Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
καλησπέρα ! ταξιδεύω με ετζιαν τον άλλον μήνα και έχω να ταξιδέψω προ κοβιντ. Οκ η χειραποσκευή κλασσικά 8 κιλά και όχι μπακπακ μαζί με το εισιτήριο λαιτ , ένα τσαντάκι μπανάνα μέσα από το μπουφάν θα θεωρηθεί έξτρα ;
Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα εφόσον η χειραποσκευή σου είναι στο σωστό μέγεθος και δεν ξεπερνάει τα 8 κιλά. Εάν όμως η χειραποσκευή σου ξεπερνάει κατά πολύ τα 8 κιλά και αυτό φαίνεται και με το μάτι να είσαι σίγουρος ότι θα σε βάλουν να βάλεις το τσαντάκι σου μέσα στην χειραποσκευή σου και θα την ξαναζυγίσουν. Και τότε θα πληρώσεις το πρόστιμο των επιπλέον κιλών.
Σε φίλη μου που ταξίδευε στην Γερμανία της είπαν ότι η ανοχή είναι μέχρι 8900 γρ. στη χειραποσκευή με όλα μέσα. Δεν ξέρω εάν τελικά ισχύει όμως παντού αυτή η ανοχή.
Στην κόρη μου με flex εισιτήριο και με 2ο προσωπικό αντικείμενο να επιτρέπεται μαζί της, μόλις είδαν τη χειραποσκευή της φουσκωμένη την ζύγισαν και για τα 9 κιλά που ζύγιζε έπρεπε να πληρώσει 40 € για το 1 επιπλέον κιλό!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οκ η χειραποσκευή κλασσικά 8 κιλά και όχι μπακπακ μαζί με το εισιτήριο λαιτ , ένα τσαντάκι μπανάνα μέσα από το μπουφάν θα θεωρηθεί έξτρα ;
Φόρα τη μπανάνα στη μέση σα ζώνη και περιέστρεψέ τη πίσω. Μετά φόρα το μπουφάν από πάνω. Θα φαίνεσαι λίγο πιο εύσωμος αλλά θα είναι προσωρινό.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.271
Likes
7.883
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Συγγνώμη αλλά να τηρήσουμε τα όρια δεν παίζει ? Ήρεμα ρωτάω ..... :confused:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κανονισμοί χειραποσκευής που δεν επιτρέπουν ένα ξεχωριστό προσωπικό αντικείμενο, μία ομπρέλα ή μία τσάντα duty free εκτός των οκτώ κιλών όπως στις περισσότερες εταιρείες, είναι τόσο αστείοι που ωθούν τον κόσμο στην 'παρανομία'.

Ας καταργήσουν τον light ναύλο με αυτούς τους αστείους όρους χειραποσκευής ή ας τον ακριβύνουν λίγο ώστε να μην αναγκάζεται ο κόσμος να κρύβει τις μπανάνες ή να σκέφτεται αν θα αγοράσει ένα δώρο απ' τα duty free.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Συγγνώμη αλλά να τηρήσουμε τα όρια δεν παίζει ? Ήρεμα ρωτάω ..... :confused:
Πολυ δυσκολο. Ενδεικτικα, μια μικρη βαλιτσα ζυγιζει καπου 2,5 κιλα. Μενουν 5,5 κιλα για ρουχα, παπουτσια, τσαντες, καλλυντικα, ηλεκτρονικα.
Την τελευταια φορα που δεν χρεωσα κανονικη βαλιτσα παρανομως πεταξα με 11 κιλα. Απο τοτε πληρωνω βαλιτσα. Φετος λεω να δοκιμασω για πρωτη φορα το 8κιλο, αν και δεν ειμαι αισιοδοξη.
 

vaskal

Member
Μηνύματα
19
Likes
20
Λογικα ναι...εκτος αν ειναι σε μεγεθος πορτοφολιου και χωραει οντως μονο το κινητο σου ή το πορτοφολι σου κ δε ειναι παραφουσκωμενο οποτε σ αυτη τη περιπτωση θα κανουν τις παπιες
δεν είναι σε μέγεθος πορτοφολιού είναι μπανάνα τσαντάκι που μπαίνει στην μέση ή χιαστή μέσα από το μπουφάν που χωράει μέχρι και ένα μπουκαλάκι νερό που λέει ο λογο
Φόρα τη μπανάνα στη μέση σα ζώνη και περιέστρεψέ τη πίσω. Μετά φόρα το μπουφάν από πάνω. Θα φαίνεσαι λίγο πιο εύσωμος αλλά θα είναι προσωρινό.
αυτο σκεφτόμουν ή ακόμα και χιαστή να το περάσω βασικά φαίνεται σαν να είμαι πιο εύσωμη εκτός και αν ζητήσουν να ανοίξω το μπουφάν που θέλω να πιστεύω ότι δεν θα γίνει..

Συγγνώμη αλλά να τηρήσουμε τα όρια δεν παίζει ? Ήρεμα ρωτάω ..... :confused:
να τα τηρήσουμε όταν τα όρια είναι ανθρώπινα.. ένα τσαντάκι μπανάνα μέσα από το μπουφάν το οποίο δεν θα το βγάλω καν από πάνω μου ούτε όταν κάτσω συγνώμη αλλά δεν το θεωρώ εκτός ορίων ίσα ίσα δεν θα έπρεπε να συζητιέται καν..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
δεν είναι σε μέγεθος πορτοφολιού είναι μπανάνα τσαντάκι που μπαίνει στην μέση ή χιαστή μέσα από το μπουφάν που χωράει μέχρι και ένα μπουκαλάκι νερό που λέει ο λογο
Σου λεω για το μεγεθος γιατι εχω περασει με τσαντακι πορτοφολακι πλακε οχι υπερφουσκωμενο το οποιο το ειχα σε κοινη θεα και δε μου ειπαν τιποτα...αν δουν τσαντακι μεγαλυτερο μπορει και να σε βαλουν να πληρωσεις την χειραποσκευη γιατι θα χεις 2 αντικειμενα αντι για 1...ειναι βασικα σε τι υπαλληλο θα πεσεις,παρολο που μιλαμε για παραλογα πραγματα λες και θα πρεπει το πορτοφολι και το κινητο σου να τα κρατας στα χερια επειδη εχεις πληρωσει μονο χειραποσκευη!
 

vaskal

Member
Μηνύματα
19
Likes
20
Σου λεω για το μεγεθος γιατι εχω περασει με τσαντακι πορτοφολακι πλακε οχι υπερφουσκωμενο το οποιο το ειχα σε κοινη θεα και δε μου ειπαν τιποτα...αν δουν τσαντακι μεγαλυτερο μπορει και να σε βαλουν να πληρωσεις την χειραποσκευη γιατι θα χεις 2 αντικειμενα αντι για 1...ειναι βασικα σε τι υπαλληλο θα πεσεις,παρολο που μιλαμε για παραλογα πραγματα λες και θα πρεπει το πορτοφολι και το κινητο σου να τα κρατας στα χερια επειδη εχεις πληρωσει μονο χειραποσκευη!
ακριβώς αυτό παράλογα πράγματα ! φυσικά όσο δεν μιλάμε για σχολική τσάντα πχ. Ευχαριστώ όπως και να εχει !
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Γεια σε όλους.
Σας έχει κάνει ποτέ αλλαγή πτήσης η εταιρεία αν έχετε κλείσει εισιτήριο με μίλια;
Ακυρώθηκε η πτήση μου και με στέλνει μέσω Αθήνας στον προορισμό μου, αλλά δεν κατάλαβα αν είναι εντελώς δωρεάν γιατί δεν πάτησα την αποδοχή.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.271
Likes
7.883
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Φυσικά και είναι δωρεάν και αν είναι λιγότερο από δύο εβδομάδες υπάρχει και αποζημίωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom