Βέλγιο Από Αεροδρόμιο Charleroi μέχρι Βρυξέλλες

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα πολυταξιδεμένο προορισμό αν μπορείτε να με βοηθήσετε λιγάκι. Στις 4 Απριλίου πετάω για Charleroi με Ryanair από Θεσσαλονίκη. Θέλω να επισκεφτώ έναν φίλο μου που μένει στο Ρότερνταμ για 1 εβδομάδα και θεωρώ ότι ο φθηνότερος τρόπος ήταν μέσω Βελγίου.

Η ερώτηση είναι πόσο μακριά είναι το συγκεκριμένο αεροδρόμιο από τις Βρυξέλλες και με τι μέσο θα μπορούσα να μετακινηθώ εκεί μιας και φτάνουμε γύρω στις 11 η ώρα Βελγίου και λίγο που είδα μερικά δρομολόγια λεωφορείων είναι πολύ οριακά και μπορεί να τα χάσουμε.

Θέλουμε να μείνουμε το βράδυ στις Βρυξέλλες(να κάνουμε και μια βόλτα στην πόλη και να πιούμε καμιά μπύρα ;) ) σε κάποιο ξενοδοχείο και το πρωί να αναχωρήσουμε με λεωφορείο για Ρότερνταμ.

Αν μπορέσει να βοηθήσει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων,
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Θεοχάρης
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
οσο το εχω ψαξει εδω μεσα και στα διαφορα site το αεροδρομιο απεχει στα 100χλ και κανει καμια ωρα το λεωφορειο να σε παει στην πολη.επισης αν πετας με ryanair-οπως εμεις στις 28/3 κ επιστροφη 4/4- το τελευταιο λεωφορειο φευγει απο το αεροδρομιο μετα απο ενα μισαωρο που εχει φτασει η πτηση-σε περιπτωση καθυστερησης.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
το λεωφορείο κάνει περίπου 1 ώρα. Ξεκινάει ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο και έχει πάρα πολύ συχνά δρομολόγια Autocars l'Elan : Timetable. Εμείς φτάσαμε στις 10.10μμ και φύγαμε μετά από 20 λεπτά περίπου. Το εισιτήριο κοστίζει 13ε ή 22ε με επιστροφή. Σταματάει στο σταθμό Midi.. Ένα πάρα πολύ κεντρικό ξενοδοχείο δίπλα στην πλατεία και σε μπαράκι είναι το http://www.florishotels.com/belgium-hotels/brussels-hotels/floris-arlequin-grandplace-hotel-brussels. Eμείς μείναμε εκεί και ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την πολύτιμη βοήθειά σας. Απ' ότι βλέπω το λεωφορείο θα το προλάβουμε. Όσον αφορά το ξενοδοχείο πολύ κυρίλα μου φάνηκε :D. Θα πήγαινα σε ένα hostel που μου έχουν συστήσει εκεί απλά λόγω που θα μείνουμε ένα βράδυ ουσιαστικά δεν κάνει μεγάλη τη διαφορά.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε όσους αυτόν τον καιρό θα μετακινηθούν από τις Βρυξέλλες προς το αεροδρόμιο Charleroi να έχουν υπόψιν τους ότι γίνονται έργα στον παραπάνω οδικό άξονα και το μποτιλιάρισμα είναι πολύ μεγάλο. εμείς φύγαμε από το σταθμό Midi στις 9:30 και φθάσαμε στο αεροδρόμιο στις 11:15. πολλοί που ήταν μέσα στο λεωφορείο και υπολόγιζαν την διαδρομή στην μία ώρα πιθανόν να έχασαν την πτήση τους.
το εισιτήριο αν βγει από το ίντερνετ κοστίζει 5 ευρώ για κάθε διαδρομή και 17 ευρώ αν το αγοράσεις από τον οδηγό.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλημέρα διάβασα στο tripadvisor νομίζω πως το εισιτήριο 10 διαδρομών με 76 ευρώ ισχύει και για το Charleroi. Ξέρει κάποιος να μου πει αν ισχύει? Έλεγαν πως δεν ισχύει για το άλλο αεροδρόμιο αλλά μόνο για το συγκεκριμένο.
Επίσης επειδή η πτήση της επιστροφής είναι 7:00 το πρωί νομίζετε πως είναι καλύτερα να μείνω στις Βρυξέλλες κοντά στον σταθμό ώστε να ξεκινήσω κατά τις 4:30 για να πάω?
Ευχαριστώ
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Καλημέρα διάβασα στο tripadvisor νομίζω πως το εισιτήριο 10 διαδρομών με 76 ευρώ ισχύει και για το Charleroi. Ξέρει κάποιος να μου πει αν ισχύει? Έλεγαν πως δεν ισχύει για το άλλο αεροδρόμιο αλλά μόνο για το συγκεκριμένο.
Επίσης επειδή η πτήση της επιστροφής είναι 7:00 το πρωί νομίζετε πως είναι καλύτερα να μείνω στις Βρυξέλλες κοντά στον σταθμό ώστε να ξεκινήσω κατά τις 4:30 για να πάω?
Ευχαριστώ
Καλημέρα
έχω και εγώ την ίδια απορία. Φεύγουμε από Charleroi 06.25 μήπως θα ήταν καλύτερο το τελευταίο βράδυ να μείνουμε κοντά στο αεροδρόμιο;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εγω τελικα εμεινα στο alma hotel που ήταν καλό διπλα στην πλατεία και εχει πιάτσα ταξί όλο το βραδυ. Έτσι πήρα ενα ταξι για Midi 10 ευρω και απο εκει το λεωφορείο για το αεροδρόμιο.
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
το λεωφορείο κάνει περίπου 1 ώρα. Ξεκινάει ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο και έχει πάρα πολύ συχνά δρομολόγια Autocars l'Elan : Timetable. Εμείς φτάσαμε στις 10.10μμ και φύγαμε μετά από 20 λεπτά περίπου. Το εισιτήριο κοστίζει 13ε ή 22ε με επιστροφή. Σταματάει στο σταθμό Midi.. Ένα πάρα πολύ κεντρικό ξενοδοχείο δίπλα στην πλατεία και σε μπαράκι είναι το http://www.florishotels.com/belgium-hotels/brussels-hotels/floris-arlequin-grandplace-hotel-brussels. Eμείς μείναμε εκεί και ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι!
Καλησπέρα, που βρήκατε τόσο οικονομικά εισητήρια; Εγώ βρίσκω αακριβώς τα διπλά 14 μόνο για μία διαδρομή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.764
Αν ταξιδέψεις τώρα τον Αύγουστο, υπάρχει Summer Deal για εισιτήριο τρένου με επιστροφή από Δευτέρα ως Παρασκευή με 26,5 ευρώ από κάθε σταθμό του Βελγίου σε οποιονδήποτε άλλον. Συμφέρει πάρα πολύ αν πας μέχρι Mπριζ. Για το Σαββατοκύριακο υπάρχει το Weekend return στη μισή τιμή (που επεκτείνεται σε 4ήμερο το Δεκαπενταύγουστο). Με καλό προγραμματισμό μπορείς να κάνεις μεγάλη οικονομία και να μη μπλέξεις με λεωφορεία.
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Αν ταξιδέψεις τώρα τον Αύγουστο, υπάρχει Summer Deal για εισιτήριο τρένου με επιστροφή από Δευτέρα ως Παρασκευή με 26,5 ευρώ από κάθε σταθμό του Βελγίου σε οποιονδήποτε άλλον. Συμφέρει πάρα πολύ αν πας μέχρι Mπριζ. Για το Σαββατοκύριακο υπάρχει το Weekend return στη μισή τιμή (που επεκτείνεται σε 4ήμερο το Δεκαπενταύγουστο). Με καλό προγραμματισμό μπορείς να κάνεις μεγάλη οικονομία και να μη μπλέξεις με λεωφορεία.
Ευχαριστώ!Μήπως ξέρετε την ιστοσελίδα για να κάνω κράτηση;Ταξιδεύουμε οικογενειακώς (3 άτομα) και όπως καταλαβαίνετε το τελικό ποσό αυξάνεται!
Επίσης φτάνουμε Βρυξέλλλες από Chareroi που θα ήταν καλύτερα να ψάξω για ξενοδοχείο;
Θα μείνουμε 3 βράδια και θέλουμε να πάμε Μπριζ και Γάνδη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom