Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καλημερα σας. Εχω μια απορια σχετικά με την αποσκευη 23 κιλων που λεει πως την αφηνεις στα baggage drop off. Απο το αεροδρομιο Μακεδονια που πεταω αυριο και εχω κανει τσεκ ιν ηλεκτρονικα, που και πως θα αφησω τη βαλιτσα αυτή; Γνωρίζει μηπως καποιος τη διαδικασία;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημερα σας. Εχω μια απορια σχετικά με την αποσκευη 23 κιλων που λεει πως την αφηνεις στα baggage drop off. Απο το αεροδρομιο Μακεδονια που πεταω αυριο και εχω κανει τσεκ ιν ηλεκτρονικα, που και πως θα αφησω τη βαλιτσα αυτή; Γνωρίζει μηπως καποιος τη διαδικασία;
Όπως άφηνες και πριν.Στα γκισέ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δε ξερω,αλλα επειδη εχω λιγοτερη κι απο ελαχιστη εμπειρια οσον αφορα τα αεροπορικα,καπως εχω μπερδευτει με ολο αυτο το πραγμα με τις αποσκευες.Στο φθηνοτερο ναυλο δηλαδη επιτρεπεται κλασσικα ας πουμε στην καμπινα ενα προσωπικο αντικειμενο(μπανανα,σακιδιο πλατης,γυναικεια τσαντα κ.ο.κ) ενω η 8κιλη οχι πια στην καμπινα αλλα κατεβαινει στο αμπαρι,δωρεαν ομως?
Έτσι γίνεται.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αν σου πω τωρα, οτι ποτε δεν εχω αφησει στα γκισε βαλιτσα! Μα ποτε! γκισε;
Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.. :) Πας με το boarding pass(τυπωμένο ή ηλεκτρονικό) και την αφήνεις και παίρνεις το απόκομμα της απόδειξης.
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Με boarding pass αφηνω γκισε τη βαλιτσα. Κατανοητο. Παντα εκανα τα ταξιδια με χειραποσκευη και ποτε δεν ετυχε να παρω βαλιτσα μαζι. Ευχαριστω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εφόσον υπάρχει παραδοτέα αποσκευή, δεν είναι απαραίτητο το boarding pass, μόνο η τατότητα.
Περιμένεις στην ουρά στο γκισέ και όταν έρθει η σειρά σου δίνεις ταυτότητα, σου εκδίδουν καρτελάκι επιβίβασης, σου ζυγίζουν την αποσκευή και πηγαίνεις τέρμα κάτω όπου είναι ο έλεγχος των παραδοτέων αποσκευών.
Στο «Μακεδονία» δεν υπάρχει αυτόματος ιμάντας στο γκισέ για παράδοση, οπότε και η όλη διαδικασία γίνεται λίγο χειροκίνητα.
Τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πρότινος, καθώς δε ξέρω αν άλλαξε αυτό με το νέο terminal. Έχω και καιρό να πετάξω :cry:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Εφόσον υπάρχει παραδοτέα αποσκευή, δεν είναι απαραίτητο το boarding pass, μόνο η τατότητα.
Περιμένεις στην ουρά στο γκισέ και όταν έρθει η σειρά σου δίνεις ταυτότητα, σου εκδίδουν καρτελάκι επιβίβασης, σου ζυγίζουν την αποσκευή και πηγαίνεις τέρμα κάτω όπου είναι ο έλεγχος των παραδοτέων αποσκευών.
Στο «Μακεδονία» δεν υπάρχει αυτόματος ιμάντας στο γκισέ για παράδοση, οπότε και η όλη διαδικασία γίνεται λίγο χειροκίνητα.
Τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πρότινος, καθώς δε ξέρω αν άλλαξε αυτό με το νέο terminal. Έχω και καιρό να πετάξω :cry:
Για Αθήνα μιλούσα βασικά.Δεν υπάρχει υπάλληλος,πριν μπεις στην σειρά για να δώσεις την βαλίτσα,που σε ρωτάει αν έχεις κάνει check-in και έχεις boarding pass;

Και ακόμη άλλου το ζύγισμα και αλλού η παράδοση;Με κάτι ξένους που ήμουν πέρσι στο Μακεδονία τους είχε κάνει τρομερή εντύπωση....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
εν υπάρχει υπάλληλος,πριν μπεις στην σειρά για να δώσεις την βαλίτσα,που σε ρωτάει αν έχεις κάνει check-in και έχεις boarding pass;
Πολύ σπάνια έχω συναντήσει κάτι τέτοιο και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν ήταν με aegean ή άλλη εταιρεία. Το θυμάμαι ότι συμβαίνει αυτό στην Αθήνα όπως λες, όπως και σε άλλα αεροδρόμια, για να γλιτώνουν χρόνο και μεγάλες ουρές. Απόλυτα λογικό.

Και ακόμη άλλου το ζύγισμα και αλλού η παράδοση;Με κάτι ξένους που ήμουν πέρσι στο Μακεδονία τους είχε κάνει τρομερή εντύπωση....
Ελπίζω να το έχουν αλλάξει (επιτέλους) καθώς για πολύ κόσμο ιδιαίτερα μεγαλύτερων ηλικιών ήταν μεγάλη ταλαιπωρία αυτό το ''ανέβασε - κατέβασε, ζύγισε, ξαναφόρτωσε και παρέδωσε αλλού''.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Πολύ σπάνια έχω συναντήσει κάτι τέτοιο και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν ήταν με aegean ή άλλη εταιρεία. Το θυμάμαι ότι συμβαίνει αυτό στην Αθήνα όπως λες, όπως και σε άλλα αεροδρόμια, για να γλιτώνουν χρόνο και μεγάλες ουρές. Απόλυτα λογικό.



Ελπίζω να το έχουν αλλάξει (επιτέλους) καθώς για πολύ κόσμο ιδιαίτερα μεγαλύτερων ηλικιών ήταν μεγάλη ταλαιπωρία αυτό το ''ανέβασε - κατέβασε, ζύγισε, ξαναφόρτωσε και παρέδωσε αλλού''.
Μπααα ,μεχρι και ενα μηνα πριν η ιδια γυμναστικη . Επισης εχουν βαλει τον ελεγχο στο νεο τερμιναλ - καπου 5 λεπτα περπατημα - και μετα γυρνας παλι πισω στο παλιο για τις θυρες.

Και στο νεο - ποιο; - τερμιναλ της Σαντορινης τα ιδια...ασε που εχει 10 καρεκλες μεσα και 10 εξω , για να καθησεις.... Προσεχως καλυτερα !!!!
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Μολις προσγειωθω θα σας γραψω την εμπειρια μου λεπτομερως. Για Χανια αυριο κανεις απο Θεσσαλονικη; στο τσεκ ιν το αεροπλανο φαινεται κατα το εν τριτο γεματο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom