Ιορδανία Ισραήλ Απόδραση - με διανυκτέρευση - στην Ιερουσαλήμ (από Ιορδανία)

domino

Member
Μηνύματα
294
Likes
274
Πολύ αργά… Έκλεισα! Υπήρχαν μόνο 3 θέσεις...
Η πτήση φεύγει στις 8 το βράδυ... Τέλεια!
Να ευχαριστήσω ΘΕΡΜΑ, ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΒΑΘΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ, τον/την χρήστη domino!!!
Μα τι λες, εγώ σε ευχαριστω που έκλεισες επιστροφή από Ισραήλ.

Με την φόρα που είχες πάρει θα έμπαινες και στην Συρία

Πέτα τώρα έξω από το προγραμμα τα μπάνια και τα resort τον Ιανουάριο και βάλε πλήρη μέρα με διανυκτερευση στο Wadi musa - ο λόγος του ταξιδιού σου είναι η Πέτρα -
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Απλά υπολόγισε 2 ώρες στα σύνορα για να περάσεις και να μην είναι Παρασκευή η Σαββατο.
Όχι, ευτυχώς... Πέμπτη θα τα περάσω!

Μα τι λες, εγώ σε ευχαριστω που έκλεισες επιστροφή από Ισραήλ.

Με την φόρα που είχες πάρει θα έμπαινες και στην Συρία

Πέτα τώρα έξω από το προγραμμα τα μπάνια και τα resort τον Ιανουάριο και βάλε πλήρη μέρα με διανυκτερευση στο Wadi musa - ο λόγος του ταξιδιού σου είναι η Πέτρα -
Μακάρι να μπορούσα... Ήταν η μόνη κράτηση που δεν μπορούσα, ούτε να ακυρώσω, αλλά ούτε και να μεταθέσω σε άλλη ημερομηνία.
Το ξενοδοχείο δεν έχει κανένα πρόβλημα να μου αλλάξει - ή να μου ακυρώσει...
...έλα, όμως, που έκανα την κράτηση από το booking.com, κι όχι από το site του ξενοδοχείου!
Δεν πειράζει! Ούτως ή άλλως, θα είμαι, ουσιαστικά, δίπλα από τα σύνορα, οπότε θα κερδίσω σε χρόνο!
Για μια ακόμη φορά, σε ΥΠΕΡ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ιδέα σου!!!
 
Last edited by a moderator:

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Το ξενοδοχείο δεν έχει κανένα πρόβλημα να μου αλλάξει - ή να μου ακυρώσει...
...έλα, όμως, που έκανα την κράτηση από το booking.com, κι όχι από το site του ξενοδοχείου!
Αν όντως το ξενοδοχείο δεν έχει πρόβλημα να σου ακυρώσει δωρεάν, τότε η Booking δεν έχει επίσης κανένα πρόβλημα. Δηλαδή ακυρώνεις, ζητάς να μην χρεωθείς τα ακυρωτικά για χ-ψ λόγους και πρόβλημα μηδέν. Το έχω κάνει κάποιες φορές.
Ξανά λέω αν είσαι σίγουρος ότι το ξενοδοχείο δεν έχει σκοπό να σου χρεώσει ακυρωτικά.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Αν όντως το ξενοδοχείο δεν έχει πρόβλημα να σου ακυρώσει δωρεάν, τότε η Booking δεν έχει επίσης κανένα πρόβλημα. Δηλαδή ακυρώνεις, ζητάς να μην χρεωθείς τα ακυρωτικά για χ-ψ λόγους και πρόβλημα μηδέν. Το έχω κάνει κάποιες φορές.
Ξανά λέω αν είσαι σίγουρος ότι το ξενοδοχείο δεν έχει σκοπό να σου χρεώσει ακυρωτικά.
Έκλεισα δωμάτιο στην πιο χαμηλή τιμή - κάτι που μου απαγορεύει, εξ' αρχής, να ακυρώσω ή να αλλάξω ημερομηνία. Εάν πλήρωνα καμιά 20ρια ευρώ, παραπάνω - αν θυμάμαι καλά - θα μπορούσα.
Έστειλα e-mail στο ξενοδοχείο και τους ζήτησα αλλαγή ημερομηνίας... Δεν είχαν κανένα πρόβλημα, αλλά θα έπρεπε να την κάνω μέσα από τη φόρμα του booking. com, μιας και από κει έκανα την κράτηση.
Η booking,com όμως, δεν μου το επιτρέπει...
Πάντως, η ιστοσελίδα με τα ξενοδοχεία δεν έχουν, αυτό που λέμε "αμοιβαία" συνεργασία... δηλαδή, δεν ισχύει στους μεν, ότι και στους δε.
Πριν από λίγες μέρες, είχα πάει Ολλανδία, για 4 μέρες και έκλεισα 3 διανυκτερεύσεις σε ένα ξενοδοχείο.
Λίγες μέρες μετά, μου έρχεται e-mail από την booking ότι δεν μπορεί να γίνει η κράτησή μου, λόγω προβλήματος με την κάρτα μου.
Επικοινωνώ με την τράπεζα και μου λέει ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν κι άλλοι που έχουν Debit MasterCard - αυτή που έχω εγώ - με το συγκεκριμένο site.
Επικοινωνώ τηλεφωνικά με την booking και το παραδέχτηκαν, αλλά χωρίς να το ομολογήσουν... Τί κάνανε, δηλαδή;
Επικοινώνησαν και ηλεκτρονικά αλλά και τηλεφωνικά με το ξενοδοχείο, και τους ζήτησαν να πληρώσω κατά την άφιξή μου στο ξενοδοχείο!
Πράγμα που έγινε... Άσε που πλήρωσα και €10 λιγότερα!
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Να κάνω και κάποιες ερωτησούλες, που προέκυψαν τώρα; (Μπορεί να ακουστούν λιγάκι κουτές, αλλά, ειλικρινά, δεν έχω ιδέα).
1) Θα πρέπει να ενημερώσω την RyanAir, όπως θα πηγαίνω, ότι στο γυρισμό μου θα πετάξω με άλλη εταιρεία; Για να μην με περιμένουν τσάμπα και βερεσέ...
2) Θα πρέπει να προσκομίσω αυτό που μου έστειλε με e-mail η Aegean, στα γραφεία της, στο αεροδρόμιο, για το check-in, ή πάω κατ' ευθείαν στην πύλη;
3) Υπάρχουν 2 σημεία Βάπτισης του Ιησού: ένα στην Ιορδανία κι ένα στο Ισραήλ. (Καλά, στο Ισραήλ υπάρχουν δύο, αλλά το ένα είναι "ψεύτικο" - το έχουν φτιάξει, καθαρά, για τουριστικούς λόγους). Ανάμεσα στο γνήσιο του Ισραήλ και σε αυτό της Ιορδανίας, ποιο είναι καλύτερα να επισκεφτώ;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
1) Μπααα
2) Εννοείται πως θα κάνεις τσεκιν πριν πας στην πύλη, είτε ηλεκτρονικά είτε στο αεροδρόμιο
3) Ελπίζω να τα θυμάμαι σωστά: Λέγεται πως απ' την πλευρά της Ιορδανίας βαφτίστηκε αλλά εκεί πληρώνεις ενώ στο Ισραήλ όχι. Άλλωστε σε όποια όχθη και να πας, βλέπεις την απέναντι στα δέκα μέτρα, το ίδιο κάνει.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
1) Μπααα
2) Εννοείται πως θα κάνεις τσεκιν πριν πας στην πύλη, είτε ηλεκτρονικά είτε στο αεροδρόμιο
3) Ελπίζω να τα θυμάμαι σωστά: Λέγεται πως απ' την πλευρά της Ιορδανίας βαφτίστηκε αλλά εκεί πληρώνεις ενώ στο Ισραήλ όχι. Άλλωστε σε όποια όχθη και να πας, βλέπεις την απέναντι στα δέκα μέτρα, το ίδιο κάνει.
Ναι... 17 JOD πληρώνεις στην Ιορδανία.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, έτσι; :)
 

Doulinho

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
καλησπερα, οπως εχω αναρτησει, σκοπευω τον επομενο μηνα να ταξιδεψω στην ιορδανια(πτηση στην ακαμπα) και θελω να επισκεπτω το ιεροσολυμα και τους αγιους τοπους. καθως βλεπω το τελευταιο αρθρο ειναι απο το 2015, εχει αλλαξει κατι σχετικα με τα συνορα των δυο χωρων? χρειαζεται το τζορνταν πας? μπορω να κανω την διαδρομη και να περασω τα συνορα με ενοικιαζομενο αυτοκινητο? μιας και σκεπτομαι να κανω τις μετακινησεις μου με ιχ
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
καλησπερα, οπως εχω αναρτησει, σκοπευω τον επομενο μηνα να ταξιδεψω στην ιορδανια(πτηση στην ακαμπα) και θελω να επισκεπτω το ιεροσολυμα και τους αγιους τοπους. καθως βλεπω το τελευταιο αρθρο ειναι απο το 2015, εχει αλλαξει κατι σχετικα με τα συνορα των δυο χωρων? χρειαζεται το τζορνταν πας? μπορω να κανω την διαδρομη και να περασω τα συνορα με ενοικιαζομενο αυτοκινητο? μιας και σκεπτομαι να κανω τις μετακινησεις μου με ιχ
Για ρώτα εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Ερωτήσεις-για-Ιορδανία.36730/page-9#post-725463
Κάποιοι το κάνανε και άλλοι ετοιμάζονται να το κάνουν από όσο διαβαζω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπερα, οπως εχω αναρτησει, σκοπευω τον επομενο μηνα να ταξιδεψω στην ιορδανια(πτηση στην ακαμπα) και θελω να επισκεπτω το ιεροσολυμα και τους αγιους τοπους. καθως βλεπω το τελευταιο αρθρο ειναι απο το 2015, εχει αλλαξει κατι σχετικα με τα συνορα των δυο χωρων? χρειαζεται το τζορνταν πας? μπορω να κανω την διαδρομη και να περασω τα συνορα με ενοικιαζομενο αυτοκινητο? μιας και σκεπτομαι να κανω τις μετακινησεις μου με ιχ
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό και πρόσφατο θέμα, με πολλές πληροφορίες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να κάνω και κάποιες ερωτησούλες, που προέκυψαν τώρα; (Μπορεί να ακουστούν λιγάκι κουτές, αλλά, ειλικρινά, δεν έχω ιδέα).
1) Θα πρέπει να ενημερώσω την RyanAir, όπως θα πηγαίνω, ότι στο γυρισμό μου θα πετάξω με άλλη εταιρεία; Για να μην με περιμένουν τσάμπα και βερεσέ...
2) Θα πρέπει να προσκομίσω αυτό που μου έστειλε με e-mail η Aegean, στα γραφεία της, στο αεροδρόμιο, για το check-in, ή πάω κατ' ευθείαν στην πύλη;
3) Υπάρχουν 2 σημεία Βάπτισης του Ιησού: ένα στην Ιορδανία κι ένα στο Ισραήλ. (Καλά, στο Ισραήλ υπάρχουν δύο, αλλά το ένα είναι "ψεύτικο" - το έχουν φτιάξει, καθαρά, για τουριστικούς λόγους). Ανάμεσα στο γνήσιο του Ισραήλ και σε αυτό της Ιορδανίας, ποιο είναι καλύτερα να επισκεφτώ;
Δεν ξέρω αν πραγματοποιήθηκε το ταξίδι σου ...αλλά σαν πληροφορία(επειδή ήμουν εκεί)το σημείο βάπτισης του Ιησού τουλάχιστον για την Χριστιανική δική μας Ορθόδοξη εκκλησία(δεν ξέρω τι πρεσβεύουν τα άλλα δόγματα)είναι ΕΝΑ και φυσικά είναι στο Ισραήλ,γι αυτό άλλωστε αποκαλούνται και Αγιοι Τόποι,πόλεις -περιοχές του Ισραήλ πάντα όπου γεννήθηκε,περπάτησε,βαπτίσθηκε,έκανε τα θαύματα,σταυρώθηκε κλπ(καμία σχέση με Ιορδανία) ,ούτε υπάρχουν 2 στο Ισραήλ,ενα υπάρχει,θα μας το έλεγε ο ξεναγός..πρώτη φορά ακούω για 2 σημεία στο Ισραήλ,ένας είναι ο ποταμός ο Ιορδάνης και το σημείο που λέγεται ότι έγινε η βάπτιση όντως τόχουν φτιάξει με εξέδρες...αποδυτήρια κλπ και μπαίνουν μέσα όσοι θέλουν να μπουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom