Νεπάλ Αποστολη EVEREST εξετελεσθη

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.543
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Δεν έχει σημασία. Εκείνο που μας νοιάζει είναι να συνεχιστεί.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Ημερα πεζοποριας 2η
Ημερα στα Ημαλαια 3η

Ξυπνησα πολυ νωρις αλλα δεν ηθελα να σηκωθω ακομα απο το κρεβατι. Κοιταξα εξω απο το παραθυρο μου,που ηταν στον πρωτο οροφο πανω απο την τραπεζαρια με θεα στο μονοπατι. πεζοποροι, σερπα, φορτωμενα ζωα περνουν, και ο θησαυρος καθεται σκυφτος στο μπεντενι και μοιαζει σκεπτικος. Αραγε κοιμηθηκε χτες καθολου...?

Ειχε παει σιγουρα 9 οταν αποφασισα να σηκωθω και κατα τις 10 μπηκα κι εγω στο μονοπατι. Σημερα ξεκιναμε στα 2720 υψ. με στοχο το Namche Bazaar στα 3440. Αυτη θεωρειται μια απαιτητικη διαδρομη με αρκετη υψομετρικη διαφορα για μια μερα. Οταν ρωτησα ποσο μακρια ειναι, μου ειπαν καπου 4 ωρες.. Καποιοι κανουν το Lukla- Namche Bazaar σε μια μερα. Για μενα αυτο ειναι εξω απο τις δυνατοτητες μου,αλλα πολυ περισσοτερο περα απο τη θεληση μου. Οπως ο ολλανδος 55αρης με τον οποιο γνωριστηκαμε στο αγαπημενο μου σημειο στις 2 γεφυρες,απο τις πιο ομορφες εικονες
20161105_105130.jpg
IMG_8858 (2).JPG

IMG_8865 (3).JPG

Αυτος εφτασε σημερα το πρωι απο Κατμαντου Λουκλα, ξεκινησε κατευθειαν και ενω προχωρησαμε για λιγο μαζι, οι ρυθμοι μου ηταν πολυ χαλαροι για το ζορι που τραβουσε οποτε εφαγα τη σκονη του και εφτασε ναμτσε πολυ ωρα πριν απο μενα. Δλδ ο τυπος εκανε σε μια μερα οτι εκανα εγω σε 3 και εφτασε και πολυ πιο γρηγορα απο μενα το απογευμα στο ναμτσε. Απορω αν σηκωσε καθολου το κεφαλι του να δει που ειναι. οση ωρα περπατας παντως πρεπει να κοιτας κατω αν δε θες να σπασεις τα μουτρα σου.

Τα 2/3 της διαδρομης ειναι σχετικα ευκολα με μικρες ανηφορες και κατηφορες με μικρη υψομετρικη διαφορα και ομορφα διπλα στο ποταμι.
20161105_102423.jpg

IMG_8815.JPG
IMG_8837.JPG


Μετα ξεκιναει η ανηφορα.. εκει καπου πετυχαινω το θησαυρο με την ομαδα του. Ολοι Ινδοι υψηλης καστας. Ο θησαυρος παει σχεδον τρεχοντας μονος κατα πολυ προπορευομενος απο τους υπολοιπους, εγω τελευταια παρεα μ εναν φωτογραφο που δουλευει για το sanctuary asia. Ενδιαφερουσα γνωριμια και συζητηση. Εδω λιγο πριν το χωριο συναντησα και το μοναδικο check point. H Tim's card που θεωρειται απαραιτητη δε μου ζητηθηκε ποτε σ΄ολοκληρο το trail.

Εφτασα στο χωριο οταν ειχε πια σουρουπωσει. Ο ηλιος εδω δυει στις 5 αρχες Νοεμβρη. Η διαδρομη μου πηρε σχεδον τη διπλασια ωρα απο αυτη που μου ειπαν και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο, γιατι την απολαυσα αλλο τοσο απο την ωρα που χρειαστηκα για να την περπατησω! Τη φωτογραφησα, γνωρισα τους ανθρωπους της, μιλησα με τα παιδια της, αφεθηκα κατω απο το ζεστο της ηλιο να παρω τη μεσημεριανη μου σιεστα, να βγαλω παπουτσια και καλτσες και να τη νιωσω,να τη μυρισω να επεξεργαστω τα φυτα και τα λουλουδια που τη στολιζουν, να κοιταξω ψηλα και να δω τον πιο καθαρο και μπλε ουρανο στεφανωμενο απο αγριες κι αποκρυμνες κορυφες!!!
20161104_092444.jpg
IMG_8718.JPG
IMG_8727 (2).JPG
IMG_8755.JPG
IMG_8756.JPG
IMG_8776.JPG
IMG_8801.JPG
IMG_8804.JPG
IMG_8819.JPG
20161105_094524.jpg
20161105_100402.jpg


Το Namche Bazaar ειναι το πιο μεγαλο και ταυτοχρονα το τελευταιο χωριο πριν το Εβερεστ. Με το που εφτασα και πριν φροντισω καν για το που θα μεινω, αραζω στο πιο κεντρικο καφε-μπαρ-ρεστοραν "barista" για φαγητο ιντερνετ και φορτιση. Η ατμοσφαιρα εδω και η διαρρυθμιση του χωρου δεν προσφερεται ιδιαιτερα για κοινωνικοποιηση εκτος αν εισαι απ αυτους που εχουν 'το ταλεντο' εγω δεν το εχω. Καθησα μονη μου και βρηκα ευκαιρια να μιλησω λιγο με πατριδα, μιας και λειπω ηδη 1,5 μηνα.
ρωτησα να μου προτεινουν που να μεινω και μου ειπαν ακριβως διπλα δεξια ειναι το πιο οικονομικο δωματιο με 1€, ακριβως απεναντι αριστερα ειναι απο τα πιο καλα value for money 3€ και απεναντι φατσα να μην πλησιασω ειναι το πιο ακριβο του χωριου40€. Πηγα πρωτα στο 3€ γεματο.πηγα μετα στο 1€ οπου δε με δεχτηκαν γιατι ειχα φαει (αυτο παιζει παντου σε ολα τα καταφυγια του Εβερεστ. Πολυ χαμηλες τιμες τα δωματια αλλα πρεπει να τρως μεσα) Οποτε πηγα μετα απεναντι στο 40 γιατι δεν ειχα αλλο κουραγιο για ψαξιμο, οπου τελικα μου εδωσαν 2 εκδοχες 4με κοινοχτηστο μπανιο και 40 με ιδιωτικο. Ταλαντευτηκα λιγη ωρα, στα 3500 υψ. δυσκελευσαι ακομα και στα ευκολα. Οταν ειδα οτι το κοινοχρηστο θα το χρησιμοποιουσα μαλλον μονο εγω πηρα τελικα την κουρτινα 1!

Πεφτει η νυχτα στο Νamche Bazaar
IMG_8888.JPG
 

Attachments

Last edited:

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Ημερα πεζοποριας 2η
Ημερα στα Ημαλαια 3η

Ξυπνησα πολυ νωρις αλλα δεν ηθελα να σηκωθω ακομα απο το κρεβατι. Κοιταξα εξω απο το παραθυρο μου,που ηταν στον πρωτο οροφο πανω απο την τραπεζαρια με θεα στο μονοπατι. πεζοποροι, σερπα, φορτωμενα ζωα περνουν, και ο θησαυρος καθεται σκυφτος στο μπεντενι και μοιαζει σκεπτικος. Αραγε κοιμηθηκε χτες καθολου...?

Ειχε παει σιγουρα 9 οταν αποφασισα να σηκωθω και κατα τις 10 μπηκα κι εγω στο μονοπατι. Σημερα ξεκιναμε στα 2720 υψ. με στοχο το Namche Bazaar στα 3440. Αυτη θεωρειται μια απαιτητικη διαδρομη με αρκετη υψομετρικη διαφορα για μια μερα. Οταν ρωτησα ποσο μακρια ειναι, μου ειπαν καπου 4 ωρες.. Καπιοι κανουν το Lukla- Namche Bazaar σε μια μερα. Για μενα αυτο ειναι εξω απο τις δυνατοτητες μου,αλλα πολυ περισσοτερο περα απο τη θεληση μου. Οπως ο ολλανδος 55αρης με τον οποιο γνωριστηκαμε στο αγαπημενο μου σημειο στις 2 γεφυρες,απο τις πιο ομορφες εικονες View attachment 244323 View attachment 244325
View attachment 244329
Αυτος εφτασε σημερα το πρωι απο Κατμαντου Λουκλα, ξεκινησε κατευθειαν και ενω προχωρησαμε για λιγο μαζι, οι ρυθμοι μου ηταν πολυ χαλαροι για το ζορι που τραβουσε οποτε εφαγα τη σκονη του και εφτασε ναμτσε πολυ ωρα πριν απο μενα. Δλδ ο τυπος εκανε σε μια μερα οτι εκανα εγω σε 3 και εφτασε και πολυ πιο γρηγορα απο μενα το απογευμα στο ναμτσε. Απορω αν σηκωσε καθολου το κεφαλι του να δει που ειναι. οση ωρα περπατας παντως πρεπει να κοιτας κατω αν δε θες να σπασεις τα μουτρα σου.

Τα 2/3 της διαδρομης ειναι σχετικα ευκολα με μικρες ανηφορες και κατηφορες με μικρη υψομετρικη διαφορα και ομορφα διπλα στο ποταμι. View attachment 244326
View attachment 244327 View attachment 244328

Μετα ξεκιναει η ανηφορα.. εκει καπου πετυχαινω το θυσαυρο με την ομαδα του. Ολοι Ινδοι υψηλης καστας. Ο θησαυρος παει σχεδον τρεχοντας μονος κατα πολυ προπορευομενος απο τους υπολοιπους, εγω τελευταια παρεα μ εναν φωτογραφο που δουλευει για το sanctuary asia. Ενδιαφερουσα γνωριμια και συζητηση. Εδω λιγο πριν το χωριο συναντησα και το μοναδικο check point. H Tim's card που θεωρειται απαραιτητη δε μου ζητηθηκε ποτε σ΄ολοκληρο το trail.

Εφτασα στο χωριο οταν ειχε πια σουρουπωσει. Ο ηλιος εδω δυει στις 5 αρχες Νοεμβρη. Η διαδρομη μου πηρε σχεδον τη διπλασια ωρα απο αυτη που μου ειπαν και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο, γιατι την απολαυσα αλλο τοσο απο την ωρα που χρειαστηκα για να την περπατησω! Τη φωτογραφησα, γνωρισα τους ανθρωπους της, μιλησα με τα παιδια της, αφεθηκα κατω απο το ζεστο της ηλιο να παρω τη μεσημεριανη μου σιεστα, να βγαλω παπουτσια και καλτσες και να τη νιωσω,να τη μυρισω να επεξεργαστω τα φυτα και τα λουλουδια που τη στολιζουν, να κοιταξω ψηλα και να δω τον πιο καθαρο και μπλε ουρανο στεφανωμενο απο αγριες κι αποκρυμνες κορυφες!!!
View attachment 244330 View attachment 244332 View attachment 244334 View attachment 244336 View attachment 244337 View attachment 244338 View attachment 244339 View attachment 244340 View attachment 244341 View attachment 244342 View attachment 244343

Το Namche Bazaar ειναι το πιο μεγαλο και ταυτοχρονα το τελευταιο χωριο πριν το Εβερεστ. Με το που εφτασα και πριν φροντισω καν για το που θα μεινω, αραζω στο πιο κεντρικο καφε-μπαρ-ρεστοραν "barista" για φαγητο ιντερνετ και φορτιση. Η ατμοσφαιρα εδω και η διαρρυθμιση του χωρου δεν προσφερεται ιδιαιτερα για κοινωνικοποιηση εκτος αν εισαι απ αυτους που εχουν 'το ταλεντο' εγω δεν το εχω. Καθησα μονη μου και βρηκα ευκαιρια να μιλησω λιγο με πατριδα, μιας και λειπω ηδη 1,5 μηνα.
ρωτησα να μου προτεινουν που να μεινω και μου ειπαν ακριβως διπλα δεξια ειναι το πιο οικονομικο δωματιο με 1€, ακριβως απεναντι αριστερα ειναι απο τα πιο καλα value for money 3€ και απεναντι φατσα να μην πλησιασω ειναι το πιο ακριβο του χωριου40€. Πηγα πρωτα στο 3€ γεματο.πηγα μετα στο 1€ οπου δε με δεχτηκαν γιατι ειχα φαει (αυτο παιζει παντου σε ολα τα καταφυγια του Εβερεστ. Πολυ χαμηλες τιμες τα δωματια αλλα πρεπει να τρως μεσα) Οποτε πηγα μετα απεναντι στο 40 γιατι δεν ειχα αλλο κουραγιο για ψαξιμο, οπου τελικα μου εδωσαν 2 εκδοχες 4με κοινοχτηστο μπανιο και 40 με ιδιωτικο. Ταλαντευτηκα λιγη ωρα, στα 3500 υψ. δυσκελευσαι ακομα και στα ευκολα. Οταν ειδα οτι το κοινοχρηστο θα το χρησιμοποιουσα μαλλον μονο εγω πηρα τελικα την κουρτινα 1!

Πεφτει η νυχτα στο Νamche Bazaar View attachment 244344
Γιατί δώσε πόνο δε κοπελιά
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Τελικά δεν κατάλαβα ταξιδιωτική ιστορία είναι ή απόσπασμα από κάποιο μυθιστόρημα?
Είναι ταξιδιωτική ιστορία με έμφαση στο συναίσθημα και όσες πληροφορίες μπορώ να θυμάμαι από μνήμης από το Νοέμβριο του 16!(μπας και βοηθήσω η δωσω ιδεα σε κανένα άνθρωπο)
Στο ταξίδι έχει σταματήσει πια για μένα να έχει ιδιαιτερο ενδιαφέρον το άψυχο υλικό, όχι ότι δεν εντυπωσιάζομαι ακόμα από το ανθρώπινο δημιούργημα αλλά περισσότερο από τη δύναμη που ωθεί τον άνθρωπο να μεγαλουργήσει! Η φύση με συγκινεί και δε σταματά να με εκπλησει, αλλά το σπουδαιότερο όλων, αυτό που με γεμίζει είναι να διεγείρεται το συναίσθημα μέσα από τη γνώση, τη συνειδητοποίηση, την εμπειρια, τη συναναστροφή καμιά φορά ρισκάροντας λίγο η φτάνοντας στα ακρα με απωτερο σκοπό και στόχο μηπως και καταλάβω ποτέ τον ανθρωπο...εμενα
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
δε γίνεται να μη ρωτήσω.. Μ' αυτόν τον άνθρωπο έχεις κρατήσει επικοινωνία;;;
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
δε γίνεται να μη ρωτήσω.. Μ' αυτόν τον άνθρωπο έχεις κρατήσει επικοινωνία;;;
Θα μιλούσα γι'αυτό στο τέλος, αλλά επειδή το τέλος ίσως αργήσει ν'απαντησω τώρα!
Λίγες μέρες μετά που γύρισα από Έβερεστ δέχτηκα το αίτημα φιλίας του, και είμαστε αρκετό καιρό σε συννενόηση για το πώς θα το χειριστεί με γονείς και την κοπέλα του. Στην αρχή όπως φαντάζεσαι επικράτησε ένας πανικός και χάος μετά σιγά σιγά μπήκαν όλα σ ενα δρόμο. Η κοπέλα δεν άντεξε την πιεση κι έφυγε αυτό ήταν πλήγμα αλλά δικαιούταν να μάθει την αλήθεια και αν μη τι άλλο η σχέση να βασίζεται πάνω στη αληθεια αλλιώς δεν είχε νόημα. Οι γονείς στην αρχή δεν την πάλευαν μετά άρχισαν να προσαρμόζονται και να δουν τι θα κάνουν... Η συμμορία είχε αρχίσει ένας ένας να πηγαίνει φυλακή και να τον αφήνουν ήσυχο.
Μετά εντελώς ξαφνικά τον χάνω, και τα μηνυματα μου είχαν απλώς σταλεί.. κι όχι παραδοθεί για μήνες... Είχα σκάσει ότι δε ζει πια...βρήκα το φωτογράφο μετά από 2-3 μήνες και τον ρώτησα. Μου είπε ότι ζει αλλά είναι σε φάση χωρίς επικοινωνία και δε μπορεί να μου πει περισσότερα. Τέτοιες μέρες περσι έλαβα το μήνυμα του ότι είναι καλά μετά από 6μηνη αποτοξίνωση σε κλινική!! Τώρα είναι υγιής με τεράστια προβλήματα επανένταξης και σε κατάσταση σχεδόν φυλακής από τους γονείς.......:cry:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Το σημαντικό είναι ότι ζει.. Σιγα σιγά θα βρει το δρόμο του. Είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή οι δρόμοι σας θα συναντηθούν ξανά..
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Συντοπίτισσα μιας και άκουσα την ιστορία κατ' ιδίαν στην πίτα μέχρι το σημείο που έγραψες, μήπως ήρθε ο καιρός για την συνέχεια και την ολοκλήρωση? :bleh: Θαυμαστό φυσικά το γεγονός ότι πήγες μόνη χωρίς γκρουπ κλπ! :shock:
Όσο για την ιστορία με τον Ινδο, εμπειρία ζωής που θα σε συνοδεύει για πάντα...
 
Last edited:

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Μπορεί να μη συνέχισα πότε την ιστορία όμως είναι τεράστια η χαρά μου και ήρθα να τη μοιραστω μαζί σας με ένα μικρό update 😊 ο μικρός μου θησαυρός απόλυτα υγιής, δυνατός και πανέμορφος, πιο ευτυχισμένος από ποτέ μου έστειλε πριν από λίγες μέρες το βίντεο του γάμου του με την ευγνωμοσύνη του ότι του εσωσα τη ζωή...όλα αυτά τα χρόνια ήμασταν σε συνεχή επαφη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.476
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom