Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
έχω εισιτήρια κλεισμένα για αιγυπτο απο 18 ως 27 Νοεμβρίου...να ακυρώσω τώρα ή να περιμένω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα? έχει κανονισμένο κάνεις κοντινό ταξιδι αιγυπτο?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ είχα για αρχές Νοεμβρίου. Σκεφτόμουν να το ακυρώσω ούτως ή άλλως για άλλους λόγους αλλά ήρθε κι έδεσε με όσα συμβαίνουν. Δε θέλω με αυτό να σε επηρεάσω γιατί όπως είπα μάλλον θα το ακύρωνα έτσι κι αλλιώς.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Εγώ είχα για αρχές Νοεμβρίου. Σκεφτόμουν να το ακυρώσω ούτως ή άλλως για άλλους λόγους αλλά ήρθε κι έδεσε με όσα συμβαίνουν. Δε θέλω με αυτό να σε επηρεάσω γιατί όπως είπα μάλλον θα το ακύρωνα έτσι κι αλλιώς.
κι εγώ αυτό σκέφτομαι...η Αίγυπτος έχει πολλές τρομοκρατικες οργανώσεις κ ανοργανωτο κράτος...ίσως προτιμήσω κάπου Ευρώπη.. κάθε φορά που σκέφτομαι την Αίγυπτο κ πάω να το κλείσω κάτι συμβαινει...τώρα είχα προλάβει, το εκλεισα κ πάλι δεν είναι γραφτο 😔😔
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
έχω εισιτήρια κλεισμένα για αιγυπτο απο 18 ως 27 Νοεμβρίου...να ακυρώσω τώρα ή να περιμένω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα? έχει κανονισμένο κάνεις κοντινό ταξιδι αιγυπτο?
Πήγαινε στην Αίγυπτο
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Θα συμφωνήσω. Θα έλεγα να μη το αναβάλεις άλλο. Όσο μένεις μακριά από τα σύνορα με Ισραήλ δε θα υπάρχει θέμα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Τλφ για το Σινά θα βρω

Το τλφ της γραμματείας στη μονή για να κλείσετε διαν/υση είναι 0020 693470349 και το email

: [email protected]

Κι επίσης κάτι σημαντικό: Μη ξεκινήσετε την ανάβαση στην Κορυφή στις 3 το πρωί για να δείτε την ανατολή του ήλιου. Αυτό το κάνουν τα αιγυπτιακά γραφεία στη Ερυθρά Θάλασσα για τους πελάτες τους. Στις 6 το πρωί θα ξεκινήσετε αφού την προηγούμενη θα σας έχουν κανονίσει Βεδουίνο οδηγό, και θα σας έχουν δώσει το κλειδί της εκκλησίας στην κορυφή να ανοίξετε να θυμιάσετε και να προσκυνήσετε, να δείτε πανέμορφες τοιχογραφίες με θέματα από την παλαιά διαθήκη, κι αφήστε τους αλλόθρησκους να κυνηγούν τον ήλιο.
Καλημέρα. Όσοι έχετε χρόνο βάλτε και 3 μερούλες στην Αγ. Αικατερίνη στο Σινά. Διαμονή και φαγητό στη μονή δωρεάν. Η ανάβαση στην κορυφή του Μωυσή στις 6 το πρωί χωρίς δυσκολίες. Εμπειρία μοναδική. Το μέρος αυτό το διοργάνωσα χωρίς πρακτορείο. Για το υπόλοιπο μέρος της εκδρομής πήρα το τουριστικό γραφείο από το Κάιρο που εξυπηρετεί τους Έλληνες καθηγητές της ιστορικής ελληνικής Αμπέτειου Σχολής (κι εκεί κάντε μια επίσκεψη), τους μοναχούς της μονής (αεροπορικά εισιτήρια κλπ) αλλά και τους επισκέπτες όσους θέλουν, με προορισμό το Σινά.
Λεπτομέρειες στην ιστορία μου

Στην ανάβαση στην κορυφή θα συνοδεύεστε υποχρεωτικά με Βεδουίνο. Η μονή θα σας βρει με 10 ευρώ.
Επικοινωνία για κράτηση διαν/υσης e-mail: [email protected] και τλφ 0020 693470349
Τλφ Αμπετείου σχολής στο Κάιρο 0020 1061389462
 

Maria C

Member
Μηνύματα
5
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμείς είχαμε κλεισμένα εισιτήρια αεροπορικά και διαμονή για να πάμε 4 άτομα οικογενειακώς Κάιρο 26-30/10. Μόλις τα ακύρωσα. Γνωστοί που έχουμε εκεί λένε ότι είναι όλα μια χαρά και ασφαλή αλλά δεν ρισκάρουμε. Aegean τα ακύρωσε όλα με full refund.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Εμείς είχαμε κλεισμένα εισιτήρια αεροπορικά και διαμονή για να πάμε 4 άτομα οικογενειακώς Κάιρο 26-30/10. Μόλις τα ακύρωσα. Γνωστοί που έχουμε εκεί λένε ότι είναι όλα μια χαρά και ασφαλή αλλά δεν ρισκάρουμε. Aegean τα ακύρωσε όλα με full refund.
τι ναύλο είχατε κλείσει και σας εκαναν full refund?
 

Maria C

Member
Μηνύματα
5
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τι ναύλο είχατε κλείσει και σας εκαναν full refund?
Τα 3 εισιτήρια ήταν με εξαργύρωση πόντων Bonus και πληρώσαμε επιπλέον φόρους 212 ευρώ και το ένα το αγοράσαμε με comfort flex μετάβαση και saver επιστροφή(φωτο).
Επιστράφηκαν άμεσα οι πόντοι και εντός 2 εβδομάδων θα επιστραφούν και τα χρήματα όλα.

Έδωσαν ακόμη δυνατότητα αλλαγής ημερομηνίας έως 7/1/24 ή να μείνει ανοιχτό το εισιτήριο, στην οποία όμως περίπτωση θα έπρεπε να πληρώσουμε 23 ευρώ για επανέκδοση εισιτηρίου.
 

Attachments

pan82

Member
Μηνύματα
627
Likes
779
τι ναύλο είχατε κλείσει και σας εκαναν full refund?
H aegean στην Αίγυπτο και σε κάποιες ακόμα χώρες εκεί στα πέριξ δεν έχει flex αλλά ενα ναύλο saver που έχει βαλίτσα αλλα όχι δωρεάν αλλαγές και δεν ακυρώνονται (κάτι σαν τα economy) και το comfort flex που επίσης είναι το κλασικό με βαλίτσα αλλά δεν έχει καθόλου ακυρωτικά πέρα από το 23€ που χρεώνει την ακύρωση από το τηλεφωνικό κέντρο.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
ok ευχαριστώ, στην αρχή πήγε το μυαλό μου ότι λόγω του πολέμου δόθηκε η δυνατότητα για full refund ανεξαρτήτως ναύλου.

Εγώ έχω εισιτήρια flex για Ισραήλ τον Δεκέμβριο, προς το παρόν δεν προβλέπεται κάτι για εκείνες τις ημερομηνίες με ενημέρωσαν απο Aegean. Οτι οδηγία έχουν βγάλει είναι για τα επόμενα 24ωρα μόνο.

Βέβαια και να τερματιστεί ο πόλεμος και να εκτελεστεί κανονικά η πτήση, πάς ή δεν πας .. ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom