλες και εισόδους σε πυραμίδες. Νομίζω τίμια τιμή. Βασικά 38€ τα δύο άτομα εκτός των εισόδων και κάνα 12€ μου είπαν πάνω κάτω οι είσοδοι. Οπότε βγαίνει 60/2 ατομα

Με ρεβολουτ είχα θέμα στη κράτηση λεωφορείου για Αλεξάνδρεια (το έκανα με εθνική τελικά ) αλλά όλα τα άλλα τα έκανα με ρεβολουτ
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τελικά έκλεισα μέσω booking για να είμαι ήσυχος με 30€/άτομο : παραλαβή από ξενοδοχείο, ξεναγός , γεύμα , 30' βόλτα με καμήλες και εισόδους σε πυραμίδες. Νομίζω τίμια τιμή. Βασικά 38€ τα δύο άτομα εκτός των εισόδων και κάνα 12€ μου είπαν πάνω κάτω οι είσοδοι. Οπότε βγαίνει 60/2 ατομα

Με ρεβολουτ είχα θέμα στη κράτηση λεωφορείου για Αλεξάνδρεια (το έκανα με εθνική τελικά ) αλλά όλα τα άλλα τα έκανα με ρεβολουτ
για στείλε μας Link ποιο πακέτο του booking επέλεξες τελικά για τη ξενάγηση γιατί κι εγώ από κει κοιτάω και βλέπω πολλά διαφορετικά πακέτα. Και φυσικά πες μας και μετά αν όντως το γραφείο τήρησε το πρόγραμμα ή ζήτησε στο τέλος παραπάνω όπως γίνεται συνήθως εκεί.
Για Αλεξάνδρεια έβγαλες από booking πάλι τη διαδρομή; κόστος και ώρες με λεωφορείο;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.981
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Καθίστε καλά μπας και δεν πάμε τελικά Αίγυπτο στο κοντινό μέλλον.... Λέω εγώ τώρα που ετοιμάζουμε το Πάσχα μας, εισιτήρια ήδη αγορασμένα.....
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Δεν πήγα τελικά λόγω κοβιντ τελευταία μέρα . Αν κλείσεις από booking δεν δίνεις τίποτα έξτρα απ'ότι λέει . Αν σου ζητήσει ,απλά δεν δίνεις. Έκλεισα αυτό : Pyramids of Giza Tour with Camel Ride είναι από Κλεοπάτρα tours (στο σάιτ τους είναι πιο ακριβά)
Για Αλεξάνδρεια με go bus από το site τους. Έχει αναχώρηση από τη πλατεία ταχριρ . Πήγαινε έλα με 6€
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.092
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Καθίστε καλά μπας και δεν πάμε τελικά Αίγυπτο στο κοντινό μέλλον.... Λέω εγώ τώρα που ετοιμάζουμε το Πάσχα μας, εισιτήρια ήδη αγορασμένα.....
Κι εγώ πολύ το φοβάμαι..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom